Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

angie777
16. jan 2011

@marina87 no presne to nechapem ani ja,a este som o tom ani nikdy nepočula.

pink_lady
16. jan 2011

@ivona22 ??????????????, a ty si nebola na policii? v momente ako by mi dieta zobral tak by som volala policiu a necakala dva tyzdne,..preboha??? preco si nechas skakat po hlave??? 😕 😕 😕

zajo79
16. jan 2011

.... dufam ze ivonu22 adminky preveria.... takychto pribehov ako z telenovely tu uz bolo na mraky.

pink_lady
16. jan 2011

@zajo79 asi tak, uz mi to dokleplo po precitani celeho toho priiibehu 😝 15.1. registracia, hned aj fotka a srdcervuci pribeh ktory je viac menej na hlavu postaveny... 😝 🤐 sa to tu mnozi v poslednej dobe ako huby po dazdi

zajo79
16. jan 2011

pubertaci a chore hlavy sa asi nudia

latvia
16. jan 2011

preverujeme, venujte sa teme, nie chorym mozgom

marina87
17. jan 2011

vie nam slobodnym maminam niekto poradit? to ja ako matka, co som slobodna, nemam oficialne pravo na svoje dieta, nemam ho v opatere a musi o tom rozhodovat sud?

janka_pn
17. jan 2011

prosim vas, ked som slobodna, zijem s mojim dietatom a s jej otcom sme sa ustne dohodli aj na navstevach, aj na peniazoch... zatial vsetko funfuje ako ma... no a otazka: je to zverenie do opatery nutne, alebo mozeme takto aspon este daku dobu existovat aj bez sudov, nakolko by som nerada robila zbytocne stresy... dakujem za odpovede 🙂

janka_pn
17. jan 2011

teda zijem s mojim ex oddelene. som len s dcerou v spolocnej domacnosti...

sue
19. jan 2011

@janka_pn pokiaľ to vyhovuje vám trom, nemusíte behať po súdoch.

pink_lady
19. jan 2011

@sue ale nevybavi ani pas malej

sue
19. jan 2011

@pink_lady to záleží od toho, či je otec zapísaný v rodnom liste. Ak je zapísaný, tak keď budú chcieť vybaviť pas, tak tam pôjdu spolu 😉

sisaha
19. jan 2011

ja som pas vybavila aj bez priatela, ktory je zapisany v RL.

pink_lady
19. jan 2011

@sue nuz, tak asi na nasom OR PZ su nejake ine zakony 😉 🤐 pretoze od nas hned ten papier pytali, to zverenie je zo zakona

sue
19. jan 2011

@pink_lady ja som bola vybavovať jeden pas, keď mal Macko tri mesiace a to ešte nemal tatina v rodnom liste, takže nik odo mňa nič nepýtal a keď som bola vybavovať vlani v lete, tak už bol tatino zapísaný ale tiež odo mňa nechceli súdne rozhodnutie o výživnom, styku s dieťaťom a ani o tom, kto ho má starostlivosti.

pink_lady
19. jan 2011

@sue vazne, odo mna to pytali, ci mam sudne rozhodnutie o zvereni do starostlivosti (nie o vyzivnom a pod) a rovnako aj od susedy pytali...a aj kuratorka mi povedala ze je to dane zakonom, kamaratka zije v inom meste a zije s prietelom a tiez isla nieco vybavovat a povedali jej ze je to zo takona a musi to mat...tak ja len z vlastnej skusenosti mozno su inde trosku benevolentnejsi 😉

sue
19. jan 2011

Sranda 🙂 my sme skúšali raz v LM a raz v BB... inak som sa rozčuľovala na tom vlani práve kvôli tomu, že ako ja môžem vycestovať s malým a v podstate ho môžem kľudne uniesť...že je to diera v zákone. Ktovie ako to naozaj je...

pink_lady
20. jan 2011

@sue suseda, a aj ja som podpisovala papier pri vydani pasu - islo o suhlas alebo nesuhlas, ze si moze otec dietata vycestovat s dietatom sam za hranice...pokial je matke dieta zverene, a on by si ho "zobral" a odcestoval s nim neviem kam, tak na zaklade toho papieru na pasovom mozu po nom okamzite vyhlasit medzinarodne patranie...inak nezmozu nic, budu to brat len ako ze isli na vylet...a pritom ho mohol uniest...samozrejme, moze mu dat matka suhlas, ale to musi byt tiez nejako na urade podpisane

sue
20. jan 2011

@pink_lady, tak to som zjavne natrafila na dvoch nezodpovedných ľudí, lebo sme ani žiadny papier nepodpisovali a obidva razy som bola s malým sama. Doteraz nemáme žiadny papier zo súdu ani o zverení do výchovy ani o vycestovaní ani ničom podobnom.

tilda
21. jan 2011

Baby, prosim vas, ked sme momentalne v "ocakavani", aby nam vytycili terin pojednavania kvoli uprave styku a vyzivnemu a malej zatial urcili kolizneho opatrovnika, znamena to ze mam kedykolvek cakat ze mi moze niekto zazvonit pri dverach a bude peverovat podmienky v ktorych zijeme? alebo sa aspon vopred ohlasia? DAKUJEM

pink_lady
21. jan 2011

@tilda ano, mozu, ale zvyknu sa niekedy ozvat vopred... 😉

pink_lady
21. jan 2011

@tilda pockaj, moment, pokial nejde o zverenie tak by nemali chodit...

tilda
21. jan 2011

@pink_lady no asi aj o zverenie ide, zle som to napisala... no zbohom, to aby som tu upratala ten svincik, vsade same hracky 🙂 dik moc🙂

pink_lady
21. jan 2011

@tilda tak potom ano, mne sa nastastie ozvali si mala vidiet to luxovanie 😀 😀 😀 aj fotky som si porobila ako som mala vsetko v kominkoch...a oni prisli a boli u mna asi tak 5 minut maximalne 😀

mamina2278
29. jan 2011

ahojte maminky ktora mi vie pomost....mam maly a zaroven velky problem s byvalym .....neboli sme zobraty a mame spolu synceka uz sme mali aj sudne pojednavanie ...a rozsudok znel...ze maly zostane u mna ale ex si ho moze bravat na kazdy parny vikend a cez sviatky na 3dni...no maly sa ho boji a aj dnes si ho bol zobrat a maly sa ho bal aj sa rozplakal..co mam robyt v tomto pripade...ked nechcem aby si ho braval na vikendy so sebou pretoze podla mojho nazoru je na taketo odlucenie este maly....no jedna nasa nevyhoda je ze sa s nim neda ani dohodnut ....
poradte prosim...

kaktusik007
29. jan 2011

@mamina2278 obratit sa na sud, skusit si to presadit sudnou cestou - zmenit ten rozsudok...
skus sa obratit na socialne pracovnicky v mieste tvojho bydliska, mozno by ti vedeli pomoct s predbeznym opatrenim --- ale ked raz je v rozsudku ako ma na neho byvaly pravo, tak mu ho tak hold musis davat

pink_lady
31. jan 2011

@mamina2278 neviem ci ste spolu byvali ale ak aj ano, tak do 3 rokov si mozes ziadat o stretavanie v tvojej pritomnosti a co viem tak to shvaluju vzdy, kedze dieta este nie je v tom case emocionalne zrele odputat sa od matky a tiez otec nepozna jeho rezim a potreby ...vynimka by mohla byt ak by ste napr zili spolu a ze maly by otca poznal... 😒

anesim
31. jan 2011

@mamina2278 a malý otca pozná? Je na neho zvyknutý? Ak nie, tak sa dohodnite a stretnite sa pár krát spolu, aby si na seba zvykli a ty tam buď s nimi, aj keď to bude zrejme pre teba ťažké, ale ide o to , aby si malý zvykol na neho a ty to prekúsni.
A ak ho pozná, tak by tam problém nemal byť, ale podľa toho, koľko má malý rokov.
Ale podľa mňa, aj keď si to možno mnohé nemyslíte, tak môžeš byť rada, že o malého má záujem a chce sa s ním stretávať. Horšie by bolo kebyže naňho kašle, nedal by ti ani korunu a staraj sa ako vieš. Podľa mňa, ak nie je nejaký alkoholik alebo teba a malého nebil, a dáva ti výživné ( ? ), tak by si mu to mohla dovoliť, alebo buď pri tých návštevách aj ty, aby si videla, či je o malého s schopný postarať a potom uvidíš.

mamina2278
9. feb 2011

no pre verejnost ..........FOTKY KTORE SOM SEM DALA BOLY KAMARATKINE........................... a svoje tu ani uverejnovat nemienim......!!!!..........a vyzivne posiela.............otca maly uz ani nepozna naposledy ho vydel ked mal 4 mesiace ..............maly ma zachvilku 18mes.............a schopny postarat.........o tom pomlciiiiiiiiim.....majte sa tu ako chcete...........nedoverujem tejto stranke po tom co sa stalo............PAAAA 😠 😠 😠 😠 😠

pink_lady
9. feb 2011

@mamina2278 nerozumiem? co sa ti stalo? neviem nic o fotkach?...pred par dnami si pisala ze si bol v dany den pre maleho a teraz pises ze naposledy ked mal maly 4 mesiace 😕