Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

16oriesok
28. máj 2013

Dobrý den, mam 11 mesacnu dcerku, s tcom dietata spolu niesme 3 mesiace, za mesiac by sa mal konat sud,kedze sme sa nedokazali dohodnut...jej otec ma o nu zaujem,aj ked jej za posledne 3 mesiace kupil jedny plienky...chcela by som sa spytat, ci je mozne docielit,aby dostaval malu po sude len v mojej pritomnosti..?on si napisal do navrhu,ze ju chce kazdz sobotu na 4 hodiny,no som si ista,ze si s nou tolko neporadi

materina_duska
29. máj 2013

@16oriesok Na súde mu určia výživné, čiže bude prispievať viac ako na jedny plienky. Píšeš len o peňažnom príspevku a čo stretávanie? Stretávali sa za tie tri mesiace?

Buď rada, že má záujem a styku nebráň. Ak veľmi chceš styk obmedziť, žiadaj to upraviť na každú druhú sobotu (argument na súd: mate pravidelné víkendové aktivity s rodinou z tvojej strany, ktoré tiež nevieš realizovať inokedy ako cez víkend) a keď tak skrátiť čas stretnutia (argument napr.: dcéra je dojčená každé dve hodiny).

Tak či tak si myslím, že zas toooľko toho tvoj ex nechce. Ušetrila by si si veľa nervov, ak by si súhlasila. Na výživnom ste sa dohodli?

16oriesok
29. máj 2013

@materina_duska Nie,ani na výživnom sme sa nedohodli..Necháme to na sud...a ide o to,že s malou už par mesiacov sam nebol a ani ked sme boli spolu,sam s nou nebyval...ked byval u nas,nosil mi domov drogy...a aj ked slubuje že už nic neberie,ja mu neverim a odmietam mu dat malicku samemu,ked viem že ju bude vodit za jeho novouj priatelkou a za jeho kamaratmi,ktorý niesu tiež čistý....

materina_duska
29. máj 2013

@16oriesok Drogy? Tak to úplne mení situáciu! Treba toto všetko spomenúť a trvať na prítomnosti matky. Pri tak malom dieťatku a možnosti, že otec užíva návykové látky, by mal súd rozhodnúť jednoznačne.

Koľko žiadaš výživné? A ako prebiehajú stretnutia teraz?

16oriesok
29. máj 2013

no praveže som to v navrhu nespomenula a teraz neviem ci to este bude mat nejaku cenu vytiahnut to rovno pred sudom...ja som si dala 150e ...mi radili ze mam si dat radsej viac nez menej...no teraz je s nou tak max raz do tyzdna 1-3 hodiny a samozrejme v mojej pritomnosti,alebo len som v inej izbe,bo sa nedokazeme normalne bavit a hadat sa pred malou uz nechcem

materina_duska
29. máj 2013

@16oriesok A stretávanie si dala do návrhu ako?

Ono môžeš to uhrať tak, že si to nechcela vyťahovať, lebo si si myslela, že s tým skončil, ale minule keď prišiel, tak sa ti zdalo, že je pod vplyvom. Ak si to teda fakt myslíš, že tak bude chodiť, resp. chodí za dcérou 🙂

16oriesok
29. máj 2013

dala som
@materina_duska dala som každu sobotu na 2 hodky..no nedala som tam že chcem len v mojej pritomnosti,poviem to az na sude...keby sa podarilo,aby bol s malou len v mojej pritomnosti tak s nou moze byt kludne aj viac

materina_duska
29. máj 2013

@16oriesok Inak každú sobotu si nemyslím, že je dobrý nápad. Nechodíte na výlety, na návštevy? Dosť ťa to bude obmedzovať aj pri plánovaní dovolenky, alebo nejakých predĺžených víkendov. Vždy to budeš musieť s ním konzultovať. Keď tak aspoň si to nastav, že hneď ráno 🙂

A k tej prítomnosti - tam môžeš použiť ten argument, čo som ti napísala. Je to vlastne nová skutočnosť, o ktorej si nevedela pri písaní návrhu. Hlavne to tak podaj, aby si nevyzerala, že len tak vymýšľaš 😀

tomikejt
29. máj 2013

@16oriesok ja som presne v takej istej situacii ako ty, tiez cakam na sud a byvaly mal a asi aj ma problemy s drogami.. ale on chce maleho kazdy druhy vikend od piatku do nedele!!! zblaznila by som sa.. ja som to na sud pisala, ze ma zaznam za drzanie drog, ze ich bral, a netaji sa tym ze uziva marihuanu.. dufam ze mu maleho nebudem muset davat na cely vikend.. on mu nevie ani sunar uvarit, ani prebalit.. maly ma 1 a pol roka a ja som s nim 24 hodin denne, s byvalym som s rozisla pred polrokom ked som zistila ze ma tie problemy s drogami, aj ich predaval.. potom ma aj fyzicky napadol..ale som si ista ze na mna nakyda klamstva na sude, toho sa bojim..

16oriesok
29. máj 2013

@tomikejt no podla mna kedze ma aj zaznam a dieta ma 1 a pol roka, isto sa nemusis bat ze ho dosstane na celý víkend,trvaj si len na par hodinach týždenne a byt tebou,tak aj za pritomnosti teba

tomikejt
29. máj 2013

ano, to som do toho navrhu napisala, ze kazdu druhu sobotu v mojej pritomnosti.. ale socialna pracovnicka mi povedala ze on chce cely vikend, tak musime pockat ako rozhodne sud..tak ma vystrasila..ale dufam ze takemu cloveku by nedali dieta na cely vikend..

tomikejt
29. máj 2013

@16oriesok ano, to som do toho navrhu napisala, ze kazdu druhu sobotu v mojej pritomnosti.. ale socialna pracovnicka mi povedala ze on chce cely vikend, tak musime pockat ako rozhodne sud..tak ma vystrasila..ale dufam ze takemu cloveku by nedali dieta na cely vikend..

16oriesok
29. máj 2013

@materina_duska a to ked teraz budem chciet zmenit napr.ten cas stretavania,to si musim zase napisat navrh a zaniest to tam ako doplnok ci to staci povedat na sude?

materina_duska
29. máj 2013

@16oriesok Ak sa chceš do toho fakt obuť, tak treba napísať doplnenie k návrhu na rozvod. S tým, že napr. od minulého týždňa máš podozrenie, že ex užíva opäť drogy a preto žiadaš upravenie stretávania len v tvojej prítomnosti. Proste musíš vysvetliť, prečo si sa zrazu tak "rozhodla". Ak by si chcela pomôcť, píš IP.

tomikejt
29. máj 2013

@materina_duska ty sa v tom tusim celkom vyznas.. myslis ze by byvalemu mohli uznat aby mal maleho, 1 a pol rocneho, na cely vikend? ma problemy s drogami, aj s automatmi a nikdy s nim nebol cely den, rok sme spolu zili vsetci traja ale nikdy sa onho nijako nestaral, nevstaval k nemu, nekupal ho, neprebaloval.. za posledneho pol roka spolu nezijeme ho videl 2 krat.. ja som navrhla kazdu druhu sobotu poobede v mojejpritomnosti..

materina_duska
29. máj 2013

@tomikejt Veľa záleží od sudcu, neexistuje jasné pravidlo. To že s ním nikdy nebol celý deň, nevstával, nekúpal, neprebaloval - to je v rodinách bežné a nerobí to veľa otcov usporiadaných rodín. To nie sú dôvody, prečo by to nemohlo byť teraz inak. Nevylučuje to jeho schopnosť sa o malého postarať.

Za normálnych okolností by som ti radila takisto - nebrániť v styku, ale ak je to ozaj tak, že má problém s drogami, alebo automatmi - chápem. Verím, že si to napísala aj do návrhu, malo by to zavážiť. To sú tvoje argumenty - za týmto si stoj, nič iné nepotrebuješ. Plus treba spomenúť terajší nezáujem. Nachystaj si na súd prehľad stretnutí za posledného pol roka. Výživné platí? V akej výške?

Hlavne sa neboj, nemáš čoho. Ak by vyriekli rozsudok v tvoj neprospech, ešte stále sa môžeš odvolať a s tým ti pomôžeme 🙂

tomikejt
29. máj 2013

dakujem, pred tromi tyzdnami som podala aj navrh na predbezne opatrenie, minuly tyzden u mna boli pani zo socialky, tak teraz uz len cakam.. ono je toho viac, on bol nezamestnany a vobec sa nestaral o to ako uzivi rodinu, cele dni iba lezal, ja som si musela aj poziciavat peniaze aby som mala na jedlo pre maleho a plienky, ja som velakrat hladovala, ked som od neho odisla mala som o 8 kg menej nez teraz. on ma na krku exekucie, je maximalne nezodpovedny, maly mu padol z postele lebo nanho nedaval pozor ked telefonoval, aj zo schodov s nim padol, mna aj fyzicky napadol.. tak uvidim, dufam ze to dobre dopadne..ja by som asi odpadavala od strachu kebyze s mojim malym ma byt takyto clovek cely vikend..
@materina_duska

materina_duska
29. máj 2013

@tomikejt Uf, tak to držím palce. Ak by si si spomenula, daj vedieť, ako si dopadla. Kedy máte pojednávanie?

tomikejt
29. máj 2013

nemame este stanovene pojednavanie, cakam na predbezne opatrenie, to asi poslu bez pojednavania, nie?

tomikejt
29. máj 2013

@materina_duska nemame este stanovene pojednavanie, cakam na predbezne opatrenie, to asi poslu bez pojednavania, nie?

materina_duska
29. máj 2013

@tomikejt Hej, hej. Tak držím palce, hlavne nech je malinký spokojný a šťastný 😉

tomikejt
29. máj 2013

@materina_duska dakujem, potom napisem ako to dopadlo. chcem z mojho syna vychovat slusneho cloveka, a viem ze ked bude pod vpylvom jeho biologickeho otca, tazko sa mi to podari.

hercegno2105
29. máj 2013

Ahoj to ist mam traz... moj syncek ma da a pol roka... rozysla som sa z jeho otcom nasiel si inu.. zatial som to nechcela riesic sudne. ale neda sa inak.. on man obtazuje a vyhraza sa mi ze mi vezme maleho.. kym to nemam na papieri teda sudne tak ma tie iste rpava na dieta ako mas ty.. podla mna sudne riesit je dobre.. urcia ti kolko ma mesacn e platit na dieta, ako casto sa s nim moze stretvat a dieta ti zveria do opateri... ani ja som to tak nechcela riesit ale moj syncek je na to este maly takze som nemala inu moznost... chod na urad socialnych veci a rodiny spisu spis podpises a nic viac.. oni uz to riesia ty vsetkodostanes v liste ... ja som a rozhodla sprvne odvtedy mam pokojny zivot neboj sa aj ja som sa bala ale nemas sa coho bat. drz sa

nana1806
24. jún 2013

Ahojte, chcela by som sa opytat s priatelom sme sa rozisli pred rokom. mame teraz uz 2,5 rocneho syna. Poziadala som o zverenie do osobnej starostlivosti. priatel sa liecil na psychiatrii ma diagnozu schyzofrenik, depresivny typ, berie na to invalidny dochodok. to ma uz dozivotne. nelieci sa aspon pri mne boli sme spolu 4 roky ziadne lieky nebral. kvoli tomu vlasne sme sa rozisli ze sa ho bojim. zatial nic nespravil ale nikdy neviem co moze. vypisuje mi sms, neda pokoj a aj ked mu syna dam aj na vikend ALE ZO STRACHOM, len kvoli tomu ze potom da aspon na 3 dni pokoj. takze neviem ci sud bude brat do uvahy ze ked nechcem aby bol so synom tak to robim len zato ze je takto chory. a vlastne ani nechcem aby sa s nim stretaval. vyhratza sa ze ma uda na sude ze mu syna zakazujem. dakujem.

tinka_21
8. júl 2013

Ahojte, maminy! Chcem sa s vami poradiť. Som slobodná matka, s otcom mojej dcérky spolu nežijeme v podstate odkedy sa malá narodila. Podala som návrh na súd na určenie výživného a zverenie dieťaťa do starostlivosti, čiže tieto veci sú v procese a v štádiu riešenia... Chcem sa však spýtať, či má otec mojej dcérky nejaký právny nárok alebo právo vedieť a byť o tom informovaný, ak chcem s malou vycestovať do zahraničia, presnejšie na dovolenku k moru s mojimi rodičmi. On sa totiž oháňa tým, že o tom chce vedieť, lebo má na to nárok a právo, a najradšej by mi zakázal aby som sa kamkoľvek s malou pohla, lebo je to veľké riziko podľa neho, atď. Dohodli sme sa teda (aby som ja mala pokoj) že mu oznámim, ak s malou niekam pôjdem. No viem, že určite bude riešiť hlúposti zase. To mi je jedno, ale chcem vedieť, či existuje teda niečo ako jeho právo to vedieť, alebo moja povinnosť mu to oznamovať. Ďakujem

sara22
12. sep 2013

Zeny, preboha, preco chcete nicit vztah otca s dietatom?! Preco chcete dietatu odobrat pravo mat plnohodnotnych oboch rodicov, aj napriek tomu, ze oni spolu neziju? Dajte nabok hrdost, pychu, zatrpknutost, pomstychtivost, nenavist- vsetky negativne pocity. Ved to dieta nemoze za to, ze sa narodilo 2 ludom, ktori si po istom case prestali rozumiet..DIETA ZA TO NEMOZE a ma pravo na OBOCH rodicov- ako matku, tak otca...Preco zo vsetkych muzov robite netvorov, ktori tym detom ublizuju?Keby boli netvori, nechcete mat s nimi deti..

di11
14. dec 2013

No ja tiez neviem co mam robit. Krpec ma 2 tyzdne, nezijeme spolu od 7 mesiaca teh. je zapisany v RL, otec ju chce aj na cely den a uziva omamne latky, ma epilepsiu a nevie nic o detoch, ani ju nevie drzat na rukach. Chce sa s nou stretavat bezomna a ze na miesto mojho mlieka kedze kojim jej bude davat nejaku nahradu. Samozrejme som nesuhlasila aby si krpca braval bezomna, navrhla som mu ze sa mozme stretnut ale bude s nou len za mojej pritomnosti. Co mozem robit ake mam prava a ako z toho vykluckovat najlepsie, hlavne pre malu

orsika2013
25. dec 2013

sziasztok,en Istvan vagyok.van egy gyonyoro lanyom aki most 9 honapos es az gondom hogy a anyuka mindent el kovet azert hogy minel meszeb rugdoson engem a lanyomtol mert nem engedi hogy lathasam a alanyom hol ot erol mar birosagi vegzesunk van hogy metol medig lathatom a alanyom de a anyuka nem tarcsa be a biroagi hatarozatot!ugyanis az al a birosagi hatarozadba hogy minden szombaton 12tol 14 oraig lehetek a lanyomal termeszetesen a anyuga fel ugyelete melet ezel nekem nics is gondom csak hat mar a anyuka 5 hete nem engedi hogy lathasam a lanyom azal a kifogasal jon hogy beteg a alynom de amenyire en tudom arol neki orvosi igazolasanak kel lenie de fiszont nics neki .mert en hivtam a doktor not es kerdesztem tole hat hogy teleg beteg e a lanyom aszt valaszolta a doktor no hogy igen beteg de semi kolonos kerdem a dokit hogy atol en latkathaom e az volt a valasz hogy persze .szoval mit tegyek ha a anyuka talalgat .kerem irjatok mert nem tudom mi tevo legyek

matko1411
15. mar 2014

Ahojte . Chcel by som sa opytat na to ci mi moze byvala priatelka zakazat nasho clapceka. Ma rok aj 4mesiace,som aj v rodnom liste. Poradite mi mam ho velmi rad . Dakujem

draik
17. mar 2014

@matko1411
Bez rozhodnutia súdu nemôže zakázať stretávanie sa s maloletým potomkom.