Ročný syn papá stále to isté. Čo mám variť?

renata5
29. júl 2012

ahojte dievcata moj maly bude mat rok ale nejako odmieta aj kasu vyzivu zda sa mi ze chce stale nieco nove a ja neviem ze co..na ranajky ma mlieko 250ml,,desiata jogurt 150ml..obed polievka a druhe zeleninka z maskom alebo rybku alebo vajicko ,,,,,olovrant nic ine nechce ako dalsi jogurt,,potom mu nastruham jablcko dam bananik tak spapa piskoty nechce a na veceru obcas spapa kasu ked nie vypije mlieko...to je vsetko prosim poradite mi co by som mu tak mohla varievat ci uz mozem dat aj detsku krupicu ozaj spapa aj chlebik ale strasne malo vypluva a skusala som aj vianocku aj natierky ale nechce...

mahmulienka
29. júl 2012

@renata5 mozno by si mohla skusit naservirovat mu to nejako inak, zaujimavejsie, vytvorit nejaku tvaricku, zvieratko, proste obrazok na tanieri (viem, piplacka, ale za pokus to stoji).
alebo, co fungovalo u nas, ked saska nechcela papat, davat mu to akoze z tvojho taniera.
a inspiracii najdes na internete naozaj miliardu, to sa tazko nieco odporuca, ked je toho tolko, skus si pogooglit 🙂
drzim palce

mandarinkadarinka
29. júl 2012

ahoj, ja ti napisem nas jedalnicek, mame 13 mesiacov, mlieko nepijeme, lebo mame alergiu na kr. mlieko.

Takze:
ranajky - bud ovsena kasa s ovconym pyre alebo iba samotne ovocne pyre. tie robim zasadne doma, nedavam kupovane, hocijake - jablkove, hruskove, jahodove atd - je to za 5 minut uvarene aj rozmixovane.

Desiata - bud chlebik s nejakou natierkou, napr. avokadovou . roztlacis avokado, pridas olivovy alebo repkovy olej a das na chlebik alebo cerstve ovocie . napr. banan, maliny, jahody, dynka - tu moj maly velmi lubi. alebo sojovy jogurt

obedik: tak toho je dost vela: ja to vacsinou robim tak, ze v hrnci si uvarim aj masko aj zeleninku so zemiakmi, a mam aj vyvar na polievku. Zo zelininy davam vzdy: brokolica, mrkva, cesnak, karfiol, cibula. potom roztlacim zemiacky s troskou vyvaru, a osobitne masko so zeleninkou. do vyvaru este pridam pismenka a mame pismenkovu zeleninovu polievocku.
ine obedy: my lubime: pismenkove cestoviny a masom, rajcinou a cibolou - to das podusit pomlete masko, cibulu a osupanu rajcinu a rozmixujes. alebo vyskusaj rizoto, moj maly ryzu lubi aj nasladko s ovocim. maly velmi lubi aj spenat so zemiakmi a zltkom

olovrant: bud surove ovocie, alebo pyre

vecera: bud spaldova krupicova kasa s ovocim, alebo ovsena kasa s ovocim alebo ryza so zeleninkou alebo cestoviny s maskom a zeleninkou.

katren
29. júl 2012

@renata5 skus pozriet diskusie o jedalnickoch...nedavno sa tu riesil aj jedalnicek rocneho dietatka 😉
my papame uz v podstate vsetko, na nic nemame alergiu, no nesolim a nekorenim.....prisposobujem to detom, ved my si mozme aj na tanieri dochutit 😉

careamell
29. júl 2012

Niekto tu minule dával linky na stiahnutie knižky Návod na prežitie pre baby popros kočky,či niektorá nemá, že by ti poslala. My sme vyskúšali všetky recepty, sú tam veľmi dobré rady a návody. 🙂 Jaj a malému chutilo skoro všetko dokonca aj ostatným doma.

pingu1
29. júl 2012

my uz 2 roky jeme len vyvar a maso s ryzou....... co viac dodat?

a2303
29. júl 2012

Pri dcérke som už ako ročnej dávalo toho viac (ale vždy som jej varila zvlášť bez soli a vety a pod.) dochucovala som (dochucujem už aj synčekovi bylinkami - jemne).
Dcérke som ako ročnej na raňajky dávala chlebík s maslom, nátierkou (mrkvová, rybacia, z vajcová) prípadne koláč som napiekla, alebo jogurt s rožkom. Desiata ovocie (synčkovi nevarím ovocie na pyré, nastrúham čerstvé a papá ho tak). Na obed vývar s cestovinami (pri menších detičkách s bezvajčenými cestovinami), a potom bez oleja (varím skoro vždy bez oleja) v zepteri mäsko, zemiaky, zeleninka (sparené a mäsko pustí výbornú šťavu) alebo s ryžou, alebo prívarky (zo sójového mlieka so sójovými fašírkami) alebo zemiačiky so sójovými fašírkami, alebo perkelt (taký nie veľmi dochutený ako pre dospelých len trocha cibule,cesnaku, jemne papriky, majoran) s domácimi haluškami alebo špagety so sójovými granulami. Podľa mňa by si mala skúsiť prívarky tiež ako som vyššie písala (použi sójové mlieko, bobkový list, a poprípade nejaké ešte jemné bylinky, ktoré používaš). Poobede sme mávali koláč alebo ovocie (synček zatiaľ máva ovocie, koláč bude asi až od roka - samozrejme pečiem ovocné koláče alebo piškotové, určite nie presladné s plnkami). Na večeru sem-tam kaša ale väčšinou to čo bolo na obed, alebo chleba vo vajci (ten zbožňuje do dnes dcérka, tam ten olej ale bohužiaľ musí byť) alebo nátierkový chlebík. Synček má 9 mes ale zriedka má na večeru kašu (tú ma skôr na raňajky) väčšinou mu na večeru niečo navarím (pod. ako obed). Vyššie písané som dávala dcérke keď mala rok. Držím palce aby sa pekne rozjedol, každé dieťa je iné. Chce to len fantáziu a čas...

smejko123
29. júl 2012

Tak teraz mam vazne obavy ked kazda jedna z vas este dietatu nesoli moja ma 1 aj 4 mesiace a od roka uz solime davam jej jedlo ktore mame aj my ,samozrejem nie vseko .musim to trosku napravit a menej soli .aj ked teraz mam obavy ci my to vobec bude papat ked je zviknuta na solene .uff dufam ze to nebude mat v buducnosti nejake zle nasledky .

luciferkax
29. júl 2012

smejko123, ja TIEž SOLíM, trocha menej ako nám, ale predsa. Od roka som mu postupne začala soliť, myslím, že aj soľ má svoj význam v tele a netreba ju nasilud eťom odopierať...

boska79
29. júl 2012

cestoviny, zemiaky - ked tak rozmyckane ako pyre, s omackou a maskom...alebo zeleninou... chlebik.. pecivo ked mu das do ruky nepapa? ryza... da sa toho vymysliet dost..

zuzkat1
29. júl 2012

ked uz ma rok tak pomaly moze papat co varis vam...zaklad uvar rovnako a predtym ako to pre vas dokorenis jemu odober trochu.... v roku uz na varenie mozes kravske mlieko pouzit do privarkov, pudingov..
@a2303 to len tak bokom...soja je dost silny alergen...ci nie? teda aspon ja som citala ze malym detom soju opatrne...

zigzag
30. júl 2012

renata5 ahoj, tu je co davam ja Ranajky: bio vlocky viacdruhove s postruhanym cerstvym ovocim a vlasskym orieskom a cerstvo podrvenymi lanovymi semienkami (to koli DHA, rybu som este nedavala) a to s kyslou smotanou pomiesane vsetko, nevarene

Destata: tvaroh s cerstvym ovocim(ked nemam ovocie tak mam uvareny cerstvy lekvar, marmeladu, tak davam to), niekedy prihodim aj piskotu

Obed: varena zeleninka so zemiakom, ryzou natural plus pridam masko, spenat,, alebo cuketka s vajickom a mrkvou,na masle, alebo olivovom oleji, niekedy na zjemnenie pridam smotanu..

Olovrant: postruhane ovocie, chlebik s maslom, popripade dojeme co ostalo od obeda, cuketku a tak
Vecera: spaldovo-psenicna krupicka z plnotucneho mieka s maslom a postruhanou horkou cokoladou (kakao je zrave ), alebo kasu s miekom, alebo vlockys kyslou smotanou

teraz som zacala ponukat aj surovu zeleninu, paradaju a uhorku, zatial ziadna slava,

henikav
30. júl 2012

Ked mal moj syncek rok, zacala som mu postupne do jeho jedalnicka pridavat nasu normalnu stravu, vtedy som prestala pouzivat silne koreniny, my dospeli sme si vzdy dosolili a dokorenili, inac jedol skoro vsetko s nami, len v pripade ze bolo nieco tazke, tak dostal svoju detsku papinku, vtedy zacal prechadzat na normalnu stravu. Vzdy som my vybrala z jedla to najlepsie, on samozrejme vzdy pokukoval po tanieroch ci sme ho nahodou neoklamali, ci nemame my lepsie 😀 😀 😀 😀 😀

zmrzlinkams
30. júl 2012

detsk krupica je od roku ..
skus mu dať na ranajky chlebiček so syrečkom alebo masielkom male to začala chutiť a davam jej to tyž. na dov. sa to naučila ked videl okolo seba ludi papať nezje celu polovičku ale nevadi doje s mliečkom, trhm jej to lebo by to bolo všade a ta jej dvam a niekedy to mliečko použijem ako na zapijanie v pohriku a potom dopije takto s nauči papať chlebik, jogurtiky, detske vyživky - domáce, ovocie, je toho spusta a teraz je leto na vyber máš kvantum zeleniny a ovocia, možeš urobiť špenátik s mliečkom a žltkom a cestovinami, možeš urobiť tekvicou, cuketovu, patizonovu omačky so zemiačikmi, polievočky, karfiolovu, brokolicovu, už može papať aj fazulove struky, paradajky, hrašok a kukurica tak z toho niečo urobiť, ovsene vločky, pohanky, ryžu, zemiaky, cestoviny len to skonbinovať, masko kur. morč. akorát ja rybu nekupujem rybu davm zasadne len v sličku lebo s bojim kupovať surovu rybu v obch., zajačika može papať, teraz zhradka dava plno možnosti ktore sa daju využiť alebo kupiť na trhu kde sa zelenina predava a doma len skonbinovť a uvariť, mrkva petržlen, zeler, por, kareláb - a máš zeleninovu polievočku .......... možeš pomaly variť tak akoby si varila pre seba len bez korenin, soli a vegety a pre vás porciu si dochutiš - odoberieš pre maleho
vyskušaj a uvidiš ako ti to bude chceť - aj ty keby si jedla kždy den to iste tak by ti to prestalo chutiť... 🙂

kissinka111
12. dec 2017

Ahoj my mame rok a papame toho dost. Ranajky zatial mlieko s kasou zahustene, potom na desiatu mame jogurt s vlockamy alebo s jablkom,bananom, pripadne presnidavku alebo uz aj termix. Na obed papa masko s cestovinou,spenat s vajickom vlockamy,ryzou, sosovicovu polievku na husto zo zemiakmi, blokolicovu polievku je toho ozaj vela on zje vsetko zatial. Olovrant to ako aj desiata pripadne rozok s maslom, vianocku,babovku,krupicovu kasu,prazenicu z celeho vajicka, a vecer opät mliecko zahustene. Obedy dochucujem tak ako nam akurat menej a solim uz davno a maslo do prikrmov davam od 4 mesiaca. Nemame ziadne problemy a maly vsetko zje a ete mu je aj malo 😀