Pitný režim u ročného dieťaťa. Koľko má vypiť?

tiana
3. nov 2009

ahojte maminy, dnes som bola maleho odvazit a spytat sa na pitny rezim. My sa nachadzame v Sev. Irsku (UK) a tu maju ine zvyky 😒 , no helath visitorka nam povedala, ze rocne dieta ma vypit od 350 do 6oo ml mlieka (UM) viac tekutin nepotrebuje, iba ak pri jedle zapit ho atd. No na SR dopoucuju 120 ml na kilo ako som sa docitala a to sa mi zda tiez ujete. Maly mi vypije tak 700 ml, za tyzden bude mat nas krpcek rok, narodil sa v 36 mes.t. a rozhodne to s nim nie je lahke. Este aj s tuhou stravou je to o hubu, robime co sa da, no neviem si predstavit, aby vypil vyse litra tekutin. Co si o tom myslite vy, kolko vas drobcek vypije mliecka denne a kolko vodicky ci cajiku? A este jedna vec, tu nedoporucuju do piatich rokov pit cajik, pretoze absorbuje zelezo, tu ani detske cajiky nepredavaju, opat na SR je to ine, neviem co si o tom mysliet, mam v tom chaos....

akdar1
3. nov 2009

Ahoj. Na diskuzi "nečůrá" jsem našla tohle... Třeba to pomůže...
Řešily jsem Jakoubko, to samé s Terezkou, ale pokud ti toho více nevypije, tak asi nemá potřebu. Ale čůraní by měl prý mít 5-6x za den. Jako miminko, aby bylo zdravé musí denně počůrat minimálně 5 až 6 plínek.
Na kilo váhy u dětí připadá cca 70 ml tekutiny. Tudíž 10 kg - 700 ml za den. Tereza má dvanáct kg a vypije od 750 do litru a někdy, když je hodně aktivní tak i 1,5 litru. (tolik kolikrát nevypiji ani já, což je samozřejmě špantě)
Zkus ho třeba posadit na nočník a pustit vodu, u nás to většinou zabralo, když mi přišlo, že už by se fakt měla vyčůrat.
Jinak určitě se ti vyčůrá po obědě. Kdyby náhodou ne, tak projistotu odchyť čůraní a dones k dr. ať ti moč zkusí papírkem, nezačíná-li nějaký problém. My to už takhle 2x udělali a zatím vždy v pohodě.
Držíme pěstičky

lenka_da
3. nov 2009

tiana, tak moje dieta asi citalo nejake irske odporucania, pretoze denne vypije cca 0,5 l mlieka a ostatne tekutiny dosledne bojkotuje. Este obcas polievocku, ine nic. Skusala som uz vsetko mozne, aj podobrotky aj nasilu, nepomaha, tak som to vzdala. Kazdy den nachystam do flasky vodicku a do druhej cajik, cely den ponukam, aj tak si to vecer mozem vypit sama 😠

iloha
3. nov 2009

Tiano, moc asi neporadím, někde jsem to též četla - 70ml za kilo váhy. Co se týká mléka nemohu sloužit, mně dítko od roka mléka nepozře, jen jogurty a sýry. Takže pak vypije tu vodu se šťávou, čajíky odmítá. Jako roční pila pomerančový, šípkový, a vodu. Teď vodu ani náhodou ☹
Myslím, že když ti vypije alespoň 500 ml až 1000 ml tekutin a ještě mléko tak je to v pohodě 😉

marosko08
3. nov 2009

ahojte!ja este stale kojim,tak neriesim,ake mliecko vypije nas maly,lebo zevraj materske mlieko je najlepsie.je pravda,ze pije mliecko len vecer a v noci.cez den pije cajik,skoro stale a zacal vtedy,ked mal horucku po ockovani a vtdy si vyzadoval pit tekutinu.(pojdem na operaciu o dva tyzdne a neviem,ako bude maly reagovat,ked mu dam UM,lebo kojit mozem az 5dni po anesteze.alebo sa uplne odnaucime od MM,lebo zevraj uz nema taku hodnotu pre dieta,ako do roka zivta...)papa

tiana
autor
3. nov 2009

Akdar1 - jeeeeeeej dakujem ti, odlahlo mi, to moj maly cura poriadne, aj do zachodiku ( uz sme mu kupili sedatko a strsne sa mu tam paci, hlavne ked don prdi:PPP), no s curanim problemy nemame, ani s kakanim, kakame 2x za den. Nas malicky vazi 8650 g, taky mrnous malicky, ale snazime sa🙂 Ak nevypije vela mliecka, dokoncim to s lyzickou. 🙂 Ale no tych 700, pred mesiacom to bolo len 550 ml, takze pomaly postupujeme, raz mi vypil 900 ml, ale to uz nechcel zase papat. Takze aj na to si treba davat pozor.

kjajule
3. nov 2009

Mě malej vypije dvakrát denně 220ml mléka a přes den vypije ještě 500ml čaje či vody...Víc už bych do něj nedostala...

K těm čajům obyčejné jsou opravdu nevhodné, od toho jsou ty dětské.Pokud bych je neměla tak bych dávala čistou vou nebo nejaké dětské štávičky.Myslím že kdyby si do vody přidala trochu kvalitnějšího džusu taky nic nezkazíš...

tiana
autor
3. nov 2009

lenka_da - no nas maly pije detsky caj, zvycajne 150 ml, 550 ml mliecka a finito, v noci mu dam vodu, to tak 40 ml. Skusame🙂, ale trvalo to, pred tym som mu davala hroznovy cukor do vody a do cajiku, chytil sa, no a postupne som cukor uplne vyradila. Urcite to bude casom lepsie, musime vydrzat🙂.

tiana
autor
3. nov 2009

Iloha- diki moc, moj zase syr ani za svet, skusala som to, ale jak uz to mal 10 cm od ust, normalne ho napinalo. Mlieko pouzivame comfort, cize s lahsim travenim, pretoze sme mali problemy s grckanim a toto je v pohodicke, nie je take sladke a huste. Vyhovuje mu to.

tiana
autor
3. nov 2009

Marosko08 - ja som kojila 8 mes. az som stratila mliecko, najprv ,maly nechcel, potom ja som mala problemy, skusala som odsavat a odstavat, ale uz ani to nepomahalo. Ked budes v nemocnici, odsavaj a odsavaj, i ked tvoj malicky bude na UM, je mozne ze uz sa ti k prsniku nevrati. Good luck!!!!!

tiana
autor
3. nov 2009

kjajule: no celkom pekne ti tvoj drobcek pije, podla mna je to skvele. My pouzivame detske cajicky alebo vodu, cajik som si dala kupit na SR, priatelia mi ho doniesli, inak som sem tam siahla po feniklovom cajiku bo hned vodicku mi nechcel pit. No a ten si oblubil. Potom sme presli na destky cajik, to mu trvalo, ale chytil sa. Dnes mi vypil 750 tekutin, z toho 120 cajicku a 40 vodicky. Moj krpcek mi nechce vypit naraz tolko mliecka, on si da 120 ml, inokedy 150, ale aj 80 ml vypije. Raz sa stalo ze mi vypil 210, to ako bol zazrak.🙂)) Dzusikov sa bojim, pomarancovy by nechcel ani za svet, on je velmi citlivy na kysle, no a jablkovy tak isto, iny ma nenapada. Kedysi mi ani jablko nechcel, ziadnu vyzivu nic..., teraz sem tam si da ovocnu vyzivu, aj to je s bananikom a i.

dididi30
4. nov 2009

tatiana, podla mna nieje co riesit, maly ti vypije az az 😵 ja som v anglicku a tu je tiez vsetko ujete, najma ok, ked sa stazujem , tak je to ok, ked sa nestazujem, tiez je to ok 😝 😀
ale podla mna len mlieko nestaci treba aj vodicku ci stavicku 🙂
mne maly nevypije ani pol litra a som happy 😎

tiana
autor
14. nov 2009

Dididi30, no to mas holu pravdu, tu je to ujete, nevieme ani krvnu skupinu maleho, ziadne krvne odbery ako na SR... . Je to tu fakt ujete. 😲
No pol litra ako celkovo?

tiana
autor
15. nov 2009

iloha - S přechodem na tuhou stravu by navíc dítě mělo vypít 200 mililitrů tekutin denně, nejlépe kojenecké vody nebo dětského čaje. Batole by denně mělo přijmout celkem 1,5 litru tekutin (včetně mléka, tekutin v polévkách a mléčných výrobcích), přičemž ve vedru a při nemoci je nutné příjem tekutin zvýšit.
TAK 1.5 Litra tekutin ani vcetne polievky a ine nehrozi, podla mna je to prilis. Ked sme sa snazili mu davat viac pit, a on pil a pil... max 900 ml, tak nechcel zase jest.
Prepadnutu fontanelu..., no on ju mal casto, aj ked som ho len kojila a to kazde 3 hodky a nacurane tiez mal. Boli sme s tym aj u health visitorky, vsekto bolo ok. Tak ktora krajina mi povie, co je dobre, co zle a kde je pravda??? 😀 To mate ako so zavinovackami, tiez je o com hovorit... 😀

martina46
15. nov 2009

Tak som sa zaradovala tejto téme, tiež celý čas riešime pitie, mali sme veľké problémy, už je to ok, mohla by som povedať, mala som presne odmerane, koľko má malá vypiť a presné čas a dávky, kedy sme jej to dávali pit. My sme zas celý čas na vode, v zúfalstve sme skúšali aj iné nápoje, no s rovnakým neúspechom. Teraz, ked ako tak pije, ostaneme pri vode. Ja som nikdy nemala dobrý pocit z čaju (ani detského) a z tých štiav rôznych. Tak teraz to už proste menej riešim a ak malá vypije menej, tak ma proste menej, ale mlieka ma ráno 2 a večer 2 deci a mimo toho ešte minimálne pol litra vody. To by som chcela zachovať. Takže jedným slovom, potešila ma táto informácia z UK 🙂
Rada by som vedieť, ako je to ešte v iných krajinách 🙂

zuza.m
17. nov 2009

tak my vypijeme tak 3dcl čajika alebo vody za den.okrem toho mu urobim 120ml mlieka rano a veče a ešte aj z toho mi necha a vypije tak 60ml. celkovo vypije tekutin do pol litra.tak že ako som sa tu dočitala asi malo.
a to som sa vždy tešila ako krasne pije,ale cez leto cikavala každu hodinu pravidelne do nočnika.aj ked fontanelu maval skoro vždy prepadnutu .inak neviem ako by som ho mohla viac natlačit pit ked raz nieje smedny a odtlača flašku.