Syn narodený v zahraničí - priezvisko

engbeng
21. máj 2018

Zoberme si situaciu, ze matka ma priezvisko konciace na ova. Ak sa v zahranici, kde nepoznaju system -ova, co je tak vo vacsine sveta, narodi slobodnej matke dieta muzskeho pohlavia s tym, ze otec bud nie je uvedeny v RL alebo nechce dat meno po otcovi, v tom zahranicnom RL bude mat syn priezvisko rovnake ako matka a teda s -ova? Ako Jozko Mrkvickova?

engbeng
autor
22. máj 2018

@sisaka 👏 Kanada tiez, ano jus soli sa vola ten princip, obcianstvo podla zeme narodenia, co funguje na skoro celom americkom kontinente a v niektorych par inych svetovych krajinach. Co sa mi zda super, lebo mas hned pas pre dieta a nemusis mesiac cakat na slovensky RL.

guiseppinka
22. máj 2018

@engbeng tuto ta sklamem - osobitna matrika ziadosti neberie - overovane telefonatom

engbeng
autor
22. máj 2018

@guiseppinka dakujem

vroni
22. máj 2018

@stormie, rakusky rodny list nepotrebuje apostilu. Potvrdene na konzulate. Lenze je to len doklad o narodeni, takze ak tam bude meno chlapca Zilina Lakatosova, tak ti to Slovaci tak nezapisu ani ak to bude na Rakuskom rl vytetovane zlatymi pismenami. Je to len jeden z potrebnych dokladov, nema platnost slovenskeho rodneho listu (minimalne pre potreby vydania dalsich dokladov nie)

vroni
22. máj 2018

@engbeng, Anmelde zaslu aj postou (vo Viedni urcite)

engbeng
autor
22. máj 2018

@vroni dakujem

lula313
22. máj 2018

@engbeng prepac, asi som to nezrozumiteľne napisala. Ja mám rovnaké priezvisko ako manzel(bez ova), v rakusku som porodila dceru. V rakúskej nemocnici dcéra mala vo všetkých papieroch priezvisko ako ja a manzel (bez ova). Potom išiel manzel vyzdvihnúť rakúsky rodny list a tam už dcéra mala priezvisko s ova. Potom sme jej dali vystaviť cez osobitnú matriku slovenský rodny list a tam sme dali požiadavku na odstránenie ova. Tým som chcela povedat to, že napr. Rakúšania akokeby neberú ohľad na priezvisko rodicov(obaja sme mali priezvisko rovnaké-bez ova), ale prihliadajú na to, aké sú v domovskej krajine zvyklosti. Ak by to tak nebolo, nemali jej podľa čoho iného dat do rakúskeho rodného listu priezvisko s ova.

sisaka
22. máj 2018

@engbeng tak ma to svoje + aj - zvlášť keď ide o krajiny ako USA Kanada, kde prídu ženy porodiť, len aby dieťa získalo občianstvo

engbeng
autor
22. máj 2018

@lula313 Tvoja dcera ma 2 mesiace, pozeram, takze to je uplne aktualna info, ze?

yanni
22. máj 2018

@engbeng Zijes v AT? Odporucam ti, nespoliehat sa na "overene" informatie na MK. Ak si v Rakusku, zbehni na matriku v mieste bydliska a over sie to priamo "vor Ort". Ono sa to aj v Rakusku moze lisit od spolkovej republiky, mesta/Gemeinde, dokonca aj nalady uradnika. my zijere v DE a tu je to od severi na juh, od zapadu na vychod odlisne.

Ak mas len SK obcianstvo a po otcovi dieta neziska napr. Rakuske, tak dieta narodenim v AT rakuske obcianstvo neziska. Dieta bude od narodenia po maske Slovak. Aby si mu mohla vybavit doklady, v toto pripade SK pas (inak nikdy nevycestujete do zahranicia), tak potrebuje SK RL.
Ziadost o vydanie SK RL nemozes podat priamo na osobitnu matriku. Bud len cez velvyslanectvo v krajine v ktorej zijes alebo trosku rychlejsie to pojde ak podas ziadost priamo na matrike na SK (v meste/dedine tvojho posledneho trvaleho bydliska na SK).
Matrike na SK je uplne jedno, aky tvar mena je na zahranicnom rodnom liste. Na SK RL ti priezvisko napisu automaticky v spravnom tvare podla slovenskych zakonov. Cize ziadny Jozko Mrkvickova, aj ked to tak bude mat v AT RL. Pri muzkom pohlavi je to jednoduche. Pri zenskom pohlavy, ak rodicia nechcu -ova, alebo -ska atd. , tak sa da hned so ziadostou o SK RL podat ziadost aj na zapis mena podla ineho zakona (napr. moj muz je Nemec, dcera ma aj nemecke obcianstvo, ja som bez ova a samozrejme sme to tak chceli aj pre dceru). Takze to ma tak, ako sme chceli.

engbeng
autor
22. máj 2018

@yanni

1. odsek: Ja si prave robim excel s roznymi moznostami a ked si nejaku vyberiem, urobim si plan a kazdy krok si overim aj oficialnou cestou. Lenze este v tom kroku nie som.

2. odsek: Ano, to som vedela, a to, ze mi moze byt jedno, co ma v rakuskom RL, na to som prisla vdaka tejto diskusii....

lula313
22. máj 2018

@engbeng Ano, narodila sa 31.3. A osobitná matrika jejvystavila slovenský rodny list 25.4.

yanni
22. máj 2018

@engbeng A mozem sa opytat, naco ti ta tabulka je? Robis si na nieco statistiku?🙈

stormie
22. máj 2018

@yanni my sme ziadnu ziadost davat nemuseli a rovno nam dceru zapisali bez -ova, len na zaklade zahranicneho RL s apostilou

engbeng
autor
22. máj 2018

@yanni To sa v komentari ani neda vysvetlit, mozno tak v jednej knihe, ale povedzme, ze proste milujem excel....

yanni
22. máj 2018

@stormie To nie je ziadost ako taka. Bud je to uz vo formulari a len zaskrtnes (podobne ako ked sa rozhodnes pred sobasom, ze nove meno chces bez ova. Tam tiez staci zaskrtnut) alebo napises rukou, ze tam to -ova nechces.
Ono je to bezproblemove. Ja som vybavovala koncom 2015, ziadost o vydanie SK RL som davala priamo na matrike mojho rodneho mesta. Tam sa to jednoducho zaskrtlo a bolo.