Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

kamajka
15. feb 2011

Ahojte kočky, čo sa to tu rieši? Ja by som sa chcela opýtať, mám synčeka takmer 6-mesačného, z predch.manželstva 2 staršie deti, toto dieťatko mám s býv.priateľom, s ktorým nekomunikujem už, mám z neho strach, nechcem s ním mať už nič spoločné. Fakt je, že malý má priezvisko v rodnom liste po mojom ex-manželovi a doteraz je ešte uvedený ako otec môj manžel,aj keď otcovstvo zaprel, no k veci, vlastne býv.priateľ na zapretí otcovstva uviedol, že sa cíti byť otcom maloletého a že je ochotný otcovstvo priznať, no vysvitli okolo neho nie veľmi lichotivé skutočnosti, o ktorých radšej nebudem hovoriť, keďže aj tento internetový svet je malý, dosť na tom, že si nemyslím, že by bolo vhodné aby sa s malým stýkal, chcem sa opýtať, ak niekto viete, či je možné aby si nejako na malého nárokoval za týchto skutočností? Vopred všetkým veľmi pekne ďakujem.

riamim
16. feb 2011

@kamajka Kto je zapísaný v RL ako otec, tak ten má, samozrejme, práva, ale aj povinnosti.
Má právo požadovať styk s dieťaťom a povinnosť podielať sa na jeho výžive.
Nechápem celkom, čo vlastne chceš, či chceš, aby ako otec zostal zapísaný bývalý manžel alebo priateľ. Ak priateľ, požiadaj o testy DNA.

kamajka
16. feb 2011

@riamim dík za odpoveď, chcem aby ostal v rl exmanžel a aby si býv.priateľ nemohol na dieťa nárokovať

riamim
16. feb 2011

@kamajka Aha, no, ešte by sa mohlo stať, že býv. priateľ si bude chcieť skôr či neskôr uplatňovať svoje práva a vtedy môže sám požiadať súd o určenie otcovstva.
Ale pokiaľ je stav takýto, že nefiguruje v RL, tak v podstate nemá právo na nič.

jeja1
20. feb 2011

Ahojte babulky, prosím vás o radu. som slobodná mamička , dieťa má 18mesiacov. nežijem s otcom dieťaťa. doteraz nemá vytvorený vzťah s dieťaťom, dieťa sa ho bojí nechce ísť k nemu. žili sme spolu do novembra. ale náš vzťah bol samé hádky . často chodil domov opitý a robil bordel. malá sa ho bojí lebo bola toho svedkom. niekedy nebol doma aj 3týždne. a ked aj prišiel domov nevenoval sa jej. ona sa za ním vôbec neťahá skôr uteká. teraz sa mi vyhráža že sú nové zákony a ja mu musím malú dávať na sobotu a nedeľu a umožniť mu 2krát do týždňa ju vidieť. ja mu nebránim ju vidieť ale len v mojej prítomnosti,nakolko malá nieje vobec na neho zvyknutá. a to nehovorím o spaní... ona bezo mna nezaspí. neviem čo mám robiť kedže nemáme žiadne súdne rozhodnutie. neviem aké má on práva. ak máte niektorá podobný problém, dajte mi prosím vedieť.

kamajka
20. feb 2011

@jeja1 daj návrh an súd na úpravu práv a povinností voči maloleému dieťaťu. Pokiaľ ja viem, tak môžeš žiadať styk výlučne v tvojej prítomnosti (do troch rokov beku),nakoľko otec nepozná režim dieťaťa, dieťa sa ho bojí atď, alebo ak je alkoholik a myslíš si že by nemal dobrý vplyv na malú môžeš požiadať súd aj o to, aby styk s dieťaťom zakázal.

mamina2278
12. mar 2011

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 no pochvalim sa vam....budem mat svadbu...ak sa podari v oktobri...... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

lucia_55
9. apr 2011

Dobrý den, vedeli by ste mi prosim poradit k problemu:
s otcom dietata nie sme manželia,po niekolkych neprijemnych udalostiach som proste povedala ze koncim a nech odide(v podstate to povedal on sam) tak mame niekolko nedorozumeni vo vychove a vraj mu branim v navsteve dietata a dal ma pred sud na upravu styku s dietatom.neplati mi pravidelne, nepomahal mi ked sme boli spolu, chodim na navstevu pod vplivom alkoholu, a proste ked som od neho chcela aby pouzival blbi zvoncek aby mi nevliezol do domu bez ohlasenia tak sa vyhraza ze zobere malu a tak.
k tomu navrhu styku s dietatom - mala bude mat 2 roky a uz si ju chce brat na 3 dni, kazde 2 vianoce a velku noc a 2 tyzdne cez velkonocne prazdniny a takto.preboha ved je este mala.
prosim ten clovek nema zabrany, ked vidim ako sa sprava k malej a mne ( handra pred schodami sa ma lepsie ) tak by som ho najradsej poslala na mesiec.

titkovamiriam
12. apr 2011

@lucia_55 más dcerku vo vyhradnej starostlivosti?

jeanne23
2. máj 2011

Ahojte baby,ja som slobodna mamina 2-rocneho chlapceka,chcem sa spytat ci tu niekto vie ako je to s cestovanim?ked dieta je v mojej opatere a otec ho obcas navstevuje kedze pracuje za hranicami a ja mam priatela tiez za hranicami a chcela by som k nemu vycestovat na par dni a po case sa aj nastahovat?musim mat otcov suhlas???vopred daujem za odpovede 🙂

sisaha
3. máj 2011

@jeanne23 myslim, ze zalezi ako daleko by ste od seba boli za hranicami. Myslim, ze suhlas nepotrebujes, musis sa s nim ale dohodnut akym sposobom bude prebiehat jeho styk s dietatom. Ci si najdete bod "na polceste", alebo si on bude chodit pre dieta, alebo mu ho ty budes nosit....Je to o dohode...

jeanne23
3. máj 2011

@sisaha dakujem no uvidim ci sa s nim dohodnem lebo on je tvrdy oriesok....ak to bude nutne tak to pojde sudom....no doteraz som mu vzdy vysla vustrety tak dufam ze nebude robit problemy :(....este raz dakujem 🙂

catharinaa
10. máj 2011

ahojte viete mi prosim Vas poradit ked otec mojho dietata ma nulove dane z coho mu sud vypocita vyzivne ...??? a este otazocku ked si otec maleho nebere synceka iba ked mu to vyhovuje tiez to ma nejaky vplyv nato? myslim ze ked by sme sa ocitli n a sude ..sud urci ocovi stretavanie alebo je to na nasej dohode...???
dakujem

wolke7
10. máj 2011

@catharinaa Vyzivne na dieta zavisi od prijmu otca, nie od jeho dani. To, ze neplati dane, este neznamena, ze nema prijem.
Co sa tyka stretavania, donutit aby si vasho syna braval castejsie alebo pravidelne ho nebudes moct ak to nebude chciet on sam. Ak podas na sud navrh na stretavanie v istom rozsahu a on bude suhlasit, sud vam to schvali alebo navrhne nejake ine riesenie (ktore ti moze ale nemusi vyhovovat) - podla toho ako na to zareaguje otec dietata. Ak sa dokazete dohodnut aj bez sudu, je to asi to jednoduchsie riesenie.
Inac vyzivne na dieta a stretavanie dietata s otcom spolu nesuvisia. Mozes jedno aj druhe riesit na sude uplne oddelene.

catharinaa
10. máj 2011

@wolke7
ano ale on je zivnostnik a stale sa mi vyhrazal k ed sme nejake veci riesili ze aj tak nic nedostanem....no snazime sa stale dohadovat ale niekedy to nejde...on nechape nejake veci co matka potrebuje..a smaozrejme nemozem ho donutit aby si braval maleho ale nemusim ani potom povolit ze ked si on zmysli tak si ho zobere...

wolke7
10. máj 2011

@catharinaa mimosudna dohoda je urcite jedno z najjednoduchsich rieseni, ak su obidvaja spokojni. no nejaky ten kompromis budes musiet ty aj on urobit. ak sa nedohodnete ostava ti sudna cesta. to, ze niecim prispievat na syna bude musiet je uplne jasne. to vie aj on sam. preto by som tie jeho vyhrazky nebrala vazne.
co sa tyka styku so synom - pokial ho nema urceny sudom je odkazany iba na tvoju dobru volu.

catharinaa
11. máj 2011

ano ved jasne...no uvidime ako to dopadne..a dakujem

tinna25
8. júl 2011

Ahojte, mi zijeme s partnerom spolocnej domacnosti a mame spolu dietatko ktore ma teraz 4 mesiace, ale veci sa zmenili a rozchadzame sa. Este ale jedna vec ja zijem v UK a partner je Anglican a maly sa mi tiez narodil v UK. A partner sa mi zacal vyhrazat ze ma z malym nepusti na slovensko, ma na to pravo? A na co vsetko mam vlastne pravo ja? Ak mi viete niekto poradit, prosim. ☹

bubacatko
28. sep 2011

Ahojte, ja som sa s priateľom rozišla na konci júla a máme spolu trojročného synka. Dovtedy sme spolu žili ako funkčná rodina. Ja som sa s malým presťahovala k rodičom. Bývalý syna neuveriteľne miluje a stretáva sa s ním niekoľkokrát do týždňa a ja mu v tom rozhodne nebránim. Teraz začal chodiť do škôlky a ja som dostala výpoveď v práci, takže som ostala na podpore. Chcem požiadať o zverenie do opatery kvôli peniazom, napríklad ,aby som nemusela platiť stravu v škôlke alebo o sociálne príspevky. Nie, že by som to chcela poberať dlhodobo, prácu si hladám, no určite mi to pomôže. Na čo všetko vlastne mám nárok?

bubacatko
28. sep 2011

Ďalej by som sa chcela spýtať - na prvej strane expertka8 popísala postup pre zverenie do starostlivosti, no to bolo písane v r.2009. Postup ostal rovnaký? A čo ma to všetko bude stáť?

lianaf
30. nov 2011

Ahoj zo svojich čerstvých skúseností: najskôr požiadaj na súde čím skôr o výživné,nakolko s partnerom nie ste spolu ,automaticky vždy je pridelené dieťa matke pokial nedroguje-neni alkoholička,alebo sa z vážnych dôvodov nevie postarať o svoje dieťa.Mne bol malý pridelený a pred pojednávaním sme sa s bývalým partnerom dohodli,že malého si prvého pol roka chodil pozerať kumne 2x do týždňa,ale potom sme to dali na sobotu a v druhom týždni si chodil k malému 2x po robote,čo bolo cca po16.00hod zo začiatku v mojom sprievode,a to šli na ihrisko,na prechádzky...teraz má malý 1.5a bráva si ho každú sobotu len cez deň na noc musí byť somnou je malinký a citová vazba je dôležitá takéto malinké potrebujú hlavne maminku nevravím neskôr aj otca.V tvojom prípade čím skôr na socialku tam ti dajú vedieť,ale dieťa ti nemôže vziať! A nedaj sa držím palce..

lianaf
30. nov 2011

@lola13 lola odpísala som ti len to prebehlo ďalej ,tak si to tu pozri prosím ja to mám na 3 strane...lianaf

moncika111
19. dec 2011

ahojte,prosim vas viete mi poradit mam dvojrocne dieta je zverene do mojej opatery,jeho otec dostal v septembry tochto roka platit na maleho 70eur,,,raz zaplatil potom nezaplatil a zas zaplatit,som povina mu ho davat ked neprispieva tak ako ma,vyhraza sa mi ,ze pride s policajtmi.dakujem za odpoved

zabka88
19. dec 2011

@moncika111 ahoj, daj návrh na exekúciu manžela, exekútora si vyber sama, návrh by mal obsahovať osobné údaje- tvoje, jeho, exekučný titul - rozsudok súdu , dlžné výživné - vyčísli koľko ti dlži, ak máš iné dôkazy... ak to nechceš ťahať hneď na súd, napíš mu oficiálny list so žiadosťou o zaplatenie dlžného výživného v termíne inak budeš nútená pristpiť k podaniu návrhu na exekúciu, listom s doručenkou - nech máš potvrdenie o prevzatí. snaď sa spamätá...

zabka88
19. dec 2011

@moncika111 ozaj, a keď sa ti bude najbližšie bude vyhrážať pripomeň mu že keď nebude platiť bude to on kto sa bude dopúšťať trestného činu zanedbania povinnej výživy ( § 207 zák. 300/2005 Z. z. ) za čo mu hrozia dva alebo aj tri roky basy .. drž sa a veľa šťastia

moncika111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moncika111
19. dec 2011

@zabka88 od septermbra je to jedno vyzivne on mal prve zaplatit v oktobry to poslal ale neskor,potom nezaplatil a teraz zaplatil....mne ide len o to ci som povina mu davat maleho alebo ako to je..on ho chce musim mu ho dat.moze namna zavolat policajtou,dakujeeem

zabka88
20. dec 2011

@moncika111 je mi lúto, ale to nefunguje ako výmenný obchod, on platí a ty mu dávaš syna, je to rozhodnutie súdu že ty mu máš dávať syna v tie a tie dni a on platí výživné na dieťa.. takže ak mu nedáš syna porušíš rozhodnutie súdu tak isto ako ho on teraz porušuje.... policajtov zavolať môže ako každý občan, otázka je čo by tí urobili, zjavne by vám obom chceli dohovoriť, keby sa oháňal rozhodnutím súdu bol by paradoxne v práve ale nemyslím že by ti dieťa vytrhli a dali otcovi - skôr by ho odkázali na súd, takže ako budeš postupovať je len na tvojom rozhodnutí. ide o to, či je jeho neplatenie jediný dôvod prečo mu syna nechceš dať, je tam ešte niečo? ubližuje malému alebo sa bojíš že by mohol? ak ozaj ide len o platenie, tak mu syna dávaj a medzitým mu napíš oficiálne ten list, s upozornením na ďalšie kroky, ak sa nezbadá, podaj ten návrh na exekúciu... o trestný čin pôjde keď nebude platiť výživné pravidelne - vynechá aspoň tri splátky počas dvoch rokov..

moncika111
20. dec 2011

na sudnom rozhodnuti,nieje napisane ,že mu syna musim davat ani dni.k tomu sme sa nedostali,len sudkyna povedala,že zatial to neha na dohodu nás dvoch.

moncika111
20. dec 2011

@zabka88 na sudnom rozhodnuti,nieje napisane ,že mu syna musim davat ani dni.k tomu sme sa nedostali,len sudkyna povedala,že zatial to neha na dohodu nás dvoch.