Dokedy dávať ráno a večer dieťaťu mlieko?

lubigina
12. mar 2009

Mam 2,5 rocneho syna. Rano a vecer dostava vo flaske mlieko. Zaujimalo by ma, dokedy mu treba takto mlieko davat?

sisanka
4. júl 2011

@denisocka jojooooj moj maly je tiez taky jedak....ale mlieko mu nikdy neodopriem,ked pyta tak mu dam...az ma aspon nieco v brusku....su dni ked sa napapa pekne a potom zas ked je bieda aby dal nieco na ust....ale za to je chlapisko riadny z neho,clovek by ani nepovedal ze nechce jest....

minnie30
4. júl 2011

@mamabiba môj skoro 9 ročný takto si preberá v jedle, najhoršie, že 11 mesačná dcérka mi už skoro tri mesiace takto štrajkuje a ja som zúfalá, len by celé dni visela na prsiach, žiadne mäso, zemiaky, ryža, cestovina, chleba, rohlík, maslo, zelenina 😖 proste nič, jogurt už tiež nechce

mamabiba
4. júl 2011

Ja som to už tu písala viac x. mne z jedením pomohla dr...radou. Striktné dodržiavanie jedálneho režimu. Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. nechceš raňajky? nevadí dostaneš až desiatu. Nechceš ani to? bude až obed a tak ďalej...žiadne dokrmovačky z ľútosti medzi týmito chodmi. pretože prístup k jedlu má a ke´d bude mať hlad a bude musieť vydržať tak si to aj ona rozmyslí, či bude vymýšľať, alebo nie. Nám to zabralo asi tak po 2 týždňoch. Chce to dosť pevné nervy, ale oplatilo sa. Občas to aj teraz musím na pár dní nastoliť ke´d začne moc vymýšľať, ale zaberá. Je už dosť stará aby ste si na kojenie vyhradili presný priestor, že teraz sa papá mliečko...napr keď sa zobudí, alebo pred spaním.

denisocka
4. júl 2011

no ja mam s jedenim nejaky blok,ja dokrmujem hlupostami ak nechce.asi by som mala urobit ako tvoja dr.radi.

andrejka1974
4. júl 2011

ahoj dokedy bude chciet mojsa dcerka si ho pyta rano,naobed a vecer a niekedy aj v noci pijeme stale nutrilon ar a to mame 2 roky a 9 mesiacov

mamabiba
5. júl 2011

@denisocka práve to dokrmovanie hlúposťami je najväčší problém. Deti vedia, že ak nezjedia čo majú, potom dostanú to čo chcú...čiže sladkosti, jogurtíky a podobne. Ale na tom sa musíš dohodnúť aj s manželom aby to dodržiaval. Hlad ich donúti sa najesť, aj keď zo začiatku budeš mať pocit, že žijú zo vzduchu. Bohužiaľ, toto je metóda "kto z koho", kto bude mať pevnejšie nervy. Ty, alebo dieťa? Zo začiatku je to ťažké, keď vidíš, že ti neje skoro nič a budeš mať 100 chutí mu predsalen dačo dať. Ide o to vydržať a ukázať ďeťom pevnú vôľu, že ty si tá, ktorú treba poslúchať. Držím všetky palčeky aj keď sama viem, aké je to ťažké, treba vydržať 😉

anjelicek26
5. júl 2011

@matica2 - aha a preco je prosim ta pit mlieko dolezite? Nejako mi to nedochadza, co mame doma teliatka? Po dobe dojcenia - resp. jeho nahrady umelym ci kravskym mliekom toto uz nie je pre dieta potrebna potravina. Zatazuje dietatu pecen, oblicky, zahlienuje cely organizmus, dieta tazsie travi, prosim ako na co je mlieko v takmer skolskom veku dobre??? Stale tu panuje fanatizmus podporovany mliekarenskym priemyslom, ze pit mlieka na litre je taaakeeee zdrave. Fakt mi niekedy rozum zastava.

mamabiba
5. júl 2011

@anjelicek26 no tak piť mliečko je trošku dobré a prospešné kvôli kalciu a iným vitamínom, ale ak dieťa nechce piť mlieko, dá sa to nahradiť aj inými mliečnymi výrobkami a aj to v primeranom množstve. podľa mňa...všetkého veľa škodí. Moja ho pila iba z fľaše, z pohára ho nechce a to do 6 rokov a iba u babky, pretože to bolo ich také malé tajomstvo a raňajší rituál 😉 . Kvôli ničomu inému, iba mala dcéra dobrý pocit, keď sa zobudila a zakričala na babinu že chce mliečko a moja mama utekala jej ho spraviť. Ja som kojila do 8 mesiacov, asi do 1 roka a 3 mesiacov sme dávali sunar a potom prešla na kravské. Doma mi z fľaše nepije asi od 3 rokov.

tanulka18
5. júl 2011

@lubigina moj syncek zase zje toho strasje vela,bude mat 15 mesiace a este vypije tri flasticky mliecka rano pred spanim a v noci....

anjelicek26
5. júl 2011

@mamabiba - no vitaminov je v kupovanom mlieku zufalo malo, hlavne v tom pasterizovanom a kalcium ziskavas z 1000 inych veci a nie prave z mlieka. Videla si uz nejake zviera, ktoremu chyba kalcium? Nie, ziskavaju ho normalne z inej stravy, po dobe dojcenia proste nie je potrebne mlieko pit. Podla mna sa staci nad tym zamysliet a dava to zmysel.

Myslim, ze tolko zivocisnych bielkovin, ake davame nasim detom vo forme mlieka im moze len a len uskodit :( Navyse asi 20% deti po tretom roku zivota nevie mlieko vobec stravit, straca tuto schopnost - co je celkom logicke, kedze pit mlieko uz nepotrebuju. Vela deti ma neznasanlivost na mlieko, bolesti bruska, riedku stolicu, caste sople, kasle, zahlienenie a pripisujeme to tisic inym veciam a nie prave mlieku. Isteze sa z naseho jedalnicka uz mlieko neda UPLNE odmysliet, tiez pouzivam do varenia, dcerka papa jogurty, syr, acidko... ale mlieko na pitie jej nedavam. Sem-tam si vypyta, k palacinkam a podobne, ale na pitie jej ho inak nedavam. Podla mna sa to nema s ziadnou potravinou prehanat a ako ritual rano vecer mlieko do X rokov veku je proste prilis vela :(

@tanulka18 - no ved tvoj maly je este malinky, 15 mesacne dieta jasne, ze ma dostavat mliecko...

tosomja
5. júl 2011

Ja pijem mlieko každé ráno a večer doteraz 😅 ale moja dcérka nechcela UM, teraz jej dávam polotučné a vyzerá to tak, že je spokojná, uvidíme dokedy...kým bude chcieť, budem dávať, keď nie z fľaše, tak z pohára

mamabiba
5. júl 2011

@anjelicek26 každé dieťa je individuálne. Pokiaľ mu mlieko chutí, nech ho pije. A pokiaľ mu nerobí problémy. Je to na každej maminke. Ale na silu určite nie!!! 🙂

anjelicek26
5. júl 2011

@mamabiba - jj jasne. Len ja sa vzdy smejem napr. ked niekto povie, ze 4-5 rocne dieta koji a je to katastrofaaaa, nic mu to mlieko nedava, ako moze a podobne, potom ide do chladnicky a naleje svojmu dietatu pohar mlieka. Co to dava jemu? Nie, ze by sme mali kojit tak dlho 😅 Len mi to prijde ako taky paradox 😅

mamabiba
5. júl 2011

@anjelicek26 každá mama sme iná 😅 pokiaľ to mliečko deťom chutí a nerobí im žiadne problémy, tak prečo mu ho nedávať. Určite lepšie, ako keď mamina 3 ročného dieťaťa siahne do chladničky a vyberie pre neho kokakolu.
Ja sa kojiť chystám, ale iba do toho času, do kedy nám to bude vyhovovať, čo bude asi cca 8 mesiacov. Chcem sa čo najskôr vrátiť do pracovného kolotoča. Našťastie mám takú prácu, ktorú môžem robiť aj z domu, ale občas treba na dajaké tie stretnutia vypadnúť von.

matica2
12. júl 2011

@anjelicek26 ja som sa vyjadrila že, niektorým detom ked zobereš flašu tak prestanú pit mlieko a nepísala som ako je mlieko dôležité. niekto to má ako večerný rituál, vypije mliečko a ide spat. a flaša mlieka ráno a večer určite tak velmi nezatažuje organizmus.

ywana
13. júl 2011

...moja dcéra má 12 rokov a pije mlieko ráno aj večer...

andrejka77
13. júl 2011

tak pokiaľ si pýta tak nech pije moj brat ma zas 29 rokov a pijestale kazde rano, vecer neviem 🙂 🙂

ywana
13. júl 2011

@anjelicek26
"aha a preco je prosim ta pit mlieko dolezite? Nejako mi to nedochadza, co mame doma teliatka? Po dobe dojcenia - resp. jeho nahrady umelym ci kravskym mliekom toto uz nie je pre dieta potrebna potravina. Zatazuje dietatu pecen, oblicky, zahlienuje cely organizmus, dieta tazsie travi, prosim ako na co je mlieko v takmer skolskom veku dobre??? Stale tu panuje fanatizmus podporovany mliekarenskym priemyslom, ze pit mlieka na litre je taaakeeee zdrave. Fakt mi niekedy rozum zastava."

...mne zastal teraz...
...dovolím si s tebou nesúhlasiť...
...mám chorú dcéru a práve mlieku vďačím za to, že sa "pozviechala"...
...chcem sa ťa ale spýtať odkiaľ máš poznatky, že mlieko "nie je pre dieta potrebna potravina, zatazuje dietatu pecen, oblicky, zahlienuje cely organizmus, dieta tazsie travi" ??? 😨 😨 😨

anjelicek26
13. júl 2011

@ywana - tak sa nad tym chvilu zamysli. Ako telo travi zivocisne bielkoviny? Ako ich spracuva pecen? Ako oblicky? Ako spracovava kazein? Ze zahlienuje organizmus je velmi zname. Ze mlieko v traviacom trakte kvasi, tiez. Prave preto sa napr. pri hnackach u malych deti musi vylucit zo stravy. A mimo hnackovacieho obdobia tam tie bakterie nie su? Ale su a pekne to kvasi - zatazuje travenie. Enzymy rozkladajuce laktozu straca vela nas po dobe dojcenia. Lebo uz nie su potrebne. Vitaminy - prosim ake vitaminy obsahuje mlieko, ktore sa nedaju inak ziskat z vyvazenej stravy? Vapnik je trapny argument, obycajna lyzicka sezamu ma niekolkonasobne vapniku viacej.

Nie som lekar, ale toto mi proste neda. Nebudem dieta nalievat niecim, co proste nepotrebuje. A uz vobec nie v zmysle, ze sa tym padom stravuje zdravo. Ked ma na neho chut, prosim. Ale nie ako dennodenny napoj.

ywana
13. júl 2011

@anjelicek26
...mám na to úplne opačný názor a čerpám zo skúseností...
...moja dcéra má veľmi vážnu chorobu, ktorej súčasťou je zahlieňovanie pľúc a nedostatočne fungujúca pečeň (aj iné príznaky, ale tie sa nevzťahujú k téme nášho dialógu)...
...keďže jej zdravotný stav je k základnej diagnóze výborný a už 12 rokov pije denne minimálne 1/2 litra mlieka, nemôžem s tebou súhlasiť...
...mám doma živý príklad toho, že mlieko je zdraviu prospešné...

...všetka literatúra o mlieku, ktorú som doteraz prečítala, vyzdvihovala pozitíva pre ľudský organizmus...
...ak máš, prosím ťa, nejaké doporučenie na odborné články, ktoré popisujú fakty, ktoré uvádzaš - uvítala by som, ak by si mi ich mohla poskytnúť...
...zaujíma ma najmä to zahlieňovanie, pretože z mojej skúsenosti sa mi to zdá absurdita...

kaja73
13. júl 2011

ja si myslim, že komu chuti a nerobi mu problemy ,tak nech ho pije,ale v žiadnom pripade to nie je nenahraditelna a k životu potrebna potravina.Vsetko čo obsahuje sa da ziskat aj z inych a lepsich zdrojov.Taka cervena sosovica,brokolica,mak ci morske riasy vyvarene v polievke vapnikom lepsie zasobia a bielkoviny,tuky a cukry sa tiež krasne zisaju aj z inych zdrojov.Okrem toho za opakovanymi infektami dychacich ciest,ci nejasnymi traviacimi problemami casto stoji v pozadi prave mlieko.Z mojho pohladu je to hrozne precenovana potravina-ale mne napr chuti,no stolicu mam vždy po vypiti mlieka na druhy den plnu hlienu-takže asi to mojmu telu vadi,tak sa snažim mlieko obmadzovat.Starši syn mi NIKDY v živote KM nepil,z mliečnych vyrobkoj je len syr aj to od cca 6 rokov a je tu zdravy,vysoky s pevnymi kostami. 🙂 Tiež poznam deti čo zazračne prestali trpiet na infekty HDC po striktom vysadeni mlieka.

anjelicek26
13. júl 2011

@ywana - ved si v jednej vete sama odporujes. Tvoje dieta trpi chorobami, pri ktorych to mlieko prave vobec vhodne nie je. Ako je jej prosim ta prinosom? Co ti na to pitie pol litra (????!!!!) denne povedal lekar? Mozno by jej stav bol este lepsi prave bez neho - deti su silnejsie, ako si myslime.Behaju mi tu decka, ale slubujem, vecer ti pohladam par clankov, je ich viac ako dost, len mi povedz, ktory jazyk ti vyhovuje, v slovencine toho moc neni, v anglictine omnoho viac, aj v nemcine by sa naslo.

anjelicek26
13. júl 2011

Este len tak na okraj k mlieku... preco si myslite, ze su deti v dnesnej dobe tak rezistentne na antibiotika? A co myslite, cim liecia kravy a co prechadza do mlieka a co nase deti piju? Ze su antibiotika v kuracom mäse, to sa vsetci vzrusujeme, ze ideme kupovat bio a ako mozu, ale co si myslite, ako taka krava vyluci antibiotika? Snad nemyslite, ze je to len v mäse 😝

No to je fuk, ideme my este von, potom pohladam tie studie.

nikonka
13. júl 2011

no, moj syn vypije v roznych formach denne niekedy aj liter mlieka a mlieko si dava kazdy den, sam od seba si zoberie z chladnicky a obsluzi sa... a je zdravy ako repa, ani si nepamatam, kedy bol naúposledyy chory a ATB myslim ani nebral (ma 6 rokov)
dcera ta mlieko nepije vobec a chora je skoro permanentne
cize ja mam doma priklad, ze na mlieko sa to zhodit neda...
ak niekto ma byt chory, tak chory bude... znie to mozno tvrdo, ale tak to je... toto nie je tema o ovoci, ale neda mi nespomenut to tu... dcera ta je strasne vela ovocia a zeleniny, syn takmer ziadnu (maximalne sterilizovanu kukuricu a teraz v lete cerveny melon)... proste to do neho nedostanem... a ako som spominala, chlapec je zdravy a dcera furt chora...

denisocka
13. júl 2011

nas starši si začal poslednu dobu pytat aj na obed a dnes ešte aj v noci o 3.00 . Skušalq som mu nedat,ale reve akoby ho rezali . ja viem ,kedysi som bola zasadne proti KM ako anjeliček,ale ked vidim že ine do seba neda,tak čo mu mam dať,vodu zo sirupom? 😅

ywana
15. júl 2011

@anjelicek26
"ved si v jednej vete sama odporujes. Tvoje dieta trpi chorobami, pri ktorych to mlieko prave vobec vhodne nie je. Ako je jej prosim ta prinosom? Co ti na to pitie pol litra (????!!!!) denne povedal lekar? Mozno by jej stav bol este lepsi prave bez neho - deti su silnejsie, ako si myslime."

...neodporujem si...
...už vyššie som napísala, že pitie mlieka mojej dcére ZLEPŠILO zdravotný stav...
...moja dcéra je chorá od narodenia...
...kým ju diagnostikovali bola na tom zdravotne špatne...
...ked začala liečba, pila umelé mlieko (kojila som málo) a jej zdravotný stav sa mierne zlepšoval...
...ked neskôr začala piť kravské mlieko, jej zdravotný stav sa zlepšil VÝRAZNE !
...práve mlieku vďačím za to, že moja dcéra sa telesne pozviechala a preto na mlieko nemôžem dať dopustiť...
...okrem toho som čítala mnoho vyjadrení odborníkov, ktorí potvrdzujú výživovú kvalitu mlieka...

...to, že človek ako dospelý jedinec pije mlieko iného cicavca je tiež v poriadku...
...človek robí aj kopec iných vecí, ktoré ostatné živočíšne druhy nerobia...
...tak prečo sa zameriavať práve na tento fakt ?
...človek rozmýšľa, na rozdiel od iných živočíšnych druhov...
...človek sa smeje...
...žiadny živočíšny druh sa nestará o svoje mláďa tak dlho ako človek...
...určite by sme našli ešte mnoho iných príkladov, alebo činnosti, ktoré robia iné živočíšne druhy a človek nie...
...čiže takéto porovnávanie mi príde ako vytrhnuté z kontextu s cieľom zámerne pretlmočiť ho ako negatívum...

...ked ale dáme bokom všetkých odborníkov a "múdre" knihy - tvrdenie, že mlieko je nezdravé, alebo dokonca zdraviu škodlivé a ľudský jedinec by ho nemal piť po období dojčenia - neobstojí, pretože dôkazom je samotná prax...
...ľudia po období dojčenia mlieko pijú, pili a piť budú...
...a to bez vážnych zdravotných ťažkostí (okrem jedincov alergických na niektorú zložku mlieka)...
...dôkazom toho, že ľuďom mlieko chutí a nerobí im problémy je aj táto diskusia...
...takmer všetky príspevky uvádzajú, že ich deti pijú mlieko naďalej a je tu aj zopár dospelých jedincov...

ywana
15. júl 2011

...hľadala som na nete vyjadrenia za a proti mlieku...
...proti mlieku som našla články, ktoré buď neboli podpísané, alebo ich písal niekto kto zverejnil len svoju prezývku...
...za mlieko som našla články podpísané odborníkmi alebo odkaz na zdroj...

prof. RNDr. Libor Ebringer, DrSc. Ústav bunkovej biológie Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava - http://www.bedekerzdravia.sk/?main=article&id=481

Zdroj TetraNEWS 2008/1- http://www.brejky.sk/skolske-mlieko/myty-o-mlieku

Centrum výskumu živočíšnej výroby Nitra - http://www.agroporadenstvo.sk/potraviny/clanky/...

kaja73
15. júl 2011

@ywana Toto pisal daky riadietel prsnikovej a vseobecnej chirurgie-nie je to odbornik na vyživu,ale aspon to nie je anonymné. http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont... preklad dal damiana-pseudonym,čo možno niečo zle preložil,neviem.ked chces hladaj origi clanok.

anjelicek26
16. júl 2011

@ywana - moja kludne si hladaj clanky, ktore sa ti pacia a ktore ta budu utvrdzovat v presvedceni, ze je mliko zdrave, ja potrebu a chut ti nic dokazovat nemam. Napisala som ti fakty, ktore proste su ake su, ze ty s tym nesuhlasis, je tvoja vec. Nesuhlas ale fakt nezmeni. To, ze ludom mlieko chuti, piju ho stale nezmeni to, co obsahuje. Ja tu nie som armada spasy ani sa nesnazim zmenit svet, nebudem ti tu robit dokazove konanie o mlieku. Ved na co? Aj tak si urobis po svojom. Ja ho svojim detom nedavam a mam s toho dobry pocit. Mimochodom su obaja zdravy ako repa, Saska v svojich 5 rokoch nemala nic horsieho ako mierny kaslik a to mozno raz do roka, zo skolky vynechala tri dni (hnacka), tento rok zo skoly ani den, teplotu sme nemali NIKDY, sople nemava ZIADNE, zahlienena tiez nie, myslim, ze to o niecom svedci... lieky v lekarnicke nemame - nepotrebovali sme a nepotrebujeme... max nebol chory v zivote... co ti z toho pod ciarou vyplyva? Ze "trpi", ze to mlieko nepije? Asi nie 😅

angellinka
16. júl 2011

@ywana ja mam syna kt.diagnostikovali celiakiu,a prve co nam lekarka kazala vylucit zo stravy,okrem lepku,boli vsetky mliecne vyrobky.Kravske mlieko nepije podotykam dodnes.Momentalne je na umelom,pije 2 krat denne.
Ale co tym chcem povedat.Uz priblizne 4 mes.je neustale zahlieneny,ma sople,kasle.Stale je jeho stav rovnaky,proste,mam pocit akoby mal prepuknut do nejakej choroby.....ale nic.Boli sme u alergologa,vsetky vysledky v poriadku,alergicky nie je.Dalej na ORL,aj tam z ich stranky vsetko ok.Tyzden dozadu mi zacal odmietat formulu,proste zahlasil,ze on uz take mlieko pit nebude,chce ryzove mlieko,predavaju ho vDM-Alnatrura.Vtedy mi to tak doslo,ze vyskusam vylucit mlieko z jeho stravy,a uvidime co to spravi 😉 nie som ani ja zastancom toho,ako hovori
@anjelicek26 ze kravske mlieko potrebujeme k zivotu.Nieco na tom len bude,lebo ked mu zistili celiakiu,prve bolo vylucit tie mliecne vyrobky.Vsade inde ja zastupeny vapnik,v ovela vacsom mnozstve.
A naozaj verim,ze ten kasel,zahlienenie,ma na svedomi pitie umeleho mlieka.Treba sa nad tym fakt zamysliet 🙂