Príchod z Anglicka na Slovensko

erikac81
1. okt 2017

Ahojte maminky, som tu nova a chcela by som poprosit o radu. S manzelom a s dcerkami sme sa prestahovali na Slovensko pred mesiacom. Ja som slovenka (zila son v anglicku 14 rokov ), manzel aj dcerky anglicania. Ja som momentalne na materskej este stale v anglicku. Co vsetko a ako si mam zacat vybavovat? Poistenie, urady, rodinne, dochodkovske a podobne veci. Tied chcem vybavit dvojite obcianstvo pre deti. Momentalne vybavujem zdravotne poistenie. Vie mi niekto poradit co vsetko potrebujem vybavit? Za vsetky ready vopred dakuje a prajem pekny den. 🙂

emi16
1. okt 2017

Pokial viem poistenie tebe a tvojim detom daju az ked doberies matersku v UK a prinesies potvrdenie na poistovnu, ze si dala vypoved
.No mozno sa to zmenilo
Zavolaj si na infolinku poistovne a tam ti to povedia
Niekt. veci sa menia
Ja som na dvojite obcianstvo potrebovala apostilovany RL z UK a potvrdenie o TP
Ale to bolo 5 rokov dozadu
Vybavenie mi trvalo 60 dni

stormie
1. okt 2017

@emi16 rl a potvrdenie o tp si potrebovala na dvojite obcianstvo alebo sr rodny list? Lebo to su dve rozdielne veci a teda ziskat dvojite obcianstvo je trosku zlozitejsie

emi16
1. okt 2017

Ono krpata bola len par mesacna a bolo to 5 rokov dozadu
Nam na Matrike povedali, ze ziskanim SR RL sa stava obcanom SR aj UK
Ze v 15. Nastich sa musi jedneho vzdat
Ja som to dalej neriesila ked mi to takto povedali

emi16
1. okt 2017

@stormie
Dokonca ma dva pasy aj SR aj UK
A na pasovom mi povedali, ze ju vedu ako dvojiteho obcana
Ale my tu uz zijeme cca 4 roky

emi16
1. okt 2017

Ale my sme obaja Slovaci

stormie
1. okt 2017

@emi16 a vy mate uk obcianstvo/pas?
Aj my s mm sme slovaci, dcera narodena v uk, my nemame uk obcianstvo/pas (aj keby sme mali narok ked sme tam dlho zili) uk pas sme pre dceru takisto neriesili, domov isla uz na sr pas (vybaveny na ambasade v londyne)

emi16
1. okt 2017

My nie, ale mala ma

erikac81
autor
2. okt 2017

Dakujem baby, na poistenie som potrebovala len doklad, ze uz tam neplatim poistku. Nakolko som tam podnikala dala som im list, ze som ukoncila podnikanie a tym aj NI platby. Takze poistenie vybavene. Na dvojite obcianstvo potrebujem apostile rodny list aj s prekladom a potvrdenie, ze ja som statna obcianka SR nakolko manzel nie je. Tak mi vydaju slovensky pas aj slovensky rodny list. Nakolko jeden rodic je slovak druhy anglican nemusia sa vzdat obcianstva v 15-tom veku. Aspon nic take na urade nespominala.
A s dochodcovskym neviete ako to je, aby mi isli roky? Alebo aj s rodinnymi?
Mozem sa este spytat, neulutovali ste, ze ste sa vratili na SK? 🙂

emi16
2. okt 2017

@erikac81
Na rodinne mas narok z SVK
Treba si podat ziadost na UPSVa R
Na dochodok mas narok aj z UK
Treba si ho dat vypocitat
Zaratavaju tam aj strednu aj vysoku skolu aj ked si nestudovala v UK
Vyplacaju po 65 tke mesacne