Práva slobodnej matky a otca na dieťa. Ako to je?

lola13
23. jan 2009

Som slobodna matka s priatelom spolu nezijeme v spolocnej domacnosti .Doteraz sme spolu zili takimto sposobom ale tezaz sa rozchadzame a chcela by som sa spytat ake mam prava ako slobodna matka na malolete dieta ,ktore nemam v opatere ,lebo som doteraz o niecom takom ani netusila ze po narodeni sa dietata slobodnej matke treba o to poziadat na sud a az potom je mi pravoplatne zverene do opatere.Aky je postup pri takomto zverovani a ci ma pravo otec dietata si ho kedykolvek brat a na akodlho chce lebo nemam este to sudne rozhodnutie ze je dieta v mojej opatere.Otec dieta tvrdi ze si ho moze bravat aj na noc aj na cely vykend a aj na cely mesiac ak bude chciet .Som povinna mu dieta dat alebo mam aj ja dake pravo .Dietat zije so mnou v spolocnej domacnosti od narodenia.Za akekolvek informacie dakujem

miriss18
13. feb 2015

Uz som mu to oznamila,myslim ze to nepomoze aj tak ale uvidime

anielik1991
13. feb 2015

@lola13 ahoj ja len či by si mi na seba dala kontakt mam ten isti problém a chcela by som vedieť viac o tom v jakej situacii si dakujem kontakt na mna 0948062316 stačí napísať sms z čislom ja sa ozvem volania mam zadarmo ešte raz dakujem

anielik1991
13. feb 2015

Čakám babetko som začiatkom siedmeho mesiaca tehotenstva otec dieťaťa zdrhol a žije blízko Košíc a ja žije v Kežmarku a keď sa mi narodí môj chlapček tak chce mať naňho rovnaké pravo ako ja ma na to právo lebo keď do teraz nieje pri mne tak prečo by mal byť ocom potom jak sa dá tomu vyhnúť aby nemal naňho právo 😢

draik
13. feb 2015

@anielik1991
Ak bude zapísaný v rodnom liste (či už z dôvodu spoločného vyhlásenia resp. rozhodnutím súdu), tak bude mať presne tie isté rodičovské práva (napr. stretávanie sa, rozhodovanie o podstatných záležitostiach týkajúcich sa dieťaťa) a povinnosti (napr. zabezpečenie potrieb dieťaťa, a to prostredníctvom výživného), ako Vy. Iná vec je priznanie osobnej starostlivosti.
Sám môže podať návrh na určenie otcovstva a vy mu v tom nijako nezabránite. Dieťa nie je vec a vy nie ste "svätá", aby bolo len Vaše.

02061981
16. feb 2015

Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Mám priateľa ktorý odišiel od partnerky s ktorou majú 10 ročnú dcéru. On má záujem sa s dcérkou stretávať ale bývalá ho pred ňou ohovára a škaredo sa o ňom v jej prítomnosti vyjadruje. Na základe toho dcéra stratila celkový záujem sa s ním stretávať. Aj keď ju príde pozrieť tak sa správa odmerane, aj keď pred tým mali celkom dobrý vzťah.
Na výživnom sa dohodli a každý mesiac ho pravidelne posiela a dohodli sa aj na tom, že na styku s dcérkou sa budú vedieť dohodnúť ale to nefunguje. Ona síce povie, že jej so stretávaním s otcom nebráni ale ani tomu nijak nepomáha 😒
Čo by ste poradili v tomto prípade, ako má postupovať ?
Ďakujem pekne za radu

draik
17. feb 2015

@02061981
Rodičovské dohody sú vykonateľné len vtedy, ak sú schválené súdom.

02061981
17. feb 2015

Je to zapísané súdom ale ona tu svoju časť dohody nedodrzuje, viesť dieťa k tomu aby malo otca rado ale ho hnusne pred ňou ohovára.

pink_lady
27. feb 2015

@anielik1991 daj si ho zverit do starostlivosti hned po porode, rovnako vyzivne. Ak potrebujes poradit viac, napis do IP

kubisova
3. mar 2015

@adina22 ajoj citala som komentare viem ze je to stary ale potrebujem radu. Zijem s partnerom a mame spolu dve deti vo veku 5 a 2 roky. Niesme manzelia a obe deti maju otca zapisaneho v rodnom liste. Od partnera by som chcela odist ale sa mi vyhraza ze mi zoberie deti a ak odidem ma nahlasi na unos deti. Zijeme totiz v rakusku ale obaja sme slovaci. Tu mame v prenajme obecny byt no ked odidem na slovensko byvala by som v dome u rodicov a mali by sme tam jednu izbu

ketrin171189
7. mar 2015

Dobry den chcem sa opytat..... Moj ex priatel s ktorym uz 6r. nezijem chce aby dostaval syna raz do mesiaca na vykend, ale zistila som ze uziva drogy ...... Myslite si ze keby som dala navrh na zrusenie stiku s tohto dovodu preslo by mi to????, Dakujem

ivivaiveta
7. mar 2015

@ketrin171189 rodicovske prava upravuje zakon rovnako, ci ste zobrati, alebo nie..tak nech to da na sud a ty si tam povedz svoje..

ketrin171189
7. mar 2015

@ivivaiveta Hrozny cely nas systém nestara sa nezaujima sa neplati, ale aj tak mu to odklepne sud.....

sunicka
29. apr 2015

Prosim poradte mi..????! Som slobodna mamicka moj syn ma jeden rok je sudne zvereny do moje starostlivosti otec dietata
Berie si ho 3 krat do tyzdna na 3 hodiny..a ja by som kcela odcestovat za pracou kedze musim.. kcem sa len opytat ci mi ho moze zobrat kedze maly bude u mojich rodicou? Vopred dakujem

draik
29. apr 2015

@sunicka
Má právo na stretávanie v rámci hodín, ktoré určil súd.

fidorka7
3. máj 2015

@sunicka no pozor na to, aby nepožiadal o zverenie do svojej starostlivosti, ak preukáže, že sa oň momentálne dokáže postarať lepšie, kedže ty musíš pracovať a starať sa nemôžeš. Určite má otec na dieťa väčšie právo, ako starí rodičia... ja osobne by som sa tohoto bála.

sunicka
5. máj 2015

Fidorka7 : aj ja sa toho bojim ale rozhodla.som sa inak rodicia idu somnou lepsie povedane ja snimi.. budem pracovat a oni mi budu s malym len cakam.na povolenie sudu nahradu podpisu na vicestovanie s mal.. zajtra.mam sud.. tak.mi.drzte palce!!!!!..dakujem za odpovede

lubicaregecova
5. máj 2015

skús mediáciu...

hana32
21. máj 2015

ahojte,
chcela by som sa spytat ja mam 2,5mesacneho synceka a chcela by som vediet ako casto ma otec pravo ho navstevovat. Je zapisany v rodnom liste ako otec. Najprv sme sa dohodli ze vzdy jeden den cez vikend na 2hodinky kedze cez tyzden nemoze ale tym padom nemame ziaden vikend volny. Maleho stale kojim a dufam ze aj dlho budem. Chcela by som aby chodil kazdy druhy vikend ale to nechce ani pocut. Co myslite ako vacsinou rozhodnu sudy, ako prideluju navstevy otca?

zuziksk
21. máj 2015

@hana32 : Ak medzi vami nedôjde k dohode a jeden z vás sa obráti na súd, súd bude posudzovať na jednej strane najlepšie záujmy dieťaťa, na strane druhej záujmy otca na rovnocenný a rovnoprávny styk s dieťaťom. U starších detí sa spravidla uznáva, že otec, resp. rodič, ktorý nemá dieťa zverené do svojej osobnej starostlivosti, má právo na to, aby s dieťaťom strávil polovicu jeho voľného času, v závislosti na tom sa následne určí úprava styku. U menších detí, obzvlášť v kojeneckom veku, súd samozrejme prihliada na skutočnosť, že záujmy dieťaťa vyžadujú vo väčšom rozsahu prítomnosť matky (dieťa je na matku citovo upäté, je kojené, atd.) - vzhľadom k tomu to úprava styku zohľadňuje (napr. tým, že zatiaľ čo u starších detí je bežné, aby dieťa zostalo s druhým rodičom celý víkend, u takýchto malých detí sa styk upraví spravidla iba v rozsahu niekoľkých hodín, prípadne aj za prítomnosti matky). Pokiaľ ide o uvádzaný prípad, myslím, že nie je dôvod na to, aby sa styk realizoval každý víkend (spravidla sa uznáva, že každý z rodičov má právo stráviť s dieťaťom celý víkend). Domnievam sa, že vo Vašej situácii by mohol byť priechodzí návrh na úpravu styku iba v rozmedzí každý párny, resp. nepárny víkend, v rámci ktorého by eventuálne tie 2 chýbajúce hodinky mohli byť nahradené v iný deň.

zuziksk
21. máj 2015

@ketrin171189 : ak by ste to preukázali, mohlo by Vám prejsť minimálne obemdzenie styku pod doposiaľ upravený, resp. štandardný rozsah úpravy. Bolo by ale potrebné podložiť to v konaní konkrétnymi dôkazmi.

hana32
22. máj 2015

@zuziksk dakujem za info.Ešte mam par otazok? Ak by sud rozhodol o návstevach kazdy druhy vikend, ide o cely vikend, teda nejake hodiny v sobotu aj v nedelu, alebo len jeden den? este by som chcela vediet od akeho veku sud prideli dieta otcovi aj na noc? a ako je to v pripade ked sa jeden z rodicov odstahuje do ineho mesta? dieta je so mnou a planujem sa casom odstahovat. ako to bude s navstevami a ako by to bolo keby otec poziadal o striedavu starostlivost a nebudeme z toho isteho mesta?

ketrin171189
22. máj 2015

@zuziksk ok. dakujem

nebicko2
22. máj 2015

Ahojte, rada vám poradím a usmerním vás v tejto oblasti rodinného práva, každý prípad je špecifický a nedá sa len štruktúrovito odpovedať. Som advokátka, ktorá v rámci svojej práce poskytuje právne poradenstvo zadarmo ak mi to čas umožňuje, tak ma skúste kontaktovať 🙂

zuziksk
22. máj 2015

@hana32 :Nedá sa povedať, ako by súd rozhodol, musel by zvažovať všetky okolnosti veci. Ak by ste navrhli nejaký rozsah úpravy (napr. len 2-3 hod. v každú párnu sobotu v mesiaci) a otcovi, resp. súdu by sa to videlo málo, zároveň by sa ale stotožnili s Vaším názorom, že je styk vhodné upraviť iba každý druhý víkend, styk by mohol byť napr. upravený aj na nedeľu, prípadne iný deň v týždni. Pokiaľ ide o to, kedy súd umožní styk aj v priebehu niekoľkých po sebe idúcich dní (cez noc), súd by mal zvažovať v prvom rade záujem dieťaťa a jeho psychickú zrelosť na takúto úpravu, v súdnom konaní sa k rozsahu úpravy vyjadruje aj kolízny opatrovník, ktorý háji záujmy dieťaťa, súd si môže vyžiadať aj stanovisko psychológa a pod.
Striedavá starostlivosť, ak otec nebude bývať v tom istom meste a bude tam podstatnejšia vzdialenosť, v dôsledku ktorej by napr. muselo dôjsť k zmene školského zariadenia a pod. by s najväčšou pravdepodobnosťou otcovi nebola schválená. Ak ide o zmenu bydliska, v rámci Slovenska by s tým nemal byť problém, ak by ste sa ale mali v úmysle vysťahovať do zahraničia a nedohodli sa s otcom dieťaťa, jeho súhlas by musel nahradiť súd, keďže túto okolnosť priamo zák. o rodine (§ 35) považuje za podstatnú záležitosť dieťaťa.

hana32
23. máj 2015

@zuziksk dakujem aj ked nie som o moc mudrejsia. najlepsie by bolo sa dohodnut a neriesit to cez sud. Mimochodom a co vianoce, prazdniny? S kym dieta travi stedry vecer?

zuziksk
23. máj 2015

Pri uprave styku rozhodnutim sudu sa zvycajne osobitne upravi styk cez vianocne a velkonocne sviatky a prazdniny, stedry vecer sa zvykne upravit tak,ze jeden rok (napr. kazdy parny rok) ho dieta stravi s 1 rodicom,druhy rok s druhym rodicom.

bobova
30. júl 2015

Baby chcem sa spytat, rozmyslam o odchode od priatela, mame dcerku 10mes, nie sme zobrati, uznaju mi na sude, ze s nim nechcem byt lebo som s nim nestastna, nepocuva absolutne, co mu hovorim, hadame sa, nema ziadnu empatiu a pochopenie, ked pomaha, tak to mam na taniery, rozkazuje ostatnym, vodu kaze a vino pije, vztah ma hrozne vysava, daju mi ju do opatery? bojim sa, aby mi ju nezobral...mam vlastny byt, ktory splacam, takze mam kam ist, nechcem aby dcera vyrastla v napätej atmosfere a hadkach.

pink_lady
31. júl 2015

@bobova keď nie ste zobraty.,nič vysvetlovat nemusíš na súde. Podaj žiadosť o zverenie do starostlivosti a yo je vsetko

kacena06
6. okt 2015

dobry den chcela by som sa len opytat,ci existuje niejaky zakon nato ,aby si mohli stary rodicia brat mojho 5.r syna k sebe,aj ked sme s jeho odcom neboli zososobaseny,a on odysiel tri mesiace po jeho narodeni do zahranicia,a navstevuje ho tak zhruba dvakrat do roka,podotykam ze z jeho rodicmi ja nemam ziadny vztah,kvoli vyrokom co boli smerovane na mna,moju rodinu a hlavne moje druhe dieta

pritazliva
30. nov 2015

@kacena06 Ano existuje taky zakon. Sud nema dovod zamietnut takuto ziadost starym rodicom pokial stretavanie sa so starymi rodicmi neskodi dietatu. To, kedy ste sa a preco rozisli (pokial dovod nie je domace nasilie a pod.)i, a ci ste sa medzi sebou hadali nie je velmi relevantne, je to praveze velmi casty pripad, ze sa ludia na Slovensku nevedia rozist normalne a bez hadok.