Ako dostať do dieťaťa tekutiny?

kili
23. jún 2008

no ako, všade sa len hovorí / píše, že sa dieťaťu má často ponúkať piť, ale keď nechce???
Včera sme boli skoro celý deň pri vode a Samko vypil možno 50ml. Väčšinou sa napije len, keď je hladný a ponúkam mu zriedený džús. Pred chvíľkou som do neho dostala 20ml asi takým spôsobom, že som ho silno chytila, strčila mu cumel do pusy a striekala ním. On sa metal, reval, drhol sa, ale inak do neho tekutinu dostať neviem. Neviete mi poradiť?

sniezka
9. nov 2008

ja som tiež čítala niekde že deti okolo roka 45 - 55 ml tekutín na kg hmotnosti za den. Akurát neviem, či je v tom zarátané aj to čo prijmu v potrave, ale myslím si že nie, že je to skôr len množstvo ktoré by mali vypiť.
ja osobne som slabý "pijan", boli časi keď som denne nevypila viac ako 6 - 7 deci tekutín, po pôrode som začala kojiť a do pitia som sa vyslovene nútila, aj teraz to tak robím. A jakub je v tomto asi po mne, bol plne kojený do 6 mesiacov a na inú tekutinu si nevedel zvyknúť ani na iný spôsob podávania tekutín. Takže niekedy nevypil viac ako 100 ml za deň + to kojenie. Lenže postupne som ho začala odstavovať, lebo mi odmietal úplne aj papať a to preto lebo stále vysel na prsníku, ale iné tekutiny namiesto toho nechcel. Kojenie sa zredukovalo na 3 krát za deň vždy pred spaním (aby aspoň niečo zjedol), ale mliečka už mám naozaj pomenej (kedysi som si z plného prsníka odsala aj 150 ml, teraz max. 5 ml). Z tekutín si zvykol len na čistú vodu, tú sme mu museli dávať v striekačke. Niekoľko krát sme už mali vypísaný poukaz do nemocnice na infúznu liečbu kvôli začínajúcej dehydratácii. To som vždy odmietla a vodu som mu dávala nasilu a zvýšila som intenzitu kojenia (to bolo keď boli veľké horúčavy, alebo keď mal hnačku). Veľmi dlho sme sa s týmto problémom trápili až som prišla na tento fígeľ: urobila som mu do fľaše kakao, z normálneho kravského mlieka. Povedala som si že aj mne chutí, tak to skúsim jemu. Samostné mlieko mi vôbec nechcel, UM už tobôž. To som niekoľko krát skúšala a nič, ale na kakao sa celkom chytil. Vypije mi ho tak 2 dcl za deň (na 2 krát) + cca 150 - 200 ml vody a trošku materského mlieka. Snáď mu to stačí. Som toho názoru, že niektoré deti aj ked tekutinu ich telo potrebuje, nepocitujú smad a môže dojsť k dehydratácii a preto im treba prísun tekutín korigovať, ale na vlastnej koži viem, aké je to ťažké dostať do neho trošku vody navyše

sniezka
9. nov 2008

ešte ma napadla jedna vec, ako som zisťovala, či jakub začína byť dehydrovaný. No okrem známych prejavov samozrejme (suché sliznice, vpadnuté očik, vpadnutá fontanela a suchá koža) - to som niekedy nevedela dobre posúdiť. Kúpila som si v zdravotníckych potrebách prúžky na testovanie moču, konkrétne aceton v moči (alebo ketóny, či ketolátky). Ak je v moči prítomný acetón, jednou príčinou môže byť práve dehydratácia (príp. ešte delhodobé hladovanie má vraj takéto prejav). Takže keď som bola na pochybách, som otestovla moč a často v ňom bol acetón prítomný, čo mi vždy potvrdil aj laborat. rozbor v nemocnici. Zárovň ma to niekedy ukľudní, keď sa mi zdá, že posledné dni málo pije, tak mu pre istotu otestujem moč a keď je úplne negatívny, tak som kľudná, akonáhle tam vysočí ten acetón, začínam konať, lebo viem, kam to až môže zájsť.

simaha
10. nov 2008

Ked mi maly nechce pit striekam mu cajik s flasky do ust stlacenim cumlika.Obidvaja sme spokojny lebo jemu sa to paci a ja som rada ze som dostala donho aspon trochu tekutiny.

megee
10. nov 2008

simaha zkoušela jsi mu dát třeba jupíka nebo něco podobnýho...u nás je to to jediný co je ochotný pít občas když se zadaří tak vypije i celou tu flašku za den..u nás je totiž výkon už i půl flašky...

simaha
10. nov 2008

Jupika este asi nemoze ma len 10mes.Skusala som ale davat ovocnu stavu co je od 4mes.ale nechcel musela som ju potom vypit ja.Najradsej ma Feniklovy caj ovocne mu moc nejdu.

megee
10. nov 2008

no my máme 11 měsíců a když nic jiného nepije tak aspon toho jupíka, nic jiného do něj totiž nedostanu ☹

nissanek
11. nov 2008

Tak mne prijde taky rozumnejsi doporuceni 50 ml na 1 kg vahy, ale pokud je to jenom to co vypije (bez jidla), tak jsme stejne v kyblu 😕 , protoze Kika vypije tak 250-350 ml (a to jen kdyz ma dobrej den). A vejky jedlik taky neni...no cpu to do ni horemdolem.
sniezka - to je dobry tip s tim tesovani moci, vyzkousim
megee - jupika v 11 mesicich ????, pokud chce neco sladkyho, tak to jsou asi lepsi ty ganulovany caje, jen se to musi vyzkouset co mu chutna. Pokud ale mas vse odskouseno a stejne jste zkoncili na Jupiku, tak to uz fakt nevim co je lepsi, jesli tohle nebo nepit vubec ☹

frog
11. nov 2008

nissanek jupík tedka delá nový pití Jupík aqua,je to bez konzervantů a přidaného cukru,naše malá na něm taky ulítává..starej kalsickej jupík bych jí taky nedala,je děsně sladkej 😠

martinaema
11. nov 2008

sniezka ale mlieko a kakao nie je pitný režim, ale strava.
Emka tiežnič moc nepila, ale po roku, ked sa trošku viac rozjedla, tak aj viac vypije. Nie je to veľa, ale aspoň tých 400-500ml. Začínala som s čerstvou šťavou ovocnou riedenou s vodou

radka.m.
11. nov 2008

marti-mlíko se do tekutin taky počítá.

martinaema
11. nov 2008

počíta ale nad rámec tých 50ml/kg/deň. Povedzme že 10kg dieťa má vypiť 500ml tekutín + tekutiny v potrave(mlieko, polievka, ovocie). Aspoň ja som to takto pochopila 😅

sniezka
11. nov 2008

ja do tých tekutín rátam aj mliečko (kakao), akurát počítam s tým, že je to pre dieťa sýtejšie ako keď by vypilo také isté množstvo vody. Myslím, že ak to niekto do tekutín neráta, tak len kvoli tej sýtosti (kaloricky to asi zodpovedá normálnej tuhej strave). Ale nie som si istá, či to chápem správne. V každom prípade Jakub mi predtým to kakao nevypil a nič iné okrem toho nepil, takže u nás je to plus k tekutinám, ktoré do neho za deň dostanem (to množstvo vody, ktoré mu dám sa nejako nezmenilo, keď si obľúbil kakao). Vlastne ja mu ho ponúknem aj tak vždy len pred spaním, počas dňa a počas jedenia dávam stále vodu (po striekačkách).

megee
11. nov 2008

nissanek já právě odskoušela snad všechny ty granulované čaje, i klasické čaje,čistou vodu...a nic nechtěl pít...tak si říkám, že je lepší když pije jupíka než aby nepil vůbec

pelmisek
12. nov 2008

megee naprosto souhlasím 😉 jsme na tom úplně stejně, ale nejvíc vítězí ředěný jablečný džus

martinaema
12. nov 2008

ozaj a malá sa tak viacej "rozpila" ked som jej začala dávať piť z normálneho skleneného pohára. Z toho bola dobrá aj voda z vodovodu 😀

womenne
12. nov 2008

Ahojky aj ja som mala problemy dostat tekutinu do Nikolaska,ale zistila som že ked ma novu flašu alebo pohar tak pije osto šest 😎 takž mame 3flaše,prednedavnom som im kupila nove,tie su fakt super a 2pohare s macikami ktore obmienam a funguje to 😎 takto ho motivujem

megee
12. nov 2008

martinaema to začnu taky zkoušet včera tak pil od dědu ze skleničky... no jsem vážně ráda kyž do něj za den dostanu aspon 100ml jupíka 😀 , jo a dr. mi řekla, když jsem jí říkala, že nepije, že prý asi nemá potřebu pít...dobrý co?

18slniecko2
26. okt 2014

Ahojte. My mame tiez problem. Mala ma 5mesiacov, uz dva tyzdne je na tuhej strave, lebo mi doslo mlieko a nevie si chytit flasu. Teda hryzie ju vytlaca jazykom, ked jej dam striekacku tiez sa drhne atd, lyzickou a vselijak inak vypluva. Ci vodu, caj, dokonca som skusala par kvapiek svojho mlieka(take zbytky co tam mam, ktore ju nenasytia) a tiez to vypluva. Som bezmocna a neviem co robit. Sa bojim aby nebola dehydrovana. Nechce papat ani polievocky

michaela510
13. dec 2015

Najlepsie je co najskor naucit dietatko pit cez slamku... Nasej sa to velmi paci.

Tu som videla ako naucis pit dietatko so slamkou

https://www.youtube.com/watch?v=yWiCN1NFQcw
ivanka_kralikova
28. dec 2015
Používateľ ivanka_kralikova je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od ivanka_kralikova.

@kili my sme na to sli trosku jemnejsie- zacali sme vodicku (dojcensku vodu) pridavat do kasiciek.. resp. mu stale robim aj polievocky, alebo rozne ovocne stavicky, s lyzickou medika nech mu chutia... takze aj tak sa daju doplnat tekutiny. hlavne pozor aby vodicka bola bud prevarena alebo balena voda- idealne dojcenska, nech mate istotu co pije. my radsej dame balenu vodu ako by sme riskovali rozne chemikalie vo vode. drzim palce nech sa dari 🙂 krasny dnik

princezna_bosorka
10. dec 2023

dzbanik s pipou, aby si mohol sam capovat vodu (prip. do vody prihodit nejake ovocie,ktore ho bude zaujimat). Vela melona a ineho vodoveho ovocia (nepije, ale zje nejake tekutiny). Prip. zistit, ci nema nejaky zdrav. problem (oblicky? mocovy mechur?)