Aké sú naše práva a povinnosti pri skončení krátkodobého nájmu bytu?

obcanka123
30. jún 2019

Dobrý deň. Mám istý právny problém týkajúci sa nárokov po skončení nájmu bytu. V danom prípade šlo o krátkodobý nájom bytu v zmysle zákona o krátkodobom nájme bytu. Dna 31.03.2019 sa nám skončil nájom v byte (skončili sme skôr,nakoľko sme menili prácu a mesto). Vypratali sme celý byt,avšak pani prenajímateľka si ho neprišla prevziať . Kľúče sme jej dali len do schránky. Následne asi dva týždne potom mi písala mail,že je v byte bordel a musí ho upratať firma (myslím si že nás mala najprv vyzvať,aby sme ho prišli upratať). Potom bolo ticho a nehlasila sa .. teraz v piatok mi poslala mailom faktúru,z ktorej vôbec nie je zrejmé,že išlo o upratanie tohto bytu (je to vyfakturované na inú adresu - asi jej) a chce od nás 75€!!! Samozrejme nám nevrátila na základe vyúčtovania energií žiadne peniaze (ani to vyúčtovanie nemáme). Chcem sa spýtať ako máme postupovať,lebo ja jej tých 75 € platiť nechcem. A nepáči sa mi,že nám to pošle takmer 3 mesiace od skončeniaskončenia nájmu (faktúra za upratovanie bola vyhotovená 31.05.2019). Ďakujem za pomoc.

ivkazba
30. jún 2019

@obcanka123 urobili ste foto dokumentáciu po vysťahovaní? Ako máte v zmluve dohodnuté vyúčtovanie energií a zálohy? Ak je v zmluve podmienené vrátenie zálohy odovzdaním bytu, tak je v práve.

mihula
30. jún 2019

o kolko skor ste ukoncili najom?

bsp39
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
obcanka123
autor
30. jún 2019

@mihula mesiac,ale po vzájomnej dohode

obcanka123
autor
30. jún 2019

@mihula mesiac,ale po vzájomnej dohode

obcanka123
autor
30. jún 2019

@ivkazba tak my tam máme že 120€ sú energie a budú vyúčtované.. lenže nemáme ani odovzdávajúci protokol ani nič... Ďalšia vec - mala prerábať kuchyňu.. takže ten bordel si tam mohla urobiť aj sama ...

maciatkolulu
30. jún 2019

@obcanka123 a upratali ste a dali do poriadku byť? Predpokladám,že ste si urobili fotodokumentaciu

obcanka123
autor
1. júl 2019

@maciatkolulu nie nespravili sme si fotodokumentáciu 😔

maciatkolulu
1. júl 2019

@obcanka123 a upratali ste? Dali ste byť doporiadku?

mogaa
1. júl 2019

@obcanka123 prečo si byt neprevzala? ako ste sa dohodl na odovzdaní bytu? nemusí byť zrovna preberací protokol ale mali by ste mať svedka ktorý bol pri odovzdávaní bytu...Pokiaľ ste si istá, že ten bordel ste tam neurobili vy, treba ísť do tej firmy čo vystavila faktúru(so svedkom alebo aspom nahrať si rozhovor na mobil) a žiadať vysvetlenie že či upratovali byt na danej adrese.....Prípadne od majiteľky bytu žiadať faktúru kde bude adresa a hlavne dátum - kde bol byt vypratávaný a kedy....ale ona keďže to platila tak na faktúru jej môžu viesť do textu čo bude chcieť - preto by som do tej firmy zašla sama so svedkom alebo si nahrať rozhovor, aby vám dali stanovisko - ktorý byt na základe tej faktúry vypratávali a kedy....inak ťaháte za kratší koniec keďže nemáte ani svedka ako vypadal byt pri odsťahovaní ani fotodokumentáciu....to stanovisko vám vypratávacia firma ani nemusí dať, keďže faktúra nie je na vás, ale treba vyskúšať...prípadne máte nejaký dôkaz že ste sa jej snažili odovzdať byt? mail? sms?

obcanka123
autor
1. júl 2019

@mogaa my máme maily o tom,ako sme odovzdávali byt..mala si ho prísť prevziať. Vedela o tom dosť dopredu ale písala,že je odcestovana... Ako

obcanka123
autor
1. júl 2019

@maciatkolulu ostalo ťa len pár smietok,nakoľko sme sa sťahovali na dvakrát..nemala som to čím pozametať (ale určite tam nebol neporiadok taký,aby to upratovala firma)

mogaa
1. júl 2019

@obcanka123 to je vo váš prospech...ale potom treba ísť ešte do tej firmy čo vystavila faktúru a so svedkom žiadať stanovisko, aký byt na základe tej faktúry (tú im ukážte, prípadne môžte aj prenajímaciu zmluvu)a aj kedy vypratávali, že prenajímateľka to žiada preplatiť od vás a ten byt bol v čase vášho odchodu v poriadku....

mogaa
1. júl 2019

@obcanka123 maily že ste sa snažili byt normálne odovzdať máte - teraz stačí len mať svedka ktorý potvrdí že tá firma vypratávala iný byt , či ho vypratávala až mesiac po vašom odchode....ono záleží aj kedy sa majiteľka vrátila zo zahraničia a kedy dala ten byt vypratávať....ale predpokladám že za 75,- eur vás po súdoch ťahať nebude.....ak ste si istá že ten bordel ste tam nenechali, treba jej povedať že máte svedka ktorý videl ako vyzeral byt o vašom odchode (alebo aj fotodokumentáciu)....

obcanka123
autor
1. júl 2019

@mogaa ja nemôžem ísť osobne do tej firmy,nakoľko je to od nás 200km.. ale zase ja ešte budem operovať s tým,že nás mala vyúčtovať čo sa týka energií...

savoya
1. júl 2019

@obcanka123 Boze zaplatte jej tych 75 eur a budete mat od nej svaty pokoj!

obcanka123
autor
1. júl 2019

@savoya prečo by sme mali? Akoze veď tých 85€ mi nepadne z neba.. musím ich zarobiť .. nie každý má toľko,aby vyhodil 75€ za niečo čo ani nemusí.. to je úchvatný prístup teda.. veď keď nechceš poradiť tak sa nezapájaj do diskusie 😉

savoya
1. júl 2019

Ano ale@obcanka123

Ano ale stoji ta to nervy,usilie a cas.A nemozes sa sustredit na ine veci,ktore su v tvojom zivote dolezitejsie.Mala som podnajomnicku co mi kompletne znicila byt.Bola to špindira a vobec ten byt neupratovala.Ja ked som tam predtym byvala tak som ten byt upratovala pravidelne a som sa on starala.Raz som ju bola navstivit a cely byt smrdel od jej spinaveho zatuchnuteho pradla.Pri pracke mala kopu pradla a vsade bordel.Potom na konci najmu som isla byt skontrolovat.Nic som nenasla.Az ked sa odstahovala byt mi nechala spinavy a zniceny.Podlaha v spalni bola poskodena a bola tam diera.Samozrejme ked som byt isla skontrolovat tak podlahu zakryla zamerne spinavym starym kobercom aby som si nic nevsimla.Potom este odo mna ziadala naspat peniaze za usetrenu elektriku za ktoru mi prisiel preplatok 200 eur.Bola drza ako opica ale nedoplo jej ze zmluvu som dala vyhotovit za svoje vlastne peniaze kde nebolo aniciarkou spomenute ze jej mam nieco vracat pri koncorocnom vyuctovani.Strasne ma nervovala a priatel ma nabadal aby som ju dala na sud ako mi byt poskodila.Mala som aj fotky ako byt a podlaha vypadali predtym.Ale ja som ju na ten sud nedala a vsetko som jej odpustila.Nestala mi za tie nervy.

obcanka123
autor
1. júl 2019

@savoya tak ja sa nenervacim 😉 ja som v pohode 😉