Rozvod a vycestovanie zo Slovenska

dendiska
18. nov 2008

Ahojte, nenasla som este tuto temu, tak sa chcem popytat, poradit. Som v rozvodovom konani, na prve pojednavanie manzel neprisiel, vyhovoril sa ze ma PN, dalsie mame v january. Syn ma 13 mesiacov, odisla som od neho ked maly mal 3 mesiace, bol to hlboky omyl,hraval automaty, klamal, kradol, bol agresivny, dokonca som musela raz volat aj policiu, nasilne som ho musela z bytu vyhodit s mojim otcom, vyhodili ho z prace, nerobil, a teraz po pol roku nicnerobenia si nasiel pracu v prahe, vdaka bohu nech zmizne, este som stale nevidela od neho vyzivne za tento rok, neda sa s nim ani dohodnut, robi mi naprieky, ked ste vidiet maleho tak ani nedodrzi termin atd. cakam na rozvod ako na spasenie, a tu je to co nikto ani netusi, uz dlhsi cas mam priatela zo Svajciarska, a urcite by som tam chcela buduci rok odist, teraz sa tu dohadujem s ex kolko mi ma platit vyzivne, ako casto chce vidiet syna, ale pre mna taky clovek ako on, radsej keby ani nebol, keby prestal mat zaujem, lebo vsetko to len hra na mna, on pride raz za dva tyzdne za malym, vidi ho hodinu, a to je vsetko, ale vyvolava mi, ked idem niekam, pyta sa kam a s kym, neviem si predstavit ze mu poviem ze odchadzam, co bude robit?? velmi ma to stresuje, potrebujem sa oslobodit od neho, a neviem ako, mozem len tak sa zbalit zobrat maleho a nikdy ho uz nevidiet??? a co dieta?? a co poviem tomu malemu, ze jeho otec siahol na matku??ponizoval...teraz mam novu vyzvu, ale on mi tam nepasuje, bude mi robit stale len problemy, niektore su radi nech oteckovia maju zaujem, a ja pravy opak, ja chcem zit vlastny zivot a on tam nema co robit.

kamajka
18. nov 2008

Dendiska, vo veľmi podobnej situácii som ako Ty.
Prečítaj si poslednú vetu Tvojho príspevku. Myslím, že si to vystihla správne.
Aj my s priateľom plánujeme zahraničie, a čo najskôr, možno už po novom roku,
a bývalý ( teda ešte nie je bývalý, iba tekmer bývalý - vravím, že sme na tom podobne)
mi môže fúkať práškový cukor. Kto chce - za deťmi si príde aj na kraj sveta... Nie je na tom nič nezvyčajné, to, že máte spolu dieťa, Ťa neviaže zostať na Slovensku... 🙂 aspoň ja si to tak predstavujem.
Napr. moj byvaly ešte o tom nevie, že by sme chceli vycestovať, ani mu to nemienim v najbližšom čase vytárať, dozvie sa, keď bude treba. Napr. pár dní pred odchodom.
Držím palčeky.

emjee
19. nov 2008

baby minimalne by som sa poradila s pravnikom, aby nahodou byvaly (resp. buduci byvaly) nepovazoval odchod do zahrancia aj s dietatom za unos vlastneho dietata - pred rozvodom by som takto asi radsej ani neriskovala

titkovamiriam
19. nov 2008

pred rozvodom neviem,no ked som po rozvode davala synom robit pasy musela som mat pravoplatny rozsudok o rozvode inak by im pasy nespravili.cakala som kym si ex preberie zasielku o rozvode-skor som nemohla kym nebol pravoplatny. 😠

annon
19. nov 2008

no dendiska, podľa môjho názoru to ľahké nebudeš mať ani po rozvode, ak ti teraz robí prieky, a ako vravíš, chce vidieť malého len preto, aby ťa stresoval, tak čo bude myslíš robiť po tom, keď bude mať trebars súdom určené návštevy každý druhý víkend, bude sa dožadovať toho, aby si mu dieťa každý druhý víkend doviedla na sk. jednoznačne také veci preber s právnikom, možno sa dá v úprave návštev nejako dosiahnuť aby si po malého prišiel do miesta vášho bydliska, a tým by bolo švajčiarsko, tým pádom by si musel pre ňho chodievať sám, ak by mal o to záujem. Držím päste. 😉

kamajka
19. nov 2008

fuuuha.. no ja si myslím, že moj byvaly sa na to vykašle, nech by som bola s deťmi aj v Gronsku.. Jemu aj tak len o to ide, aby som sa k nemu vrátila, nechce decká, ale mňa, takže jedneho dna ked pochopi že už s ním nechcem mať nič spoločné, vykašle sa aj na deti...... jedine, že by sa uvedomil.. v čo aj dúfam, no zároveň o tom dosť pochybujem..

ten právnik je dobrý nápad, díky 🙂

pensadorcallisto
6. dec 2008

Ja som v tejto situacii prave teraz.... Dcera ma 6 rokov. S terajsim manzelom zijeme v zahranici. Najprv som jej musela dat urobit pas. Tam ziadaju rozhodnutie sudu, pretoze dcera bola zverena do mojej starostlivosti, iba ja mam pravo poziadat o vydanie pasu..On nie...
Je naivne mysliet si, ze svojvolne mozete vycestovat s dietatom do zahranicia bez suhlasu otca... V rozhodnuti sudu je presne napisane ake prava ma otec a ako casto moze dieta vidavat. Ak vycestujete s dietatom do zahranicia bez vedomia otca na dlhsi cas, moze podat zalobu na sud za to, ze mu branite stretavat sa s dietatom a okrem toho vas moze lahko obvinit z unosu dietata. Je jedno, ci ma skutocne zaujem o dieta alebo nie. Ak vam chce urobit napriek, tak cestu si lahko najde, ak mu date dovod.
Moj exmanzel mi podpisal suhlas na vycestovanie dietata na 1 rok. Ten sme museli odniest k notarovi a nasledne apostilovat na krajskom sude, kedze tu su potrebne aj viza. Osobne si myslim, ze v mojom pripade sa sudu aj tak nevyhnem, pretoze ex mi to urcite nebude ochotny predlzit na dlhsie. A neviem si predstavit, ze by som dceru nechala u muza neschopneho postarat sa aj o seba sameho... A pritom to robi vsetko len preto, ze mi nemoze odpustit, ze som sa s nim rozviedla a vydala sa.. A hlavne, ze ho uz nepotrebujem...

Inak, dendiska, citim presne to co aj ty...Najradsej by som bola, keby si zariadil svoj vlastny zivot, prajem mu nech si najde nejaku zensku a zalozi s nou rodinu a nech na nas konecne zabudne a necha nas na pokoji... Pretoze len vyuzival, ze mala bola isty cas s mojimi rodicmi...On si tam prisiel, mama mu urobila kavu, posedel, popozeral telku, vzal malu do nakupneho centra, aby nebol sam... Nikdy sa o malu poriadne nezaujimal, nevie sa o nu ani len postarat a zrazu, ked prisiel o svojich "vernych" kamaratov, si na nu spomenul. Ako vravim, je jedno, ci ma skutocne zaujem o dieta alebo nie. Ak vam chce zneprijemnit zivot, tak to urobi.

Kamajka, urcite by som to nenechavala na poslednu chvilu..Ono to fakt nie je take lahke ako sa zda...

kgkaciatko
16. dec 2008

Ahoj dendiska a ostatne babenky!!!
Hoci trocha neskoro ale pridam sa k Vasej diskusii!!!
Ja som so svojim ex manzelom uz skoro 5 rokov 😀 stastne rozvedena a bola som v podobnej situacii:Manzel chodil neskoro po nociach domov prepijal peniaze a aj rukou na mna neraz siahol ale ked mal maly 10 mesiacov nabrala som sil a opustila ho!!Hoci som zila opät u rodicov ale mala som pokoj od tyrana.Rovod???? Bol hotove peklo hoci na sude uznal ze ma podviedol a bil a chodil v neskorych hodinach domov musela som pocut slovko rozvedeny az na krajskom pojednavani!!! Nastastie maly bol zvereny do mojej opatery a nebranil sa voci tomu a vyzivne musel platit vo vyske 1800 sk!!! Avsak po 3 mesiacoch dal ziadost na sud s tym ze uz nepracuje a nemoze na maleho tolko platit ibaze zabudol ze tu vypoved vo firme podal na vlastnu ziadost tak mu to neuznali ale o 300 korun len znizili!!! Avsak to by bolo len na ukazkovy rozvod neplatil mi vyzivne tak som ho dala exekucne platit vyzivne!!Zistila som od znameho ze zacal pracovat a na urade prace mi poskytli aj meno firmy!!!A zacal platit!!!Na maleho si nedal ziadost kvoli navstevam tak si ho bral ked sa mu chcelo!!! A ja som spoznala v Rakusku mojho uz terajsieho manzela!!!!Maly nevedel ani slovo po nemecky a s 3,5 rokmi mi ho tu vzali bez problemov do skolky lebo manzel chodil presne do tej istej skolky!!! A poviem vam reakciu ex manzela???? Od kedy som odisla nesnazil sa so mnou skontaktovat ani cez mojich rodicov a o maleho nema odvtedy zaujem a ani neplati vyzivne (co zo zakona musi aj keby ste vycestovali na madagaskar)! Stretla som ho ked som davala malemu robit vlastny pas teda po 1,5 roku a povedala som mu ze som s malym na Slovensku do 28.12 maly mal 2.12 narodeniny ,6 bol mikulas a 24 vianoce a co myslite? prisiel? ale co by ani nahodou!!!! Teraz ma maly 7 chodi do Rakuskej skoly ovlada super nemecky a slovensky a na svojho vlastneho otca sa nepyta ma tu svojho tatika ktory ho miluje ako by bol jeho!!!A uz k nam pribudla sestricka a na buduci rok dalsi certik!!! Teraz mam uz len jednu ulohu a to je zmena prizviska malemu a zrusenie otcovsta aby dostal maly rakuske obcianstvo ako jeho surodenci ale to az na rok po porode certika!!!Ale poviem Vam jedno pokial mate dieta zverene do opatery mozte s nim zit aj na marse navstevovat ho musi manzel len tam kde zije s matkou a neverim ze vas bude otravovat aj za hranicami to stoji peniaze a cas!!! ale budem rada ked mi napisete ako ste dopadli ......s pozdravom kgkaciatko

bibula
16. dec 2008

este stale ste manzelia,ak mas dieta v pase,nemal by byt problem....ak ale zistia,ze ste v rozvodovom,musi tam byt podpis otca ,ze suhlasi....

aj ja ta chapem,ked sme boli my v rozvodovom,chcel si malu dat zapisat on,tak som narobila krik a zavolala na policiu- pasove,aby mu malu nezapisali,ze sme v rozvodovom.....

"ex" uz dceru nevidel asi 7 rokov,co ma velmi tesi-ale zo zaciatku robil problemy.nastastie aspon jeho mama ma rozum.

my sme boli akurat dnes vybavit pasy-neprisli na to,ze som rozvedena,tak som nepotrebovala ani doklad o tom,ze mi je mala zverena / uz 12 rocna🙂/....no a ked sme isli mucovi zapisat ondricka, pretoze nie sme zosobaseny,musela som dat suhlas 😉

spadser
22. jan 2009

Ahojte baby,

Rad by som pocul, ako ste dopadli. Sme v podobnej situacii, moja priatelka sa rozvadza a jedna z moznosti ako bude nas spolocny zivot pokracovat je, ze by prisla zit za mnou do zahranicia, samozrejme aj so svojim dietatom. Nechceme vsak podnikat nic, pred skoncenim rozvodu a vydanim dietata do opatery matky, aby z toho nebol "unos". V rozvodovom konani tiez neriesime zalezitost stahovania do zahranicia. Predpokladame, ze sud vyda rozhodnutie o stretavani otca s dietatom (napr. kazdy druhy vikend). Nechcem sa tu vyjadrovat k dovodom rozvodu, ani ako sa bude otec dietata stavat k rozhodnutiu sudu, ci starat o dieta. Ale v ziadnom pripade nebude dobrovolne suhlasit s odchodom dietata do zahranicia.

Rad by som pocul skusenosti niekoho, kto si tymto presiel, pripadne aj sudnou cestou. Kgkaciatko - velmi pekny pribeh, ale nemyslim ze sa odvazime ist tou cestou, len tak odist a predpokladat ze otec dietata sa uz neozve. Predpokladame, ze to budeme musiet riesit sudnou cestou... kvoli vzdialenosti nebude v ziadnom pripade mozny styk kazdy druhy vikend, ci uz otec ma o to zaujem alebo nie. Pravnik nam poradil, ze sa ma priatelka s dietatom prestahovat a potom nech sa to riesi ako chce, ze sud aj tak nema paky na to, aby to zmenil. Ale aj tento postup sa nam zda dost "divoky"...

S pozdravom

S.

batika
22. jan 2009

Ahoj, baby tuna v inej téme radili, vraj si treba dávať pozor na to, kde si má otec vyzdvihnúť dieťa, keď je tam uvedené v mieste bydliska matky, tak si musí pre dieťa prísť k matke, ak je tam uvedené v mieste bydliska dieťaťa, vraj nebude jednoduché zmeniť potom trvalý pobyt dieťaťa, dúfam, že som to vysvetlila dobre

jordani18
21. máj 2009

Ahojte,ja mam podobný problem.S manželom sa rozvadzame na buduci týžden mame druhe poojednavanie,na to prve sa nedostavil,dal sa na PN.Tiež chcem odisť s deťmi do zahraničia a ostať tam,mam tam priatela u ktoreho budeme všetci byvat a ja aj pracovat.Chceli by sme sa aj zosobášit.S manželom sme sa najsamprv dohodli že možem odist ale deti mu budem nosit cez letne prazdniny na Slovensko,dokonca chcel po mne za suhlas prepisat po rozvode moju čast bytu na neho,s čim som aj suhlasila.Vždy sa však najde niekto kto mu radi ako so mnou vybabrat,teraz zmenil nazor a už mi nechce dat suhlas,vie mi niekto poradit čo s tým možem urobit?

mattin78
1. jún 2009

ak nahodou niekto uz vie co s tym, velmi rad si to precitam. o nevlastneho syna sa staram uz 8 rok. A velmi rad. jeho otec sa po rozvode s mojou terajsou manzelkou okamzite zbavil akejkolvek zodpovednosti za dieta. ale potom sa zacal tvarit ako najlepsi otecko. ma ho kazdy druhy vikend, ale nevie ani to, kde chlapec chodi do skoly (ono je najlahsie byt otcom na dva dni - vacsinou tazsie domace ulohy s nim aj tak robim ja a aj ho vezmem na vylet).
Teraz mame moznost vycestovat na dlhsi cas vonku. Samozrejme, ze "otecko" zacal robit problemy. Ked citam ake su jeho prava, je mi az zle od zaludka. O ceste do zahranicia vieme uz dlhsie. Hned prvy navrh s nasej strany bol, aby sme sa stretli a dohodli. "Otecko" sa nechcel stretnut, vraj naco, on malemu nebude branit, aspon sa nauci rec blablabla. Teraz zacal spievat inu pesnicku a ma blbe reci.
Zrejme jediny cisty postup je zabezpecit sa navrhom na sud a prejst nejaku proceduru. Lenze to aby clovek planoval pracu v zahranici 10 rokov dopredu. Ved tie sudy konaju uplne skandalozne dlho. Takze pravda je taka: ja s manzelkou zabezpecujeme vsetky potreby dietata (otecko platil donedavna 500 korun, lebo mu niekto poradil, nech radsej robi nacierno a formalne aby bol nezamestnany), mame zodpovednost, riesime kazdodenne problemy. A ked chcem dietatu zabezpecit lepsiu buducnost, bude osud celej rodiny visiet na snurke od gati cloveka, ktoreho jedina zasluha je ze je biologicky otec?
Napiste ako ste poriesili svoje kauzy a ja tiez napisem ako dopadla nasa.

yvette.sarah
25. júl 2009

ahojte,
mam podobny problem ako vy,ale pokial som nazbierala dostatok informacii, je lepsie vycestovat este pred rozvodom, pretoze vtedy maju obaja rodicia rovnake pravo na dieta, a nepovazuje sa to za unos, tu je medzera v zakone.Akonahle uz prejde sudom zverenie do opatery, tak ten druhy rodic MUSI suhlasit s odchodom do zahranicia, co vo vacsine pripadov tuna ,zrejme nebude..a tym padom bud nevycestujete, alebo sa to bude povazovat za unos. je to sialene,ale kto vymyslel taketo zakony, v podstate obmedzil pravo rodica ,ktory sa o dieta stara na novy normalny zivot s milujucim partnerom a otcom...a to len koli tomu,ze dieta ma pravo na dvoch rodicov, darmo, ze ten druhy rodic sa nestara, pouziva dieta ako nastroj manipulacie s matkou a ako nastroj pomsty....ale je to tak, aj ja som v bludnom kruhu,pravnici radia dohodnut sa, lebo tato cesta je neschodna, a nakoniec cloveku ostava len ten utek.Pokial sa vam podarilo vyriesit to nejakym stastnym sposobom, podelte sa,
drzim palce

krowka
5. okt 2009

Ahojte, ja si naopak nemyslim, že sú to šialené zákony. Asi ste sa nevžili do opačnej situácie. Čo ak rodič vycestuje s dieťaťom do zahraničia a tak obmedzuje výchovu druhým rodičom. Presne toto je náš prípad. Matka bez súhlasu otca vzala syna po rozvode do zahraničia. Otec sa so synom nevie niako skontaktovať, nevie kde presne bývajú, matka synovi založila len účet na internete, aby si malý prváčik aspoň občas mohol s otcom písať. Dieťa sa dožaduje kontaktu s otcom, je nešťastné, plakáva, no matka ho za otcom pustí len raz ročne na pár dní cez prázdniny, aj to takým spôsobom, že ho donesie ako tovar k hraniciam a tam nastane výmena dieťaťa. Navyše matka využíva syna na to, aby ubližovala otcovi, ktorému navyše zanechala na Slovensku kopec dlhov. Otec sa o syna vždy zorne staral, majú vynikajúci vzťah, no musíte uznať, že je choré udržiavať vzťah s vlastným dieťaťom cez internet. V takomto prípade si naozaj nemyslím, že zákon je šialený. Otec mieni podať návrh na súd o úpravu styku s dieťaťom. Je to totiž únos, a najmä ak ním trpí dieťa. Toľko o šialených zákonoch. ☹

eniko
5. okt 2009

krowka, naozaj su zakony u nas sialene....ty pises z hladiska otca, ostatni z hladiska matky...vztahy su rozne...najhorsie je, ked si navzajom robia rodicia zle cez deti...na to by mal zakon mysliet tiez a nejakym sposobom im v tom zabranit...
ale pokial sa podla teba, alebo otca dietata jedna o unos, preco nepoda trestne oznamenie? ak je to naozaj unos, to sa predsa da a dieta budu hladat policajti...lahko sa o tom pise viem, ale ako chce upravit styk, ked ani nevie kde to dieta je?

ja som opacny pripad ako ty a tiez by som so svojim synom najradsej usla niekam daleko, kde by nas ani internet nenasiel, niekam na neobyvany ostrov...lenze nas tatko na svojho syna kasle a predstav si, ze ma aj tak svoje prava...ja by som povedala, ze otec, ktory kasle uz v poradi na tretie svoje dieta, by nemal mat ziadne rodicovske prava a nie aby som ja musela bojovat a podriadovat sa sudnym rozhodnutiam v jeho prospech....

z nasho zakonodarstva a sudnictva mi vysiel jednoduchy zaver: on ma len prava, ja mam len povinnosti a o dieta sa nikto nezaujima...nikto sa totiz nestara o to, ako s av tomto kolobehu citi nas syn, ktory ma len 5 rokov, ako to cele preziva a co si mysli...
na hlavu postavene

kgkaciatko
14. nov 2009

Mila krowka,
je naozaj pravdou aj to ze casto trpi aj druha strana avsak je vela rodicov,
ktory sa nesnazia ani raz skontaktovat so svojimi detmi.Poviem ti len moj priklad:
Moj byvaly manzel na maleho vobec od roku 2005 neplatil vyzivne a ked som bola doma v roku 2006 a povedala som mu ze som na Slovensku do polovice decembra ani len neprisiel, ved na co maly mal v tom case "len" narodeniny, potom prisiel mikulas a Vianoce?
Taky sviatok moj byvaly nepozna skoda penazi v krcme sa za to da kupit viac.
No a na jar tohto roku som nan podala exekuciu, nie nie kvoli peniazom ale chcela som dat malemu priezvisko po terajsom manzelovi s ktorym k nam pribudli uz dve dcerky avsak pravnik nam oznamil ze je v zaujme maleho aby dostaval to co mu patri, ked sa zriekne priezviska prestane nan byvaly platit a kedze uz aj on ma syna z inou nebolo by ferove voci malemu aby on nedostal nic, ved ja ho musim nakrmit,obliect a postarat sa o neho.Takze sme podali ziadost o zacatie vykonia exekucie za nezaplatene 4 roky prisla mu riadna pokuta.No plati bez slova stratil by vela.Na to nam po 2 mesiacoch podal navrh na znizenie vyzivneho a platit chce len min.pretoze on uz ma vraj rodinu a ja som mu vraj zakazovala sa s malym stykat 😠 Avsak za tych 5 rokov ho ani raz nevyhladal, ani k nasim nedosiel a ked sme boli na Slovensku a aj ked nas videl nikdy sa nezastavil.Pravnik sa dobre zasmial vraj keby mal skutocny zaujem nikdy by nepestal platit a podal by si uz davno na sud ziadost o vidanie sa so synom no take nieco nikdy nepodal.Takze takto to je a to min.vyzivneho co che malemu dat mi v Rakusku nestaci ani len na kupu skolskych pomocok,avsak bude z toho asi medzinarodny sudny vztah kedze nam doteraz nic nedoslo a maly ?Vie presne o co ide skutocneho otca uz nevidel od 3 rokov a ani nevie ako vyzera kedze ja jeho foto doma nedrzim a ani citovy vztah uz k nemu nema a ani ist k nemu nechce on uz ma svojho tatika co mu dava kazdy den lasku.

A mily MATTIN78 obdivujem ta, 😉 dat dietatu pocit lasky hoci nieje tvoja vlastna krv to nedokaze kadekto , zasluzis si medailu a aj inym muzom by som ju pridelila su v mojich ociach hrdinovia.Mate to tazke stat v strede pola a cakat co sa do vas trafi, ci laska ci nenavist.Stat a cakat co urobi "on" aby ste vy mohli konecne stastne zit so svojou rodinou.
Ja mam zatial pokoj no dokedy to neviem avsak navstevy syna v Rakusku by urcite stali viac ako vyzivne co mi navrhoval takze si urcite dvakrat premysli ci by dal 100 €na pohonne hmoty alebo sebe a terajsemu synovi nieco radsej nakupil.No takto to je v zivote BOJUJTE ZA SVOJE STASTIE A STASTIE VASICH DETI je jedno pri kom su len nech su stastne.

jordani18
20. nov 2009

Ahojte všetci.Potrebovala by som poradiť.Som rozvedená matka dvoch deti (5 a 11) ,súd ich zveril do opatery mne.S terajšim priateľom kanaďanom by sme sa chceli vziať a odisť žiť za nim do Kanady.Má tam firmu a taktiež by som u neho pracovala.A tu nastáva problém, môj ex mi bude robiť probémy a nebude mi chcieť dať súhlas aby deti mohli ísť so mnou,i keď priateľa si veľmi obľúbili a chcú ísť so mnou za ním.Dohoda s ex nie je možná.Dcéra k nemu nechodieva od doby kedy sme odišli na podnájom ešte pred rozvodom a syn k nemu už veľmi chodiť nechce.Viem,že má deti rád a neublížil by im,ale nie je schopný sa o ne poriadne postarať.Dlží deťom zameškané výživné za pol roka a spláca mi ho po 20-tich €.Priateľ nám finančne pomáha už od doby keď sme odišli na podnájom a chodi za nami každé 3 mesiace na pár týždňov.Chceli by sme sa vziať v januári.Nemám vysporiadane ešte BSM, nakoľko ex býva v našom spoločnom byte a "chcel" by ma vyplatiť z mojej polovice.
Mám po sobáši požiadať súd o to aby mi dovolil s deťmi vycestovať a začať tam nový život s novým manželom,aby určil kedy máme prísť na Slovensko aby ex mohol byť s deťmi? Nechcem mu brániť v styku s deťmi,veď sú aj jeho,ale kôli vzdialenosti,ktorá nás bude deliť nie je možné lietať na Slovensko každý mesiac alebo dva.Myslíte,že mi súd schváli aby deti boli s ním trebárs cez letné prázdniny? Problém je tiež ,že dcéra (11) s ním nekomunikuje a ani nemá záujem byť s ním a syn(5) je tiež radšej s nami ako s ex.Bude to mať nejaky vplyv na rozhodnutie súdu? Chcela by som deťom zabezpečiť úplnú rodinu,ktorá im dá všetko, od lásky až po najlepšie vzdelanie.Priateľ má moje deti veľmi rád a oni jeho tiež,keď sme spolu nie je nič krajšie, ako vidieť spokojnosť u všetkých.Poradí mi niekto ako najlepšie vyriešiť môj problém s odchodom? Ďakujem vopred za každú radu.

yvette.sarah
26. jan 2010

ahojte, je tu niekto, komu sa podarilo vyriesit tento problem so stastnym koncom? Inac, krowka, nik z nas tomu druhemu partnerovi nechce robit problemy, myslim, ze snom kazdeho z nas, kto tu riesime tento problem, je dohodnut sa a nehnat veci do krajnosti,ale myslim,ze mame narok byt v zivote este stastni a mat uplnu rodinu, otcovia ju maju....a vies, mam opacny pripad, ked prave otec malej mi narobil dlhy, vzal mi na hlavu hypoteku,a potom nas vyhanal z domu.Na malu neplati u pol roka,ale vidiet ju chce kazde dva tyzdne a vyhraza sa, ze dobre pozna svoje prava..ono sa lahko sudi, ked tym clovek nepresiel, ale my ostatni len chceme von z pekla a uverit, ze zivot moze byt aj pekny....a ako pisala eniko, mame len povinnosti a oni len prava.....
ahojte a dajte vediet...

yvette.sarah
26. jan 2010

+ Rozhodnutie o vycestovaní maloletého dieťaťa do cudziny na dlhší čas (jeden kalendárny rok), resp. vysťahovanie maloletého dieťaťa do cudziny sa v zmysle Zákona o rodine č. 36/2005 Z. z., a to § 35, chápe ako „podstatná vec“ súvisiaca s výkonom rodičovských práv a povinností, ktoré sú upravené v druhej časti zákona o rodine. Ak sa rodičia o tejto záležitosti nedohodnú, rozhodne na návrh niektorého z nich súd. Ak by však o tom rozhodoval súd, musí vždy posúdiť záujem dieťaťa a rozhodnúť, či nesúhlas druhého rodiča je dôvodný alebo nedôvodný.

Vo veciach vysťahovania maloletého dieťaťa do cudziny je potrebné, aby súd skúmal, či nie sú v danom prípade splnené podmienky pre aplikáciu Dohovoru o občianskoprávnych aspektoch medzinárodných únosov detí (ďalej len „Dohovor“), podľa ktorého v záujme ochrany detí na medzinárodnej úrovni pred škodlivými účinkami neoprávneného premiestnenia alebo ich zadržania možno zabezpečiť ich urýchlený návrat do štátu ich obvyklého pobytu. Preto by som vám odporúčala vyžiadať si od otca písomný súhlas s vysťahovaním dieťaťa. V zásade však vycestovaniu s vaším dieťaťom nemá ako otec dieťaťa zabrániť, môže sa však na súde domáhať ochrany na zabezpečenie návratu dieťaťa z cudziny. Súd pri hodnotení, či nastalo neoprávnené premiestnenie alebo zadržanie dieťaťa, skúma dôvody vysťahovania, záujem detí, či dieťa súhlasí s vycestovaním, ak dosiahlo stupeň vyspelosti takýto súhlas udeliť, a vezme do úvahy aj informácie o sociálnom prostredí. Ak sa v konaní rozhodne o nariadení návratu dieťaťa alebo sa vydá rozhodnutie o práve styku, podľa Dohovoru môžu justičné orgány uložiť osobe, ktorá premiestnila alebo zadržala dieťa, alebo zabránila výkonu práva styku, aby uhradila nevyhnutné náklady, ktoré vynaložil žiadateľ alebo ktoré sa vynaložili v jeho prospech, a to vrátane cestovných nákladov, nákladov alebo platieb vynaložených na lokalizáciu dieťaťa, nákladov právneho zastúpenia žiadateľa a nákladov návratu dieťaťa

este, neviete niekto, kedy je dieta sposobile vyjadrit sa k tomu, ci chce odist a ci s odchodom suhlasi? je tam nejaka vekova hranica?

maykam19
16. máj 2010

prepacte ze sa pytam ale...ja mam tajyto problem.....mam 4 rocnu dcerku....som vydata....manzel ma podvadzal....ja som re zignovala o nejaky cas neskor som si aj ja nasla priatela ale je zo zahranicia.....ked sa to dozvedel s milenkou skoncil a taaak ma strasne miluje...ja uz v nasu buducnost neverim.....s terajsim priatelom si rozumieme...podala som papiere na rozvod...zatial sme pojednavanie nemali.....chcem sa len opytat ak by som chcela ist cez letne prazdniny na mesiac ya nim aj dcerkou potrebujem na to suhlas otca ...ked je to len na 3 tyzdne? viac ako mesiac urcite nie....beriem to ako dovolenku a bez nej nechcem ist...on by stym urcite nesuhlasil...dakujem

drobcekmirka
27. jún 2010

@titkovamiriam ahoj,som tu prvy krat .potrebujem radu.som rozvedena a mam 2 a pol rocnu dceru a priatela.chceme vycestovat do zahranicia.ak budem potrebovat pas tak mi k tom treba len pravoplatny rozsudok ?? ci aj byvaleho alebo nieco este ine k tomu ?? dakujem za rady

titkovamiriam
27. jún 2010

ahoj!neviem ako dnes no ja som potrebovala len pravoplatny rozsudok ze su deti zverene mne a na zaklade toho im spravili pasy a mohli cestovat ci uz so mnou alebo s niekym inym 🙂

papillion
21. júl 2010

Ahojte všetci,
ja mám podobný problém s vycestovaním. Som rozvedená, mám 4 a pol ročného synčeka. Priateľ je zo zahraničia, plánujeme sa vysťahovať k nemu, ale potrebovala by som na to súhlas otca na vysťahovanie. Ex s tým súhlasiť určite nebude. Ako som sa informovala, poradili mi dve možnosti: na súde preukázať, že sa sťahujeme AJ za lepšou prácou, alebo ak sme už manželia, tak sa sťahujeme za manželom. Tak manželia ešte nie sme, ale nechápem, prečo by to nemohol byť vzťah druh-družka. Ak máte s tým nejaké skúsenosti, prosím napíšte. Vďaka.

andzi
22. júl 2010

Samotný rozsudok o zverení dieťaťa do OS matky stačí na bežné vycestovanie do zahraničia, napr. na dovolenku alebo študijný pobyt. Na trvalé vycestovanie do zahraničia je však potrebný osobitný súhlas súdu, ak sa rodičia nedohodnú, pretože ide o vážny zásah do rodičovských práv otca, ktorý vlastne svoje dieťa nebude vôbec vidieť, resp. ho bude vidieť len výnimočne. Preto, ak otec súhlas nedá, treba podať návrh na súd o súhlas s vysťahovaním dieťaťa do cudziny. Nestačí len samotné rozhodnutie o zverení.

sestrickapetra
25. júl 2010

Dobrý,teda neskorý večer 😔 je tu toľko naozaj veľmi dobre rozpísaných odpovedí.Ale,chcela by som sa Vás spýtať a poprosiť o radu.Som mamina 5ročnej dcérky,rozviedla som sa s manželom(nedalo sa to zniesť...)Dcéra je zverená do mojej starostlivosti.Mám v anglicku priateľa,za ktorým máme s dcérou prísť.Máme všetko v UK vybavené,ale jediný problém je v tom,že otec malej nechce dať podpis.Vyhrožuje s tým,že mi dcérenku vezme,a to je to bojím sa.Neviem ako pokračovať ďalej.Bola som aj na úrade sociálnych vecí a rodiny poradiť sa.Na rovinu povedali,že bez podpisu nech neodchádzam...Je to priveľké riziko.Ide o to,že mi zistili Sklerozu Multiplex v zlom štádiu a podľa niektorých doktorov,mám tak ešte do 10rokov na to,aby som mohla ešte pracovať.Chcem svojej dcére zabezpečiť slušný a kľudný život.Tu na SVK ako zdravotná sestra moc nezarobím a v tom je to.Ale,čo mám robiť ak otec v žiadnom prípade nechce dať podpis?Ja som mu aj vravela,že som ochotná na vlastné náklady cestovať na SVK,len,aby boli s dcérou spolu.Manžel vyhrožuje,že sa bude na súde ohánať mojou chorobou,aby mi malú vzal.Je to od neho úbohé.Som psychicky na dne už z neho.Priateľ tam už čaká,plánujeme do vianoc aj svadbu.To asi nepomože čo sa týka aby som odišla bez podpisu,však?Už sa chytám ako topiaci sa slamky.Každej nádeje.Prosím ak možete vyjadrite sa ak viete,budem rada a ďakujem 😉

arman
15. okt 2010

Pár slov o následkoch vysťahovania matky s dieťaťom! Je síce pekné vedieť čo sa môže a čo nie, ale deťom to nepomôže!
Dôkazom toho je náš príbeh. Po rozvode moja ex matka vtedy trojročného syna sa vysťahovala do Nemecka aj s mojim synom.
Nežiadala ma o súhlas, svojvolne a vtedy ešte bez povolenia k pobytu v Nemecku sa nasťahovala k priateľovi.
Ja som s jej konaním nesúhlasil a súhlas k vysťahovaniu som nedal ani ústne. Bral som na vedomie a dúfal že syn bude v normálnom prostredí. A nechcel som psychyckú pohodu syna zničiť tým že ju udám za únos. Keďže sa čoskoro vzali, považoval som za dobré že syn bude v plnej rodine aj keď nie pri mne. Podotýkám že som mal záujem ho vychovávať a mať zvereného do mojej opatery! Samozreme ako rozvedený bez priateľky som nemal šancu synovi zabezpečiť úplnú rodinu,aj keď ostatné (domov, a vychovu) som bol schopny zabezpečiť. Dôkazom bol polrok pred rozvodom keď som sa staral o syna ja, kým matka v Nemecku ´´ robila všetko pre blaho rodiny´´.
Mojou snahou zýskať syna do opatery otca som sa ďaleko nedostal, matka sa zrazu nemohla odpútať od syna, a ni na súde to nebolo jednoduché.Nakoniec som odstúpil od svojho zámeru, predovšetkým preto aby syn nebol svedkom hádok a škriepok,aby ma v pamäti nemal ako povodcu treníc v rodine.
Ročne som ho mal na mesiac,aj sme sa vedeli dohodnúť na termíne. Rokmi sa zjavila aj snaha ma úlne ma vynechať z výchovy aj ochota mi oznámiť možnosti stretnutia sa vytratila. Z času na čas sa povolili ľady,ale dlhé trvanie to nemalo.
Za najväčší úspech som považoval že syna náš rozvod nepoznačil psychycky, bol veselý.
Na druhej strane ma častejšie zarmutilo vzdialenosť medzi nami a neschopnosť zasahovať aspoň trošku do jeho výchovy. Môj smútok stupňovali jeho reakcie,keď ma už z času na čas neoslovoval ako otca len po mene.
Ako rástol po dvoch rokoch sa sním dalo rozprávať len po nemecky, materský jazyk sa dostal do pozadia a často mi už nerozumel.Šťastie moje že som sa pripravoval a naučilsom sa po nemecky, aby jazyk nemohol byť bariérou medzi nami.
Darmo som sa snažil ho uchrániť od hádok kvôli rozvodu medzi rodičmi,a držať sa práv vymedzených v rosudku o rozvode!
Po deviatich rokoch mám pocit že strácam syna definitívne!
Prečo?
Pred rokom sa jeho matka rozišla s druhým manželom. Môjho syna to poznačilo väčšmi ako pred deviatimi rokmi.
Tento rok som ho už nemohol mať na prázdniny lebo ,bol na psychyatrickom liečení od mája do augusta.
Diagnózu nepoznám.Podla informácií od matky, mal problém v škole,v kolektíve, spoložiačky sa mu vysmievali atď.
Nech každý posúdi sám.
Smutný záver pre mňa:
- údajne nemože spať u mňa, podľa lekárov
- môžem len ho vidieť a stretnúť sa sním ( bývajú 1000 km od Slovenska)
- pretože žijú už viac ako 7 rokov v Nemecku ani súdy ani úrady na ochranu práv mladistvých na Slovensku nie sú kompetentný riešiť problem ,pripadne moje podania.
- so synom už nenachádzam spuločnú reč,
-o svojich problemoch mi nehovorí a keď, neviem mu pomôcť.
Takže ako otec či súhlasím či nie syna stácam a už asi navždy.
Čo by som asi dosiahol na nemeckých úradoch, zdravie môjho syna už možno ani lekári nevedia vrátiť, veď riešia jeho stav Ritalinom.Možno náladu bude mať lepsiu ale rana na jeho duši bude vždy.
Vtupuje syn do puberty, preto sa obávam je to bude ešte horšie s ním. Môžem len prizerať z diaľky!
Čo mi pomôže vyhýbať sa zaŕmutku ?Rodina ktorú som založil pred piatimi rokmi a deti, ktoré môžu dostať všetko čo som synovi nemohol dožičiť.

tatrankamoja
15. okt 2010

ikbnvnnxnjcnnvnvn nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv 😀 😀 😀

kajoo
21. okt 2010

Dobry vecer damy,
prosim o radu.

Pribuzna zije s druhom (nie su manzelia) a maju spolu 2 rocneho syna. On je chorobne ziarlivy alkoholik ktory chodieva domov namol ozraly o polnoci a este jej robi sceny. Ona vazne uvazuje nad tym ze ho opusti. Chcela by sa vratit do Nemecka kde predtym zila xy rokov a nadobudla nemecke obcianstvo. Nema tam nikoho kto by sa o nu postaral, chce sa o seba a svoje dieta postarat sama, najst si byt + pracu + jasle/skolku pre maleho.

Je v tomto pripade potrebny suhlas otca na vycestovanie do zahranicia ? Pribuzna ma dvojite obcianstvo (DE+SK) jej syn slovenske (narodil sa na SK).

Vopred dakujem za kazdu radu.

andzi
22. okt 2010

@kajoo pokiaľ nie je otec dieťaťa pozbavený rodičovských práv, tak súhlas je nutný, ak ide o trvalé vysťahovanie do zahraničia, čo je aj prípad tvojej príbuznej, nakoľko nejde o bežnú vec.

kajoo
22. okt 2010

Dakujem za informaciu andzi.

On jej ten suhlas dobrovolne nikdy neda, nie preto zeby mu zalezalo na malom ale preto ze si ju chce k sebe priputat.

Jedinou cestou je pozbavenie rodicovskych prav.