Rozvod a vycestovanie zo Slovenska

dendiska
18. nov 2008

Ahojte, nenasla som este tuto temu, tak sa chcem popytat, poradit. Som v rozvodovom konani, na prve pojednavanie manzel neprisiel, vyhovoril sa ze ma PN, dalsie mame v january. Syn ma 13 mesiacov, odisla som od neho ked maly mal 3 mesiace, bol to hlboky omyl,hraval automaty, klamal, kradol, bol agresivny, dokonca som musela raz volat aj policiu, nasilne som ho musela z bytu vyhodit s mojim otcom, vyhodili ho z prace, nerobil, a teraz po pol roku nicnerobenia si nasiel pracu v prahe, vdaka bohu nech zmizne, este som stale nevidela od neho vyzivne za tento rok, neda sa s nim ani dohodnut, robi mi naprieky, ked ste vidiet maleho tak ani nedodrzi termin atd. cakam na rozvod ako na spasenie, a tu je to co nikto ani netusi, uz dlhsi cas mam priatela zo Svajciarska, a urcite by som tam chcela buduci rok odist, teraz sa tu dohadujem s ex kolko mi ma platit vyzivne, ako casto chce vidiet syna, ale pre mna taky clovek ako on, radsej keby ani nebol, keby prestal mat zaujem, lebo vsetko to len hra na mna, on pride raz za dva tyzdne za malym, vidi ho hodinu, a to je vsetko, ale vyvolava mi, ked idem niekam, pyta sa kam a s kym, neviem si predstavit ze mu poviem ze odchadzam, co bude robit?? velmi ma to stresuje, potrebujem sa oslobodit od neho, a neviem ako, mozem len tak sa zbalit zobrat maleho a nikdy ho uz nevidiet??? a co dieta?? a co poviem tomu malemu, ze jeho otec siahol na matku??ponizoval...teraz mam novu vyzvu, ale on mi tam nepasuje, bude mi robit stale len problemy, niektore su radi nech oteckovia maju zaujem, a ja pravy opak, ja chcem zit vlastny zivot a on tam nema co robit.

andzi
23. okt 2010

@kajoo nie, na pozbavenie rodičovských práv by museli byť sakra vážne dôvody, napr. že rodič je psychicky tak chorý, že môže dieťa týrať a pod. Jedinou cestou je podať návrh na súd, aby súd dal súhlas s vysťahovaním matky s dieťaťom do zahraničia.

kajoo
25. okt 2010

@andzi

moze byt za psychicku poruchu povazovana aj nekontrolovana chorobna ziarlivost ? On pride o polnoci domov, nateleny a este ON JEJ robi sceny, je sice neskodny, fyzicky jej neublizuje ale hulaka jak idiot a pribuznu to psychicky ubija. Pre istotu som mu pohrozil ze ked sa jej dotkne tak bude mat co do cinenia so mnou.

Sudny suhlas ny vystahovanie je asi schodnejsia cesta, navyse pribuzna nepride o alimenty. Nevedel som ze to moze ist aj takto. Predpokladam ze bude musiet sudu dokazovat ze v zahranici bude o dieta dobre postarane, myslim tym pracu & byvanie atd.

Dakujem pekne za radu.

andzi
26. okt 2010

@kajoo určite nie, pretože to, že sa zle správa voči matke dieťaťa nemá nič spoločné so vzťahom k dieťaťu, musí ísť o zneužívanie rodičovských práv, napr. že otec dieťa bije, znásilňuje, týra a pod.

jajinka10
17. máj 2011

ahojte všetci !
Mám na Vás otázku. Ak bývam s priateľom v čechách aj s ročnou dcérou a máme tam trvalý pobyt, je možné aby som odišla k rodičom s dieťaťom na slovensko, možno na 1-2-3 mesiace a neudal ma priateľ za únos dieťaťa? Ja som vlastne slobodná matka, nie sme manželia.
Aj jeho rodičia bývajú na slovensku - v tom istom meste /plánujem ich tiež navštevovať/ Chcem si od neho oddýchnuť. Aj tak na nás nemá čas. Ak príde z práce tak cca 5 minút sa venuje malej a potom sa naje a ľahne spať do 19,30 a potom malá ide spať a to je všetko. Potom sa poberie pozerať TV alebo PC-hry. Sobota je vyhradená pre jeho šport takže tiež nič z neho a nedeľa ak už celkom tak niekde blízko ide s nami kde predávajú pivo.
Ďakujem ak mi niekto odpovie

julka07
17. jún 2011

Dobry vecer. Mohol by mi niekto poradit ? V zahranici zijem so 4 a pol rocnym synom skoro dva roky. Odisla som za pracou a studiom, hlavne to bol utek od manzela a svokrovcov. Pred odchodom do zahranicia mi manzel dal pisomny suhlas na vycestovanie aj so synom. Synovi sa tu stal uraz, este stale tu absolvuje rehabilitacie a vysetrenia. Z toho dovodu sa na Slovesko chystam az cez leto, aj to len max. na dva tyzdne. Zit na Slovensku nechcem, syn tu chodi do skolky, mame tu zazemie a priatelov. Syn po slovensky rozumie ale nerozprava. Dozvedela som sa, ze ked prideme na dovolenku, byvaly mi chce zabranit vratit sa so synom spat. Cely cas co som bola vonku som ho volala na navstevu, no odmietal prist, neprispieval mi na maleho financne a pod. Posledny rok mu ani nevolal na Vianoce, ci narodeniny, ked mu zavolam, ani sa na neho neopyta. Moze mi niekto poradit ako mam postupovat? Cez moju navstevu na Slovensku chcem podat ziadost o rozvod a vybavit, aby rodinne pridavky na syna chodili mne na ucet a nie jemu.
Moze mi niekto poradit ako mam postupovat?????

elise
19. jún 2011

@julka07 rodniné prídavky má mať matka prednostne to vybavíš v pohode. čo sa týka príchodu na slovensko spoj sa teraz so sociálnou pracovníčkou v mieste bydliska na slovensku a požiadaj ju aby spísala predbežne opatrenie na zverenie dieťaťa do predrozvodovje a rozvodovej starostlivosti tebe a ex zaviazala platením výživného. takto môžeš mať v lete už v rukách predbežné opatrenie v rukách a so synom ssa môžeš vrátiť späť do zahraničia, rozvod sa dá aj v neprítomnosti tým že sa dáš zastupiť právnikom. držím ti palce. inak zo zahraničia skús volať na medzinárodnu ochranu detí - je to na ministerstne práce sociálnch vecí a rodiny v bratislave, číslo je aj na nete, tam ti poradia viacej.

elise
19. jún 2011

@jajinka10 nemôže ta udať za unos, manželia nie ste, a ty sa dieťaťom môžeš pohybovať bez jeho suhlasu kde chceš ak spolu bývate napíš mu na ladničku odkaz ahoj sme u našich na slovensku nezabudni poliať kvety, budem pozdravovať aj tvojich rodičov, malá sa na starých rodičov veľmi teší🙂

qarolindo
26. jún 2011

Ok zienky takze takto.Ak otec neda suhlas na cestu do zahranicia kazda takato cesta sa povazuje za unos dietata ak otec poda podnet na trestne stihanie.Ak bude rodic otec alebo matka konat protipravne z dietatom vycestuje co i len na dovolenku bez vedomia otca moze otec podat navrh na trest.stihanie za unos dietata. Ak je dieta zverene do opatery matky a otec ma zaujem a stara sa o dieta ziadny sud neda suhlas na vycestovanie takze dievcatka treba pohnut rozumom pretoze je druha moznost a to taka ze otec poziada na sude o tzv.zdvojenu alebo zdruzenu vychovu tym sposobom ze bude dieta 2tyzdne u otca a tak aj pri matke. A potom vam uz nepomoze ci mate na tom Madagaskare priatela ci v Rakusku alebo v Blave.

lilla244
26. jún 2011

@qarolindo ahoj aj ked nie sme manzelia? a ked vie kde budem byvat ?
aj vtedy je to povazovane za unos?
to sa mi nezda..
ved on mi nemoze zakazat odist resp niekde rozkazat zostat..

qarolindo
26. jún 2011

@elise Ved uz sa zorientujte ludia.Ved na to je zakon nie vase preludy.Ved otec ma svoje prava aj povinosti.Kto si mysli ze zbali decko a pojde snim prec je na omyle.A interpol co?

qarolindo
26. jún 2011

Nie to nie ale to ti zakaze sud ak on prejavi ochotu starat sa o dieta.A druha vec je ze on je biologicky otec tak ma svoje prava.Ale tebe sa to nenarodilo este.Nemusis ho udavat ako otca takze otec neznamy akurat dojdes o alimenty ale mas pokoj do smrti.

lilla244
26. jún 2011

@qarolindo ja ho chcem udat ako otca.. ja mu ani nebudem prekazat vidat maleho.. len nanestastie nas vztah je dost zle na tom..
ja som sa kvoli nemu vratila z anglicka, kde som 6rokov zila..
ja tu v podstate len trpim, nic ma tu nedrzi..
za priatelom som lietala kazde dva tyzdne na vikend domov.. cize az by som sa rozhodla sa prestahovat spat do anglicka aj s malym,tak uplne v pohode by maleho mohol vidat...
co sa tyka sudu... co mi zakaze sud? resp co mi prikaze? ze ho otec moze vidat a ako casto?
ved s tym ja nemam problem..

lilla244
26. jún 2011

@qarolindo naco interpol ked partner bude vediet presne,kde sa s dietatom nachadzame.. ?

qarolindo
26. jún 2011

musis sa dohodnut snim.Akoze nemas problem?Kto povedal ze si tam casom nenajdes niekoho a ci mu casom nebude liezt hore krkom ze chodis kazde dva tyz.do SR.Vies to je vasa interna zalezitost.Poto raz nedojdes a a hned ta da na sud ze si mu neumoznila stretnutie.A nieco take akoze mohol si dojst za nim sam?Ani neskusaj lebo on bude tvrdit ze nema na cestu peniaze.A ci ich ma ci nie je otec.A osobne poznam pripad ked zena musela do BB kazde dva tyzdne pricestovat az z Talianska ona sa tu musela kazdy 2vikend ubytovat a dieta bolo od piatku do nedele z otcom a hajde domov.Je tvoj problem kde budes.Ja budem tvrdit ze dieta mam rad milujem ho a to ze nemam peniaze na cestu?Neboj advokat ti paku najde.Ak je v pohode nepije nedroguje nie je trestany atd tak nema dovod nestretavat sa.

qarolindo
26. jún 2011

@lilla244 ten Interpol bolo obrazne.Nikdy nevies

lilla244
26. jún 2011

@qarolindo ja som sa vlastne chcela spytat,ci je mozne sa dohodnut aj mimosudne.. alebo ci to vobec neodporucujete..
viem,ze interpol bol obrazne mysleny..

elise
26. jún 2011

@lilla244 dá sa cez mediátora a jeho rozhodnutie platí 🙂

lilla244
26. jún 2011

@elise dakujem.. 🙂

julka07
19. sep 2011

Prosim poradte, co mam robit. Dnes mi prisla policia zobrat pas s papierom zo sudu, vraj manzel nevedel, kde je maly. Obavam sa, ze prave rozputal vojnu a chce ma obvinit z unosu dietata, ak to uz neurobil. Cez leto som na slovensku nebola, vravel, ze pride na navstevu on. A teraz toto ☹

mamicka21
20. sep 2011

@julka07 moja rada znie...PRAVNIK
urcite vyhladaj pravnu pomoc

hannah77
11. okt 2011

Rada by som vycestovala do zahranicia, ale nie preto, ze mam noveho priatela, pretoze ho nemam, ale aby som zacala novy zivot. 18 rokov som som bola s clovekom, ktoreho vlastne nepoznam...
Neustale ponizovanie, bitky...este ani teraz po 2,5 roku nemam pokoj. Exekucia mi posiela vyzivne, ktore zabuda platit, ma neobmedzeny styk so synom, co v praxi znamena, ze si ho 2x v roku zoberie...x krat zrusi tesne pred stretnutim svoj termin, absolutne sa neviem zariadit, nikam ist...syn 7.neraz sedel obleceny par hodin a ocko neprisiel....papier na vycestovanie mi nikdy nepodpise, ani na jeden rok....psychicky ma nici doteraz, neustale vyhrazky, ze ma znici...kym budem tu, nebudem moct dychat...vsetko robi ucelovo..Som nestastna..
Mala by som moznost prestupit na pobocku v akejkolvek krajine, ovladam 3 sv.jazyky..uvazujem o Taliansku.
Ak by sme odisli iba na rok, je skutocne potrebny suhlas ? ak by som mala napr.kupenu letenku tam aj spat ?
Vramci krajiny ale netreba suhlas vsak ? napr. vzdialenost 500 km ??

katusqa2
25. máj 2012

Ahoj babenky
Je na ten súhlas od bývalého manžela nejaký vzor ako to ma vyzerať vobec neviem ako to zosmoliť ,a myslím že budem mať rovnaký problém ako vedšina z Vás 😒 a to ten že mi to bývalý nebude chcieť podpísať ☹ Keď sa tak pozerám na všetky netahovačky ktoré sa týkajú stahovania so školopovinným dietatom normálně ma oblieva uff.Mi teda chceme ísť len do čr ale aj tak malý bude musieť chodit na nejaké skušky na sk zo slovenčiny otraaaas chúda dieta akoby mal toho málo 🙄 diky za rady

dvojdomovci
26. máj 2012

Právne aspekty medzinárodných rodičovských únosov maloletých detí. Medzinárodné dohovory. Slovenská republika vo veci medzinárodných rodičovských únosov maloletých detí je zmluvným štátom Dohovoru o právach dieťaťa, Dohovoru o vymáhaní výživného v cudzine, Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí, Európskeho dohovoru o uznávaní a výkone rozhodnutí týkajúcich sa starostlivosti o deti a o obnove starostlivosti. http://zuzano.webnode.sk/news/pravne-aspekty-me...

lienocka2044
13. nov 2012

@arman ahoj, musim odpovedat, lebo mi to akosi neda. Mozno troska na podporu pre teba...ja som vyrastala s mojimi 2 surodencami u otca, mama sa o nas nestarala ....kym sme boli maly s mamou sme vobec neboli, ako sme dospeli sami sme ju vyhladali, porozpravali sa a vyriesili si veci z minulosti, teraz normalne spolu fungujeme, mamina chodi k mojej dcere pravidelne a je to cele dobre, preto si myslim ze chlapec ked podrastie tak bude chciet vidiet svojho ocina a iste ta vyhlada, ty sa neopustaj a bud pripraveny, jedneho dna ti iste zabucha na dvere

mamka34
14. nov 2012

Uvažujem o odchode do zahraničia, kde sa mi už pred x rokmi zabývala sestra, ďalšia sestra a matka.
Ja sa tu trápim veľa rokov v nekvalifikovanej profesii a nie moc šťastnom manželstve.
Mladšie dieťa by chcelo ísť žiť so mnou do U.K, staršie váha, či ostať s otcom, alebo so mnou(chlapec 15r. )
Uvažujem nad aletrnatívou - najprv iba mladšie dieťa so mnou - nechať chlapov samých a potom na výber - so mnou alebo s ocinom.
Manžel nechce opustiť svojich rodičov, ku ktorým je citovo pripútaný. Jeho jediný brat žije taktiež v U.K, už je britský občan a jeho deti hovoria iba anglicky.
Moje deti teda majú bratrancov aj sesternice iba v U.K.
Konanie môjho manžela je zvláštne, pretože jeho rodičia považujú za samozrejmé, že sa ich syn o nich postará, hoci pri darovaní majetku, ktoré urobili už počas života rozdelili synov na polovicu.
Chápem, že sa snažia byť k deťom spravodlivý, no ja trpím bez svojej rodiny a našim deťom by bolo taktiež lepšie v zahraničí.
Okrem toho, že svokrovci darovali všetko iba manželovi-teda nič mne ani vnúčatám, môj muž mi pravidelne posiela na účet iba časť zo svojho príjmu, pretože sa mu zdalo, že veľa míňam.
Nikdy som sa nezadlžovala, iba som kupovala väčšie veci do domácnosti a tak mi muž proste posiela iba 300€ na účet a platí byt. Poberá rodinné prídavky. Trocha mi to príde čudné, pretože 260€ by pravdepodobne dostal ako súdom určené výživné. Ak cca po roku ukážem, že mi dáva iba časť príjmu a ja platím teda stravu, odevy, hygienické potreby, krúžky, školu v prírode, lyžiarsky...a manžel platí byt je to považované ako spoločné nehospodárenie a teda aj ako dôvod na rozvod? Rozvádzať sa mi nechce, pretože predsa len je špinavosť brať deťom otca a otcovi deti, ale mladšie dieťa je veľmi veľmi šikovné a rada by som mu umožnila dobré vzdelanie.

tigarah
22. jan 2013

@julka07 ahoj. ako to vsetko dopadlo? prosim ta... ☹

jajka1510
14. máj 2013

Ahojte,mozte mi niekto poradit?Som slobodna matka a so svojim synom by som sa chcela prestahovat do CR.Moj byvaly priatel,otec dietata s tym nesuhlasi.Mali sme sud a syn bol zvereny do mojej osobnej starostlivosti a otec na neho plati 30e a maleho mava kazdy druhy vikend od soboty do nedele.Pred tym sa ale o maleho nezaujimal.Prekonala som tazku operaciu chrbtice a musela som byvat u rodicov,lebo som nechodila.Vtedy ho maly nezaujimal.Az ked sa dozvedel,ze sa uz k nemu nevratim,tak sa zacal hrat na starostliveho otca.Pred nedavnom som na neho podala trestne oznamenie za prenasledovanie,obmedzovanie osobnej slobody,urazky a vyhrazanie.Maleho vyuziva na to,aby ublizoval mne.Povedal,ze ma znici.Nevie sa zmierit s rozchodom.Ako mam prosim Vas postupovat,aby som mohla odist aj s malym?Dakujem za pomoc.

jajka1510
14. máj 2013

Ahojte,mozte mi niekto poradit?Som slobodna matka a so svojim synom by som sa chcela prestahovat do CR.Moj byvaly priatel,otec dietata s tym nesuhlasi.Mali sme sud a syn bol zvereny do mojej osobnej starostlivosti a otec na neho plati 30e a maleho mava kazdy druhy vikend od soboty do nedele.Pred tym sa ale o maleho nezaujimal.Prekonala som tazku operaciu chrbtice a musela som byvat u rodicov,lebo som nechodila.Vtedy ho maly nezaujimal.Az ked sa dozvedel,ze sa uz k nemu nevratim,tak sa zacal hrat na starostliveho otca.Pred nedavnom som na neho podala trestne oznamenie za prenasledovanie,obmedzovanie osobnej slobody,urazky a vyhrazanie.Maleho vyuziva na to,aby ublizoval mne.Povedal,ze ma znici.Nevie sa zmierit s rozchodom.Ako mam prosim Vas postupovat,aby som mohla odist aj s malym?Dakujem za pomoc.

jarka1976
31. máj 2013

Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtat,za pár dni odchadzam na dovolenku na 14 dni do U.S.A so svojou 12 ročnou dcérou a neviem,či na to potrebujem súhlas od exmanžela alebo nie.Ďakujem.

hanci1205
3. feb 2014

Ahoj chcela by som sa spýtať ako dlho trvá súd. Ja som s manželom rozvedená 4 roky a máme spolu 9r. Dcéru. V v súdnom rozhodnuti máme napísané že mala sa môže s stretávať s jej otcom po dohode so mnou. Ako často a kde nemáme uvedené. Podpis na vycestovanie do belgicka mi nedá 100 100 a potrebovala by som to čo najskor pretože v júni by sme sa chceli sťahovať. Všetko máme vybavené a drží ma len papier ☹☹ s malou sa stretáva možno raz mesačne a aj to len ked mu ju doveziem. Prosiiim potrebujem radu