Vdovský dôchodok a bábätko

majka1654
18. apr 2016

Ahojte chcem sa opytat .. som v vdova vychovavam dve deticky ktore poberaju sirotký a ja vdovský dochodok. Viem že ak by som z niekym zila v spoločnej domacnosti o vdovský dochodok pridem. zaujima ma vsak situácia. Cakam babatko ale priatel to vzdal a spolocnu buducnost nechce. Ked si dietatko necham pridem o vdovský dochodok alebo mi bude plynuť dalej subežne z materskou? prosim vas ako to je nech toto zamotane koliesko vyriesim . dakujem moc

vhlave
18. apr 2016

Ak sa nemylim....vdovsky dochodok ti bude plynut az do Tvojej smrti...pokial sa znovu nevydas...vtedy zanikne...narodenie babenka s tym suvis nema

divozienka26
18. apr 2016

@majka1654 urcite on neprides, kym sa nevydas, myslim ze aj s partnerom spolu byvat mozete len to neuvadzaj nikde

janinah
18. apr 2016

Alimenty na dieťa platiť musí...vyzerá to tak,že uvažuješ o interupcii,aby ti neprestal chodiť vdovský?..dúfam,že to len ja som zle pochopila a nevzdáš sa dieťaťa,lebo peniaze....

chiccco
18. apr 2016

@majka1654 určite neprídes o vdovský dôchodok musela by si sa vydať,stratíš naň nárok až keď budú deti zárobkovo činné,respektívne prestanú chodiť do školy,max.do 25 rokov.myslim tým deti po zosnulom manželovi,viem ze po čase sa ti znovu vdovský dôchodok začne znovu vyplácať,ale to musíš splniť nejaké podmienky,dovŕšit nejaký vek,len neviem presne aký, pokiaľ sa samozrejme nevydás

darina1952
18. apr 2016

@vhlave na vdovský dôchodok nemá nárok do svojej smrti, ak jej deti vyrastú a podľa zákona nebudú nezaopatrené, tak jej prestanú dôchodok vyplácať (a zároveň nebude spĺňať inú podmienku pre vyplácanie vdovského). Opäť ho ale môže dostávať po splnení ďalších podmienok na jeho vyplácanie (napr. dovŕši dôchodkový vek atď.) kuk http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s

@majka1654 na toto sa opýtaj hlavne v Sociálnej poisťovni - ako budú postupovať v prípade, že porodíš ďalšie dieťa a budeš naň poberať materské.

arwen88
18. apr 2016

@chiccco ahoj,mas.nejaky link,kde je toto uvedene? Moja mama je vdova,brat prave nechal skolu a chysta sa zamestnat..pride moja mama takno vdovsky?myslela som je to bude mat uz stale..

krukky
18. apr 2016

Presne ako pisu baby.. vdovsky budes mat kym budu deti skolopovinne + na strednej a vysokej skole budes kazdy rok dokladovat potvrdenie o studiu.. ked deti dostuduju (staci aby studovalo 1) tak ti narok na vdovsky zanika.. akonahle dovrsis dochodkovy vek vznika ti narok ale tak ze budes mat dochodok po zosnulom manzelovi ( len v pripade ze tvoj vychadza menej za odpracovane roky)...

vierocka888
18. apr 2016

Neviem teda ako je to po novom, ale my uz daaavno nechodime do skoly nikto a mama ma nadalej vdovsky dochodok, dokonca aj invalidny k tomu.... najlepsie by bolo zajst na socialku alebo si zavolat na ich infolinku, to mas za 5 minut vybavene a mas to z hlavneho zdroja 😉

jeemima
18. apr 2016

hmmm ja suhlasim s @vierocka888, sirotsky dochodok sa dostava po koniec studia ale vdovsky nie je tymto obemdzeny, a k otazke vdovskzy ti ostane aj po porode jedine ak by si sa vydala ti zanikne narok

krukky
18. apr 2016

http://www.socpoist.sk/vdovsky-dochodok/1289s u tvojej mamy to nestopli lebo ma invalidny dochodok.. resp.splna inu z podmienok uvedenu na stranke SP @vierocka888

vydrnik
18. apr 2016

@majka1654 vdovsky Ti zanikne jedine v tom pripade,ze by si sa opet vydala,

vhlave
18. apr 2016

@darina1952 no ja neviem....ale svokra dostava vdovsky dochodok a to uz ma svoje deti daaaaaavno povydavane a pozenene....sirotsky prestala poberat ked deti ukoncili vzdelanie ale ona je normalne pracujuca a pobera aj vdovsky

vydrnik
18. apr 2016

Este mozem dodat ze moja mama ovdovela ked jej bolo 54,letos mala 71r,a vdovsky stale pobera a k tomu svoj dochodok,sla tenkrat do predcasneho

monicm
18. apr 2016

@majka1654 Poradím ti tri veci, buď sa choď opýtať do sociálnej poisťovne, alebo tu na MK je skupina právne poradenstvo: https://www.modrykonik.sk/group/1900/detail/ alebo skús tu: http://www.porada.sk/

chiccco
18. apr 2016

@arwen88 no to je vlastná skúsenosť som vdova mám dve dcéry ktoré skončili školu,automaticky mi pozastavili vdovský dôchodok,požiadať on môžem keď dovŕšim 52 rokov,také mi prišlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne

arwen88
18. apr 2016

@chiccco dakujem za info

majka1654
autor
18. apr 2016

dakujem vám vsetkým ...vydavat sa rozhodne nechystam ...snad vsetko dobre dopadne a nie babatka sa nevzdam ved pri dvoch sa aj tretie vychova len ma to zaujimalo. dakujem este raz 😉 veeeeelmi moc 🙂