Poznáte dobrého advokáta z oblasti obchodného práva?

angyalok
17. nov 2009

Pekny den,chcem Vas poprosit ci mi neviete poradit nejakeho advokata-advokatku?
V oblastiach obchodneho práva,právo a pravne vztahy k nehnutelnostiam a obcianské právo
Vo pred dakujem

maznacik007
11. dec 2009

Manželka má nárok na vdovský dôchodok 1 rok po úmrtí manžela.
Bezprostredne po uplynutí tohto 1 roka má vdova nárok na vdovský dôchodok, len ak splní aspoň jednu z nasledovných 3 podmienok:
• stará sa aspoň o jedno nezaopatrené dieťa, alebo
• je invalidná z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, alebo
• dovŕšila zákonom stanovený dôchodkový vek.

v pripade ze bola sposobena skoda s autom kt. nemalo uzavretu PZP tak majitel auta znasa vsetky naklady.. a naroky teda aj to co si uplatnia u soc. poistovne

kolko sa bude platit zavisi od podmienok uvedenych vyssie ale min. 1 rok

plus tam je samozrejme este pokuta ze to poistenie nebolo uzavrete.. a ta moze byt do 3320 EUR

maznacik007
11. dec 2009

samozrejme tam musia byt splnene zasa iste podmienky.. kt. ale predpokladam splnila kedze pises ze ten rok ho dostavat bude...

maznacik007
11. dec 2009

inak treba skusit soc. poistovnu pisomne poziadat o stanovisko.. kolko bol a ci stale je jej vyplacany vdovsky dochodok.. tieto informacie im poskytnu.. treba poziadat pisomne

zuza.m
12. dec 2009

Andzi nepletiem si to,pohrebne trovy a ujmu už vypaltenu malli a ako piše maznačik asi splnila nejaku podmienku.
maznačik pošlem ti IP .dakujem za ochotu obom.

zabul
15. dec 2009

ahojte,mám jeden problém a ak by mi niekto vedel poradiť, veľmi by mi to pomohlo. Bola som vydatá skoro 15 rokov a mám tri deti. Na deti sme uzatvorili sporivé poistky, kde na dve deti bol poisťovateľ môj manžel a na jedno dieťa som bola poisťovateľom ja. Nastala situácia, že sme sa s manželom išli rozvádzať a začali sme žiť každý v inej domácnosti, tak som potrebovala vedieť,ako to bude s poistkami detí. Môj manžel povedal, že im bude dalej sporiť. A asi po roku, to už sme boli rozvedený som sa dozvedela, že on poistky na dve staršie deti hned po našom dohovore zrušil a nechal si vyplatiť peniaze na svoj účet, bolo to vyše 50 000,-. Chápem, že poistku na ktorej bol poisťovateľ mal právo zrušiť, ale poistku na ktorej som bola poisťovateľkou ja nemal právo zrušiť. On napísal žiadosť v mojom mene a aj ma podpísal. Mám od toho všetky doklady. Bola som aj na poisťovni a žiadala som vysvetlenie, že ako je možné, že mu vyplatili peniaze bez nejakého overenia. Oni to konzultovali so svojím právnikom, ktorý mi povedal, že on sa dopustil trestného činu podvodu a falšovania, že mám podať nanho trestné oznámenie, to som aj urobila. Vypovedali sme na polícii a on sa aj priznal, že to spravil, tak bol obvinený, ale prokurátorka to zastavyla ako neopodstatnené, lebo sme v tom čase ešte boli manželia mali sme BSM. Konzultovala som to s právnikmi na pomoc obetim trestných činov a aj oni mi povedali, že je to trestné a mám sa odvolať na krajskú prokuratúru, to som taktiež urobila a oni mi to tiež zamietli, tak sa pýtam ako je to možné, že môj manžel mohol niečo také urbiť beztrestne??? A či neurobila chybu poisťovna, že vyplatila penieze bez overenia a či s tým naozaj nemôžem už nič urobiť??? ☹ ☹ Veľmi vás prosím,ak niekto viete poradte mi!! Srdečná vdaka

angyalok
autor
15. dec 2009

Ahojte,chcem sa opytat ze ked niekto niekoho uraza-vulgarne a vinia ju z niecoho co neni pravda tak toho cloveka moze dat aj na sud?

andzi
15. dec 2009

zabul, prever si všeoebcné poistné podmienky, kedy a za akých okolností poisťovňa vyplatí poistnú sumu. Nechce sa mi veriť, že by poisťovňa vyplatila peniaze neoprávnenej osobe. A ak hej, tak sa treba sťažovať u nadriadeného pracovníka. Pokiaľ ide o vrátenie sumy, ktorá bola tvojmu exmanželovi vyplatená neprávom, odporúčam ísť cestou občianskoprávnej žaloby o vydanie bezdôvodného obohatenia, trestné oznámenie vec nerieši.

zabul
15. dec 2009

andzi, ako som už písala on napísal žiadosť o zrušenie poistky v mojom mene a aj ma podpísal, mám aj kopiu jeho žiadosti, tú mi dali v poisťovni, ked som sa tam na to bola informovať a ked som sa pýtala, že ako je to možné, že bez nejakého overenia niekomu vyplatili peniaze, tak mi povedali, že oni nemôžu predsa overovať všetky podpisy na žiadostiach o zrušenie postiek. Ak by som ťa mohla ešte poprosiť o radu a budeš vedieť mi odpovedať, tak mi prosím ťa napíš, že či na tú sťažnosť existuje nejaká lehota a k by som podala tú občianskoprávnu žalobu, aké sú súdne poplatky? Ja som sama a momentálne som na rodičovskej dovolenke, takže nemám peniažky nazvyš. Veľmi pekne ti dakujem.

andzi
16. dec 2009

zabul, na podanie žaloby nie je lehota, ale daj si pozor, aby to nebolo premlčané. Súdny poplatok je 6% zo žalovanej sumy a ten zaplatiť musíš, inak súd konanie zastaví.

Pokiaľ ide o prešetrenie na poisťovni, to záleží od ich interných pokynov. K tomu sa bližšie vyjadriť neviem.

tin007
16. dec 2009

zabul, dala ti ta poistovna nejake pisomne vyjadrenie k tvojej staznosti, ze to nie je tvoj podpis? skus si ho ziskat, a aj vyjadrenie kam boli peniaze poslane (urcite ucet ex, resp. postovou poukazkou na jeho meno) to by ti vyrazne mohlo pomoct, aby si mohla podat rovno navrh na vydanie platobneho rozkazu (dufam, ze som sa dobre vyjadrila, andzi ak tu mam nepresnosti v terminologii, oprav ma pls) sudom.
v takychto pripadoch, ak su vsetky dokumenty jednoznacne a hovoria o vzniknutej ujme, vyda sud bez ucasti oboch stran rozsudok, ktory (ak sa voci nemu nik neodvola) sa stava platnym po (tusim) 15 dnoch od jeho dorucenia obom stranam a hlavne sudy taketo rozsudky vydavaju rychlo (do mesiaca). no a ked je pravoplatny, tak mozes dat vymahanie za bezdovodne obohatenia exekutorovi (a vramci vymahanej sumy ziadaj aj poplatok sudu a tiez uroky - malo by to byt 10 % plus zakladna urokova sadzba NBS v case vzniku skody, plus dalsie naklady - preukazatelne)
ak som dobre pochopila, poistka vznikla aj ste ju platili pocas manzelstva, takze by si (podla mna) mohla zalovat ex o polovicu vyplatenej sumy, premlcacia doba je tusim 3 roky

andzi
16. dec 2009

tin, až na pár nepresností, si sa v podstate vyjadrila veľmi dobre. Asi tak nejako to pebieha. Na to, aby súd vydal platobný rozkaz (bez pojednávania) však musí navrhovateľ disponovovať listinou, z ktorej mu právo na zaplatenie vyplýva, čo v prípade zabul nie je také celkom isté a jednoznačné. Premlčacia doba je 2 roky, odo dňa, kedy sa dozvedela, že došlo k bezdôvodnému obohateniu. Podľa môjho názoru postupovala poisťovňa chybne, pretože vyplatila plnenie neoprávnenej osobe. Takže v prvom rade by som sa obrátila so sťažnosťou na tú poisťovňu, až potom na súd.

andzi
16. dec 2009

angyalok - málo údajov, podľa toho sa vyjadriť neviem. Ak ti len vulgárne niekto nadáva, môžeš ho udať, ide o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, ale na dokázanie skutku potrebuješ svedka. Pokiaľ by ťa niekto ohováral tak, že šíri o tebe nepravdivé informácie spôsobilé privodiť ujmu v zamestnaní a rodine, môže ísť o trestný čin.

ria79
27. dec 2009

Ahojte.Chcem vás požiadať o radu. Manžel platí výživné na 2 deti z prvého manželstva. Nie je dlžný ani cent, ale teraz mešká 2 týždne, lebo zamestnávateľ mu ešte nedal výplatu. Jeho mama sa vyhráža, že dá manžela na súd a exekúciu. Má na to právo alebo až po troch mesiacoch? Vopred ďakujem za odpoveď.

andzi
27. dec 2009

ria - má na to právo, prečo nie? Splatnosť výživného už nastala.

vlasy
16. feb 2010

chcela som poradit mam uver a dva mesiace som vinechala a vsak bola som v banke upovedomit na to ze teraz nemam na splatku povedali vporiadku.No o tyzden mi prisiel papier o hrozbe drazby na moj byt,a pokuta 1800e.Hned som volala doticnemu a povedala mu o co ide.Mam prijem 500e on povedal ze budem musiet splacat kazdy mesiac po 750e aj uver aj pokutu ja to nezvladam a nechcem prist o byt prosim poradte mi niekto ci existuje nejaky zakon alebo ina mozna verzia splacania ako mi udal on? dakujem

andzi
16. feb 2010

Jedine sa dohodnúť s bankou...

mutinka123
17. feb 2010

Dobrý deň.Mám problém 8 rokov sa starám o maloletu dala som urobit DNA lebo otec maloletej tvril ,že nieje jeho dcéra. Vyšlo že je otcom a prišiel aj rozsudok kolko ma platiť alimenty no on mi tvrdi ,že nema ako zaplatit vyživne + omeškane vyživne + vybavyčku na malu iked všetko musi mi zaplatiť. Platiť ma v splatkach ja som mu poslala meil aby začal platiť inak ho dam na policiu a na sud , začal sa mi vyhražať ,že mi zoberie dcerku.Čomám robiť vyhraža sa mi po meiloch prosím pomôžte.

andzi
17. feb 2010

Pokiaľ máš rozsudok, že dcéra bola zverená do osobnej starostlivosti matke, tak otec nemá právnu cestu, ako ti ju zobrať, jedine by musel podať na súd návrh na zmenu rozsudku. 🙂

maznacik007
17. feb 2010

odkladaj si tie maily, nereaguj na neho.. a ak ti nezaplati tak to oznam na policii daj na sud a exekutorovi...

barborenka
25. feb 2010

Dobry vecer,potrebovala by som aj ja radu,chcem sa spytat ohladne dedenia,dedenia dlhov.Mam otca,ktoreho sme so sestrou videli asi 3krat v zivote,dnes mna a sestru hladal nejaky pan z exekucie a pytal sa na otca ci nevieme kde je,preto ma zaujima ci je mozne zdedit jeho dlhy a co je potrebne preto spravit aby som nemala problemy,ci sa ma spojit s nejakym pravnikom,proste potrebujem radu,dakujem velmi pekne

hga
25. feb 2010

barborenka:

kym neprebehne dedicke konanie nemozes zdedit jeho dlhy.

ak by porucitel zomrel, staci odmietnut dedictvo. dedic ktory odmietne dedicstvo nezdedi ani majetok ani dlhy.

zajaciq
25. feb 2010

barborenka exekucny titul je na meno, nie je "prenosny" cize exekutor v pripade smrti povinneho (tv.otca) nemoze dalej v exekucii pokracovat. ine je to v pripade dlhov voci banke alebo takym subjektom, kde sa jedna napriklad o zalozenu nehnutelnost - v tom pripade ako napisalo hga 🙂

andzi
26. feb 2010

zajaciq, mýliš sa, pretože exekúciu možno viesť aj proti inému, než kto je v exekučnom titule označený ako povinný, ak sa preukáže, že na neho prešla povinnosť, napr. takou osobou môže byť dedič. Dedič nadobúda nielen aktíva, ale aj dlhy poručiteľa a za dlhy zodpovedá len do výšky čistej hodnoty dedičstva. Napríklad ak zdedíš 10 000 €, tak zodpovedáš za dlhy len do výšky 10 000 €, aj keby hodnota dlhov bola vyššia. Čiže ak je dedičstvo predlžené, najlepšie odporúčanie je, ako radí hga, odmietnuť ho, ale dá sa to urobiť len v určitej lehote, teda nie kedykoľvek.

barborenka
27. feb 2010

dakujem,uz som sa spojila s jednym pravnikom a povedal mi vlastne to iste,staci ked dedicstvo po otcovej smrti neprijmeme,len som chcela mat istotu aby som nemala neskor problemy,lebo ma zevraj dost vysoky dlhy,tak este raz dakujem za rady

tin007
27. feb 2010

barborenka pred tym, ako odmietnes dedicstvo (inak z toho pises, som si nie ista, ci je otec mrtvy, lebo si uviedla, ze ho exekutor hladal), tak si zisti v akej vyske su aktiva a v akej pasiva, ktore by si mohla zdedit. ak budu dlhy prevysovat majetok, tak jednoducho dedicstvo (tvoju cast, lebo dedit by mala aj sestra a pripadne aj matka, ak neboli rozvedeni) odmietnes.

hga
27. feb 2010

no ale pozor.

jeho majetok sice moze byt vacsi ako jeho dlhy ale nie je to take jednoduche. priklad:

dom, cena 10 milionov, zdedi 1/3 (cize 3 miliony)
dlhy: 8 milionov, zdedi 1/3 (cize 2.6 miliona)

teda na oko "ziska" 0.4 miliona.

ale ked sa zacne vymahat pohladavka, tak exekutor bude exekvovat radsej majetok ktory bude moct rychlejsie spenazit - teda uspory, peniaze na ucte atd. t.j. preda radsej jej dom ktory vlastni v celku ako by predaval 1/3 cudzieho domu, kde by mohol mat problem najst kupca.

andzi
27. feb 2010

áno presne tak, pretože majetok zdedený sa spojí s majetkom vlastným do jedného celku a exekútor môže viesť exekúciu takým spôsobom, ktorým najľahšie dosiahne uspokojenie pohľadávky. 🙂

barborenka
27. feb 2010

taka by som to uviedla na presnejsiu mieru tak zit zije,snazil sa nas asi pred nejakym mesiacom a pol skontaktovat ale my so sestrou s nim proste nemame nijaky vztah,s mamou sa rozviedli vyse pred 20rokmi,a ja som ho prvy krat videla ked som mala 16,teraz mam 24 a videla som ho asi 3-4 krat v zivote aj so sestrou,neplatil na nas vyzivne,mame sa vyhrazal a ona od neho nikdy nic pre nas nechcela,mal podivnu minulost,viac krat sedel vo vezeni,jeho mama a otec su mrtvy a surodencov nema nijakych,takze je sam uplne,no a aj keby ma nejaky majetok tak by som ho so sestrou nikdy neprijali lebo s nim nechceme nic mat a vlastne podla jeho sposobu zivota vieme ze nema nic,jedine tie dlhy,mna len zaujima postup lebo nechceme ani jedna na neho nejako v zivote doplatit a splacat za neho jeho chyby a dlhy

andzi
28. feb 2010

barborenka, tak v takom prípade si nerob ťažkú hlavu. Ak zomrie, tak matrika zašle úmrtný list súdu a súd poverí notára, aby prejednal dedičstvo. Potom si notár bude zisťovať okruh dedičov a ak zistí, že dedičky ste vy dve so sestrou, tak vás predvolá na dedičské konanie. Až v tomto momente vám začne plynúť lehota na odmietnutie dedičstva. Buď prídete osobne k notárovi alebo mu písomne zašlete list, v ktorom oznámite, že dedičstvo po poručiteľovi XY odmietate. Hotovo.

anesim
28. feb 2010

Andzi, mohla by si poradiť aj mne. Pred týždňom mi zomrel otec, mal nejaké dlhy - nezaplatené zdrav a soc. - neviem koľko, počítam tak za pol rok, pracoval ako živnostník. Nevlastnil nič, všetko je prepísané na mňa so sestrou už nejakú dobu, ak odmietneme zaplatiť tieto dlhy, nestane sa nič? Nebude súd alebo nejaký exekútor naháňať jeho sestru? ☹