Pitný režim našich najmenších. Čo dávate detičkám?

samera
26. okt 2006

Prichadzam k vam s prosbou, co davate vasim detickam na pitie? Mame doma krpca ( synovec ) 1 rok aj nieco a vodu ani detsku mineralku pit nechce, miluje caje, najprv mu davali instantne, ale zevraj nie su zdrave na zuby a tak, tak teraz z lekarne bylinkove, ale nemoze stale len bylinky...... Tak ako teraz? 😕

franti
7. feb 2007

ahoj babenky
tak na tuto temu mi nedalo nereagovat. mam rocneho syna, ktoreho som kojila iba tri mesiace(zial viac sa nedalo, ale to je ina tema). hned ako som ho zacala krmit nutrilonom, zacala som mu davat aj cajiky, pretoze len plne kojene dieta nepotrebuje ine tekutiny nez materske mlieko. ale priznam sa bola to chyba zacat hned s cajikmi. doporucujem radcsej kojenecku prevarenu vodu. dodnes mi totiz maly vodu nevypije ani nahodou. nesladeny cajik sice vypije, a ked mu este niekedy robim granulovany caj, skor mu tu vodu len farbim. som z toho dost nestastna, pretoze mam strach, ze mu tym zatazujem ladviny. proste to co pije nemusi byt sladke, ale musi to mat nejaku chut. a smadom ho trapit nechcem.
a este k tebe samera:maly vam tak casto kaka z tych bylinkovych cajov, aj moj maly mal vzdy castejsie alebo redsiu stolicu ked som mu davala len bylinkove caje. takze doporucujem to striedat s ovocnymi, alebo teda najlepsia by bola ta voda...

janinah
7. feb 2007

Ahojte, kojila som len 3 mesiace, potom Nutrilon, na pitie detský sypaný čaj, tie farbené granulované umeliny akosi neuznávam, neskôr riedené ovocné šťavy(tie veľmi nechcel), aj prevarenú kojen. vodu, teraz má 15-mes. a pije ten detský čaj, ovocný čaj a vodu z vodovodu prefiltrovanú cez Britu, v pití ho neobmedzujem, ani na noc. A vždy všetko zásadne nesladené.

maca793
7. feb 2007

moja maličká vôbec nechce čajíky,a to som jej kupovala tie najlepšie granulované pre deti, a najnovšie nechce vôbec mlieko. niekedy vypila 5fliaš mlieka denne a niekedy aj viac a teraz do nej ledva napracem 3 fľaše denne. spolu vypije len takých 450ml mlieka a viem, že by mala viac. poraďte mi prosím, začala som jej dávať čajíky cez striekačku. striekam jej to rovno do úst, aby mala nejakú tú tekutinu v sebe.

janinah
7. feb 2007

Ahoj maca, a prevarenú kojen. vodu čistú chce? skúšaj iné chute čajov, ovocné riedené šťavy, niečo by jej malo zachutiť, a to mliečko je možno len prechodný stav, neidú jej zúbky? možno má preto menej chuť na mlieko, alebo doň skús prisypať na ochutenie trocha instantnej kaše,len tak nariedko, môjmu veľmi chutí tá 8-zrná obilninová.A pohárik s dierkami si neskúšala ? alebo aj obyčajný plastový, možno by ju zaujal,to nevadí, že sa oleje, dačo do nej vojde,tou striekačkou opatrne,aby sa práve nenadýchla a ty vstrekneš a ona vdýchne.

jita2
8. feb 2007

samera,
já myslím, že když dáváš bylinkové, můžeš je střídat s různýma ovocnýma taky z pytlíku...ty granulované jsou sladké, jak říkáš a zbytečně drahé...

jita2
8. feb 2007

bibinka,
i mě doktorka doporučila, když dávám umělé mléko, další tekutina by neměla chybět...kojenec totiž potřebuje nejvíce tekutin ve svém životě - právě v kojeneckém věku, a mlíko, to nikdy není na žízeň, spíš je po něm žízeň, holky, co kojí, mají přece jen přední mlíčko na žízeň, ale to my z UM nemáme, proto dáváme tekutiny, aby nemělo žízeň, u novorozence bych si to netroufla říct, ale co se týče tak půlročního mimi, a pak zvlášť ještě později po příkrmech, hodně tekutin...

gimi
7. mar 2007

Cauky,
ja absolutne neuznavam nedavat plne kojenemu diteti trochu caje denne. Piti jen mleka vysusuje organizmus a zatezuje ledviny, Dle stari ditete prizbusobit denne i davku cajiku. V mleku je obsayene vse co ji matka a ta pokud malo pije nebo ji potraviny, ktere omezi tvorbu vody tak se to i v mlece projevi. Jen ciste kojeni je ted fenomen doby a je jen otazka kdy se prijde v budoucnu na to, ze to byla blbost. My jak mali jsme pili cajik od 2 tydne zivota a nic nam ted neni a nechybi. Prijem dostatku tekutin je pro oragnizmus nezbytny a pro spravne fungovani. Kojeni ano ale + cajik ci jine tekutiny. Muj syn pije cajik denne od 2.mesice a miluje ho. Dnesni pediatri se ridi jen timto soucasnzm fenomenem jako kdysi jednu dobu tvdrili, ze kojeni je spatne a pak rpisli na to, ye je to velka chyba tak se prijde take na to, ze zase jen samotne kojeni bez jinych tekutin je BLBOST !!

mracik
7. mar 2007

no to, že matka málo pije sa dá vyriešiť tým, že si upraví pitný režim, nie? Je jasné, že dojčiaca matka musí veľa piť...

Tie čajíky a vodička ďeťom vlastne ani neublížia, ale môžu zapríčiniť skoršie odstavenie. Mliečko naozaj stačí, WHO sa to snaží presadiť hlavne v rozvojových krajinách s nízkym hygienickým štandardom, kde čisté dojčenie zachraňuje životy detičiek...

Pamätám ako som si musela obhájiť pred svokrovcami, že malému nedávam piť žiadne tekutiny okrem mliečka, bolo to veľmi ťažké...

Staršiemu synovi som od malička dávala len čistú vodičku, to som musela zase obhájiť pred mamou, ktorá vravela, že ho týram...
Bohužiaľ môj muž pitie čistej vody neuznáva, takže chalani už vypijú len sladký čaj alebo vodu zo sirupom ☹ teraz je to už veľmi ťažké ich to odnaučiť

ivulinka
8. mar 2007

mracik, uplne s tebou souhlasim. Ja jsem do 6 mes. take jen kojila bez dalsich tekutin, je jasne ze musim vice pit, ale maly zizen nemival. Potom jsem taky zacala davat koj. vodu nebo neslazeny caj na stridacku ovocny s bylinkovym. Ted uz i nekdy doslazuju medem, ale nemam problem, ze by maly nekdy vodu nechtel, kdyz je teplo, tak ji ma dokonce radsi nez caj.Ale taky jsem si od obou babicek vyslechla, ze maleho sidim a kdovicojeste. No a s tema sladkostma to resim tak, ze obcas neco dostane od babicek - porad to ale musim hlidat, jinak by mu nacpaly vsechno horem dolem - a doma uz ma jen hodne malo a vetsinou za odmenu. Nastesti se mi naucil jist hodne ovoce, tak misto mlsek davame ovoce.

gapa
29. máj 2007

Tiez si myslim, ze do 6mesiaca stači kojenému dietatu len materské mlieko. Lekárka mi povedala, ze dalšie tekutiny treba podávať, ak je horúco (takze v týchto dnoch určite)a ak má dieťa horučku alebo hnačku. Moja dcera pila prvý krát v nemocnici, pretože jej potrebovali urobiť rongen, ked cikála. To mala 3-4mesiace. Bola operovaná na obličku-teda močovod v 5mesiacoch (maj 2005)a to som ju plne kojila, no nie som si istá, či v teplejších dnoch som jej nedávala aj čajík. Ako prvé pila Hipp čajík ale v inej!(asi tretinovej) koncentrácii, ako je odporúčané. Za celý čas sme minuli len 2 alebo 3 krabice. Teraz má už 2 a pol roka a pije striedavo hlavne ovocné čaje, vodu z vodovodu alebo kojenecku, občas bylinkový alebo aj čierny čaj, zriedený dzusík alebo vonku malé krabicové dzusíky, Jupík, prípadne slabo zriedený sirup. Ak sa mi zdá, že málo pije, skôr musíme vymýšlať z čoho a ako jej dať pit. Napr. so slamkou, vodičku z Jupíkovej flaše, z detskeho pohárika, ktorý sme už dávno odložili atd.

emjee
30. máj 2007

.
huga • 1d • 30. máj 2007 o 19:44
Ahojte baby,len sa vás chcem spýtať,koľko vám ratolesti vypijú počas dňa a čoho.Malý mi vypije (keď sú horúčavy) aj 3x250 ml (teda 3 fľaše) čajíku (HIPP- Pomarančový sen),pričom som sa teraz dočítala,že takýchto nápojov (sladené čaje a ovocné šťavy) by mali detičky vypiť len do 150ml/deň.Tak som z toho teraz trochu vedľa.Bylinkové čaje nechce ani vidieť.

dankaa
30. máj 2007

emjee nepises aký je starý. nasa Lenka je malicka a ja jej davam prevarenu vodicku a pomedzi prsty cukor.Vypije asi 6-7 lyziciek.takto sa budem sbnažit pokracovat aj do buducna...vyskusala si tu vodicku?

elliana
30. máj 2007

dankaa, emjee len presunula prispevok, huga ma takmer rocneho chlapceka

dankaa
30. máj 2007

aha emjee je admin 🙂

elliana
30. máj 2007

huga, ja by som tiez skusila vodicku, cistu, maly si zvykne a na uhasenie smadu je najlepsia

musa
11. okt 2007

ja som malej davala pit,od troch mesiacov,ale mala som zacat asi skor,podla mna nie je pravda,ze dietatu staci na uhasenie smadu tkzv.predne mlieko.Kazdy sme iny a potrebujeme ine mnozstvo tekutin.Mala s ami tak casto nebudila,nemusela som ju tak casto prikladat k prsniku.

musa
11. okt 2007

a davala som jej domacu mrkvovu stavu,riedenu vodou,neskor som davala detsky sypany caj z lekarne,miesany,ale ja som trosku sladila cukrom.Ma ho rada doteraz,ale sladim jej ho domacim malinovym sirupom.Skusala som jej vodu s kupovanym sirupom,ale ten nechce.A vypije mi cez den asi 2x250ml,ked je teplo tak aj 4x.V noci uz len cucne,ale moja uz ma rok aj 8 mes.Ale ako mala mi tiez vela pila,aj v noci,niekedy aj dve Flase .

junovka
18. nov 2007

ake ovocne cajiky davate svojim detickam, alebo davali ste ked malo zhruba polroka?Nelke sme doteraz davali od Hippu Spokojne brusko, cistu prevarenu vodu a asi 2 x som jej dala porciovany slabucky matova caj.Nakolko budeme mat o par dni 6 mesiacov, tak chcela by som jej zacat davat pit aj neaky ovocny caj.Instanntne nechcem, nakolko obsahuju cukor.Rozmyslala som napr. nad ovocnym broskyna-hruska od baliarne Poprad pociovany, ale samozrejme bez pridania cukru.Doktorka tiez s tym suhlasila.Stavy by som nerada davala aj ked riedene, lebo tiez obsahuju cukor, mam na mysli tie co predavaju v obchodoch.Budem rada, ked mi napisete vas nazor alebo tip na ovocne caje,bez cukru. 😉

bibinka
19. nov 2007

junovka- skús roiboss, ten je prirodzene nasladlý, náš dvojročný beťár ho pije denne.a riadne farbí, my dávame na 5litrov vody jeden ten sáčok! kupujem ho v jednote.

bibinka
19. nov 2007

a neobsahuje kofeín 🙂 takže sa môže piť dlhodobo.

susik77
27. jan 2008

ahojte, myslite, ze by som mala davat malej uz nej. caje, ak ju kojim a cistocne dokrm. nutrilonom-2-3x denne?
ma 5.5 mesiaca.zatial jej nic okrem nutrilonu nedavam, so zel. chceme pockat este pol mesiaca

lusil2005
27. jan 2008

musa moja mala ma 8 mesiacov a doteraz ziadne pitie nemala 😀 podla mna plne kojenemu babetku mliecko uplne staci. do siesteho mesiaca. od siesteho mi vytrvalo odmieta vodicku. tak som teraz rezignovala a dala som jej ovocnu stavicku zriedenu s vodou a tu zchramstila. dva mesiace je dost dobra vytrvalost z mojej strany nie? 😅

vocko3
21. feb 2008

ahojte, chcem sa opytat ci je potreba striedat cajiky. moja mala pije zatial len harmancekovy ale este stale mame pol balenia a nechcem kupovat dalsi kym tento nedopije. ale neviem ci to nevadi ze stale pije len jeden druh. ale ked aj tie caje maju istu spotrebu po otvoreni a co by som ho potom vyhodila? ako to robite vy?

junovka
21. feb 2008

ja osobne striedam cajiky, odkedy papame ovocie.Dovtedy som stale davala bylinove caje od Hippu Spokojne brusko.Teraz mam od Hami pre Celkovu pohodu, ten je tiez bylinovy, ale to jej robim raz denne asi 50-100ml a ostatne tekutiny ma oovcne caje, negranulovane, nakolko ma to dost odradzaju, koli tomu, ze obsahuju cukor.Takze moj nazor, je potrebne menit cajiky, lebo ako sa vravi, vsetkeho, vela skodi.A este som sa ta chcela opytat, ked pije stale len harmancekovy cajik, tak nema riedsie stolice?Inak, harmancekovy by som stale nedavala, nakolko harmancek je dost silny alergen.Tot vsjo 😉

vocko3
22. feb 2008

nie ma v pohode stolicu. ja ho davam preto lebo to som dostala ako prvy. a malej zatial velmi chuti. ale mam uz kupeny aj taky malinovo sipkovy tusim hipp. tak jej ho skusim dat. mne zo zaciatku nechcela pit vobec a teraz vypije aj dva deci na jeden krat. zda sa mi to dost ale neberiem jej to ked vidim ze jej chuti.

vandas
29. feb 2008

musi byt babo iba bylinkove caje? ja by som skusila aj ekologicke ovocne (verim, ze aspom tie su bez farbiv🙂

junovka
1. mar 2008

nemusi 😉 A to su ake ekologicke?Mam na ymsli znacku cajiku? 😕 😅

anamor
2. mar 2008

davali ste novorodencovi pit - dojcensku vodu alebo cajik? babo sa mi ma narodit v maji a ak budu horucavy, tak treba aj pit, ako ste to robili vy, skusenejsie maminy?

junovka
2. mar 2008

samozrejme, anamor.Treba.Ja som davala od Hippu Spokojne bruska, ale to len sem-tam, ale najviac som jej davala doj.prevar.vodu.Ja som davala na flasu. 😉

prasiatko30
2. mar 2008

ja by som sa snazila mu ponukat len vodu a nejake prirodne dzusy - odstavene doma a mlieko. a davala by som si velky pozor na tie balene umele dzusiky a stavy a granulovane caje a co ja viem co - predsa to ma kadejake umele prisady a sladia to kadejakymi umelinami + konzervacne latky - vsetko to co male dietatko vobec nepotrebuje. mam doma 17m babiku - a tiez je pravda ze ona si akozto vyslovene nepyta ze je smadna ale treba ju nukat a dat jej do ruku malu flasku s vodou a nech si pomalicky popija - i ked obcas sa s tym zacne hrat a mame kalamitu ale ked je smadna tak pekne pije. mala okrem vody, pomarancoveho dzusu(doma robeneho) a mlieka nic insieho nepije