Podnikám na živnosť. Môžem poberať rodičovský príspevok?

lubomirap
26. máj 2008

Dobry den, vie mi prosim niekto dat jednoznacnu odpoved na to, ze ak som na materskej a nepozastavim si zivnost ale budem nadalej podnikat, mam alebo nemam narok na sucasne poberanie rodicovskeho prispevku? (4560 Sk do troch rokov dietata). Isto s tym mate niekto skusenost...ja som prvy tyzden doma z porodnice, ale coskoro budem pracovat, mam pracu ktora sa da zvladat aj pri dietati, pracujem pre oficialne firmy takze fakturam sa neda nevyhnut...dakujem za ochotu poradit,Lubomira

jaduska
26. máj 2008

Len pre upresnenie pojmov - materská dovolenka trvá 28 (alebo 37 týždňov) a počas nej sa poberá materský príspevok. Po skončení materskej má žena možnosť nastúpiť na rodičovskú dovolenku, kedy poberá rodičovský príspevok.

Počas materskej dovolenky môžeš pracovať iba na dohodu, počas rodičovskej môžeš pracovať na plný úväzok a zároveň poberať rodičovský príspevok, ak dieťa nie je v štátnom zariadení.

Čo sa týka SZČO, bude platiť asi niečo podobné, ale ja osobne jednoznačnú odpoveď neviem.

nutka
26. máj 2008

ahoj lubi,
ja som teraz na rodicovskom a poberam prispevok, ale som vedena aj na UP a mam podanu ziaadost na prispevok pri podnikani a od augusta budem SZCO. nadalej budem poberat rodicovsky prspevok(RP) ale pod pomienkou ,ze o maleho bude postarane doma.To znamena napisem cestne prehlasenie na socialku,ze o maleho sa bude v case mojej nepritomnosti starat babka a teta....a nebude v skolke. Akonahle ho dam do skolky ,co plnujem v 2 rokoch,tak uz nebudem poberat RP.

lubomirap
autor
27. máj 2008

dakujem vam velmi pekne, pomohli mi aj vase skusenosti! L.

klaudia74
2. jún 2008

Ahoj, ja som ten istý prípad ako ty a dnes som bola na soc. úrade, takže mám oficiálne info:
na materský aj rodičovský príspevok máš nárok v plnej výške, kým dieťa nedáš do (štátnej) škôlky na viac ako 4 hod. denne.
A čo sa týka odvodov, neviem či ťa informovali, lebo mňa všade "zabudli" a teraz som zistila, že mám preplatky... Ale aspoň mi to vrátia... Takže odvody do zdrav. poist. si tiež nemusíš platiť 🙂 , akurát povinné odvody do soc. poisťovne, keď si v soc. poist. len dobrovoľne poistená (ja som bola ten prípad, keďže živnosť mám od 2007), tak to tiež nemáš ďalej platiť.
A ešte jedna "intímna" otázka, v tej práci nepotrebuješ pomoc? Akurát si zháňam ešte niečo, čím by som si mohla trošku prilepšiť. Môžeš mi napísať aj cez IP... 🙂

gapa
2. jún 2008

klaudia, to je zaujímavé, mojej kamarátke tvrdili (nie je SZčo, len kvôli poberaniu rod.prísp), že dieťa niesmie navštevovať škôlku ani 4 hodiny, to je vraj len v určitých prípadoch, tuším na základe rozhodnutia lekárov, alebo ked si tuším osamelá alebo telesne postihnutá (no tie prípady si dobre nepamätám).

klaudia74
2. jún 2008

Tak sa ospravedlňujem, tie 4 hod. som teda nepochopila dobre... náš malý do škôlky nechodí vôbec...

zanetak
9. aug 2008

Ahojte
Chcem sa spýtať. Som SZČO, momentálne mi končí materská dovolenka a chcela by som ísť na rodičovskú. V sociálnej poisťovni mi povedali, že mám dať čestné prehlásenie, že nebudem mať príjmny zo živností, ak chcem dostávať rodičovský príspevok a neplatiť odvody. Je to pravda?
Mám prácu, ktorú vykonávam doma, takže nemusím dieťa nikde nosiť. Nemám babky, ktoré by sa mi o dieťa postarali. Takže nechápem , že musím pozastaviť živnosť, aby som vôbec niečo od štátu dostala.
Prosím poraďte , ak máte niektorá s týmito zákonmi skúsenosti.

gapa
9. aug 2008

s poberaním rodič.príspevku vykonávanie činnosti SZčO momentálne vôbec nesúvisí. O rodič.príspevok nežiadaš v sociálnej poistnovni ale na UPSVaR oddelenie sociál.vecí a rodiny. Pre nárok na rodič.príspevok je dôležité nedať dieťa do štátom dotovanej škôlky, vykonávať činnosť SZčo kludne môžeš.

Pre platenie odvodov do sociálnej poistovne je to už trochu zložitejšie. Pozri si tuto tému a diskusiu:
http://www.porada.sk/t86220-odvody-do-socialnej...

wanda007
3. sep 2008

gapa ma pravdu, prispevok dostanes, ale ak budes pracovat SZCO, tak odvody (zdravotna poistovna, socialka-dochodkove, socialka-socialne) si musis platit sama. To je asi cely rodicovsky prispevok. 😖

loren
25. nov 2008

ak som spravne pochopila rodicovsky prispevok nam vezmu ak chceme ist pracovat na PU iba ak by sme ho dali do skolky statnej tak ostava teraz to schvalili akurat

lienocka235
25. nov 2008

ak das do skolky.. tak ti nenechaju cely prispevok.. len do vysky nakladov.. ktore bude s musiet dokladovat.. sekmi a tak

olinka6226
25. nov 2008

loren a odkial mas ze to schvalili? nejak to neviem nikde najst. das mi nejaky link? inak podla vsetkeho ako som to pochopila tym, co uz maju matersky prispevok tak ten nadalej ostava rovnaky. meni sa len v pripade zien co poziadaju od 1.1. 2009 bud budu mat rodicak ak nepracuju, alebo prispevok na opatrovanie (ci tak nejako sa to vola) na zaklade zdokladovanych nakladov maximalne vsak do vysky rodicaku. Ak pracujes a nezdokladujes tak ti ostane 1/4 rodicovskeho. Je to podla mna svinstvo. Ja pracujem na 15h tyzdenne, v tom case sa mi o dieta stara mama a svokra, Platim dane, socialku i zdravotku - cize podporujem stat a stat sa mi odplati za to ze ho podporujem tak, ze mi podrazi nohy. Fakt super. Keby som pracovat nemusela (keby som bola financne zabezpecena) tak asi do tej prace nepoleziem, ci nie?

gapa
25. nov 2008

olinka, teraz som pozerala na stránku nrsr, že k tomu návrhu podali poznmenujúce návrhy a jeden z nich bol aj ten, že ak budeš pracovať na dohodu, tak tá nebude považovaná za zárobkovú činnosť. Takže možno u teba možnosť robiť na dohodu o prac.činnosti (no dá sa len 10hod.týždenne) a budeš dostávať aj rodič.príspevok. Teda ak tento pozmenujúci návrh "v takomto znení" schvália. (asi je to len v druhom čítaní, myslela som, že už v tretom). Ak chceš pozrieť, tak je to v časti SCHôDZE a v PROGRAME SCHôDZE, je to súbor priložený za zákonom písaný vo Worde.

olinka6226
25. nov 2008

gapa a neplati to len pre zeny co ziadaju o rodicovsky od 1.1.2009?

mimabb
26. nov 2008

ahoj oli! obavam sa, ze to bude platit pre vsetky... ved potrebuju niekde usetrit tie peniaze, ked chcu davat 25 tis. aj druho a tretorodickam...
som z toho na nervy... dufam,ze sa bude dat najst nejaky sposob ako to vyriesit... ved vela zien pracuje popri rodicovskej dovolenke... a myslim, ze je lepsie, ked deti do 3 rokov nejdu do kolektivu...
vidim este jednu moznost... zalozit babickam zivnost a mame potvrdenie pre urady 🙂

gapa
26. nov 2008

olinka, asi áno 😒 😕 , no netrúfam si povedať.

simona55
27. nov 2008

ahoj gapa. trochu som mrkla do paragrafov ale ja sa vtom neviznam ja som teraz naMD a od januara naRP tak to to nechapem ak vies tak mi to vysvetli ja do jasli ani skolki maleho nemozem dat ved je malinki abudem snim doma tak aj ja budem poberat tie peniaze (opatrovatelske ( ci co suto co si mislis otom ti ?

mimabb
27. nov 2008

simona55
ako pisala jaduska - materska trva 28 tyzdnov (cca do 5 mesiacov dietatka) potom treba poziadat o rodicovsky prispevok, prilozit potvrdenie od socialky... precitaj si prechod z materskej na rodicovsku dovolenku

http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=55

ada32
27. nov 2008

ja som SZCO,mam 1,5 rocne dieta.zivnost som nepozastavila,od narodenia poberam rodicovsky a odvody si musim platit sama.takze som na nule.
vy tu spominate skolku ale deti do 2,5-3 rokov aj tak do skolok nechodia. 😕

monatko
27. nov 2008

ani ja som nepozastavila zivnost, ale odvody socialke netreba platit ked si na MD, ja som platila len ako DPO nejakych 1000nieco, teraz ked mi skonci MD, to ale zas bude inak... o vyziti tiez radsej nepisem 😖 😠 😔

mimabb
4. dec 2008

prave pozeram fokus na stv a rozoberaju tam novy zakon o rodicovskom prispevku...

prispevok priznany do 31.12.2008 sa nekrati, aj ked zacnete pracovat 🙂 zial mna sa to netyka...

dadus
3. mar 2009

Ahojte neviete mi poradit, ci sa nieco zmenilo? Ake su podmienky, keby som sla pracovat na dohodu, kolko hodin mozem odrobit, aby som mohla nadalej poberat rodicak? a je tam nejake obmedzenie aj vo financiach, teda kolko max. mozem zarobit?dakujem 😉

gapa
3. mar 2009

daduš,
pracovať na dohodu môžeš aj zároven s poberaním RP. Nie je to obmedzené ani finančne ani hodinovo (to je podla zákonníku práce obmedzené hodinami), ale počas vykonávania práce na dohodu sa nesmie o dieťa starať napr. škôlka, jasle alebo živnostník, ale napr. tvoj manžel, babka, sestra.

gapa
3. mar 2009

som to napísala tuším nejasne
... o dieťa sa ale môže starať napr. manžel, babka, sestra. 🙂

dadus
3. mar 2009

no takze keby sa o malu starala kamoska, ktora bude na MD, teda aj spolu s jej maminou, ktora je na dochodku tak mozem v pohode robit na dohodu? dohoda je predpokladam obmedzena hodinami, ale hodinovou taxou nie?

dadus
3. mar 2009

a co treba robit, treba zaniest dohodu na socialku ci ako? treba aj nejako dokladovat kto mi je s malou?

gapa
3. mar 2009

čestne prehlásiť, no to si už zisti radšej priamo na UPSVaR, nemám skúsenosť. To čo píšem, je zo zákona 😉

dadus
3. mar 2009

ok dakujem, sa tam zastavim a vyzistim 😉 ale ak mate niektora skusenost a zistenu tuto oblast dajte vediet 😀

janasipi
7. sep 2009

Ahojte, baby, ja by som chcela poprosit o rychlu a odbornu pomoc. Prave teraz mi ponukli pracovat popri rodicovskej d., maly ma rok, ale ja som zamestnana inde ,ako to kde ma teraz volaju pracovat. jedna sa o uceniev skole- v tom starom nechcem este dat vypoved, a neviem kolko hodin mozem zobrat do mesiaca. maleho do skollky ani jasli nedam. Velka vdaka za odpoved.

gapa
7. sep 2009

JANASIPI
Ak poberáš RP pred 1.1.09, tak platí pre teba prechodné ustanovenie a budeš mat nárok na RP aj nadalej. V takom prípade môžeš pracovať aj na plný úväzok, no pred ukončením RD cca 2-3mesiace, sa treba rozhodnúť, kde ostaneš.

NO v Zákonníku práce § 83 ods.1 je niečo takéto:

Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v PP vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávatela, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
...