Výživné a určenie otcovstva

suzana121
20. feb 2008

partner mna opustil pocas tehotenstva a nechce si priznat otcovstvo a ani alimenty platit da sa este pred narodenim poziadat sudnou cesto o predcasne vyplacanie vyzivneho ??????????

risiacik27
1. aug 2010

@andzi moc moc ďakujem, veľmi si mi pomohla, idem teda na vec 🙂 a prosím ťa ešte, s tým návrhom mám ísť rovno na súd alebo najskôr na sociálku treba ísť aby bábo zastupovali?

andzi
1. aug 2010

@risiacik27 priamo na súd

risiacik27
1. aug 2010

@andzi moc ďakujem 🙂

karolinka78
13. jan 2011

Mam 3,5 rocnu dceru kvoli ktorej som sa vo februari 2007 vydavala, dcéra sa narodila v júni 2007. Vo februári 2010 som sa rozviedla. Moje exmanzel na dceru plati,problem je vsak v tom ,ze nie je otcom, ja uz bremeno, ktore nesiem nedokazem dalej niest, s jej biologickym otcom som znovu v kontakte,má o dceru zaujem, slubil mi DNA testy,ale teraz ich nechce,pretoze tvrdi,ze moj exmanzel mu malu nemusi dat. Moj exmanzel o tom vie,na DNA testy nechce ist,povedal,ze ak mu dam dokaz -DNA testy s malej biologickym otcom,tak sa dcery vzda,sam vsak na tie testy nepojde.Takze ani jeden nechce ist na testy,zaroven vsak moj exmanzel dceru nechce,ak nie je jeho (chce ale dokaz) a dcerin biologicky otec testy tiez odmieta,pretoze sa boji,ze ju aj tak nebude mat. Ja chcem,aby bolo vsetko na poriadku tak ako ma. Viem,ze na zapretie otcovstva je uz neskoro (má 3,5 roka) a som z toho zufala,neviem co robit. Dakujem za kazdu radu, komentare typu neskoro plakat nad rozliatym mliekom si prosim vas nechajte pre seba,pretoze to ja viem a verte mi kazdu noc placem pri dcere a vycitky svedomia mam neustale. Dakujem vam maminky za rady,pripadne aj kontakt na dobreho pravnika so zameranim na rodinne pravo.dakujem pekne

redangel32
15. jan 2011

@karolinka78 ja teraz riesim podobny pripad. Len ja mam tu "vyhodu".ze maly ma 20mesiacov. A nemusim riesit testy DNA lebo u nas je otec 100% isty. Ja to musim hlavne kvoli menu. Cez tuto stranku som zohnala pravnika, ktory mi poradil a napisal navrh. Drzim palce.
http://www.onlineadvokat.sk/pages/sk/domov.php

bebe87
25. júl 2011

je tu nejaka pravnicka na materskej co mi poradi? dik

tincuska
5. okt 2011

dobry den,mam 16rocnu dceru s muzom, s ktorym som zila v case, ked som bola este vydata. dcera dostala meno po mojom, uz byvalom manzelovi, ten je uvedeny aj ako jej otec. chcem sa spytat, ci moja dcera ma narok o vyzivne spatne od jej biologickeho otca, ktory nema o nu ziaden zaujem a tiez nikde nefiguruje ako jej otec. co mam prosim urobit, ako postupovat?

pupik248
7. okt 2011

...moze matka ako odporkyna pri urceni otcovstva, ziadat spatne vyzivne od narodenia dietata?

alexandra
7. okt 2011

@pupik248 Ano (ak ma dieta 3roky a menej), len musi po urceni otcovstva podat navrh na upravu prav a povinnosti.

nenuska66
8. okt 2011

ahojte chcela by som sa spytat cakam dieta a otec nechce aby ho zverejnila na matrike a nechce aby mu dala jeho priezvisko,ale chcem nech ma povinost a nech plati na male klidne dam moje priezvisko nemam stym problem,ale chcem nech to nezapre.Ja sama by som to nezvladla aj financne.Chcem sa spytat ci na matrike mozem urcit otca aj bez jeho pritomnosti a či je povinny platit keby tam nebol somnou na matrike?Na matriku musim ist vtom meste kde bývam alebo aj možem ist kde je porodnica to je ine mesto kde žijem ale isty okres.Dakujem

diabliq6666
13. okt 2011

@nenuska66 otcovstvo musi on odsuhlasit,alebo musi byt papier zo sudu...ak chces,aby platil,musi byt v rodnom liste zapisany ako otec..priezvisko moze mat kludne dietatko po tebe a nie po nom...to znamena,ze on na matrike musi podpisat nejaky papier,kde sa priznava k otcovstvu a automaticky ho zapisu do rodneho listu..bez toho to nejde.co sa tyka matriky...ides na matriku podla porodnice,kde rodis..tam si matrikarka pripravi papiere a do niekolkych dni si na prislusnej matrike vyzdvihnes rodny list babatka

chrenkovae
19. okt 2011

ahojte babulky otec mojej malinkej neplati vyživne ako mam postupovať isť na socialku a dalej mate niektora skusenosti ako to chodi čo od vas chceli a podobne.Vopred dakujem

drevokocur
1. nov 2011

Ahojte, chcela by som sa spytat na jednu vec, ktoru som nenasla ani v jednom z vasich prispevkov: kedy sa da poziadat o urcenie otcovstva, o testy DNA? Hned po narodeni dietata alebo az po jednom roku jeho veku? Lebo niektori tvrdia, ze az po jednom roku, ale to sa mi nezda...
Moj priatel mal pred zaciatkom nasho vztahu priblizne trojtyzdnovu aferu s jednou zenou, ktora mu zaklamala, ze berie antikoncepciu. Teraz, ked spolu chodime styri mesiace, mu poslala fotku ultrazvuku s tym, ze aha, som v piatom mesiaci a pod ku mne zit. Priatel jej povedal, ze nema problem postarat sa o dieta financne, ale s nou zit nechce a nebude. Jasne jej vyjadril, ze o dieta sa postara, bude jej platit kolko chce, ale za podmienky, ze ak ona dieta donosi a porodi, okamzite pojde na testy DNA a ked sa potvrdi jeho otcovstvo, tak sa mozu bavit dalej.
Tak mi, prosim vas, niektora dajte info, ci sa moze DNA testovat hned po narodeni dietata, a ak nie, kolko treba pockat.
Dakujem vopred a prajem vam velmi vela stastia a pevnych nervov v rieseni vasich problemov.

alexandra
1. nov 2011

@drevokocur Testy DNA sa robia zo slin dietatka (vzorka sa odobera palickou s vatickou z ust dietatka), takze sa tak moze spravit pokojne aj v prvy den jeho zivota.
Stretla som sa aj s nazormi a vyhovorkami, ze nie, lebo je to pre male babo bolestive. Nie, nie je. To len ak by mala chut sa vyhovarat 😉

drevokocur
1. nov 2011

@alexandra Dakujem velmi pekne za Tvoju promptnu odpoved. 😉

lussi17
2. nov 2011

ahojte mamičky ,ja som sa chcela opýtať čo sa týka mena dieťaťa. S otcom dieťaťa nekomunikujem a počula som, že ak on nedonesie na matriku súhlas s menom dieťaťa tak v rodnom liste alebo kde bude mať malý meno neurčené? ak áno ako sa dá tomu predísť,pretože ak nebude mať napísané meno asi ťažko ho pokrstím... ☹
ďakujem

alexandra
2. nov 2011

@lussi17 Ahoj, pokial nebude v rodnom liste dietata, o mene rozhodujes Ty.
V rodnom liste bez Tvojho suhlasu moze byt len ak je Tvoj manzel, alebo ak sa dieta narodi do 300 dni od pravoplatneho rozsudku o Vasom rozvode.

lussi17
2. nov 2011

@alexandra nie je našťastie môj manžel, ale ako otca dieťaťa ho idem udať...kôli výživnému. a tým pádom bude v rodnom liste? alebo až keď prebehne súd? Prepáč mi Alexandra že sa už pýtam ako na hlavu,ale ja už neviem na čom som,lebo z každej strany počujem vždy niečo iné ☹ a nechápem ani to,že ak s otcom dieťaťa nekomunikujem,(kedže ani on nemá snahu) a ani sa s ním nestretávam počas tehotenstva, načo on má súhlasiť s menom bábätka!

alexandra
3. nov 2011

@lussi17
V prvom rade treba vyriesit otcovtstvo, potom vyzivne. Maj ale na pamati, ze ak vyzivne, tak aj stretavanie.
V Tvojom pripade teda:
1. narodi sa Ti babatko, pojdes si po rodny list kde nebude zapisane meno otca, t.j. Ty sama rozhodnes o jeho/jej mene, a dostane Tvoje priezvisko.
2. das navrh na urcenie otcovstva, v navrhu prilozis rodny list babetka
3. prebehne konanie, ci uz s DNA, alebo bez, to je aktualne jedno
4. s pravoplatnym rozsudkom o urceni otcovstva/dohode o otcovstve pojdes na matriku kde si si bola pre RL a tam Ti na pockanie zapisu meno otca dietata do RL

pupik248
7. nov 2011

ja by som sa chcela opytat - otcovstvo je urcene testami, pojednavanie este nebolo, teda nie je este v RL a ani urceny styk. ina moznost ako sudom urceny styk je nerealna - to by museli obe strany aspon komunikovat. co ked ale druha strana spehuje, vyhladava - cista sokova terapia pre dieta. da sa nejako branit, ked slovami to nejde? myslim teda policia a pod

sisaha
8. nov 2011

@pupik248 skus poziadat o predbezne opatrenie, tam sa rozhoduje dost rychlo

diabliq6666
5. feb 2012

maminy..viete mi poradit?ja uz zacinam byt zufala...v juni minuleho roku som dala navrh o urcenie otcovstva a vyzivneho na sud.do dnesneho dna ma zaciatkom augusta min.roka oslobodili od sudnych poplatkov,v oktobri urcili koliznu a oznamili mi meno sudu..to je vsetko,co sa doteraz udialo...ako to mozem posurit?mala ma stale vacsie naroky a ja to prestavam financne zvladat...navrh na predbezne konanie ohladom vyzivneho mi zamietli...vdaka za kazdu radu

ootaznik
6. feb 2012

@diabliq6666 to od juna este nebolo pojednavanie? skus sa opytat koliznej, ak sa s nou da komunikovat....my sme mali termin do 3m od podania

diabliq6666
6. feb 2012

@ootaznik skusala som jej volat,ale ju tam zastihnut je problem...

ootaznik
6. feb 2012

@diabliq6666 ona ma svoje plany, tak si s nou dohodni stretnutie - mala by ti vyhoviet, ved ide predsa o dieta a to je jej praca.

diabliq6666
6. feb 2012

@ootaznik len ide o to,ze mne to nevyhovuje hocikedy...ja som sama s malou a neda sa mi behat s nou po uradoch...a aj so strazenim to je problem,aby ma niekto volno

ootaznik
7. feb 2012

@diabliq6666 a co rodicia? aj ja som s malo u sama, ale rodicia mi pomohli a ked nie, tak som si proste vybavila stretnutie s tym, ze nech respektuju, ze pridem s babatkom.......drzim palce, aby sa ti to nejako podarilo

diabliq6666
7. feb 2012

@ootaznik rodicia chodia do prace...aj jedna sestra,,,ta druha ma tiez male babatko a byva 100 km od nas...s koliznou som uz aj rozpravala..ved moze prist ku nam...ja s tym nemam problem..lebo medzi tych ciganov,co tam chodia by som nerada s malou chodila

ootaznik
7. feb 2012

no ked by prisla ku vam, tak by to bolo najlepsie a v pokoji by ste sa mohli porozpravat.....uz si jej to navrhla? ved ked nie priamo jej, tak nechaj odkaz kolegyni, prip. tel. cislo, aby sa ti ozvala

alexandra
7. feb 2012

Napis staznost na prietahy v konani, treba to adresovat predsedkyni sudu, kde je Tvoj spis. Napises ze vtedy a vtedy si dala ziadost, a odkedy sa nic nedeje. To obvykle pomoze 😉