Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

zabka88
20. dec 2011

@moncika111 aha, tak to je iné, ale vyživné tam máš riešené však? aj to že je malý v tvojej starostlivosti?
ak je to tak, potom ťa nič a nikto nemôže nútiť že mu ho máš dávať, v tomto prípade bude na ňom aby inicioval ďalšie konanie na súde, aby súd rozhodol kedy mu ho máš dávať.. a keď aj zavolá policajtov tak im môžeš kludne povedať že rozhodnutie súdu zmienku o návštevách neobsahuje, svoje dôvody im nemusíš vysvetľovať ... ale nechápem celkom, čo chceš týmto dosiahnuť , keď to dá na súd tak určite právo byť s malým dostane, teda ak by si nedokázala že to nie je v záujme malého..

moncika111
20. dec 2011

lebo sa chova ako sa chova,nevie poslat s prepacením sproste vyzivne 70eur,a to ako sa chova zobere si maleho iba ked sa jemu zažiada,2hodiny,pise mi skarede sms,a nesnazi sa aby nam akokolvek pomahal,a nikdy sa o neho neako nestaral.a ked ho tak moc chce,tak nech sa posnaži a nech si vybavi obmedzeny styk,na tie a tie dni.
on je mladunky ako ja 23r,a raz soim mu maleho dala na 3hodiny aj s taskou s jeho potreby,nič z nej neubudlo,malinky bol precikany,atd a ja ho mam davat jemu a jeho frajerke???

lianaf
26. dec 2011

Tak ak ti môžem ja poradiť,choď sa poradiť na socialne,tam ti to ak budu take zlate pomôžu napísať,aspoň niečo,daj na súd,že si chodí pre malého kedy si on chce a aj keď ti to nevyhovuje aj o tých neubudnutých veciach...pofoť si ak mal malý zapareninku od pocikania,alebo vyžranú riťku od prekakania,keď sú neni schopný ho prebaliť...súd vám určí dnivačšinou to býva každý druhý víkend,ale nakolko je malý malinký tak ty sa dožaduj ,len v tvojej prítomnosti, keby namietali,tak k ex príde soc.pracovníčka a bude sledovať čo v ten čas s malým robia,či sa malinkému páči,či to nejak nerobí zle na jeho psychiku..to všetko vedia kurátorky pozrieť ,lebo ak sa začne malý trebárs budiť zo sna,byť úzkostlivý,plačlivý-tak si vo výhode...nevravím ak je otec normálny a zodpovedný aspoň k dieťaťu-keď už k nám nevedeli byť ,tak mu netreba brániť,lebo dieťa potrebuje aj otca,otec by mu vždy chýbal,každý člen rodiny to dieťa môže obohatiť a niečo naučiť a ak si na seba trocha zvyknú aj tebe to neraz pomôže ak budeš potrebovať čas pre seba ,alebo si oddýchnuť,možno mu po dobrom treba vysvetliť čo a ako,alebo ako ja som zo začiatku robila,že som mu volala každú hodinu a pripomínala čo má robiť aby malinkému bolo fajn...lianaf.

lianaf
26. dec 2011

A ešte keď už chlapec tak vyskakuje a chcel by volať policajtov a niebude s ním normálna reč,lebo aj taký sa nájdu,tak by som požiadala súd o presnom stanovení dní a určite o zvýšení výživného,neboj na súde musí predložiť výplatné pásky za celý rok a ten mu môže určiť aj viac,veď chlapec dobre vie ,že 70e je akurát tak na stravu ani to nie a kde sú ostatné veci čo potrebuje malinký...mala by si si odložiť aj bloky zo všetkého za 1 mesiac čo kúpiš malému pozháňaj ako sa dá predložiť ich budeš musieť keď budeš chcieť vačšie výživné a každá sudkiňa vie ,že 70 je velmi smiešna suma...len musíš preukázať výdavky za hoci ktorý mesiac vo väšéj sume ja som mala na súde v hodnote 230e ...ale my sme sa dohodli aj na tom...

rora
1. feb 2012

chcem sa spytat s otcom mojej dcerky nie sme zobrati, ake ma prava jeho matka (skoro svokra) na moju dcerku? som povinna jej ju nosit domov ked si ona zachce???byvaly argumentuje ze ona ma na nu rovnako pravo ako moja matka... si myslim ze rovnake prava maju len rodicia, nie?

majdom
2. feb 2012

@rora nema na nu ziadne právo, takze sa nemusíš báť odmietnuť ju. Kedže si slobodná matka ty si zo zákona jej zástupca na všetko. Ak je otec v rodnom liste, on má nárok na návštevu a podielanie sa na výchove (tam aj záleží na tom či spolu žijete v jednej domácnosti ako druh a družka) ale jeho matka je mimo hry ak to tak chceš

kamoni
3. feb 2012

majdom som slobodna matka zijem s partnerom ale jeho mama mi neustale robi zle.vobec ma nerespektuje,hucka syna aby sa so mnou rozisiel,stale jej na mne nieco vadi,vsetko kritizuje a stale si robi naroky na dceru.Chce stale chodit k nam i ked vie ze si zelam, ze moze prist len vtedy ked ju pozveme ale ona nie, naposledy povedala ze ona bude chodit kedy ona chce bez ohladu ze tam nie je vitana a tak sa stale dookola hadame lebo malu chce zobrat bez mojej pritomnosti,lenze ona je mala ,zvyknuta na mna a ja jej neverim mozem jej povedat ze to je moja vec komu ju zverim.Je to aky zakon ze ona je sice stara mama ale ja o tom rozhodujem?

semtex333
8. apr 2012

chcem sa opytat.s priatelkou cakame v auguste male.len sa nam do vztahu miesa jej mama.zakazuje jej ku mne prist a pritom je odomna 23km.jej mama povedala ze uz treba teraz kupovat veci ako kocik atd..a pritom sme sa jasne dohodly,ze dopredu nebudeme nic kupovat.riesily sme aj byvanie,tak to tak dopadlo,ze sme oddeleny od seba.ja som ich rodicom povedal ze ja byvat unich nebudem lebo oni dvaja nemaju dostatocny prijem na chod domacnosti a ja by som musel dat celu vyplatu asi.priatelka je na invalidnom dochodku a cely ho dava rodicom.poradte mi co mozem urobit

juliap
8. apr 2012

@semtex333 nic, rozhodnut sa musi v 1 rade priatelka, ci chce zostat s dietatkom s rodicmi, ale bez teba, alebo si vyberie zivot s tebou a dietatkom ako novej rodiny ...

juliap
8. apr 2012

@kamoni precitaj si koment nad svojim prispevkom od majdom ... priatelova matka nema na nu narok, kedy sa jej zachce a kedze zjavne nepochopila tvoje pravidla pri najblizsej neohlasenej navsteve by som jej vo dverach povedala, ze sa dopredu neohlasila, tak nech sa nehneva, ale jej navstevu neprimas a zabuchla jej dvere pred nosom, mozno, ked to spravis 3-4x tak konecne pochopi, ze u vas platia tvoje zasady a pravidla a zacne sa pekne dopredu hlasit ...

semtex333
8. apr 2012

@juliap ved uz sa rozhoduje 2mesiace.som sa jej pytal ze uz nech mi konecne povie kde chce byvat.hlavna vec ze jej mama mi povedala ze ona somnou nechce bit a pritom priatelka mi napisala ze chce bit somnou(zit)ze aby som sa nebal.jej mama na nu tlaci neustale.a ja uz neviem co mam robit lebo nieje primne aj s malou.viete aky je to pocit na to ze som chlapec....strasne mi chyba a nemozem ani nadviazat s priatelkou niejak kontakt.volal som jej ta mi nedviha.jedine ked posle smsky 2 do dna.poradte mi este v tom

semtex333
8. apr 2012

vie mi niekto poradit kolko by mi asi vypocital sud vyzivne na malu(v auguste ma termin priatelka),ked ja pracujem ako zivnostnik a mam priemerny mesacny prijem okolo 500e,600e a priatelka bude mat invalidnu aj s materskou tiez do 500e?skuste mi poradit v tejto veci prosim

jami2
14. máj 2012

@rora Dcéru nemusís dať nikomu, dokonca ani bývalému, pokiaľ nemáte súdne rozhodnutie. Bolo by vhodné Tvojmu ex umožniť návštevy, ale rozhodne nemusíš takéto maličké dieťa odovzdávať svokre a ešte k tomu bez Teba.

dadulajda
23. máj 2012

Ahojte, precitala som vsetky prispevky a zistila dost info,takze moja otazka bude o to kratsia. 🙂 ale predsa len moj problem je,ze byvam u rodicov s 9 mes.synom.s priatelom sme sa stale hadali...raz dobre,raz zle..je aj v rodnom liste maleho,maly ho ma rad.ked sme sa na 4 mes rozisli,chybal mu. ale ku mne sa chova neskutocne,to sa neda ani opisat...a proste som sa rozhodla,ze ho davam na sud.Uz viem,ze potrebujem zverenie do starostlivosti a chcem dat aj ziadost o vyzivne,kt.mi nedava ziadne. Ale chcem tiez,aby mu bol zakazany styk s malym!! resp.nebudem to ziadat,ale nechcem aby sa videli.nechcem,aby ho maly poznal...dovodov je vela.rozdielne nazory na vychovu,celkovy neg.vplyv(ex neni alkoholik ani nic take.ale je nevyzrety a dieta nevedie ku ziadnym zasadam,pravidlam,nema respekt pred nikym) proste nechcem zo svojho syna to,co je z neho.ale on sa navonok tvari,ako ho chce,a to bude kecat aj na sude..pritom ked som ja potrebovala,aby bol s malym(napr.pri nom by lepsie zvladol preplakane noci pocas zubkov) nikdy neprisiel.Vela na mna krical ked som bola tehotna a maly ma panicky strach ked odidem.Je mu s otcom dobre,ale len kym ho nic neboli alebo nejde spinkat... preto by viac dni alebo noc urcite nevydrzal.ale to sud neuvidi.ako dosiahnem,aby ho nedostal,aj ked bude kecat ako ho chce a dokaze mu zabezpecit vsetko?? (realita je taka,ze to jeho mamicka by ho vychovavala..) co tiez absolutne radikallne odmietam.(chvali sa ako kupi malemu vyzivu.ale kupi jahodovu a vie,ze je na ne alergicky) rozpisala som sa no dakujem za rady 🙂 🙂

kathy232
3. jún 2012

@ivona22 normálne ho udať za únos dieťaťa a nech sa preukáže s papierom že dieťa má v osobnej starostlivosti on a poprípade to začať riešiť cez dobrého právnika lebo dnes už ani na súde nie je spravodlivosť ... pekný deň

natalka2011
14. jún 2012

dobry som slodna matka otec dcerky ktora ma len 11 mesiacou je zatial u otca lebo ja v dobre viere ked sme sa rozisli som mu ju na tyzden odniesla a odvtedy sa sudim sud zamietol jeho predbezne zverenie do opatery ale aj moje co mam teraz robyt mozem ju navstevovat ale ja byvam 450km daleko mozem si ju zobrat nasilim alebo ako mam postupovat poradte mi prosim

sue
14. jún 2012

@natalka2011 nerozumiem - ty si odišla zo spoločnej domácnosti bez dieťaťa a potom si požiadala o zverenie do opatery alebo ako?

katy31
15. jún 2012

ahojte baby, viete mi poradiť, aké práva na dieťa má manželka otca môjho malého? On tvrdí, že je to jeho manželka a má právo byť pri návštevách u nás, malý má 8 mesiacov a je kojený. Ja nechcem, aby sa moje dieťa stretávalo s jeho ženou. Je to zlá žena.. 😔

slecnalu
15. jún 2012

@katy31 no podľa mňa na to právo nemá to kde sme..... ak si to neželáš, nemala by tam byť, nemá s tebou ani tvojim dieťaťom nič spoločné tak kam sa trepe... no počkaj, toto ma aj celkom zaujíma skúsim niečo pohľadať

katy31
15. jún 2012

@slecnalu našla som niečo na nete.. vraj právne právo nemá u mňa v byte byť nemôže, ale vonku môže byť prítomná... no ja si to neželám... ako tomu viem zabrániť?

slecnalu
15. jún 2012

@katy31 dvihni telefón, zavolaj mu a povedz že si si zisťovala a ona na to právo nemá, ty si to takisto neželáš a keď chce vidieť svoje dieťa, nech sa zariadi bez nej.... či sa mu to bude páčiť alebo nie, on to MUSÍ rešpektovať že ty ju tam nechceš

katy31
15. jún 2012

@slecnalu ja mu už volať nejdem, nechám to na súd, navrhla som návštevy za mojej prítomnosti raz do týždňa plus každý druhý víkend na hodinu. Len potrebujem nejakú právnu oporu.. môžem žiadať výhradne návštevy u mňa v byte? 😕

slecnalu
15. jún 2012

@katy31 moja toto ja už fakt neviem, musíš si to pozisťovať, alebo snáď ti tu odpíše niekto informovanejší než ja.... držím palce nech to výjde, no ale ja by som ju poslala hneď kadeľahšie, neznášam takéto veci kde sa tretí trepe tam kde nemá.... toto je blbé že sa to nedá len tak ☹

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katy31
15. jún 2012

@alenah31 ja som už návrh podala, aj návrh na predbežné opatrenie. Ja dieťa stále kojím. A navyše, otec dieťaťa svoju manželku celé roky podvádza, ako som zistila, mal nemanželský vzťah aj predo mnou. Mne sľuboval hory doly, že nie je šťastný, že sa rozvedie, príde bývať ku mne, on chcel mať so mnou dieťa. A naďalej si na iných sieťach píše s inými ženami.. Myslíš, že toto obstojí na súde, aby mu ho nedali na víkend?

sissy27
15. jún 2012

@katy31 jeho sexuálny život nijako nesúvisí s jeho otcovskými právami a súd to zaujímať nebude, nejde o rozvodové konanie, ale o úpravu styku rodiča s dieťaťom... tak isto ako on nebude mať právo kecať do toho, akého partnera si nájdeš ty a že bude žiť spolu s tebou a vaším spoločným synom v jednej domácnosti... a čo sa týka jeho ženy - bije tvojho syna, týra ho, ubližuje mu, alebo prečo je zlá?

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katy31
15. jún 2012

@alenah31 no on je nabrúsený práve preto, že som podala návrh na súd, doteraz k nám chodil tajne.. ja mu nijako nebránim v návštevách malého. Jeho žena vie, že ma ľúbi a preto nechce, aby sa s nami stretával, bojí sa, že si ho získam. A vie, že jediné, čím ma môže raniť je to, že mi bude brávať dieťa k jeho žene. Áno, má dcéru, ale malá zatiaľ nevie o svojom nevlastnom bratovi. Takže ja urobím všetko preto, aby malý s tou ženou nebol...

liz_lemon
16. jún 2012

@katy31 toto je mimo tejto temy, ale neda mi to
hovoris, ze jeho manzelka je zla zena, pritom ty si ta, co ma dieta so zenatym muzom, tak neviem, kto je tu horsi...a ked ta tak velmi lubi, preco sa uz davno nerozviedol? a nadalej ma kopec bokoviek, popri svojej zene, ale vlastne aj tebe...naozaj si myslis, ze ide o lasku z jeho strany?

katy31
16. jún 2012

@liz_lemon šlo o lásku, dnes už je to len boj o moje dieťa.. Pretože ona nechce, aby sa stretával so mnou, preto chcú moje dieťa.. a vedia, že mi to urobí zle. A ak ide o moje deti, oni dvaja idú cez mrtvoly.. A áno, mám dieťa so ženatým mužom, dokonca druhé. A je to fakt, necítim sa preto ani nemorálna, ani zle. Prečo a za akých okolností to takto skončilo tu rovádzať nejdem. Ale ak nejaká žena klame, podvádza, intriguje, žiada a núti iného zabiť nevinné dieťa len aby im nezavadzalo a bráni svojmu mužovi v starostlivosti o svoje druhé dieťa, tak to asi dobrý človek nebude, že?