Odkedy dávať čajík synčekovi?

vieroslava
28. mar 2007

Ahojte chcem sa spytat odkedy mozem zacat davat cajik mojmu mesacnemu syncekovi. Sme na umelom mliecku a nazory su rozne.
Dakujem

andrea.m
13. apr 2007

liska súhlasím len mi ten čejík príde lepší ako voda nemôžem si pomôcť 😉

lusil ano rektálna rúrka by bola tým absolútne posledným riešením 😉

a sorry zabudla som sa pozdraviť pekný deň sa praje 🙂

vavka33
13. apr 2007

Len niekedy potrebuju zastavene vetry okamzity zasah 😀 ,takze rektalka to vyriesi raz dva.Cajik treba davat preventivne,nie ked babo jaci od bolesti,ze nemoze poprdkat,ci sa vykakat./priklad mojej Leusi/ 😀

vavka33
13. apr 2007

Liska,ja som netrvrdila,ze mate davat detom cukor,sol,ovocie ktore nemozu,ci ine veci./nie som vadna/Bavili sme sa len a len o caji a vode,to ostatne bolo povedane obrazne pre niektorych,co nechcu pochopit.
Zaver-davajte svojim detom to,co uznate za vhodne,ze je pre ne najlepsie. 😀

hanka274
13. apr 2007

bambulky, ale cajiky, ktore pomahaju, teda su na niecom maju svoje opodstatnenia, napriklad ten feniklovy a ostatne. Tie idu bokom. tie ak treba, tak treba. Ja som sa ale vcera bavila o obycajnych cajoch, co su len na smad....a teda o vode.
No a bolo to tu uz napisane, naco ucit na ine a kazit chute. voda je voda. A vsetci co tomu rozumieme a vieme........tak vieme. 😉
A v lete to je individualne, ak to pomoze, ukludni, preco nie napit sa tekutin okrem MM, u mna opat vodicka-pretoze viem, ze to je to najlepsie po MM pre moje dieta a najzdravsie 😉 a zatial aj najchutnejsie 😀

lusil2005
13. apr 2007

inac - som pocula ze niektore tie detske cajiky instantne maju v sebe moc cukru a tak sa moze stat ze babo sa nimi zasyti. 😕
no neviem. asi to budem zozaciatku naozaj robit tak ze ako prevenciu budem feniklovy cajik pit ja a ku krpcovi to pojde mlieckom a neskor sa uvidi.

hanka274
13. apr 2007

lusil su take cajiky pre kojace maminy, taky aj rascovy. Ty caj, a babo vodu, co lepsie? ale v tvojom pripade, kvoli terminu, staci ak budu v lete horucavy, inak staci MM. 🙂

vavka33
13. apr 2007

Hani,my sme sa stale bavili o tych detskych cajikoch-na spok.brusko,feniklovom...urcite nie o cajoch,ktore nie su pre babatka. 😉 Ale aspon sme sa pochopili.

liska
14. apr 2007

na cajiku od hipp "spokojne brusko" (vhodny od 1. tyzdna)je napisane: nie je vhodne pre diabetikov, obsah sacharidov v 100g je 90g... na cajiku "mamickino pohladenie na ukludnenie" (vhodny od 2. mesiaca) je obsah sacharidov rovnaky a k tomu upozornenie: tento vyrobok obsahuje sacharidy, ktore pri castom a trvalom piti z dojcenskej flase mozu sposobit vznik zubnych kazov...mam ich doma (iniciativna babka 🙂 ) a nerypem, len informujem 😉

hanka274
18. apr 2007

vavka33, este raz. samozrejme, ze som nemyslela cajiky ktore su nie pre deti. Ved sa tu bavime o detoch. Ja nemam nic proti cajikom, ktore na nieco su. Rozumies, na brusko, na prdkanie...a ine, naozaj neviem na co este su, kedze klop-klop sme zatial nic take nepotrebovali. Ja som myslela caje obycajne, len take ovocne-pre deti. Proste uplne kraviny-cukor, ochutene. Proste uplne zbytocne caje. Radsej vodu. Ak niekto dava preventivne caje "pomocne" hovorme tomu tak. Tak ok, nemam nic proti. Aj ked si myslim, ze netreba prehanat, lebo ak nahodou nieco pride-neprdkanie-tak potom nezaberie. Ale mozno sa mylim. Proste moj nazor je davat detom prirodzenu obycajnu vodu co najdlhsie, plus uplne v pohode, aj ked ich nepouzivame doteraz, podporujem cajiky "pomocne".
Boze, snad sme sa pochopili. Ma to stve furt sa tu s niekym hadat, a vo vacsine pripadov myslime to iste, len to tu divno vysvetlujeme tymi pismenkami. 🙂

vavka33
19. apr 2007

Hani,ja sa nehadam.Oo sa neda pisat a citat a obcas sa chapat,lebo nevidis cloveka s ktorym komunikujes,nevidis jeho mimiku,gesta,co ako mysli.
Jasne,ze tie ovoc.caje su kadejake,ja vanes davam radsej bylinkove,co sama natrham,nasusim a ona ich ma rada.
Leusi davam sem tam cajik na spok.brusko,lebo kaka strasne tvrdu stoliku-ako broky,ked jej ho dam,tak je to makksie a menej sa s tym trapi 😉

hanka274
19. apr 2007

vavka33...no vidis, keby si skor napisala, ze trhas bylinky, tak ta este aj pochvalim a nemuseli sme sa "hadat". Ved to je super, podla mna po vode to naj. tak pa.

vavka33
20. apr 2007

Hani ja sa nehadam,nie som ten typ 😀 ,ale tu vodu si si neopustila,ty potvorka 😉 😀 😀
O.k.-voda jej naj a potom moje bylinne a ovocne-vlastnorucne trhane a susene cajiky 😀 😀 😀

lusil2005
20. apr 2007

😀 baby ja vas zerem 😀
inac - jak tu hovorite o tych cajikoch vselijakych bylinkovych, ste mi chute narobili! 😅

vavka33
20. apr 2007

Lusil,ty si chute nerob,nemozes 😀 jedine caj z malinovych listov 😉

vavka33
20. apr 2007

Ozaj a este som chcela napisat,ze ma nemozes zozrat,to chce manzel,potom by nemal co 😉 😀

lusil2005
20. apr 2007

hehe co manzel?!? ale co by ostalo vaneske? 😝
njn. vsak ja si tie chute necham zase zajst... 😒
namiesto toho si slahnem hlavkovy salat so sojovym syrom. 😠

vavka33
20. apr 2007

no vidis aka si poslusna 😀 😀 😀

hanka274
25. apr 2007

dobre, tak si to spravne napisala vavka.
a preco nemoze bylinkove? lebo je tehu? len sa pytam, ja pyjavam tie ovocne. len som nevedela o tomto, ze sa to v tehu nesmie... 🙂

vavka33
25. apr 2007

Bylinkove sa v tehu nesmu. 😉

hanka274
25. apr 2007

aha...nieco som si spomenula, ale vidis, uz by som si "ublizila" keby som bola...

emjee
17. jún 2007

danculik • 1d • 14. jún 2007 o 12:09
Ahojte mamky chcela by som od vas radu,mam mesacnu dcerku,zatial ju v pohode kojim,pekne papka,pribera.Ked si vsak odgrgne po papkani,tak vygrgne take mliecko ako tvaroh trošku,myslim ze je prejedena mliecka.Pýtala som sa viacerych znamych ci davat medzi papkaniami aj cajik alebo nie.Niektorí tvrdia ze ano,niektori nie,ze netreba este.Tak som teraz na pochybach ci ano alebo nie.A taktiez je vonku horuco a zas si myslim,ze nejaku tu tekutinu by v sebe malo mat.Len sa bojim aj toho,ze ak jej zacnem davat cajik z flase,ze mi prestane cickat mliecko.Viete mi poradit niektora skusena mamicka?Dakujem vopred za vase nazory a rady.

adetka • 1d • 14. jún 2007 o 12:12
danculik.... niekde na fore uz podobna tema je... ked kojis tak vela tekutiny nepotrebuje... ale rosku prevarenej dojcenskej vodicky mozes dat... cajik nie... a nemusis davat z flasky... ale napriklad z injekcnej striekacky... pripadne opatrne lizickou... ay sa nenaucila na flasku...

lusil2005 • 1d • 14. jún 2007 o 12:14
no toto je nekonecna tema 😀
v mudrych knizkach pisu, ze do pol roka nepotrebuje babetko nic ine len mliecko! predne mlieko je redsie, dobre od smadu, zadne hustejsie, dobre od hladu. ja si tiez myslim ze cajik davat netreba od smadu. ked, tak prevarenu vodu. ale to len keby babo bolo naozaj smadne, cize by kazdu pol hodku plakalo a pytalo papat (v tomto pripade pit) 🙂 odporucaju radsej castejsie kojit v lete. no a ked budu fakt ze horucavy, tak radsej tu vodicku. no a - vraj lyzickami. ja by som ju asi davala striekackou - takou, akou v nemocnici davali glukozu detom. mala ju milovala. prisala sa na to a scucla ju na 8 hltov 😀 takze aj vodicku by cez to kludne mohla, lebo to lyzickovanie sa mi moc nezda. predstavte si ze ste smadne a niekto vam dava vodu po kavovych lyzickach 😖

eva4444 • 1d • 14. jún 2007 o 12:18
ja by som cajik nedavala, babatko si vycucne mliecka kolko treba aj na zahnanie smadu.
v pripade, ze sa na plienke objavie cervene fliaciky (nie krv) je jasne, ze ma malo tekutin. ale to pri pravidelnom kojeni nehrozi.

zuz11 • 1d • 14. jún 2007 o 12:29
danculik, ja davam asi iba max. 2 tyzdne viodicku ale iba obcas a to s poharika kedze moja Hanka uz ma pol roka.... ale co vsade citam tak kojenym detom cajik urcite nie koli chuti ( je to v speciali mama a ja) a ja aj v tychto teplach racej castejsie kojim ako davam vodu..... v MM ma dost tekutin.. vodu treba dat iba ak mava suche plienocky

eja28 • 14. jún 2007 o 15:26
moja poradkyna dojcenia vravi ze do pol roka len kojit, a zas lekarka vravi ze treba bud slaby pigi cajik alebo vodicku alebo cajik kupeny...tak teraz sa vyznajte...ale podla mna ak babo neplace, tak smadne nie je...radsej co najmenej chemie...(kupny cajik)

sylvie • 1d • 14. jún 2007 o 15:37
ahoj, ja pokym som kojila tak som do polroka takmer nic ine nedavala.. vynimkou bolo, ked boli 30-stupnove horucavy, davala som prevarenu dojcensku vodu..
cajik ti moc neodporucam.. ak by si ho predsa len chcela dat, tak urcite nie sladky granulovany.. odporucam bio feniklovy caj z dm-drogerie alebo caje megafyt, ale najlepsie je davat tu vodu.. moj maly doteraz pije takmer vylucne vodu..
a ci je dieta dehydrovane sa da zistit aj tak, ked prstami stlacis kozicku a ona sa nevrati rychlo naspat, cize nie je dostatocne pruzna, vtedy je dehydrovany.. alebo dalsi sposob, treba sledovat pocikane plienky, ak by ich mal vela nepocikanych, tak aj vtedy moze byt dehydrovany.. v lete sa niekedy moze stat, ze najdes nepocikanu plienku, ale nemalo by ich byt vela..

julliaa • 2d • 14. jún 2007 o 20:18
danculik - pokým kojíš, nemusíš sa obávať, tvojmu dieťatku materské mliečko stačí. Príjma tak tekutiny no zároven aj stravu. Ak by vsak boli dlhodobo extremne teploty a tebe sa zdá že bábo je plačlivé, môžes dať od smedu trochšku prevarenej dojčenskej vody. Najlepsie ak to podaš lyžičkou.

frenchie • 1d • 14. jún 2007 o 21:04
ahojte. Ja davam Filipkovi prevarenu dojcensku vodicku. Sice este kojim ale myslim, ze v tychto teplach nezaskodi trocha vody. Aj doktorka nam to povedala. Davam mu ju lyzickou lebo ziadne flase nechce. Je potom aj spokojnejsi 🙂 . Skusali sme aj fenniklovy cajik od Hippu ale nechutil mu.

miruliacik • 1d • 14. jún 2007 o 22:07
Ahoj Danculik.
Ja mam 4,5 mesacnu dcerku. Cajik jej davam uz od 2. mesiaca. Pije ho z flase a zatial je len kojena. Ja osobne si myslim, ze v tychto horucavach musi byt smadne aj babo. Denne vypije cca 400-450 ml caju (slabsie granulovane ako je na obale). Nemam pocit, ze by vypila menej mliecka. Dokonca sa mi stava, ze jej ponuknem prso, 2-krat si cucne, zisti, ze je to mliecko a zacne plakat. Musim jej dat cajik. 😵 . Uz vie co chce. A s flasou sme problem nemali. Kedze som zacala tak skoro, myslim, ze sa to lahsie naucila. Zo zaciatku sa cudovala, ze co to tecie a aj ked netaha, tak prekvapkava. A cakala, ze bude prekvapkavat aj mliecko z prsa. Ale pri tretom kojeni to pochpila, cajik aj prekvapkava, mliecko sa musi tahat 😉 .
Osobne si myslim, ze cim skor zacnes s vodickou alebo cajikom, tym mensie problemy budes s tym mat. Poznam maminy, ktore pit nedavali, az od pol roka, a potom mali sakra problem, aby babo zacalo pit aj nieco ine ako mliecko...
Ale to je na kazdej mamine 😎 . Musis sa rozhodnut sama. 😎 😎 😎

dorotka • 1d • 14. jún 2007 o 22:11
ja nedavam nic ale male si aj tak pyta kazdu hodinu alebo kazde dve hodiny a vycika toho dost takze sa nebojim a vodu ona ani nechce
eja ze pigy caj to by som nedala ani starsiemu dietatu nie to babetku do pol roka

titkovamiriam • 3d • 14. jún 2007 o 22:12
danculik ak kojis tak urcite nie caj z flase,ale lyzickou,alebo striekackou a skus poharik po par razoch budes prekvapena ako to bude mimi vediet,ja kojim doteraz a na flasky s cumlikom sa len usmievame 😀 ,a este k tym tekutinam,ked je horko je dobre ich davat,ja som davala cistu vodicku,alebo feniklovy cajik-nebol problem s bruskom ani s teplom,tak drzim palceky.

sylvie • 1d • 14. jún 2007 o 22:14
ten pigi caj aj mna zarazil.. cierny caj by som dietatu nedavala a uz vobec nie takemu malemu..

titkovamiriam • 3d • 14. jún 2007 o 22:15
mne tiez v nemocnici hovorili ze sa moze davat aj cierny caj ale ja by som to neriskla,ved ten zapecie aj dospeleho cloveka.

hanka274 • 1d • 14. jún 2007 o 23:14
no konecne uzasna debata, kde maminy netlacia druhym bezdovodne caje...
ano, voda je najzdravsia. Cajiky len v pripade tazkosti...ale my mame rok, a pijeme len vodu. Hani bola aprilova a v lete som davala.
Ci mas alebo nie, je uplne na tebe, ak nedas, a bude plakat aj po kojeni za chvilu, tak daj. Lebo aby si nezvyklo byt stale na tebe zavesene...ale ak staci len castejsie kojit tak je to najlepsie. Vodu prevarit kazdu, Toma natura sa nemusi...
cierny caj??? to aj mna zarazilo, zvlastna rada pani doktorky 😕

ano, je pravda, cim skor sa zacne s poharikom, tym bude dietatko sikovne.
Ale nemusis nasilu, len skus praktizovat poharik, lyzicku, a aj slamku-aj s nou to ide, pred flaskou. Aj my sa zdaleka usmievame na vsetky flasky co sme podostavali-vsetky su zabalene, odlozene...mne je smiesne ked vidim pomaly 2rocne dieta s flaskou a pyta si mlieko na vecer do flase 😅 tak to by snad mohlo sa uz napit normalne na veceru a ist spinkat bez flase.

lusil2005 • 1d • 15. jún 2007 o 07:44
inac - to o tom pigi caji - to som uz niekde pocula. ale tiez by som to malej nedala... 😖

petruska77 • 1d • 15. jún 2007 o 07:59
ja davam malemu asi tyzden prevarenu dojcensku vodu, ale len ked sme vonku... on uz totiz v kociku nespava a po pol hodine mi zacne plakat a vodicka ho vzdy uspokoji... a davam mu ju normalne z flasky...

kamilecka • 1d • 15. jún 2007 o 08:23
Ja by som nehovorila o cajiku ako pre dospelych.Nam kazala davat pediatricka velmi slaby pigi caj alebo potom len cistu prevarenu vodu.Ja davam Davidkovi 50ml prevarenej vody a do nej 5 malilinkych granuliek fenikloveho cajika

danculik • 1d • 15. jún 2007 o 09:38
Tak žienky ako tak čítam vaše odpovede...no názorov kopu,môžem vyberať,ale väčšina z vás sa zhodla na tom,že len prevarenú vodičku...tak teda to skúsime,pretože som nechcela veriť tomu,že keď ideme vonku a je chladnejšie,teda hlavne v podvečer tak krásne spinká v kočíku..ale ak je to cez deň tak nevydrží prečo...a pritom napapkana bola,prebalena tiež,horúco jej možno bolo a chúďa aj smädné...no tak teda skúsime tu prevarenú vodičku..dúfam že to zabere🙂mi cumlík sme už použili a to malinká ma iba mesiac a to z dôvodu,že mala koliku jeden krat a druhy krát ju očkovali a zle to znášala,ale radšej sa tomu vyhýbam...a tak isto aj flaši...ďakujem za vaše rady a nazory🙂)

eja28 • 15. jún 2007 o 13:39
ten pigi caj sa mysli par zniecok caju na par sekund, je to tak slaby cierny caj ze je to skoro az voda...aspon tak nam to doktorka vysvetlovala... a na hnacky je vraj tiez dobry...
ja skusim malej podat trocha vodicky na lyzicke, podla vasich rad...z flase by ho urcite nechcela, lebo nechce ani cumel do pusy..

mimakro • 2d • 17. jún 2007 o 12:45
Ja som nikdy nič nedala, až od pol roka a Ondrej grckal dosť. V mlieku je všetko. Keď vygrcne, neznemá že musí byť prejedené. Jednoducho s nadbytočným vzduchom odíde aj trochu natráveného mliečka, to je normálne(zvierač žalúdka ešte nie je dostatočne funkčný). Nechápem Tvoje obavy, načo bábu plniť bruško vodou (alebo čiernym čajom?!), keď potrebuje hlavne Tvoje mliečko. Vodička sa odporúča len pri horúčavách, aj to len pár lyžičiek.

evaka
19. jún 2007

Ja dávam, ako píše mimakro - teraz v lete pár lyžičiek vodičky denne (je toho viac, čo prevarím, ale dosť porozlievame, lebo malá má z toho radosť a chce si lyžičku chytať sama). Občas dáme aj slabý čajíček, nám by tiež nechutilo stále to isté 🙂 . A fľaša? Bábätko si samo povie, či áno alebo nie - sú deti, ktorým fľaša nevadí, ja som skúšala a moja sa ňou zadusila, lebo je zvyknutá silno ťahať. Inak dehydrované dieťa sa pozná podľa preliačiny na fontanele, cítiť to na dotyk, keď je tam jamka, určite tekutiny podať treba!

junovka
18. nov 2007

ake ovocne caje ste podavali alebo podavate vasim detickam zhruba polrocnym?My sme zatial pili od Hippu Spokojne brusko,cistu prevarenu vodu a asi 2 x som jej urobila slabucky porciovany matova caj.Kedze o par dni budeme papat ovocie, tak by som chcela zacat davat aj ovocne caje.Tie instantnne nechcem, nakolko obsahuju cukor.Rozmyslal som nad ovocnymi od baliarne Poprad, samozrejme bez cukru.Napr.broskyna-hruska.Doktorka tiez povedala, ze by som aj mohla davat.Budem vam vdacna za kazdy vas tip a nazor. 😉

zuz11
18. nov 2007

ja nedavam ziadne caje, iba cistu vodicku 😀 pokial ju pije je to super 😀 ked tak tak som varila 2 tyzdne medovku ale zo zahrady 😀 to sme mali obdobie ze nechcela pit 🤐 ale ta nas presla a pijeme dost 😀 neuznavam a neverim kupovanym cajom 🤐

xxmargaretka
18. nov 2007

ahoj junovka..
ked ti dr povedala,ze mozes tak asi vie co hovori..mna co napadlo pri tom popradskom caji je,ze ci to nahodou nieje dochuteny cierny caj ak ano tak by som nedala v ziadnom pripade a ak neobsahuje cierny caj tak ano..
anna cistu vodu donedvna nechcela a ked tak len trosku s 1,5l flase tak som kupovala a aj kupujem megafit detske cajiky su od polroka tusim..cukor nedavam a ak bola kriza,ze nechcela pit tak trosku hroznoveho..

kadea
19. nov 2007

Ahoj Junovka...
Skus sa opytat v lekarni a ukazu ti mnozstvo ovocnych cajov, ktore mozu deti od ukonc. 6 mesiaca. Pytaj si detsky caj v nalevovych vreckach. Krabicka zvykne stat okolo 40 sk, ale zalezi od vyrobcu. Obycajne kupene v obchode by som este nedavala, myslim, ze detske sa vyrabaju predsa len kvalitnejsie.

lorik
20. nov 2007

No ja davam od 1 tyzdna a cajik ma strasne rada,aj ho vela vypije.

dominica
20. nov 2007

baby, nečítala som to celé, ale neviete aké bylinkové čaje môžu deti?
Ja dávam feniklový granulovaný, malý má problémy s bruškom, ale chcem mu začať dávať nejaké skôr sáčkové a bylinkové.
A v lekárni toho moc nevedia, ja som sa pozerala na čaje a radili mi ovocný pomarančový - tak to by som nedala. Ono tie čaje sú detské, ale obsahujú všeličo, čo ja nie som ochotná malému dať.

Ak vie niekto, aké bylinky môže dieťa budem veľmi vďačná! Ďakujéééém.

junovka
20. nov 2007

dominica,ja davam sem-tam matovy cajik, je dobry na travenie.

maminasr
22. nov 2007

my davame tez od 1 tyzdna a som len rada ze ho pije lebo nam aj pomohol ked bolelo brusko a neviem si vynachvalit caje Hami davame najviav caj pre celkovu pohobu a denne vypije aj 3 dcl caju...a niekto hovori ze je dost sladky ze sa nauci na sladke ale nemam problem v pohodicke mi spapka aj nesladene ...takze fajn..