Tehotenské prehliadky počas pracovnej doby. Áno či nie?

tammara
21. aug 2006

Chcela by som sa s Vami podelit o skusenost. Som tehotna a zamestnavatel mi robi problemy s navstevami u lekara pocas tehotenstva. Tvrdi mi, ze mam na prehliadky chodit po pracovnej dobe, co je po pol piatej. Nechce mi verit, ze vtedy vobec neordinuje a poradna v tom case uz vobec nie je. Mam si podla neho vziat dovolenku alebo neplatene volno, pretoze kde by on dosiel, keby ma mal tolko pustat k lekarovi. Vraj vsade su poradne poobede. Vobec neberie na vedomie, ze podla zakona mam narok na nahradu mzdy, a ze mi musi dat volno. Stretli ste sa niektora s takymto pristupom? Ako ste to riesili?

katrin
21. aug 2006

tammara, je to v Zákoníku práce, že ako tehotná máš nárok na prehliadky u doktora, musíš však oznámiť zamestnávateľovi písomne, že si tehotná.. Pokiaľ to bude od teba chcieť, dáš mu vždy kópiu tehotenskej knižky, kde ti doktor píše všetky návštevy. Nárok na náhradu mzdy máš tak, ako pri návšteve lekára (za normálnych okolností máš tuším nárok na 7 dní na návštevu lekára), pozri si Zákonník práce 😉

zuz11
21. aug 2006

tammara, na tie kontroly sa nechodi az tak casto a je to tak ako pise katrin mas na ne narok.. ja proste vzdy dopredu dam sefovi vediet ze idem do poradne a potom mu donesiem potvrdenu priepustku od lekara 😵 a ziadne problemy som s tym zatial nemala 🤐

dorotka
21. aug 2006

ako pise katrin dokonca sa ti navstevy lekarov suvisiace s tehotenstvom ani nepocitaju do tych siedmych dni cize urcite ti to musi preplacat len mu treba dat pisomne ze si tehotna vyhladaj si to v zakone cize pisomne to oznam vyhladaj si to v zakone a ukaz mu to ja som to este nevyuzila bud chodim pred pracou alebo v case obeda
a este si odfot u lekara ordinacne hodiny 😉

dorotka
21. aug 2006

trosku som sa zopakovala omylom 😉

tammara
autor
21. aug 2006

Ja to vsetko viem, lenze moja sefka to vobec neakceptuje. Vobec ju to nezaujima, zevraj kde k tomu pridu zamestnavatelia, keby mali vsetky tehotne pocas prac. doby pustat k lekarovi a este im za to dat nahradu mzdy. Pracujem ako uctovnicka, takze zakonik prace ovladam. Ide o to, ze sefka ma takyto pristup a neviem ako sa voci tomu branit. Ak bude odo mna ziadat aby som si zobrala dovolenku, alebo nepl. volno, tak sa jej na robotu vyklaslem.

katrin
21. aug 2006

tammara, môžeš sa súdiť, ale to ti neodporúčam...

jednoducho, proti vetru sa čúrať nedá.. 🙄 každopádne by to pani chytrá mala akceptovať.. predpokladám, že ona sama nemá deti, prípadne ich už má veľké, odrastená a zabudla na to, že aj ona bola kedysi tehotná.... 🙄 držím ti palce... 😉

tammara
autor
21. aug 2006

Doteraz sme so sefkou vychadzali velmi dobre, ale odkedy vie, ze som tehotna tak sa sprava velmi cudne. Deti ma ale uz dospele, jednoducho jej preplo a vobec si neda vysvetlit, ze mam na to narok. Pravdepodobne si mysli, ze klamem, ze poradne nie je po pol piatej. Jednoducho nie je ochotna mi zaplatit ani dat volno bez toho, aby som si to odrobila.

cipka
21. aug 2006

Tammara,

tak to mas naozaj tazke so sefkou. Prefot jej Zakonik prace, vyznam farebne tu cast, kde je citovane, ze tehotna ma narok na nahradu mzdy a daj jej to vzdy s priepustkou. Ved zakon je na tvojej strane, ale nezavidim ti, urcite si ju nechces pohnevat.

miriam79
22. aug 2006

tammara...
no tak to mi uplne zvysilo tlak..pretoze tvoja draha sefka si robi sama pravidla ake sa jej pacia.....nema na to narok...ja pracujem v skolstve.. a teda statna institucia... mam narok na neobmedzeny pocet tzv. "peciek" resp. paragrafov... ako sa to bezne vola... cize neobmedzeny pocet lekarskych prehliadok ..ci uz je to poradna alebo ine vysetrenie.. teda samozrejme sa to vztahuje na tehotne...( inac je to tych 7 dni )
no tak uplne chapem ze nevies co s tym..lebo ide o pracu a tazko vzdorovat sefke.. ale ohrad sa ..aj to co uz radili babenky...no viem ze hlavou proti muru nepojdes.. ale je protipravne co robi... napadla ma taka extremnost..no urcite by zabrala... zapoj do toho media..

tammara
autor
22. aug 2006

Sefka sa neskutocne zmenila odkedy vie, ze som tehotna. Vobec to nechapem, urcite si nemienim brat dovolenku alebo si to nadpracovat. Ak sa to nebude dat vydrzat, tak dam vypoved a potom som zvedava, kto moju pracu urobi, kedze som v praci sama. Nebude sa predsa koli tomu rozculovat a pracovat v takej atmosfere, teraz musim mysliet v prvom rade na babo.

zuzu13
22. aug 2006

tammara, čo tak ísť na PN? Myslím, že teraz nie je vhodný čas (tehu) na to aby si sa rozčuľovala a trápila. Skús osloviť inšpektorát práce s touto otázkou, alebo ako už bolo spomenuté médiá... 😅

renca3
22. aug 2006

Ja som mala podobnu sefku, mozno nie az taku, aby som jej nekrivdila.
Ale ja som nastastie zmenila pracu este pred otehotnenim, lebo tam by sa mi asi ani nepodarilo.
Myslim, ze ta PN je lepsia ako vypoved, ak nemas nic ine. Stres ti urcite neprospeje. Ja to poznam. Nechapem o co jej vlastne ide s tou pracovnou dobou, ved v ucte si tu svoju robotu aj tak musis odmakat. Terminy nepustia.

krissy1
22. aug 2006

Ahojte,chcem sa vas spytať,či existuje nejake oficialne tlacivo,ktoré sa dava v praci,že som tehu,alebo ako sa to piše.Neviem to mám len napísať"vážený som tehotná"??

katrin
22. aug 2006

krissy, napíš barunke IP , ona to sem raz dávala - to oficiálne oznámenie... Ale je to niečo v takom zmysle, že na základe § č... Zákonníka práce Vám oznamujem, že som tehotná a že termín pôrodu je vtedy a vtedy... Predpokladaný nástup na MD je....

geegee
22. aug 2006

ak robi zamestnavatel problemy, treba pohrozit inspektoratom prace...u mna to fungovalo...sice v inych suvislotiach, ale fungovalo...kto by sa sudil...toto je rychlejsie 😀

denik
16. sep 2006

oživujem túto tému, nakoľko sa dostávam do podobného problému.. moja lekárka ma chce vidieť každé tri týždne, okrem toho ma vždy posiela ne nejaké výšetrenia, ktoré sa nedajú absolvovať popoludní.. poniektoré už viete, že pracujem v školstve, a tak majú o to viac reči, že som v práci do jednej, či druhej a ešte aj ráno chýbam.. a to nehovorím o tom, že podľa nich mám nárok len na tých 7 "P" a potom dovolenku, však jej mám dosť, keďže pôjdem na materskú a na prázdniny ju potrebovať nebudem! Inak keď som im to oznámila, pýtala som sa, ako to dať na papier a povedali mi, že žiadny papier nepotrebujú.. Tak ako?

PS: podľa môjho názoru nemá šéfstvo, ani nikto iný čo pozerať do môjho tehotenského preukazu, veď sú to moje súkromné údaje o mojom zdravotnom stave.. alebo sa mýlim?

mixka
16. sep 2006

ahojky denik, drzim palce, nech to lahko vsetko zvladnes. drz sa a ozvi sa niekedy 😉

zuzu13
17. sep 2006

denik, do tehu knižky má pozerať len lekár a ty!!! 😉

ena
17. sep 2006

denik: suhlasim si zuzu13, co sefa do tvojho tehu preukazu 🙂

denik
18. sep 2006

veď práve, ale myslím, že som to tu v téme niekde čítala a trochu ma to prekvapilo, že by som ako dôkaz mojej návštevy poradne mala niekomu ukazovať preukaz.. A vôbec, keď pôjdem trebárs na sono, či k zubárovi,tak čo? ale ak by mi robili až taký problém, budem to riešiť inak..

rebeka
18. sep 2006

denik: na tvojom mieste by som sa nechala vypisat na rizikove tehotenstvo.
Mne nastastie taketo komplikacie nehrozia, lebo robim len kazdy druhy tyzdena aj to len poobede. Ale zas mam v praci tuhych fajciarova tomu dymu sa neda vyhnut. Nemozem za kazdym behat so zakonnikom. O jedno baby som prisla. Mozno nie kvoli fajciarom, ale ak budem mat co len najmensi problem, kludne tych 9 mesiacov odlezim. A praca nech si robi co chce.

denik
18. sep 2006

uvidím, ako to pôjde.. síce nepatrím vyslovene do rizikového povolania, ale predsa len sa tie deti nie vždy kontrolujú a keď chytia záchvat, útočia aj na učiteľov.. zatiaľ je relatívne kľud, ale stačí len jedna takáto reakcia a neváham.

rebeka
18. sep 2006

denik: drzim palce, aby si bola v pohode.

denik
18. sep 2006

dík rebeka

zuzu13
18. sep 2006

denik, tak si daj oraziť priepustku doktorom a máš doklad, že si bola na vyšetrení

conejito
7. okt 2006

Ahojte dievcata ! (teda myslim, ze som tu jediny muz, hi, hi)
Myslim, ze s paragrafmi a pravom ste prebrali vsetko - ale chcel som sa opytat: chceli by ste, aby s vami na tehotenske prehliadky chodil aj vas muz / partner ?
Ja ako chlap, by som to teda chcel, len neviem, co si o tom naozaj myslia zeny-buduce maminy.

melory
7. okt 2006

moj mamzel somnou chodil na prehliadky pri prvom synovi, ale dnu ho pustili vzdy len na sono.

denik
12. okt 2006

conejito myslím, že lekár(ka) by ťa dnu nepustila, nakoľko sa v poradni robí aj "klasické" gynekologické vyšetrenie a nemyslím, že by to bolo tvojej manželke a nakoniec aj tebe príjemné, keby tam ležala na "koze" veď vieš ako 😉 ale na sono so mnou môj manžel chodí a už sa tešíme na to ďalšie 😵 do poradne by som ho ale nevzala a naviac moja lekárka nás berie dovnútra vždy po dve a tej druhej pacientke by to tiež nemuselo byť príjemné.. môj názor.. osobne by mi vadilo, že by bol v ambulancii muž, kým sa ja pripravujem na vyšetrenie..

conejito
16. okt 2006

denik, dik za nazor.Vies my si to ale prajeme obaja, manzelka chce aby som bol pri kazdom vysetreni a ja tiez. Samozrejme nemienim sa nijako "miesat" do prehliadky, ale staci, ze budem v miestnosti. Mame aj nejaky problem a chcel by som pocut vsetko, co doktor(ka) povie - viem, ze manzelka byva dost vystresovana a vela veci si jednoducho v ten okamzik nezapamata a potom je z toho nervozna a neista. Takto by sme na to boli dvaja. Jasne, ze byt pri takom vysetreni nie je pre chlapa nic moc prijemne, ale myslim, ze ani zena si ho zrovna neuziva..Dodrzanie sukromia ostatnych je samozrejmostou, suhlasim s Tebou. A dakujem!