Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

emjee
23. jan 2009

myslim, ze zalezi v prvom rade od toho, ci je alebo nie je priatel zapisany v rodnom liste dietata ako otec

lola13
autor
23. jan 2009

Ano je otec zapisany v rodnom liste ale je tu este jedna vec na dieta si narokuje aj jeho mama tiez si narokuje na vychazdky a otec teda moj partner mi chce vziat dieta este aj na dovolenku .To spanie este ako tak dovolim ale odnies male ani nie 2 rocne dieta od matky na 3 al viac dni to sa mi nepaci.

expertka8
23. jan 2009

...ak napr. kojis...nie je mozne odnat dieta na viac dni 😉

lola13
autor
23. jan 2009

Dietatko nekojim vpodstate papa uz vsetko len teda neviem ci ja ako matka som mu povinna davat dieta on sudne rozhodnutie nema ale dieta nemam zasa zverene do opateri a za ten cas neviem ako mam postupovat ci mu ho mam davat na tolko kolko si povie a nie len on ale aj jeho mama alebo sa mozem aj ja dako branit proti tomu .Nechcem vyzerat ako matka ktora brani styku s otcom alebo starym rodicom ale aj ja mam snad nejake prava .Doteraz sme zili oddelene ale za malym chodil kedy chcel a braval ho aj k rodicom . .Na spanie ho nebral ale teraz ako je takato situacia tak uz ho chce brat aj na spanie dokonca 2 dni .

expertka8
23. jan 2009

...kolko ma dietatko mesiacov???
...ma otca uvedeneho v rodnom liste???

lola13
autor
23. jan 2009

Dietatko ma 20 mes a ano ote je uvedeny v rodnom liste.

expertka8
23. jan 2009

Kto je zákonným zástupcom maloletého dieťaťa, upravuje Zákon o rodine.

Podľa ustanovenia § 31 zákona o rodine rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.

Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom alebo medzi maloletými deťmi, zastúpenými tým istým rodičom navzájom; v takom prípade súd ustanoví maloletému dieťaťu opatrovníka, ktorý ho bude v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať (ďalej len kolízny opatrovník).

Kolízneho opatrovníka súd ustanoví aj v prípadoch, ak maloleté dieťa nemá zákonného zástupcu alebo ak zákonný zástupca nemôže z vážneho dôvodu maloleté dieťa v konaní alebo pri určitom právnom úkone zastupovať.

Na ustanovenie kolízneho opatrovníka sa primerane použijú ustanovenia § 60 a 61 zákona o rodine. Funkcia kolízneho opatrovníka zaniká ukončením konania alebo vykonaním právneho úkonu, na ktorého účely bol ustanovený.

Podľa ustanovenia § 28 zákona o rodine súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä:

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,
b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
c) správa majetku maloletého dieťaťa.

Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.

Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.

expertka8
23. jan 2009

....podat na súd návrh na zverenie dieťaťa do opatery....
....nasledne prebehne navsteva kolizneho pracovnika...ktory bude skumat:
- sociálno-psychologickú atmosféru v rodine
- štýl bývania - či má dieťa samostatnú izbu, alebo nie, kde spáva, ako spáva...
- hranice osobných teritórií - posudzuje sa kompatibilita rodiny, jej miera...
- ostatné závisí od každého soc. pracovníka a určite očakávaj nie jedného, ale minimálne dvoch!

lola13
autor
23. jan 2009

Velmi pekne dakujem aspon viem co ma caka len som sa chcela este spytat ci mam ist aj na odbor socialnych veci a rodiny s tymto mojim problemom alebo staci iba rovno na ten sud .A este ze ci mam dat teda prietelovy dieta na vikend aj s tym spanim teda na 2 plne dni je mi to zatazko lebo sa mi zda byt moc male na to aby slo na noc prec od matky , ale nechcem aby potom na mna dakde rozpraval ze som mu branila v styku z dietatom alebo mi stym dako skodil.Takze zakial to nemam na papieri som mu vlastne povinna vzdy vyhoviet.

adina22
24. jan 2009

lola13 - ak je otec zapisany v RL podaj navrh na sud o zverenie do opatery a zaroven ziadaj o vyzivne na dietatko a sud takisto moze upravit styk otca s maloletym dietatom,vacsinou ako som pocula je to kazde dva tyzdne ale nie je to pravidlom.A ak ide o tak male dieta mozes ziadat navstevy len v tvojej pritomnosti....Som tiez slobodna matka a sud o zverenie mam uz za sebou. 😉

adina22
24. jan 2009

Este k tomu odboru socialnych veci a rodiny.Mne tam tie pani pomohli spisat ten navrh na sud a takisto jedna z nich bola pritomna aj na sude.A nie si povinna mu vyhoviet,zalezi na tebe ako sa s nim dohodnes resp. nedohodnes.Ja by som mu dieta na noc nedavala,ale ja som v inej situacii kedze mala otca vlastne nepozna.

chulieta
24. jan 2009

ahoj, ja som si tym momentalne presla, vo stvrtok sme mali sud. postupovala som takto, sla som na socialne oddelenie pravnej ochrany deti, tam som povedala pracovnicke o co ide, hned sme to spisali dala mi tam aj hned stanovenie vysky vyzivneho. zaniesla to na sud, musis ist na socialne ak nie ste zobraty, zo sudu mi odpovedali kedy to bude, inak dopis mi prisiel 23,12. pred vianocami tak si vies predstavit ake boli super vianoce, plne napatia... ja som sa predsa toho bala, ale kolizna pracovnikcka ma upozornovala,ze sa nemam coho bat, ze ak on bude na mna rozpravat nieco ze by na mna chcel hadzat spinu tak to musi aj dosvedcit, a vraj dieta priznaju matke pretoze slovenske pravo je na strane matky viac ako otca, a teda by ti male nezverili iba v tom pripade ak by si bola psychicky narusena, alkoholicka, lahka zenska bez moralnych barier, alebo by som mala neaky zly vplyv na vychovu dietata... ak by si chcela vediet viacej akos om postupovala tak mi napis IP. sud bol u nas vo stvrtok takze to mam v pamati 😀

veronika81
24. jan 2009

lola pýtala si sa aj na to, ako je možné riešiť situáciu, kým budeš mať právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťatka do tvojej opatery.
Tak na toto je možné podať na súd návrh na predbežné opatrenie vo vzťahu k starostlivosti o maloleté dieťa. Súd musí rozhodnúť tuším do 24 hodín a nariadi uznesením DOČASNÉ zverenie malol. dieťaťa do tvojej starostlivosti a tiež upraví styk otca s dieťaťom, týmto rozhodnutím sa potom budete musieť riadiť až do skončenia samotného konania. Ak máš prístup k zákonom, tak je to § 75a Občianskeho súdneho poriadku.

expertka8
24. jan 2009

..lola....v akej intenzite budes dieta davat otcovi....je len na Tebe 😉
...xvalabohu....alebo bohuzial???? /to uz vies len ty/
...kym nenadobudne pravoplatnost rozsudok o styku s dietatom... 😔

angua27
24. jan 2009

babuľky, pokiaľ ja viem, ak je v RL otec zapísaný a nie je dočasné rozhodnutie, alebo rozhodnutie súdu, ktoré by upravovalo kontakt otca, či matky s dieťaťom. tak majú obaja rodičia na dieťa rovnaký nárok. tzn. že otec s ním môže byť tak často ako má záujem a zobrať si ho aj na víkend, či dovolenku, proste na viac dní.

lola, ja som tiež slobodná mamina. do 9. mesiaca syna sme s bývalým žili v spoločnej domácnosti, neboli sme manželia. pri rozchode sme sa dohodli, ako budeme postupovať, čo sa týka malého. ex ho veľmi miluje, je to dobrý otec a ja nemám dôvod, prečo by som mu zakazovala stretávanie zo synom. chodí 1-2x týždenne na niekoľko hodín (s pracovných, aj vzdialenostných dôvodov, častejšie nemôže) a od 13. mesiacov malého (kedy som ho prestala kojiť) si ho bráva každé 2-3 týždne aj na noc cez víkend. môj názor je, že dieťa potrebuje oboch rodičov, tak prečo mu brániť pri styku s ním. malý má u svojho otca vytvorené rovnaké zázemie ako doma, je so svojim otcom rád a užíva si ho. možno treba občas odsunúť nabok hnev, zlosť, bolesť, ktorá nastáva po rozchode a posúdiť, čo je najlepšie pre dieťa. 😉 držím palce.

lola13
autor
25. jan 2009

Velmi pekne dakujem za odpovede urcite to nechcem riesit v nejakom hneve alebo podobne len som potrebovala hlavne vediet ake mam pravo povedat nie ,lebo ak je situacia taka ze mu vyhoviem je vsetko dobre ale ak mu nevyhoviem v tom co on chce tak sa zacina kolotoc vyhrazania sa pravnickami a tym ze teda mame rovnake prava co teda viem a potom ze ak mi ho nedas tak branis v styku otcovy a aj starym rodicom .Ja mu ho davam ako chce len to spanie sa mi zda byt pre tak male dietata nevhodne.Aco sa tyka tych starych rodicov tak jeho mama sa so mnou chcela dohodnut aby si aj ona pon mohla chodit ako sa dohodneme podotykam ze s nou dobre vztahy nemam lebo mi istymy vyrokmi na moju adresu velmi ublizila -s dietatom sa maznala takym sposobom ze zla ,skareda mama ,lakoma mama ked maly spal ked som k nim prisla tak sa ma pytala ze ci mu davam daco na spanie ked spi -mal len 3 mes a pod.Takze ja musim davat dieta ako otcovi tak aj babke,Lebo jej nestaci ak tam pride on s nim ona chce mat zvlast dieta na vychacky.Chcela by som sa spytat ako je to aj s tymi starymi rodicmi.

cherries
25. jan 2009

lola13 ja som sa radila minule s jednou sudkynou a ona povedala ze stari rodicia z druhej strany nemaju pravo na dieta pokial nie ste zobrati a ti im dieta nechces dat . Toto som riesila tiez so starimi rodicmi

cherries
25. jan 2009

a este do troch rokov ze len v pritomnosti matky musi byt dieta a na tak dlho bez matky v ziadnom pripade 😉

cherries
25. jan 2009

a tiez by si mu ho nemala davat ako jemu pride ale dohodnut sa na urcitych pravidlach dieta ma urcite zvyky a rezim

lola13
autor
25. jan 2009

Pytala som sa preto lebo zevraj vysiel novy zakon ktory sa tyka starych rodicov ohladom tychto prav, ze ak by som im ho nedala tak by som branila styku dietata so starym rodicom len neviem ako to presne je tak im radsej vyhovujem vsetkym.Ale je to trocha cudne lebo ked ho berie priatel tak aj tak ide vetsinou k nim a jeho mame to nestaci hovori ze my sme s nim aj tak castejsie.Ale ked tu zijem a dieta so mnou tak je to asi logicke.Jednoducho mi to pripada tak akoby ziarlila na mna a druhych starych rodicov.

angua27
25. jan 2009

lola, ako je to so starými rodičmi z druhej strany, to neviem. u nás sú vzťahy korektné a často mi malého strážia na pár hodín, keď mávam obchodné schôdzky, alebo vybavovačky, kam nechcem malého ťahať. oni si ho užijú, on ich tiež a ja si aspoň vybavím, čo potrebujem. ale myslím, že je to tak ako píše cherries, že oni na dieťatko právo nemajú. keby boli taký ako píšeš, že je jeho matka, tak to by som jej svoje dieťa určite nezverila.

a cherries má pravdu v tom, že dieťa potrebuje režim, takže chodenie halabala je dosť od veci. treba si určiť pravidlá, v záujme dieťaťa. 😉

cherries
26. jan 2009

lola13 ano ale ten zakon sa tyka rozvedenych rodicov nie slobodnych ak ti nechces a este ak ta zhadzuje pred vlastnym dietatom tak jej svoje dieta nemusis davat . Nech to da na sud , tam povies vsetky dovody preco nechces aby sa stretavala so starou mamou a aj tak nema sancu na styk s dietatom iba ak ti privolis a ak neprivolis ma jednoducho smolu .

monkasponka
26. jan 2009

Chulieta ,napisala by si mi emailovu adresu rada by sa par veci spytala, ako si presnejsie postupovala atd... vdaka 🙂

chulieta
22. feb 2009

monkasponka poslala som ti ip

jankka80
3. nov 2010

Dobry den potrebovala by som poradit!Takze zacnem asi takto.Mam teraz uz 2.5rocnu dcerku ked sa mala narodila otec dietata si nasiel milenku a tak som sa obratila na sud o zverenie malej do mojej opatery co mi aj sud potvrdil,potom bol dalsi sud ohladom vyzivneho kde mi odsuhlasily teraz uz v eurach 5Oeur.kedze od septembra 2008 mi prestal platit malu som mu nedala pretoze aj ked mal sudom urcene vychadzky kazdy parny vykend od11.00do 13.00 v mojej pritomnosti.Bola som potom podat nanho trestne oznamenie za neplatenie vyzivneho aby mi to daval stat.Pretoze povedzme si to rovno scoho som malu mala nakrmit a obliekat ci kupovat plienky.Policia mu stale posielala predvolania ale kedze nema trvale bydlisko v Poprade a ja som nemala jeho adresu nemaly ho ako chitit.Vydaly nanho zatikac .No a kedze sa im ho vcera podarylo zavolat prisiel tam ako keby nic oni ho vypoculy a pustily!!!!!!!!A tomu nerozumiem.Ocom bol potom ten zatikac ked ho nezatkly a nepredviedly pred sud?A este aj ktomu je to opilec a ja sa bojim mu malu dat neviem co mam robit ako mam malu teraz ochranit pred niekim komu je poharik prednejsi ako dieta aj ked sa onu vraj chce byt.Prosim poradte mi ako mam postupovat ci mam hladat Pravnika.Dakujem .PS-prepacte za chyby ale mam strach ako to skonci janka

sue
3. nov 2010

Nerozumiem ako mu chceš "dávať malú", keď máte súdom stanovené návštevy len v tvojej prítomnosti?

Určite by som sa išla poradiť na ÚPSVaR... a uvidíš čo sa bude ďalej diať.

ivona22
15. jan 2011

dobry den mam podobny problem vedel by mi niekto poradit? priatel prisiel po pol roku domov zo zahranicia, syna videl prvy krat teraz cez sviatky. s priatelom spolu uz nezijem dva tyzdne nakolko ma zbil a vyhodil z trvaleho bydlyska, zobral nasho maloleteho 6 mesacneho syna s tym ze mi ho neda, neukaze. podala som na sud predbezne opatrenie no presli dva tyzdne a nic sa nedeje. syna sa snazim navstevovat no ked pridem a zazvonim nema zaujem mi ho vyniest von a ani ukazat, a trva na tom ze mi ho ukaze az ked pridem s nejakym papierom. videla som ho akurat tak raz cez zavrete okno. nakolko mam take iste pravo na dieta ako on a sud este nerozhodol, na koho sa mam s tymto obratit? prosim poradte mi, dakujem.

marina87
16. jan 2011

@ivona22 neviem ti poradit, ale ved to sa uz len hrozne tazko cita - tie tvoje pismenka.....inak tiez nerozumiem tej teme, to ja ako matka, co som slobodna, nemam oficialne pravo na svoje dieta, nemam ho v opatere a musi o tom rozhodovat sud? to co ma byt?

sue
16. jan 2011

@ivona22 bola si aspoň na polícii alebo u lekára keď ťa zbil??? Ako ti vzal malého??? Nerozumiem vôbec tomu, čo by sa muselo diať, aby mi niekto vytrhol môjho polročného syna z náručia a ako by som ho dva týždne mohla nechať mužovi, čo ma zbil??? Podľa veku syna ho tvoj partner ani nevidel a ty si mu ho dva týždne nechala???

Prepáč, ale hneď ako ťa zbil a vyhodil si mala trieliť na políciu a v záujme dieťaťa !!! ho nenechať s prakticky cudzím mužom 🤐

zajo79
16. jan 2011

@ivona22 koho to bol byt? trvale bydlisko nema vplyv na vlastnictvo...

a vzhladom nato ze to je take male dieta...DAT OKAMZITE ZIADOST NA OKRESNY SUD, O ZVERENIE MALOLETEHO DIETATA ... sudy jednaju rychlo, dat ti ho musi. kojis? chod na najblizsi urad socialnych veci a rodiny..tam ti poradia.

ako ti moze zobrat dieta? 😕