Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

liz_lemon
16. jún 2012

@katy31 ja ta nechcem sudit, ved napokon si dospela, ale preco by mala chciet, aby sa s tebou stretaval? ved je to jeho zena...na jednej strane chcu tvoje dieta, a na druhej ho chce ona zabit? to si odporuje, nemyslis? ona ako jeho manzelka je zrejme zufala, a je pochopitelne, ze mu brani, ale nemyslim, ze ona je tu ta najhorsia, najhorsi je jednoznacne on, lebo on ako zenaty muz ma v prvom rade mysliet na svoju oficialnu rodinu, a nie motat hlavu inym zenam, a este mat nemanzelske deti
bud rada, ze nie je s tebou, bola by si presne v tej istej pozicii ako jeho sucasna manzelka

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katy31
16. jún 2012

@alenah31 ja nie son nahnevaná, jediné, čo chcem od týchto ľudí je to, aby som už mala pokoj, aj ja, aj moje deti. Chcem zabudnúť na to hrozné, čo sa stalo. Jediné, čo som považovala za nutné dať si zveriť malého a upraviť výživné, pretože mi dával nepravidelne 30, raz mi dal 70 E. A ja ťahám sama domácnosť len z rodičáku teraz, kým som bola na materskej, nepýtala som nič, zvládala som to sama. A to ho nahnevalo. On chcel, aby som to nerobia a aby sa jeho žena a dcéra nikdy nedozvedeli, že k nám chodí navštevovať malého. Ja mu nebránim v žiadnom styku, len nechcem, aby sa mi za to pomstil tým, že budú mať moje dieťa. Malý je na mňa naviazaný, keď ho raz hodinu strážil, malý celú hodinu preplakal, kým od plaču nezaspal. Aj keď je tu, ťahá sa od neho preč, ku mne. Ja viac krát denne kojím, malý tak aj zaspáva.. inak plače a zaspí len od plaču.

dadulajda
28. jún 2012

@alenah31 mozu moje 11.mes dieta zverit otcovi na noc?? nekojim ho,ale poviem ze ano,lebo maly bezo mna nezaspi....kedze spava aj cez den,uz bez tak bude cely rozhadzany ked mi ho vrati. 😒 bude to sud zaujimat?ze na dieta nevplyva dobre otec?a nie je alkoholik ani narkoman...a aky je bezny interval v stretavani sa otca s dietatom? raz za tyzden?alebo viac? dakujem

julinka2787
28. jún 2012

@dadulajda netvrď že ho kojíš. nemusíš. aj tak by to možno chceli dokázať od detskej lekárky a tam je to zaznamené, či nie?

dadulajda
28. jún 2012

@julinka2787 tam mam stale ze v noci ho kojim 😉

julinka2787
28. jún 2012

@dadulajda tak potom ok. 😉

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadulajda
29. jún 2012

@alenah31 nikdy sme spolu nebyvali,ja som bola u nich parkrat ked sa maly narodil,snazila som sa proste nejak to vyriesit..ale otec vzdy mal robotu alebo nieco ine,netravil s malym cas.bol na poslednom mieste.jedine jeho matka,ked prisla z roboty,tak ho vlacila... 😒 Ja som maleho otca donutila zaplatit aj krst,aj v RL je,ale neviem ci ma zmysel hovorit,ze som ho musela donutit!!! o dobre vztahy som sa na oko snazila stale,ale on kym neni uplne po jeho,neustupi ani o mm.a ja uz viac nebudem ustupovat..zato co porobili..mozem povedat,ze maleho nazvali s prepacenim "hnusnym kralikom v sacku" ked som im chcela ukazat foto zo sona?? asi taky maju zaujem...stari odisli na dovolenku ked mal maly termin porodu a prvykrat ho videli ako mesacneho.ale otec maleho stale bojuje,aby tam s nim mohol ist a len sa chvastat nic ine.realny zaujem tam neni..nikdy neprisiel pomoct,ked to maly potreboval.ale bohuzial nemam nanho nic.ako vravis,alkohol,drogy.casom ho prejdu tie navstevy.ale jeho mama podla mna bude donho rypat,aby ho doniesol a vlastne on sa svojimi otcovskymi pravami bude ohanat ale pre mamu.maly ma krstnych rodicov, na kt.je zvyknuty,keby sa mi daco stalo... akoze ja sa ovladnem a nebudem rozpytvavat nas vztah.a maly by za nim utekal jedine preto,ze tam nema povinnosti,nemusi nic robit,nema pravidla,rozmaznali by ho.ale lasku mu dt nevedia.... takze by mu tam bolo lahsie...ale svet by tak prisiel o jedneho slusneho cloveka...ani to sud nezaujima?

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadulajda
29. jún 2012

@alenah31 tak co pocuvam pekne pripady teda...ja by som predychala keby je s malym jeho otec.ale nie svokrovci.No a ak mu ho daju bez mojho dohladu,asi si idem rovno pre antidepresiva! 😅 velmi vela sme si s malym uzili a sme na seba naviazani.je to jedno z "narocnym deti" ak to poznas,co to je.uz len nech je po tom...a asi ako dlho sa to vybavuje odo dna podania ziadosti? a tu ziadost mozem na kolko stran napisat? 😀 a mam aj pisat,preco by malo byt dieta zverene mne?ci je to nejak samozrejmost.inak moj nazor divne toto sudnictvo....zevraj sa mi moze stat,ze ma ani k slovu nepustia.to co je?? 😕 😠

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadulajda
29. jún 2012

@alenah31 teraz si ma odrovnala..takze to nema vyznam v lete riesit a potom mi oznamia,ze maly je dost velky nato,aby spal u otca sam. on chce proste len to,aby mohol kazdy druhy vikend byt s malym od rana,do dalsieho dna poobedia...keby je u nas,(co samozrrejme nechce)ok.ale keby som tam neni,zosaliem za ten cas. 😖 A s tym pasom to poriesim,dikes.ja s malym nechcem ist nikam,lebo nema rad tepla a dusno,tak to by bolo ako za trest pre neho ist na dovcu.a ja mozem poziadat aj bez suhlasu otca?staci mi doniest RL? inak oba originaly mam ja 😉 a ked donesiem psychologicke vysetrenie,ze maly bezomna taku dobu nemoze byt,sud si bude robit vlastne?ja im zozeniem co sa da...aj opisem,preco u nich nie je vhodne prostredie pre dieta.len sa bojim ze to bude roman. 😀

laila22
29. jún 2012

@dadulajda ja som daval ateraz robit malej pas a potrebovala som k tomu orig. rodný list, rozvodovy papier a papier o tom, ze mala je zverena mne do výchovy... ex si nemoze dat urobit pas pre malu..

dadulajda
29. jún 2012

@laila22 takze aj tak musim pockat na sud a kym mi bude maly zvereny do starostlivosti.a aj tak,naco mi je ten pas? ved po EU sa pohybujeme bez neho a inam nemam v plane ist najblizsie dva roky

dena
29. jún 2012

@dadulajda kazde dieta uz musi mat svoj cestovny doklad. Aj v ramci EU

laila22
29. jún 2012

@dadulajda ano ty sa pohybujes bez pasu mas obciansky preukaz, ale ak chces zobrat dieta do zahranicia hoci v EU, tak potrebuje pas... Ako ho chces vziat na zdravotnu kartu, ci na aky doklad???? Dieta musi mat pas, ked s nnim ides do zahranicia pretoze nema nijaky doklad totoznosti...
A este k tomu psychologickemu vysetreniu.. Psychologa Ti nariadi sud.. Ty tam pojdes s malým a on posudi aky vztah ma ku tebe, k otcovi.. Je to dost drahe.. Nie je to tak, ze ty si najdes psychologa, zaplatís mu za hodinu a on Ti napíse posudok...

sisaha
29. jún 2012

@dadulajda aj ked sa pohybujes s dietatom po EU - dieta musi mat pas v pripade kontroly. Vybavis ho aj ked ho nemas zatial zvereneho do vychovy

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dadulajda
30. jún 2012

@alenah31 😢 😢 odrovnala si ma..asi s nim nakoniec budem musiet spisat len dohodu.pristupim na co chce,len nech mi urcite dovoli byt s malym ked ho budu mat.a zabranit aspon comu-tomu.pre mna to budu otrasne hodiny..ale to dieta je pre mna najdolezitejsie... 😢 a zdrave dieta,ktore som si sama dala dokopy z jednej urevanej kopky sa stal chlapcek,ktory je napred oproti rovesnikom,usmiaty a smely...mna to pomaly stalo zdravie,ale to je jedno.akoze nech mi niekto povie ze existuje spravodlivost na tomto svete 😢

pink_lady
6. júl 2012

@alenah31 ty si z ligy otcov? 😅 Lebo s tymto ze "dieta je kojene len do 6 mesiacov" som sa este nestretla....Viem ze to berie sud i u rocnych i starsich deti do uvahy 😉 Dalsia vec je, ak otec nezil s dietatom od narodenia, nepozna jeho rezim a potreby, ako ho moze mat na noc 😅 Do 3 rokov ma matka pravo ziadat o stretavanie v jej pritomnosti...Osobne, ako mu ho mozem nechat co i len na hodinu - dve sameho, ked ZAKAZDym, ked ho mal chvilu sam, do dvoch dni bol chory - raz mi ho priniesol mokreho durchom durch (zima, sneh)- rukavice uplne mokre, spinave, on ho tahal za rucicku a maly tu ciernu rukavicu mal v puse a vycucaval tu vodu, _ za tri dni zapal priedusiek, dalsi krat, napr. mal hnacky maly, tak mu hovorim, vcera vracal, hnacky mal, nic mu nedavalk jest...ked mi ho priniesol strka mi do ruky brumika, "nechcel so mu ho davat ked ma dietu" - prideme domov, pozeram, maly vyhadzana pusina, place, busko boli...pytam sa co ti dal tato papat, pit? "bumika" "dzusik" - taky z ktorych sa vyhadzuje, a on to dobre vie, napriek jemu to do neho pcha...To su len dva priklady, no je ich viac...No to nema zmysel sa rozpisovat...Nasilu ho chce bravat stale na plavaren, pritom x krat som mu ze sa z tej chlorovej vody vyhadzuje a je chory...Nie, on ho chce vziat na tobogan zrejme 😀 ...Necha ho hrat pri ceste a on si kuka cosi v aute, nepozera na neho...alebo necham ho s nim chvilu sameho ale sledujem ich - maly sa vozi na vlaciku dolu hlavou v OC a on je k nemu otoceny chrbtom a kuka do vykjladu, ...alebo maly na v detskom kutiku visi na "preliezke" prevaleny cez brucho dolu hlaovou a on si STELUJE FOTAK! Akoze a takemuto mam nechat dieta bez dozoru? 😔 Snazila som sa s nim vychadzat, ale, naposledy sa ma nesmierne dotklo, ked zahlasil ze "len do maleho pcham antibiotika"- nevbiem nic insie robit len chodit s nim po dr a vnucovat diagnozy. Vie prd o vsetkom, pretoze podla neho - ako povedal uz aj malemu - "ujo doktor je hlupy" a aj "najlepsi doktor sa moze mylit". Jasne, moze ale ze by sa mylili vsetci? Maly je narodeny predcasne, s centralnou tonusovou poruchou, ma hypertonicky syndrom, bolo viac problemov pri a po narodeni. Cvicime vojta hoc ma maly uz 3 roky, uziva antiastmatika kvoli recidivujucim obstrukcnym bronchitidam s vyznamnou ponamahovou zlozkou, ma ADHD + podozrenie na Aspergerov syndrom... 😝 Keby asspon trosku respektuje schopnosti a povahu, rezim, poziadavky maleho, nemam problem mu ho nechat na 2-3h sameho...ale takto? Chcem zajst na UP a poziadat nech mu zavolaju a o dohodu o stretavani, nech za nim chodi kazdy tyzden jeden v sobotu, druhy v stredu (napr) na 3 hodiny - a ked to bude pravidelne, a ja po 2-3 mesiacoch budem videt ze sa aspon trochu snazi respektovat niektore veci, nech s nim potom je sam zo zaciatku tych par hodin...Trochu som sa "rozpisala a rozohnila" pretoze sa stalo viac krat ked vsobotu podla dohody co mal za nim prist ani sa neozval, neprisiel, naposledy bol napr s kolegovcami na predlzenej sluzobke - ako ma na to pravo ale ja som mu dala nahradny termin a ked som mu teraz ja napisala ze teraz nebudeme v sobotu doma nech pride v nedelu tak uz sa snazi robit problemy. 🙄 Viem ze toto cita aj on takze, zdravim ta "exo" 😅

pink_lady
6. júl 2012

a haluz bola ked povedal ze "ved ja ho viem uspat aj prebalit nakrmit" - v zivote to nerobil - o raz ho prebaloval ...

pink_lady
6. júl 2012

este ma napadla perlicka - boli sme raz na "kyselke" - potok + pramen mineralnej vody...Maly ma problem s nozickami, ma trosku neistu chodzu pretoze ma zvyseny tonus na DK + poskracovane slachy...aj ked lieta ako sinter, ta rovnovaha je vseliaka...maly beha po brehu potoka, strmom, hovorim mu , nemozes ho spustit z oci,....samozrejme, kukal inde...potom sa presunuli k pramenu, dovede mi ho za 5 min mokreho, zablateneho- padol do vody (ja som sedela na lavicke) - hoc som mala v plane so zatatymi zubami aj keby nevbiem co vydrzat hoc aj 3-4 h nech je s nim, po tomto, museli sme ist domov...jeho reakcia bola: "Nepoondi sa z toho"...teraz sa ohana s tym ze ved kolko krat este padne a ze to bola skvela zamienka na ukoncenie stretnutia...jasne, padne, ale ak ho v jeho pritomnosti zrazi auto, tiez povie ze "nepoondi sa z toho?" a "stane sa".... ☹ Maly samozrejme prechladol 😖 A gol bol ked sa zaciatkom juna opytal ci maly chodi do skolky 😀 (na konci skolskeho roka) 😝

kaby
7. júl 2012

niekedy žasnem nad tým, koľko zavádzajúcich, stresujúcich informácií sa nachádza v diskusiách... V tejto mi stačilo prečítať len poslednú stranu.... 😒

evulienka176
21. aug 2012

dobrý deň
chcem sa spýtať prosím ak niekto náhodou ma skúsenosť alebo mi vie poradiť môj brat má dieťa s mladou slečnou ktorá sa rozhodla že sa s novým priateľom presťahuje do iného okresu a nechce dovoliť otcovi malého aby sa s ním stretával chce mu ho zobrať je možné aby mu ho súd zveril do opateri ak dokáže že sa o dieťa lepšie postarať po finančnej stránke a aj rodičia matky dieťaťa súhlasia že by sa on o dieťa staral nakolko je matka ešte školačka a nemá žiadne zázemie ? dakujem

sissy27
21. aug 2012

@evulienka176 o aké veľké dieťa sa jedná?koľko rokov má slečna? majú oni dvaja rozhodnutie o zverení dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov, určené výživné, styk s dieťaťom? brat si trúfa sa starať o dieťa - to je síce pekné, ale pracuje? ak áno, kde a s kým bude dieťa, kým on bude v práci? ak nie, z čoho ho bude živiť? čo to znamená, že slečna nemá žiadne zázemie - býva pod mostom v krabici, jej rodičia nie sú ochotní pomáhať (asi nie, keď sa tak ochotne vzdajú vnúčaťa)...? trošku viac info by to chcelo... ale v zásade ona mu nemôže brániť v styku s dieťaťom, ale nestáva sa veľmi často,aby súd zobral dieťa matke a zveril ho do starostlivosti otcovi...

barcelona94901
1. sep 2012

@alenah31 a ako je to prosím ťa,ak v žiadosti o rozvod matka klame o otcovi dieťaťa,napríklad,že neprejavuje o dieťa záujem,neberie si ho na víkendy,nestará sa,neprispieva na dieťa..chce dieťa do osobnej starostlivosti
stačia otcovi svedkovia,fotky,učtenky?
ak sa preukáže napríklad toto klamstvo..aký je tam další postup?
matka dieťaťa bola manželovi neverná,to tam nespomína,predvolá sud aj priateľa s ktorým žije? preverí si jeho totožnosť?má totiž pochybnu minulosť ,myslím,že čoskoro pojde sedieť,je to tam komlikované,upozornujem,že nie som žiadny vymyslený nick,toto je len stručný výcuc 😖
budeme stačiť ako svedkovia?

evickatimi
13. sep 2012

@jankka80 ahoj prosim ta priblizne kolko tvoj ex zaraba ked ti urcili take nizke vyzivne?vsade tu citam vyzivne 50-60e ved to je hrozne..oj ex zaraba asi 350e a plati mi 70e na ktorych sme sa mimo sudne dohodli,ale zda sa mi to malo.a teraz mi bolo povedane ze mampravo na 105e..ja to vobec nechapem.tiez chcem podat na sud o vysku vyzivneho.mam 2r syna

pink_lady
1. okt 2012

@kaby niet nad osobne skusenosti 😉 😀 litera je jedno ze tak a tak sa ma postupovat, skutocnost je zial ina 😔

pink_lady
1. okt 2012

maly mal 3 roky chcela som vyjst v ustrety...hovorim si na skusku ho mu dam na cele 3 hodiny samemu ...Prizvukujem mu, davaj na neho sakra pozor, je strasne hyperaktivny, opakujem to stale ale zas, nesmies z neho na sekundu spustit oci...boli dlhsie, idem si pre maleho vecer...maleho som nalozila do auta, on mi nic nepovedal. vystupime z auta ped domom pozeram - na hlavicke krvave vlasky, zlepene. Zda sa mi to? nie naozaj je to krv! pod vlaskami velka krvava ryha. Volam mu, co sa stalo, on len hihi hi hehehe, strasne dobra nalada. Vraj vie ze sa udrel, ale nevie kde 😕 Ze len prisiel zrazu s placom 😕 Vecer nadmerna spavost, rano oťapenost, prudke zvracanie, neurolog diagnostikoval otras mozgu :- 😖 Boli sme v nemocnici, odkrutili sme si zaroven aj rotavirozu. V podstate doteraz, co je vyse mesiaca sa z toho maly nespamatal uplne 😔 Co chcem zdoraznit je to, ze, stat sa moze, ano...ALE je tu jedno VELKE ALE! ZATAJIL mi to, mal mi to povedat! Toto sa nerobi a nedokazem to stale prekusnut. Nemozem ich este nechat samych. Presvedcila som sa o tom aj minule na ihrisku, proste, nedokaze este predvidat ☹