Pitný režim našich najmenších. Čo dávate detičkám?

samera
26. okt 2006

Prichadzam k vam s prosbou, co davate vasim detickam na pitie? Mame doma krpca ( synovec ) 1 rok aj nieco a vodu ani detsku mineralku pit nechce, miluje caje, najprv mu davali instantne, ale zevraj nie su zdrave na zuby a tak, tak teraz z lekarne bylinkove, ale nemoze stale len bylinky...... Tak ako teraz? 😕

expertka8
26. okt 2006

..sam..množstvo instantnýx kvalitnýx čajov predávajú BEZ cukru 😉 ...aj ja kupujem len také 😉

melory
26. okt 2006

lenze pre novorodencov je hipp a tam napr.cukor je.

expertka8
26. okt 2006

..ale novorodenec nemá zuby 😀 ..

expertka8
26. okt 2006

...prípadne som používala na dosladenie "hroznový cukor"..tiež predávajú v lekárni 😉

melory
26. okt 2006

ale sa mu dastava cukor na dasna, to mi lekar kazal uz ako novorodencovi aj po kojeni cistit dasna so suchov plienkou.

samera
autor
26. okt 2006

no tie instantne mu uz davat nechcu......a on tolko caju vypije.......minule 5 krat za den kakal, to urcite z tych bylinkovych, striedaju mu ich, ale aj tak......no neviem.....tie instantne tusim ten hipp davali alebo nieco ako sunarek, z tej znacky, take ovocne........a vodu so sirupom, to asi nie, ze, lebo tam je ten cukor 😅

ukana
26. okt 2006

a dzusy riedené detskou vodou. Dostat aj pre deti ovocné stavy, bez farbiv a konzervantov..Ja som to malému riedila detskou vodou, ten dzus mal namiesto sirupu.. 🙂

samera
autor
26. okt 2006

ukana
a moze to stale? ako sa tie dzusy volaju?

barunka
26. okt 2006

no, ja zatiaľ teda Simči dávam čaj od sunárky, zelený s citronom, vodu (tú má radšej ako čaj) alebo odšťavím nejaké ovocie, mrkvu či niečo podobné, rozriedim vodou a dám to...

samera
autor
26. okt 2006

aha to nas nenapadlo, lebo maly strasne vela vypije

ukana
26. okt 2006

samera, napr.KUBÍK apod. najdes ich v detských oddeleniach v TESCu a pod. Rozne mrkvovo-jablckové, broskynové, marhulové, aj v lekarnach niektorých to majúBýva tam uvedený aj vek, od kedy to mozu malé deti. Ak mate odstavovac, mozte si ich robit aj doma cerstvé. Ale stale by som mu to nedavala, tak na prestriedanie stym cajom. Ked su tie dzusy neriedené, tak aj trochu viac zasýtia, a sú tam aj vitamíny.

samera
autor
26. okt 2006

ukana
super dakujem, to doma poviem, mame odstavovac, no som zvedava, ci sa im bude chciet odstavovat, ale s tymi dzusikmi uplne super napad, raz to raz to

ukana
26. okt 2006

samera, ja som minule struhala staré jablcka na kolac a štavu som z nich dala vypit malému, len sa tak zalizoval. Tak vela uspechov prajem.

ervotoc
27. okt 2006

my zatial nečajičkujeme,nesirupujeme,nedžusikujeme,u nas frči zatial len mm a voda,našťastie nie je zatial čajovy ani dzusovy

katya
27. okt 2006

ahojte holky, nechci rypat, ale pokud me pamet neklame, tak kdysi delala MF Dnes test ruznych napoju, kolik je v tom cukru a tak... A ten Kubik dopadnul hodne spatne, mozna i nejhur. Pamatuju si to, protoze me zarazilo, ze je to urcene pro deti a dopadlo to tak blbe... ☹

ervotoc
27. okt 2006

ano,keby len kubík...ved kto si pozre zlozenie,ten vie..rovnako je to aj s vyživami,hippíkmi atd...mas trebars od 4m velkym pismom a maličkym v zlozeni cukor,či rajčiny... 😕

miriam17
27. okt 2006

ahojte my davame púit cajik bud:pigi(ten nam odporucila nasa doktorka)
lasana-slaadke sny
hipp-fenyklovy
svetojansky
ale v poslednom case davme vylucene iba lasana-sladke sny,pretoze aj ked som tomu moc neverila tak trosku to napomahu ku kludnemu spanku...tak ako vcera..cajik sme dali asi okol 18....a potm sme kupali okolo 19:45....a papala o 20:00....a potomn vstala az o 2...a potm by mala tak o 3 hodinky papat no ale vstal az o 8:25....tak mne sa to uz zacina aj pozdavat ze ten caj je dobra na nocny spanok

ervotoc
28. okt 2006

miri to nemusi byť čajom ,moze ale nemusi,ma za sebou 6tyzdnov-čistenie,uz bude len lepšie 😀

samera
autor
30. okt 2006

baby a ovocny caj Leros detsky, skusali ste?

ajap78
30. okt 2006

ahojte baby, idem sa pridat do temy. moje dieta az nedavno spoznalo nejaky ten jupik (aj to len sviatocne) a sem tam 100% dzus, ktory tiez riedim. a to len preto, lebo dostala rozum a vidi to u inych detoch. my sme jej odjakziva davali len cistu vodu a detske sackove cajiky. najskor nechcela, ale nic ine nedostala a naucila sa. teraz mi nic sladke ani vypit nechce. pyta si vodicku, ktora jej chuti. ked na navsteve dostala osladeny cas a odmietla ho, bola som na nu a na seba taka pysna, ze ta drina stala za to. to iste plati aj o sladkostiach, ktore velmi nevyhladava. jedine skrachujeme na orbitkach, ktore si vravim, ze je to najmensie zlo 🙂 a zubky ma ukazkove biele, ako perlicky 🙂

vilca
30. okt 2006

Ahoj holky, já mám opačný problém. Nekojím, tak mi doktorka řekla, že mám malé dávat čaj, protože z Nutrilonu může mít žízeň. Je jí teď 6 týdnů, takže jí vařím HIPP fenyklový a heřmánkový. Jenže ona prostě čaj vůbec nechce. Když jí ho dám, tak ochutná pár kapek, pak se zašklebí, jako kdybych jí nutila kdoví co, a pak se brání a nechce ho. Co mám dělat, aby pila čaj?

ervotoc
30. okt 2006

a vodu nechce?

ajap78
30. okt 2006

vilca, treba byt trpezliva a skusat dalej. mne tiez zo zaciatku nechcela ani vodu ani caj, ale ked videla, ze nic ine neostane, tak zacala. mozno to potrva dlhsie, ale nauci sa. je to male babenko, ktore este nic nevie, treba ho naucit. co mu budes davat, to ti bude papat a pit. nerob ziadne ustupky, vrati sa ti to stonasobne. aj pol rocne dieta, ked zacnes prikrmovat, ti tu z lasky uvarenu mrknu a krumpel bude vypluvat, az ti do placu bude...ale casom sa nauci 😀 treba vydrzat...

bibinka
30. okt 2006

čaute, aj ja sa pridávam do témy.
samera- prečo by ste mali malého nútiť niečo iné piť, než bylinné čajíky? Možno mu nič sladké nechutí, a ak ho raz navyknete na presladené čaje (hipp atď), tak mu akurát pokazíte zuby. Veď niektoré bylinky neškodia aj pri dlhodobom používaní. Prečítaj si zloženie tých superóznych granulovaných čajov- samý fenikel, harmanček atď...

expertka- myslíš si, že tie kvalitné instantné čaje sú bez cukru?? A glukóza je čo? Veď napr. harmančekový pre novorodencov obsahuje 96% glukózy a 4% harmančekového výťažku. Takže samý cukor.Ibaže je rýchlejšie vstrebateľný než biely cukor-sacharóza 😎 .Šarapatu na zuboch narobí
rovnakú.A aj keď bábätká nemajú zuby,tieto sladké čaje preniknú aj do ďasienok-je to dokázané, že cukor spôsobí zubný kaz aj tak malým deťom.nehnevaj sa však na mňa pre toto, len som musela reagovať na tvoje slová.

ajap78- gratulujem, že si "ochránila" malú pred sladkosťami.
Ja mám 13mes.syna a do 6mes mal len materské mlieko. Nedávala som mu ani žiadny čaj ani vodu, vždy keď som mala pocit, že je smädný, tak som si ho priložila.Načo vyhadzovať peniaze za superózne čaje od renomovaných firiem? Postupne som ho privykala na bylinkovú zmes mojej svokry-ručne nazbierané bylinky(repík,materina dúška,rebríček).a samozrejme nesladený. Nič iné mi ani piť nechce dodnes, len tento čaj a vodu.A zuby má zdravé ako perly.Takisto som ho nenaučila na čokoládu-babičky to majú zakázané a už si zvykli.A malý aj keď nás vidí jesť niečo čokoládové, tak olizne a vypľuje. 😀
uf, som sa rozpísala... 🙂

lucisa
30. okt 2006

I já se, holky, přidám. Musím souhlasit s bibinkou. Nedávat ani bezzubému miminku nic sladkého. Pokud je mrně 6týdenní, jako od vilci, bude mu vadit všechno nové, takové dítě si na to přijde samo, jde o zvyk. Jen neustoupit a nezačít přislazovat cukrem, medem a pod., jak to mají babičky v oblibě, aby tomu bobečkovi nějak "přilepšily".
Pokud to jen jde, dávat čistou neperlivou, nejlépe kojeneckou vodu (aspoň tedy těm nejmenším). Mimčo si zvykne. A v těch parnech, které byly letos, je to nejlepší, protože všechny sladké vody jsou i těžké na žaludek.
Známá malé nakupovala samé Kubíky v domnění, že ji dává to nejlepší a navíc je vůbec neředila a pak se divila, že ji malá zežloutla. Víte, jaké s ní pak měla lítání po doktorech, než přišli na to, z čeho to má? 😖
I dnes, když už je holkám 2 a 4 roky dělám jen čaj (když začalo být chladněji, jinak dostávají vodu) bez cukru. Maximálně když jsou trochu nachlazené, tak dávám na odkašlání hlenu trošku (ale opravdu jen trošku) medu, ale ne včelího (protože ten spoustu lidí spíš dráždí a vyvolává alergii - taky jsem koukala), ale pampeliškový. Dělá nám ho naše prababička. Vždycky v létě, když je čas pampeluch, denně natrhám tak 200 hlaviček, stačí to na jednu várku a prababi nám pak předá med v lahvi.
A co se týče čajů bylinkových, taky by se neměli dávat dětem stále, protože ač se to nezdá i z bylinek se může mrně předávkovat a čím je menší, tím snadněji. Nehledě na fakt, že spousta dětí má dnes různé zdravotní problémy, na které mají některé bylinky negativní účinek. Soudím podle sebe, protože obě mé dcery mají vrozenou vadu ledvin (ne genetickou), starší dceru museli dokonce v 8 měsících operovat, mladší má hodnoty hraniční, tak ji zatím sledují. Ale píšu to hlavně proto, že jsem z toho byla dost nešťastná a dr. mě uklidňovala, že tímto problémem trpí skoro každé 4 dítě a díky UZV kyčlí se na to dnes častěji přijde včas.
Proto jsou třeba některé bylinky nevhodné, protože mohou nemocné ledviny zatěžovat.
Sorry za ten román, nějak neumím být stručná 😒

samera
autor
31. okt 2006

bibinka
ale jemu to asi skodilo, lebo nie je mozne aby 5 krat za den kakalo........

bibinka
31. okt 2006

samera - a nemôže to byť z nejakej novej potraviny alebo zo zmeny prostredia? Nuž, môže to byť samozrejme aj z tých čajov, skúste ich na pár dní nedávať a uvidíte.
vilca - tvojej lekárke sa čudujem, že ti odporúča dávať čaj k nutrilonu, predsa keď má plnú dávku mlieka, je tam množstvo vody akurát. No ak sú horúčavy, tak samozrejme, inak by to malo maličkej stačiť.davaj jej radšej vodu, lebo z tých sladkých čajov sa ti naučí na sladké.
lucisa - súhlasím s tebou, fakt treba dávať čajík len ako mierne "zafarbenú vodu". 🙂

vilca
2. nov 2006

Já nevím, prý když se nekojí, tak by mělo miminko pít čaj... 😕

barunka
2. nov 2006

keď dieťa nie je kojené, potrebuje prijímať aj iné tekutiny ako umelé mlieko, pretože to smädí... čo som sa bavila s mojou lekárkou, alebo pediatrami na nete, každý je toho názoru.
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

jess
4. jan 2007

Vždy se říkávalo,a i dr.mi to říkal,že plně kojené mimi,má dostatek tekutin,ale i tak v létě když je hodně velký hic,tak by kapku čajíku vypít mělo,a krmené UM potřebuje dodat trochu tekutin.
Já svojí malé kupovala od lerosu dětský ovocný,je tuším od 9měsíců,ale dávala jsem jeden sáček do asi litru vodu,doted' jí to hodně ředím.A taky bylinkový-už nevím název.Vždy jsem se řídila i tím od kterého jsou měsíce.A po létě,jak byli plno dětí dehydrovaných,jsem se začla dívat po čajích na denní pití.Tehdy bylo i ve zprávách,že v horku ty instantní čaje a různé štávy nejsou vhodné,že z nich byli ty mimča dehydrovány.
Já ji to radši střídám,ted' má 2roky a furt pije,tak vařím na střídačku bylinný a ovocný a občas na chut' dostane kubíka,ten je ale spíš než na žízeň na zasycení