Vysporiadanie BSM počas manželstva. Ako spísať dohodu?

rosler
22. mar 2010

som ženaty 10 rokov .pretoe podnikam a chcem sa vyhnuť problemom zrušil som bsm sudnou cestou asi pred rokom.doteraz nemame s manželkou spísanu dohodu o vysporiadaní bsm.vlastníme rodinny dom,ktory sme dostali darom od jej rodičov presne na polovicu,auto,a 2-izbový byt na ktorý sme zobrali hypotéku kde j som písaný ako spoludlžnik.možno dohodu napísať tak že byt si zoberiem do svojho vlastníctva a dom nechame na poovicu ako je doteraz?ujisťujem sa ak by došlo k rozvodovému konaniu a delilo by sa všetko na polovicu aby som neostal na ulici a mal kde byvať.manželka ja síce zamestnaná no počul som už aj také prípady že ma môže vyplacať z môjho podielu aj do konca života.poradte my prosím. 😔

andzi
25. mar 2010

Po prvé, dom nie je v BSM, ale v podielovom spoluvlastníctve. Ohľadne bytu, hypotéky a auta sa môžte dohodnúť s manželkou ako chcete, ak to manželka podpíše.

superstar
12. aug 2010

Ja mám takúto otázku : Sme manželia 11 rokov. Manžel 8 rokov podniká. Vlastníme byt, ktorý sme spoločne počas manželstva kúpili, potom máme 1/2 podiel z domu mojich rodičov ( ja 1/4 aj manžel 1/4) a muž má auto kúpené na firmu. Manželov podiel z toho domu( teda jeho 1/4 )chceme vyňať z BSM. Ako je to možné urobiť ? A čo riešenie, že by mi ten podiel daroval ? V prípade rozvodu by boli oba naše podiely domu len moje ? Do BSM by spadal len byt, ktorý by sa delil na polovicu ? Ako to vyriešiť ? 😒 Vyňatie z BSM sa robí len súdne, u právnika to nie je možné ?

andzi
13. aug 2010

@superstar na základe čoho máš ty 1/4 rodičovského domu a manžel tiež 1/4? Rodičia vám darovali každému 1/4? Alebo ako?

superstar
13. aug 2010

Rodičia nám predali polovicu svojho domu. Mamka mala vážne zdravotné problémy a bála sa najhoršieho , tak sa rozhodli, že dom rozdelia medzi moju sestru a mňa , ale nie darovacou zmluvou ale predajom za symbolickú cenu. ( To nám poradil právnik, kvôli dani 😉 ) A tým že sme boli vydaté, tak každý dostal 1/4. ( ja, môj muž, sestra a jej muž) Mamkin stav sa našťastie zlepšil ( transplantácia jej pomohla). Bolo to veľmi rozumné riešenie bude pokoj a nebudeme sa o nič dohadovať pri dedení 🙂 tak ako to býva v niektorých rodinách. Samozrejme že obaja rodičia tam majú doživotné právo užívania. 🙂

andzi
13. aug 2010

@superstar no tak v takom prípade nemáš ty 1/4 a manžel 1/4 ale obaja vlastníte podiel 1/2, ktorý je v BSM. Mrkni na List vlastníctva. 1/4 a 1/4 by mohla by jedine v prípade, ak by vám dom darovali. BSM sa za trvania manželstva zúžiť nedá, čiže sa nedá vyňať nejaká časť majetku a dohodnúť sa, že nepatrí do BSM. Čiže to nejde ani súdom ani u právnika.

andzi
13. aug 2010

Ešte dodám, že ak tvoj muž podniká, tak ty môžeš podať návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva, súd BSM zruší a následne sa vykoná jeho vyporiadanie.

superstar
16. aug 2010

@andzi
V LV je 1/4 na je ho a 1/4 na moje meno a bol to predaj pred 10 rokmi 😉
Dá sa urobiť dohoda o zúžení BSM notárskou zápisnicou. Informovala som sa u notárky 😉
a pozri aj tu : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

andzi
17. aug 2010

@superstar nedá sa to jednoducho, ak by si čítala pozorne, tak by si sa dozvedela aj toto:
Dohody sa môžu týkať len majetku, ktorý manželia ešte len nadobudnú. Nemôžu rozšíriť alebo zúžiť rozsah bsm o majetok, ktorý získali pred uzatvorením takejto dohody.

Ale tak hádať sa s tebou nebudem, keď ti tak "pani notárka" povedala.

superstar
17. aug 2010

@ andzi ....Dá sa to 🙂 Nie je to v zákone presne definované a sú 2 formy výkladu - liberálnejší na akýkoľvek majetok (nadobudnutý v minulosti aj do budúcna) a konzervatívnejší ( nadobudnutie v budúcnosti). Ten link som dala len ako príklad.Podstatné je to, že to mám dohodnuté a v Utorok uzatvárame ohodu o zúžení BSM 😉

andzi
18. aug 2010

@superstar no aj tak to v tvojom prípade nepôjde, pretože polovicu domu nemáte s manželom v BSM, ak by ste ju mali v BSM, tak by na LV bolo zapísané 1/2 podiel v BSM na teba a manžela a 1/2 podiel BSM na sestru a jej manžela. Alebo to kataster zle zapísal.

kristinka4m
21. aug 2010

Ahojte mam taku otazocku budem ju pisat v mene svojho znameho.
Takze som rozvedeny uz to bude 3rok, s manzelkou nie sme v ziadnom kontakte teda okrem toho ked si pridem po syna. Spolu sme v podstate nenadobudli nic okrem nejakeho stareho nabytku, gauca, kuchynskej linky a spotrebycov ako je sporak, chladnicka, mikrovlnka a teraz uz pokazena pracka v podstate som to vsetko splacal ja, ale to nebude nikoho zaujimat kedze sme boli manzelia.A hlavne sme nadobudli spolocnu pozicku v tej dobe 200 000sk, treba splatit este 2roky cca 3000eur, bola to bezucelova pozicka my sme ju vrazily do strechy teda asi len 60 000sk zbytok isiel na nase spolocne dlhy. A ja som momentalne nezamestnany robi mi velky problem zohnat mesacne tolko penazi nato aby som to splatil zatial sa mi to dari, ale povedal som si preco by som to mal splatit vsetko len ja? Tak isto mam vyzivovaciu povinnost teraz mame s priatelkou syna a ja nemam pracu.Len sa bojim toho ze ak podam ziadost na sud o majetkopravne vysporiadanie tak na tom budem horsie ako teraz. Moja ex je na materskej a ma v opatere nasho 12r. syna a je sama cize ani ona nema skoro ziaden prijem tak naozaj neviem ci sa mi oplati davat vobec ziadost, kedze ak by nahodou sud schvalil polovicku jej(teda doplatit zbytok) tak ona to nebude mat z coho platit a exekutor pojde po mne ☹ Naozaj neviem co s tym dalej aj na odklad pozicky potrebujem BSM az potom by mi dali na 6mesiacov odklad. Neviete mi niekto poradit ako pokracovat dalej?prečo by som mal len ja platit nase dlhy ked boli spolocne teraz nato doplaca moj syn z priatelkou aj ked priatelka sa nestazuje, ale cca 200eur mesacne je dost. A este som zabudol dom do ktoreho slo tych 60 000sk na opravu strechy je mojej mamy cize jej svokry a nehnutelnost nie je moja je písana na moju mamu. Blocky nemam ziadne ani ine doklady bohuzila byvala to vsetko pobrala, ale nejde mi dohlavy ze ona sa stale vyhrazala BSM a do dnesneho dna ho nedala. A na pravnika bohuzial nemam ☹
Ak mate niekto skusenost alebo aspon mi nejako poradit tak by som bol naozaj velmi vdacny . Dakujem

krasnulka
21. aug 2010

@kristinka4m
Ahoj, no citam text a ako by som citala moj zivot. S manzelom sme na tom rovnako, on plati vsetky pozicky ktore mal s jeho ex a ona sa vsetkemu stavia chrbtom. Ked som si zistovala ako by to bolo s BSM, tak je to tak, ze ked si ho podas, zdokladujem vsetky pozicky ale len tie, co boli zobrane pocas manzelstva, zdokladujem kolko si zaplatil-a od rozvodu a z toho mozes ziadat polovicu na vratenie. My sme BSM davali, manzelova ex je tiez nezamestnana ale to ich nezaujima. Ako sa vravi, jeden nemoze mat majetok a druhy dlhy. A daj pozor,aby bol spravne napisany navrh na BSM, lebo dopadnes ako my, nam ho vratili naspat,lebo nebol dobry. Treba poprosit pravnika a ked si na tom ako my.ze nemame na pravnika, tak si budes musiet poradit sama a oni ti napisu co presne by malo v navrhu obsahovat. To si potom prepises. Teda nas pripad. A co viem, tak ich na sude na BSM nezaujima kto ma aky zarobok, ci ma z coho platit pozicky alebo nie, proste to ide napoly a hotovo. Nezabudni ziadat o vratenie polovice sumy ktoru si uhradila od rozvodu-musi byt riadne zdokladovana. A aj tie pozicky. A priprav sa na dlhy a drahy spor. Pisala som z nasho pripadu, my sme zatial len na sude s navrhom☹

krasnulka
21. aug 2010

@kristinka4m BSM mozes dat do troch rokov od rozvodu, po troch rokoch to bude tak, ako to je teraz a uz s tym neurobis nic. Takze radsej co najskor napisat navrh

kristinka4m
22. aug 2010

ahojte.
Dakujem za reakciu 😉
No dnes som si coto prečitala o BSM a spomínaju sa tam aj prijmy počas manželstva a trošku ma to vylakalo kedze jeho manželka z 10rokov manželstva pracovala asi rok 3r na materskej potom na predlzenej materskej a potom bola nejaky cas doma. Tak dufam ze to nepocitaju bo to radsej doplati pozičku sám.
Nepočuli ste o tom?, či ako mam tomu rozumiet? http://rozvod-rozchod.sk/co-patri-a-co-nepatri-... nasla som to tu o tych primoch

krasnulka
12. okt 2010

@kristinka4m ahoj, pisem az teraz,skor som si toho nevsimla. Ja nechapem,preco sa bojis toho, ze ona je nezamestnana a bola nezamestnana. Ved praveze jej manzel ju zivil,pracoval sam, takze ich zivotne urovne boli rovnake vdaka jej manzelovi,ktory robil na jej hnilu rit. Od nas neziadali zatial ziadne doklady o zarobkoch.Zaujima ich len majetok a dlhy.

krasnulka
8. dec 2010

@krasnulka ahoj, uz si spominam.....nasla som ta🙂

krasnulka
8. dec 2010

@kristinka4m ahoj, uz si spominam.....nasla som ta 🙂
poslala som si to sama sebe🙂

dadka28
29. jún 2015

ahojte,neviete náhodou koľko sa platí u notára za zúženie bsm počas manželstva...aký je cenník??neviem to veľmi nájsť,dosť sa mi to tam pletie..