Tehotenské prehliadky počas pracovnej doby. Áno či nie?

tammara
21. aug 2006

Chcela by som sa s Vami podelit o skusenost. Som tehotna a zamestnavatel mi robi problemy s navstevami u lekara pocas tehotenstva. Tvrdi mi, ze mam na prehliadky chodit po pracovnej dobe, co je po pol piatej. Nechce mi verit, ze vtedy vobec neordinuje a poradna v tom case uz vobec nie je. Mam si podla neho vziat dovolenku alebo neplatene volno, pretoze kde by on dosiel, keby ma mal tolko pustat k lekarovi. Vraj vsade su poradne poobede. Vobec neberie na vedomie, ze podla zakona mam narok na nahradu mzdy, a ze mi musi dat volno. Stretli ste sa niektora s takymto pristupom? Ako ste to riesili?

tigri
17. okt 2006

ja sa este na chvilku vratim k Tammarinmu problemu

urcite je lepsie oznamit tehotenstvo pisomne, aj ked na tom zamestnavatel netrva a dat si podpisat na jeden original prevzatie tohto oznamenia, tehotna zena ma narok na neobmedzeny pocet prehliadok pocas tehotenstva a zamestnavatel to musi respektovat, je pravda, ze v Zakonniku prace je napisane: "ak vysetrenie alebo osetrenie nebolo mozne vykonat mimo pracovneho casu", toto by som vyriesila tak, ze by som poziadala lekara, aby mi napisal potvrdenie o ordinacnych hodinach (pripadne by som to sama napisala vopred, vysvetlila mu situaciu a poziadala ho o podpis) a toto potvrdenie by som tiez odovzdala zamestnavatelovi proti podpisu, ak by ani toto nepomohlo, ostava uz len inspektorat prace, treba pohrozit tym, ze ste to uz konzultovali s inspektoratom prace a ste s nimi dohodnuta, ze ak nedojde k okamzitej naprave, pridu urobit hlbkovu kontrolu (toho sa kazdy zamestnavatel boji, pretoze ak chcu, vzdy nieco najdu), na inspektorate prace robi pani Svitkova, tel.: 02/49251722, na nu sa obratte, ak si nebudete vediet rady

Conejito, ja si myslim, ze kazdy normalny lekar vam vyjde v ustrety a ak nie, mozete doktora vymenit a najst si takeho, ktory vam tuto poziadavku ochotne splni

conejito
17. okt 2006

Tigri, dakujem, uz som si zacinal mysliet, ze nie som celkom OK, hi, hi.
Este drz palce, aby sme niekoho takeho aj naozaj nasli.. 🙂

expertka8
17. okt 2006

..prehliadky v tehotenstve...ukážkový rozpis od začiatku tehotenstva 😉
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2687

conejito
19. okt 2006

Priatelia, tak sa nam podarilo najst lekara /lekarku, ktori pritomnost buduceho otecka pri vysetreniach beru ako samozrejmost! www.prosanus.sk
Mate s nimi niekto skusenost? Dakujem za kazdu info !

katrin
20. okt 2006

conejito, k prosanusu by sa ti vedeli vyjadriť Alexandra a Dorotka Napíš im IP

katrin
20. okt 2006

conejito, ešte k tým prehliadkam.. osobne by mi vadilo, keby môj manžel bol v ordinácii pri vyšetrení doktorom na koze 😔 Pokiaľ chodíme na uzv, tak chodíme spolu, ale myslím, že pokiaľ s tým súhlasí tvoja manželka/partnerka, tak OK. Treba to vysvetliť doktorovi. Podľa mňa určite na to nárok máte.

dorotka
20. okt 2006

kukni si tuto temu dost som sa tam snazila vysvetlit nie v celej teme je to o prasanuse ale minimalne dve strany su
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
su tam hlavne odporucania ku komu nechodit 😉

conejito
23. okt 2006

Moc dakujem za info a linky. Zajtra ideme na prvu prehliadku, tak dam vediet, ake boli dojmy 😉

conejito
29. okt 2006

Tak ahojte !
katrin a dorotka, dakujem za linky a tipy na info - vsetko som prestudoval, myslim, ze sme (zatial to tak vyzera) mali stastie:
Mame za sebou prvu navstevu, boli sme u p. MUDr. Durechovej a vsetko bolo v pohode. Bola prijemna, vela rozpravala, vysvetlovala, odpovedala na otazky.. Myslim, ze sa nam obom docela ulavilo, mali sme obavu, ci nam "sadne", ale zda sa, ze ano. Nebol ani ziaden problem, ze som pri tom bol aj ja. Sestricka sa tvarila, uplne normalne, asi je to tam bezne. Napokon nasi znami, ktori nam dali tento typ, tam chodia tiez spolu. Takze hlasim spokojnost. A dufam, ze nam to vydrzi, hi, hi.

bzuco
17. máj 2007

troška to tu oživím
tak ako je to s tými prehliadkami v tehotenstve?
musím si vyberať "péčko" (je ich za rok 7 - pracujem v školstve)),ked idem do poradne k svojmu gynekológovi na termín, kedy mi určil, alebo tých 7 dní sa na vyšetrenie v tehotenstve vôbec nevzťahuje?

zuzana76
17. máj 2007

prehliadky v tehotenstve sa do tych P nezaratavaju, to je mimo toho, kazda tehotna ma narok na kolkokolvek prehliadok podla toho ako si to jej stav vyzaduje, dokonca mas v ramci pracovneho casu aj narok na kurz ci cvicenie pre tehotne, kde ti daju normalnu priepustku ako u lekara

bzuco
17. máj 2007

zuzka, dík
lebo to naše vedenie si hovorí, čo sa mu páči a vyhovuje a pokiaľ sa v tom sám človek nevie poriadne orientovať sú schopní ho presvedčiť aj o nemožnom

a treba im dať písomné vyjadrenie o tehotenstve? už to síce vedia, ale aby náhodou na mňa niečo nenašili a nemala som potom problémy

zuzana76
17. máj 2007

pozri, daj im pisomne vyjadrenie, prefot tehotensku knizku, to zatial a pokial ti budu robit dalej problemy, tak im ukaz zakonnik prace, pripadne tak ako uz baby radili aj vyhroz inspektoratom prace a ak nic nezaberie hod sa na marodku, aj ja som ucitelka a ten plat v skole ci mas alebo nie, je to skoro take iste ako marodka, podla mojho nazoru, nestoji nam to zato, aby sme sa nervovali

zuzana76
17. máj 2007

ty mas nato narok a ako si to tvoj zdravotny stav vyzaduje, ja ich chapem, ze aj pre nich je tazke zhanat nahradu a stale nejake zastupovanie, ale aj ty mas svoje prava

bzuco
17. máj 2007

zuzka
ďakujem, pomohla si mi 😉

alex21
17. máj 2007

ja len doplnim zuzanu to písemné oznámenie daj určite. Lebo podla zákonníka práce sa žena považuje ze tehotnu len vtedy ked to písomne oznámi zamestnávatelovi. Potom sa na teba budu vztahovat aj rôzne ochrany ako napr. výpoved alebo preradenie na inú prácu. (toto asi tebe nehrozí ale nikdy nevieš čo sa môže stat.

zuzana76
17. máj 2007

bzuco, nie som si ista, ci je to nejako podchytene niekde, ale na nasej skole dokonca tehotnym ani nedavali dozor, ak o to dotycna poziadala, pretoze to je tiez rizikove- stat napr. hodinu v jedalni, alebo pocas prestavok na chodbe- dieta moze pocas behu do teba narazit, takze si over aj toto.

bzuco
17. máj 2007

zuzi, o tom viem
ale ja nemám aj mám dozor
ja som s mojimi prváčikmi vysunutá v prístavbe školy, takže sme tam len jedna trieda, no a teda musím byť pri nich celý deň aj počas prestávok, takže si nevyberiem... 😒
ale dávam si pozor a naháňať sa tam nemôžu, tak hádam sa nič nestane

nibiru
14. jan 2010

zo zakona mas narok na 7 dni volna pre lekarske prehliadky odomna to tiez chcel veduci hoci vatcinu absolvujem cez volno niektore sa nedaju tak som mu hned vysvetlila na co mam narok,ale mi mame 33eur dochadzkove premie na to sa hned ohradil ze mi ich da dole co moze tak som mu povedala ked mi ich da za navstevu lekara dole pojdem na pn lebo je jedno ci mi ich da dole za 1den alebo za celi mesiac a budem v klude nic nebudem dvihat kedze ja robim v obchode a vobec som nemala pocit ze prihliada na to ze som tehotna na oddeleni som bola sama dokonca som musela grcat do smetneho kosa lebo nad nasim oddelenim zamkli zachodi a musela som chodit na zachod na druhy koniec hypermarketu sila co tak teda oddychujem doma kedze stale grcam a v robote ma stale bolelo brucho...

wewerka000
31. jan 2011

baby a je povinne ukazovat prsia? 😅 ved ja si skontrolujem doma 😀

babulkaa
3. mar 2011

Kocky nemate niektora z vas nejake oficialne tlacivo ako mam oznamit zamestnavatelovi ze som tehu??? Moc by mi to pomohlo . Dakujem