Nízke železo, hemoglobín v norme

motherisqueen
30. dec 2018

Ahojte baby, máte niektorá z krvi zistené nízke železo ale hemoglobín v norme 120? Inak všetky výsledky že v poriadku len železo nízke. Najprv bolo 5, teraz 8. Beriem železo, len sa bojim tych dalších vyšetrení. Citala akomže to moze byt spôsobené aj nejakým nádorovým ochorením, ale to by bol nízky aj hemoglobín nie , je to vlastne už chudokrvnosť keď mam len malo železa, ale hemoglobín v norme alebo len jednoducho nedostatok železa ? Dakujem vaaaaaam ♥️

mogaa
30. dec 2018

Železo je nie len v krvi ale existujú aj zásoby železa...Až keď máš dlhodobo nízku hranicu železa tak klesne hemoglobín. Mama to má rovnako - železa málo už dlhodobo a skoro stále slabá anémia.....Najskôr mala hemoglobín 114 tak začala brať železo zvýšil sa hemoglobín na 120(norma), prestala brať železo a opäť hemoglobín 108....Norma na hemoglobín (pre ženu) je od 120hore....ak ti klesne pod 120 už si slabo anemická....takže u mamy sú aj tie zásoby a aj aktuálna hladina železa v krvi nízke. Ale u teba to tiež nie je s tým železom žiadna sláva, tam stačí ak budeš mať menzes a hneď anémia...

motherisqueen
autor
30. dec 2018

@mogaa áno ja už beriem železo ale ja ho mam dlhodobo nízke a dlhodobo hemoglobín 120. Tak neviem ako to je možné. Myslím Že sa stravujem normalne

mogaa
30. dec 2018

Tých 120 je spodná hranica normy, tým že berieš železo tak máš hranicu 120 a nemáš ešte anémiu, ale je to hraničné. Ak by si prestala brať to železo tak o pár týždňov ti klesne aj hemoglobín a máš anémiu. My sme to skúšali zvýšiť stravou len ono stravou získať železo je hotové umenie.... Musíš si dávať pozor že hodinu pred a hodinu po čo ješ potraviny obsahujúce železo nesmieš jesť potraviny s vysokým obsahom vápnika, inak sa prijaté železo nevstrebe ale vylúči....Naopak vstrebávanie železa podporuje C vitamín, takže sa odporúča s touto stravou prijať kúsok ovocia alebo pokvapkať takúto stravu citrónom či zapiť vodou s citrónovou šťavou.... Takže veľa železa obsahujú napr.strukoviny, ale ak si dáš napr.šošovicový prívarok, tak prijaté železo zo šošovice sa ti hneď aj vylúči lebo v prívarku máš smotanu alebo mlieko....čiže ak chceš aby sa ti železo zo šošovice vstrebalo tak si urob šošovicovú polievku so zeleninou a na tanier si pokvapkaj pár kvapkami citr.šťavy....1xza týždeň hovädzie mäso alebo hovädzia polievka, čučoriedky, veľa byliniek, často používať petržlenovú vňaťku dobré je sladiť Melasou alebo si denne zarobiť 1lyžičku Melasy do vody, žihlavový čaj.....

wodanka
30. dec 2018

@motherisqueen ahoj viem o com pises, aj ja to tak mam. Hemoglobin okolo 120, ale feritin (zasobne zelezo) mam len cca 9. Beriem lieky ale moc to nepomaha. Pri normalnej zatazi je vsetko ok, ale akonahle chcem sportovat, tak uz to neudycham a rychlo prichadza unava.

abbey1
30. dec 2018

To veľmi dobre poznám. Keď užívam dlhodobo prípravky od hematologičky, hemoglobín stupne na 105. Železo už aj 2 bolo 🙂. Príde menzes a zasa hemoglobín dolu. Čiže zásoby železa nemám šancu doplniť. A tak dookola.

mogaa
30. dec 2018

@abbey1 skús popri železe od hematologičky denne si zarábať Melasu, buď si to daj do vody, do čaju alebo si s tým oslaď ovsennú kašu. Nám to zdvihlo železo, síce stále nebolo v norme ale zvýšil sa hemoglobín na 120 a cca za mesiac, ale bez liekov. Len tam záleží z akého dôvodu je nízky hemoglobín, ak je to len železom tak to len dopĺňať ale snažiť sa aj prírodnou cestou, lebo tabletkami sa tiež vstrebe len časť prijatého železa.

abbey1
30. dec 2018

@mogaa Melasa mi už z uší vyteká a stále rovnako ju neznášam. ;)

motherisqueen
autor
31. dec 2018

@mogaa nie nie ja mam cely život ten hemoglobín 120 aj keď som nebrala ešte železo :D zelezo beriem len teraz asi mesiac tak som zvedava ake budú výsledky teraz. . Mna skôr štve prečo mamto zelezo nízke

mogaa
31. dec 2018

Ale to je to , že z tej stravy sa ti málo železa vstrebáva a preto je aj hraničný hemoglobín. Tým že berieš teraz to železo v tabletkách tak by mal stúpnuť aj hemoglobín.....mame napr. železo nenasadzovali ani ked mala hemoglobín 104 - a železo bolo nízke), doktorka len povedala slabá anémia(a to chodila internistke aj na nefrológiu), až neurologička keď videla výsledky hneď povedala že nasadiť železo, nasadili sme železo a potom sme začali dávať pozor na tú stravu(tbl železo sa vysadilo) a cca za mesiac mala už hemoglobín 120....@abbey1 hej tá Melasa je hnusná, my sme ju dávali do strúhaného jabĺčka alebo ovsennej kaše aby sa zamaskovala tá chuť....ale pridala aj hovädzie mäso častejšie, aj strukoviny či sezam....tam si treba dávať aby sa to nekombinovalo s vápnikom lebo sa to nevstrebe....

elizita
31. dec 2018

Ja som mala v prvom tehu opacny problem, na ktory mi doteraz ziadny doktor nedal vysvetlenie. V ten isty den mi bola brana krv u gyn aj vseob. U gyn mi vysiel nizky hemoglobin a u vseobecnej zelezo 29 - moje zivotne maximum!

mogaa
31. dec 2018

@elizita ale nízky hemoglobín môže byť z viacerých príčin - ti nízke železo je najčastejšia, ale môžeš mať aj málo vit. B6, B12, kyselina listová alebo potom sa odosiela hematologičke a tam zisťujú príčinu - môže byť napr.znížená činnosť kostnej drene...tých príčin tam môže byť viac - len to nízke železo býva najčastejšia príčina

eliska13
31. dec 2018

@motherisqueen liečis sa u hematolgicky?
Kontrolovali Ti či nemáš cysty, myomy silný menzes, skryté krvácanie?
Ja mám myom a z toho silný menzes musím na operáciu tiež beriem železo bez neho som troska

elizita
31. dec 2018

@mogaa preto je to hovadina, ked neberu tehu aj samostatne zelezo si mysli

motherisqueen
autor
1. jan 2019

@eliska13 ešte sa neliečim ale asi má pošlú ak to bude zle tie výsledky teraz v novom roku. Myom neviem ale ku gynekológovi chodim pravidelne na prehliadky a nikdy na nic take podozrenie nemal. Je pravda že mam menzes dlho. Mam 40dnovy cyklus a potom asi 8 dni menzes ale nezdá sa mi že zas nejaký extra hrozný.

kikakonyova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz