Príspevok pre nevydatú matku od partnera. Ako žiadať?

lenka311
2. sep 2010

Dnes som sa na súde dozvedela, že mám nárok aj na príspevok nevydatej matke od partnera. Ako má táto žiadosť vyzerať? Žiadosť o výživné mi sprísali na sociálke pre deti a rodinu, ale toto neviem. Súd o výživné mi už prebehol, o výbavičku sa to ešte naťahuje, ale chcem si ešte požiadať aj o tento príspevok, vzhľadom na to, že môj príjem je podstatne nižší ako výdavky a do práce ísť zatiaľ nemôžem.
Ak o tom niečo viete, dajte mi vedieť. Ďakujem

latvia
3. sep 2010

@lenka311 nemyslis nahodou 2rocne vyzivne na matku?o inom prispevku neviem

lenka311
autor
3. sep 2010

Áno, myslím ten príspevok. Mala som to mať už podané? Ja som o tomto vôbec nevedela, ale na súde mi to doporučila sociálna kurátorka. A ona vravela, že by som si to mala podať až keď mi skončí materská, t.j.11.10. Čo som o tom čítala, tak nikde som sa v podstate nič nedozvedela, len že je to možné. Tiež sa to rieši súdom? Ako má vyzerať taký návrh...? No proste som z toho vedľa, ale pomohlo by nám to... Nechcem ho zdierať, nech nevyzerám ako nejaká... ale potrebujeme prežiť... Potom si už zarobím.

lenka311
autor
13. sep 2010

Baby, právnička mi hovorí, že som si to mala podať ako tehotná... Teraz už nič nezmôžem, je to pravda? Vyzná sa tu niekto v tom? Prosím....

tilda
3. okt 2010

@lenka311 ahoj, ja mam cosi ako ty iba pred sebou, ale moja pravnicka tvrdi, ze sa to da vymahat tusim az tri roky spatne odo dna narodenia dietata, ale ze cim skor tym lepsie, tak sup do toho. mal by to byt prispevok na teba do dvoch rokov veku dietata. riesi sa to mimo vyzivneho. a prepac, pocity viny ze ho nechces zdierat daj bokom, predpokladam ze to nerobis preto, aby si si kupila jachtu a sla na luusnu dovolenku, ale aby si s natalkou nejak slusne prezila. ako k tomu ten otec pride, ze nielen ze si zije ako slobodny junak, ale este vam ani nepomoze a ty starajuca sa den noc aj o jeho dieta budes este hadam po nociach brigadovat aby si mohla dat malej jest a mali ste strechu nad hlavou, nie? 🙂 kde sme? 🙂
drzim palce

lenka311
autor
5. okt 2010

Ja už som si to podala. Čakám na vyjadrenie zo súdu. Uvidíme. Napísala mi to bezplatná právnička, ale vraj moc veľké šance nemám. A keď nám ešte zoberú z materskej aj tak budem musieť ísť do práce, len nemám kde nechať malú a v práci mám výpoveď, lebo nemôžem robiť na tri smeny. Takže si musím nájsť prácu aj opatrovateľku, prípadne jasle... Ale tie v našom meste nie sú, najbližšie sú v Trenčíne... Ja vôbec neviem ako ďalej. Okrem toho ju stále okrem dokrmovania kojím... Ach bože, prečo je náš štát taký ako je?

tilda
7. okt 2010

@lenka311 preco nemas velke sance? moja tvrdi, ze mam velke.... nevesaj hlavu!!!

lenka311
autor
7. okt 2010

Lebo je schválne oficiálne nezamestnaný a okrem toho si najal právnické eso. Už som mala dočinenia na výživnom...

penn
7. okt 2010

lenka311 len laicky, nuz hlavne si popozeraj jaspi.justice.gov.sk, ktore zakony ti tam spadaju, studuj. len laicky ale presne nechce sa mi verit , ze by bol rozdiel ci ziadas este tehotna alebo neskor. A ked je akoze nezamestnany potrebujes nejaky dokaz o tom, ze mina.. a teda ma prijem vyssi ako tvrdi, nieco o tom ake ma vydavky co si kupil a tak. ach drzim palce

tilda
18. okt 2010

@lenka311 nie je to tak, ze ak mas raz zo zakona na nieco narok, tak to jednoducho dostanes (advokat-neadvokat)? alebo sa mam zobudit? 🙂

lenka311
autor
19. okt 2010

Potom napíšem ako to dopadlo, ale keď je nezamestaný, oficiálne nemá zo štátu ani cent, tak to bude ťažké... Mám to podané, včera som tam posielala ďľšie papiere čo si vyžiadali a čakám... Díky

aklimka81
19. aug 2011

ahoj @lenka311
nasla som tento prispevok ohladom prispevku na nevydatu matku. ako si prosim ta, dopadla? diiky!

lenka311
autor
19. aug 2011

@aklimka81 dali mi ho vo výške 30EUR na mesiac - doplatiť od narodenia dcérky, čiže od marca a ešte podotknem, že nikde nepracuje, ale vyhodili ho vlastnou vinou, čo som dokázala - nevedel sa akosi vpratať do kože - nechodil do roboty, radšej na chaty, to som dokázala vďaka jeho zamestnávateľovi.
No podal si odvolanie, teraz to mám na kraji, takže ešte čakám, ale asi ho dostanem... Len to bude zase trvať ako všetko v tomto štáte... 😎 😎 😎 😎 😎

aklimka81
20. aug 2011

@lenka311 no aspon nieco, ja idem riesit tiez vyzivne, peniaze na vybavu a tento prispevok. aj si musela dokazovat nejako svoje vydavky? ja mam teraz este docela peknu matersku, ta mi v septembri konci a rodicovsky prispevok pokryje akurat tak moje vydavky na stravu a na byvanie.. aj to s podporou mojich rodicov..
drzim palce nech ti to dobre dopadne..

lenka311
autor
21. aug 2011

@aklimka81 To máš dobré.. Mne matka nepomôže s ničím a otec mi nežije... Rada by som ísť do práce, ale nemám kam dať malú... Ja už mám len ten bláznivý rodičovský, ale zatiaľ ten vyšší, o dva mesiace ma asi už porazí..
Súd nemám stále uzavretý, ani o tento príspevok, ani dokonca výbavičku.. Dokladovať som musela všetko, dokonca aj mesačné výdavky na príspevok nevydatej matke.. Výbavičku som musela kompletne zdokladovať, ďaľšie pojednávanie mám v septembri...
Takže tak. Váž si rodičov, čo by som dala ja za to, keby mi matka finančne aspoň trochu pomohla ☹ ☹ ☹ , ale oproti žene ktorá býva v byte sama a platí celý nájom za byt - ja polovicu sa mám aj tak ešte pomerne ako tak dobre..
Ale malá za to stojí. Mooc ju ľúbim a neľutujem že som si ju nechala..

aklimka81
21. aug 2011

@lenka311 ja mam vsetky blocky a uctenky poodkladane, do dnesneho dna ma mala "stala" okolo 1500 eur a to som jej do 5. mesiaca nemusela kupovat plienky, pretoze mi rodina porobila zasoby a ani mlieko, pretoze stale kojim. ale teraz zacinam s prikrmamy a tie uz nieco stoja.. takze baba bojuj, aj ja budem, tie malinke stvorenia za to stoja🙂

tristanianz
3. apr 2012

@lenka311 ja mám teraz podobný problém, možem vedieť o tom viac? Ako ste dopadli nakoniec? Neaký vzor žiadosti nájdem niekde? A inak nádherné dieťa, nech je zdravučké

lenka311
autor
3. apr 2012

@tristanianz Vzor Ti pošlem na IP. a nedopadlo to stále nijak. Odvolal sa na kraj - v júni minulého roku a odvtedy to tam je. Na príspevok som stratila nárok tento mesiac - keď 13teho dovŕšila malá 2roky... Takže možno mu to dajú doplatiť naraz, alebo mi to zamietnu a ja si môžem už pískať.
Keď mi to dajú budem si to určite musieť vymáhať, takže tých peňazí sa možno s trochou šťastia dočkám kým malá bude mať 18... Ide ma poraziť z rýchlosti našich súdov...
Volala som tam, vraj mám čakať, majú veľa práce.. 😉 😉

siminimis
4. apr 2013

@lenka311 mohla by som aj ja poprosiť nejaky ten vzor ? ako a kde žiadať a takéto výživné ? 🙂 ďakujem

lenka311
autor
5. apr 2013

@siminimis Pošlem Ti to do IP...
Mne vtedy prešlo 30EUR na mesiac...

nestastna235
4. sep 2013

@lenka311 Ahoj, poprosím ťa,pošli ten vzor aj mne. tiež ma to čaká 😒 ďakujem!

lenka311
autor
5. sep 2013

toľké mi píšete... baby, tu je ten vzor...

Návrh na určenie príspevku na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke / § 74 ods.1 ZR/


/adresa súdu v mieste bydliska otca!/

VEC: Návrh nevydatej matky na určenie príspevku na úhradu niektorých nákladov

Navrhovateľka: tvoje meno a adresa

Odporca: jeho meno a adresa

I.
S odporcom sme udržiavali partnerský vzťah od ....., ktorý neskôr prerástol do intímneho. V roku 2009 som otehotnela, 13.3.2010 sa mi narodila dcéra /meno dieťaťa/. Otec otcovstvo uznal súhlasným vyhlásením na Matričnom úrade v ....... dňa....
Dôkaz:
výsluch účastníkov
rodný list dieťaťa
II
V čase tehotenstva som pracovala ako robotníčka aj na nočné zmeny. Môj terajší príjem tvorí dávka v materstve vo výške ....Eur na deň, rodinné prídavky 21, 99 Eur . Od mesiaca oktober 2010 budem poberať materský príspevok vo výške ... EUR + prídavky na dieťa 21,99 EUR. Tieto prostriedky mi nestačia na úhradu výživy. Doklady o výdavkoch ktoré mám predkladám. / nájom matke 100 EUR mesačne, 30 EUR. Plienky, 15 EUR dokrmovanie, 25 EUR kozmetika, 50 EUR oblečenie, strava 50 EUR, mobil 20 EUR,
Odporca žiadnu inú vyživovaciu povinnosť nemá.
Dôkaz:
-potvrdenie o výdavkoch
III.
So zreteľom na uvedené skutočnosti žiadam súd, aby po vykonaní dokazovania vydal tento

r o z s u d o k
Odporca je povinný platiť navrhovateľke príspevok na výživu od 13.3.2010 sumou 50 EUR mesačne, splatný vždy do 15. dňa toho-ktorého mesiaca vopred.
Na zameškané výživné sa odporcovi povoľujú splátky v sume 20 EUR mesačne, ktoré sú splatné spolu s výživným, pod hrozbou straty výhody splátok pri nesplnení jednej splátky.

V ....., 13.3.2010

dátum tam má byť deň narodenia dieťaťa nie dátum podania! A sumy si dajte už iné, podľa situácie, hlavne všetko išlo hore a je dobré si odložiť bločky za celý jeden mesiac od 1 do konca mesiaca komplet všetko od rohlíka po byt samozrejme..... Úplne všetky mesačné výdavky.... Držte sa všetky ktorých sa to týka.... a pevné nervy, tento súd sa mi ťahal hrozne dllllho.... musel mi to dať naraz na dve splátky, lebo dcérka už dávno minula 2roky kým to aj s odvolaním skončilo...

aluska2999
20. aug 2014

ahojte vie mi niekto poradit ohladom toho prispevku pre nevydatu matku som v osmom mesiaci,nemam ziadny prijem,zijem so sestrou jej tromi detmi a mamkou na dochodku..priatel mi neprispieva ani cent ako napisat ziadost a mam narok?

draik
21. aug 2014

Keď to nepôjde inak, bude potrebné podať žalobu na súd. V zásade je možné použiť vyššie uvedený vzor (podrobnejšie treba identifikovať účastníkov, a to dátumom narodenia a štátnym občianstvom)

beech
21. aug 2014

@aluska2999 treba napísať návrh a poslať na súd!

aluska2999
22. aug 2014

dakujem za podporu tak teda napisem a jednoznacne odoslem....skusala som sa s nim porozpravat,dohodnut sa no nezdviha mi mobil a ani neodpoveda na sms ....uz tri zeny ho dali na sud co ma s nimi deti takze ja budem stvrta .... ☹

erikaaaa4
5. okt 2015

@lenka311 ahoj mohla by si mi prosim ta naisat neico o tom? kedy mam na to pravo atd atd? dakujem velmi pekne

lenka311
autor
9. okt 2015

@erikaaaa4 Ak Ste neboli zobratí tak do 2och rokov dieťaťa, vracia sa to spätne od pôrodu ale deň podania musí byť do 2och rokov od narodenia

kubik28
30. jún 2016

@lenka311 v tom vzoru máš aj rozsudok, to mam tam dať aj to?

saska34
23. okt 2016

@lenka311 ahoj prosim ta chcem sa ta opytat mozem podat jednu ziadost na sud a tam zaziadat o tri veci naraz? Trda vyzivne na dieta, zverenie do mojej starostlivosti a aj vyzivne na mna akonslobodnu nevydatu matku? Maly bude mat 2roky na buduci rok koncom aprila..nechcem to premeskat kedze este nama 2roky a datum platinod podania. Dakujem ti velmi krasne za odpoved. Uz som raz podala ziadost o zverenie aj vyzivne na maleho ale stiahla som to totalna blbost co som urobila ale nikdy nieje neskoro. Teraz uz necuvnem ani nahodou.pekny dnik a dakujem za odpoved 😉

lenka311
autor
24. okt 2016

@saska34 Jasné, môžeš si to podať všetko naraz. Ale návrh na výživné na nevydatú matku, tam sa jedná o trestnoprávny súd, preto sa žiadosť podáva v mieste bydliska otca. Takže ak nebýva vo vašom okrese tak si to podaj tam kde býva on. Ak hej tak to pošli všetko naraz na jeden súd.