Zmena priezviska a problémy na úrade

marika886
26. feb 2019

Ahojte,potrebujem surne poradit.
Vydala som sa min rok v uk a zovrala som si manzelovo priezvisko,len on ma koncovku V a ja som va,co sa tyka matriky vsetko sme poslali do ba s prekladmi lebo muz je z litvy a dnes mi bolo povedane zevraj mozem mat iba ova alebo jeho iba v,co mne pride ako totalna hlupost lebo som vydata v uk papiere marriage certificate mam ako ...va takze sa priezvisko neda zmenit citala som ze sa daju vinimky a za za to plati ked si chcem ponechat priezvisko,vie niekto o tomto alebo poradit?dakujem krasne

hama007
27. feb 2019

@marika886 300/1993 Z. z. Zákon o mene a priezvisku § 6 ods. 3; 154/1994 Z. o matrikách § 16 🤗

verca888
27. feb 2019

presne tak, treba si prestudovat ten zakon ktory ti tu napisala hama007. no ak sa inak nebude dat, tak si budes musiet zaplatit.

hama007
27. feb 2019

@marika886 ja som si musela zaplatiť keď som nechcela dať koncovku -ova 5€ 😃

marika886
autor
28. feb 2019

@hama007 viem o koncovke ova no ja mam koncovku iba a tak preto neviem

biela_sova
28. feb 2019

@marika886 Skus sa odvolat s tym, ze je to zahranicne priezvisko slovanskej krajiny, kde lati obycaj ako u nasich priezvisk, kde sa nepridava v zenskom tvare -ova, ale -a. Teda ze sa sprava ako nase priezvisko kvalifikativne, odpovedajuce na otazku: Aky? Aka? SK priklad: Hladky, Hladka. Hruby, Hruba. Rozkosny, Rozkosna. Biely, Biela.