Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priezvisko dcéry bez koncovky "ová"

100lambi
17. feb 2015

Milé mamičky, veľa žien si po vydaji zoberie manželovo priezvisko bez prípony "-ová". Predpokladám, že detičiek -dievčat, ktoré majú priezvisko bez "-ová" je teda tiež veľa. Ako postupovať, aké formality sa vybavujú, keď chcem, aby dcéra mala rovnaké priezvisko ako my? (tj bez "-ová" )

anele22
17. feb 2015

nám na matrike povedali, že budeme musieť vyplniť tlačivo, kde budeme žiadať o priezvisko bez ová, treba sa ísť opýtať na matriku a tam všetko vysvetlia a dajú aj tlačivo

cobhan
17. feb 2015

Mne na urade hovorili,ze ked sa dieta narodi, tak bude musiet mat priezvisko s koncovkou -ova automaticky, ale potom sa da poziadat o zmenu na matrike. Ked sme pisali do sobasneho listu dohodu o priezvisku potomkov, tak dievca som musela napisat priezvisko s -ova, ale s tym, ze zmena je mozna. Nastastie zijeme v zahranici a dcerka sa tu aj narodila a dostala hned priezvisko bez -ova po nas 🙂

marbalulka
17. feb 2015

@100lambi ved, ked ste sa brali, do sobasneho listu, ste udavali ako sa maju volat vase deti, v akom tvare bude muzsky a aj zensky potomok. Pri porode sa ukazuje sobasny list a oni to podla toho daju, ziadne ine formality sa nevybavuju. Ak to tam nemate, tak smola.

cobhan
17. feb 2015

@marbalulka do sobasneho listu ale musis napisat zensky tvar priezviska s koncovkou -ova, inak ti to teta na matrike vrati

papinotata
17. feb 2015

Aj my mame dievcata bez ova,riesi sa tp bez problemov na matrike.

dejnas
17. feb 2015

môj otec je cudzinec a ja som mala jeho priezvisko od narodenia v tvare bez "ova" ... viem, že naši museli dať preložiť sobášny list (nakoľko sa brali v cudzine) a mame vtedy odsúhlasili tiež tvar priezviska bez -ova... mne bolo pri narodení už automaticky zapísané podľa maminho

grossmann
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meusicka
17. feb 2015

@100lambi ked sme boli vybavovat na matrike papiere na sobas, dala som si meno bez ova a zarovno aj dohodu, ze ked budeme mat dievcence, tiez budu bez ova. vobec nebol ziaden problem. nemala som ani minutu za menom -ova a moje dcery tiez nie.

meusicka
17. feb 2015

@cobhan ak ti na matrike vrati teta papier tak bude nejaka divna matrikarka. nasa nam ho nevratila, a ako som pisala vyssie, ani chvilu som nemala za menom -ova.

dejka77
17. feb 2015

My mame v sobasnom liste tiez uvedene, ze ak by sme mali dceru tak bude s -ova. Takze az po vydani rod.listu sme poziadali o zmenu. Trebalo dat na matrike ziadost o zmenu priezviska a mali sme sa tam podpisat. Celkom jednoduche. Potom ti poslu novy rod.list.

teplakova
17. feb 2015

Keď sme išli na matriku po rodný list dieťaťa, tak sme povedali, že chceme meno bez koncovky -ova, dali nám vyplniť také tlačivo, a na počkanie upravili papiere a vydali rodný list bez koncovky -ova.

chloe001
17. feb 2015

Ja som v porodnici vypisala papiere dcere bez koncovky - ova, matrikarka si ich zobrala a k tomu som jej este dala napisanu a podpisanu ziadost o zapisanie priezviska bez koncovky:

VEC:
Žiadosť o zápis priezviska dcéry do knihy narodení bez koncovky slovenského prechyľovania.

Podpísaní:

Matka .............................., narodená ................................ v ......................., bytom .................................

a

otec ..................................., narodený..................................v ......................., bytom ..............................................,

žiadame o zápis priezviska bez koncovky slovenského prechyľovania našej maloletej dcéry.

.................................., narodená dňa .................................v ....................... z priezviska ......................... na priezvisko .............................

----------------------------------- -----------------------------------------------
matka dieťaťa otec dieťaťa

Žiadosť rodičov podpísaná pred matrikárkou MÚ vo ......................
dňa ..............................

Toto som mala pripravene, vypisane, co som vedela a zvysok dopisala matrikarka v porodnici. 🙂 A rodny list manzel doniesol automaticky bez koncovky ova.

dejka77
17. feb 2015

@anele22
@papinotata
@dejnas
@grossmann
@meusicka Baby a ako fungujete bez koncovky -ova? Hlavne ked sa jedna o cisto slov. priezvisko. My sme v zahranici, ale neskor sa vratime na sr tak som zvedava ako budu ludia reagovat.

grossmann
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dejnas
17. feb 2015

@dejka77 mne ho celý život komolili, pridávali mi tam ľudia automaticky ova - vždy podľa otcovho priezviska, mi to tam doplnili 😝 tomu sa asi nevyhnete, ale v konečnom dôsledku mi to prekážalo podstatne menej, než keby som tam mala tú nezmyselnú koncovku

dejka77
17. feb 2015

@grossmann Tu to samozrejme neriesim, lebo tu taku koncovku nemaju 🙂. Ale rozmyslam nad tym ked pojde dcera do skoly, ake situacie z toho vzniknu. Napr. ked uvidia iba zoznam mien a meno bude iba prve pismeno, tak to nemaju sancu mysliet si, ze sa jedna o dievca 🙂.
Hej pozeram kolko je tu komentov a kolki ani neprispeli. Urcite je takych pripadov dost, len ludia na sr na to nie su podla mna pripraveni.

dejka77
17. feb 2015

@dejnas Mne komolili meno aj ked som bola slobodna.
Tak to je ine ked si to tak mala od narodenia. Uz si bola zvyknuta, ze sa tak volas. U mna je to nove 🙂.

marbalulka
17. feb 2015

@cobhan a to je ako mozne?? Moja kamaratka je bez -ova, v SL maju rovnaky tvar pre chlapca aj pre dievca. Mala sa im narodila a automaticky dostala bez -ova. Boli sme aj spolu v porodnici, takze som toho svedok. Nemohla to byt len blba matrikarka? Vies ako to je so vsetkym, jeden zapise tak, druhy inak..

dagmars
17. feb 2015

My obidve s dcérou máme priezvisko bez slovenského prechyľovania a nikto to dnes už nerieši ani si nás nezamieňajú s mužmi/chlapčekmi. Máme nemecké priezvisko, takže vždy jednoduchšie ako keď majú skomoliť priezvisko. V dnešnej kozmopolitnej dobe je to len otázka vysporiadania sa so vžitými tradíciami, čo niekedy na Slovensku nie je jednoduché🙂

gurmanka
17. feb 2015

Ja som tiez bez ova, v sobasnom liste mam pre dceru tiez bez ova. Nejako to neriesili. Mam tusaka, ze cakam chlapca, takze asi ani nezistim, ci to prejde hladko.
Ja si inak bez ova pochvalujem - ovela rychlejsie sa podpisem 😀

kiki68
17. feb 2015

ja tiez chcem byt bez koncovky ova,lebo mi komolia v zahranici meno a a to tak,ze namiesto ova je owa, oua, vS a podobne....ked mate povolanie,ze vystavujete diela,tak to je strasne....idete a zistite,ze to zase debilne napisali niekde v zahranici a potom mate skomoleninu v katalogoch atd. O vyslovnosti ani nehovorim. takze ja to idem menit, lebo to je neprakticke ako cert....

zuzanka.zuzu
17. feb 2015

asi záleží kedy a kde sa sobášili. ja mám tiež bez -ová ale pre deti dievčenský tvar MUSELA zapísať s -ová s tým, že po pôrode sa to zmení. tiež mi to prišlo divné ☹

my máme zahranične-znejúce priezvisko a u nás sa všade predstavujem aj s menom. a viete kto mi ho ako jediný zatiaľ povedal s -ová? (naozaj jediný) bola to čerstvo vydatá kolegyňa, ktorá má tiež bez -ová 😝 krava. okrem nej to zatiaľ nikto neriešil.

čo sa detí týka, tak to tiež nebude niekto riešiť, zvyknú si. a v zahraničí, kde dávajú unisex mená, tak čo? poznám "simone/simonne" aj pre chalana aj pre babu - lebo však v USA je francúzske "in" 😎

tenerifka
17. feb 2015

No tak ja to mam ovela komplikovanejsie, vydavala som sa v Spanielsku a tu zena vydajom nedostava manzelove priezvisko, ale jej zostava ako za slobodna,takze mam priezvisko s -ova, a moje dcery maju 2 priezviska-prve po otcovi a druhe po mne(s -ova). Teraz ked to chcem zmenit, musim najprv sudne prelozit spanielsky sobasny list, ist na specialnu matriku v BA a zaregistrovat moj sobas, potom s tym na matriku v mieste mojho narodenia a poziadat o zmenu mojho priezviska, nasledne vybavit novy pas (uz s priezviskom bez -ova) a tu v Spanielsku poziadat na zaklade mojho noveho pasu o zmenu priezviska pre deti a nasledne vybavit nove OP a pasy

meusicka
17. feb 2015

@dejka77 ja s tym problem nemam, najskor som musela upozornovat. skor je to horsie ked ze moje deti maju v krstnych menach pismeno C, a vecne im pisu K. ale inac je to ok. zopar razb sa ma niekto spytal, preco tam to -ova nemam, ale som povedala, ze sa mi to nepacilo a tiez ze som to nepovazovala za potrebne. dnes uz je kopa ludi bez tej pripony. v niektorych menach sa to vyslovene aj bije, ked to meno nie je slovenskeho alebo slovanskeho povodu..

yanni
17. feb 2015

Ja mam rodne priezvisko tiez bez -ova a vsade v pohode. Ked bolo na SK treba nieco vybavit, tak vzdy som pridala aj krstne meno, aby bolo jasne, ze som zena 😀 Ale inak bez problemov. Bez ova je vsetko jednoduchsie. Zijem uz roky v zahranici a za slobodna to bolo fakt super. Spoznala som par Sloveniek a tie museli vzdy hlaskovat. Ja som mala este vyhodu, ze moje rodne priezvisko je nemecke, takze tu v DE som nevybocovala z radu 😀 No a po vydaji je samozrejme ova, ale mam muza Nemca a brali sme sa v Nemecku, takze tu to nik neriesil. A pomaly si aj Slovensko zvyka sa mena bez -ova. Tiez uz takmer nik nema s tym problem.

ivuska_dk
9. jan 2019

@marbalulka blbost co pises...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli