Treba prevárať kravské mlieko pred podávaním?

janina0909
29. máj 2007

ahojte maminky, urcite sa tu najdu aj take co skoro dvojrocnym babatkam, davaju kravske, ja polotucne mliecko, mala by som otazocku, stale ho prevaram, mam v tom pokracovat? nestracaju sa ziviny??? Dakujem moooc

titkovamiriam
31. júl 2009

starsi od roka,marek od 18m a vsetci su zavislaci 😀 😀 3 krabice denne ked z neho varim a peciem viac aj ja sama mam mlieko velmi rada a 0,5l denne vypijem ci uz len tak alebo v kave 😀

vanish1
31. júl 2009

ja neplánujem dávať KM vôbeeec, je škodlivé a nevhodné pre deti a aj pre dospelých

moja malá pila doteraz nutrilon (je na ňom od 7 mes.) a má at. ekzém, ktorý sa jej neustále zhoršoval, až po vyradení nutrilonu a všetkých nekyslých ml. výrobkov, bielej múky a bieleho cukru sa jej stav neskutočne zlepšil a to sme už skúšali všeličo, alergia na bkm jej nevyšla, ale podľa alergológa to máme takto dodržiavať, takže ja neplánujem moju dcéru učiť na km. Pijeme ryžové s vápnikom a ovsené.

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=40124
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
http://www.metoo.sk/855/skodliva-biela-tekutina...
http://www.mymamy.sk/kravske_mlieko2.doc

vanish1
31. júl 2009

D E S A T O R O

zdravia moderného slovenského dieťaťa

http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...

len.petra
1. aug 2009

baby je to zvlastne, ale po precitani clanku mam z kravskeho mlieka urcite obavy,, 😒
nie som mikrobiolog, takze sa musim rozhodnut, ci verit tym co su proti alebo tym, co su za.. jedno je ale jasne, to, ze sme jedine cicavce, ktore piju mlieko ineho cicavca hovori za vsetko 😠

deti som obe kojila rok a potom sme presli na UM, rozmyslam, ako to spravit s tym kravskym mliekom, neviem si predstavit nejest jogurty ☹ .. ine ako z kravskeho mlieka som nevidela..
inac v DMke kupujem uz dlhsie ryzove mlieko a to je perfektne, davam si ho do kavy, obcas z neho varim a uz rozmyslam aj nad tym, davat ho krpatej namiesto nutrilonu, chvalabohu nema ziadne problemy (teda aspon zatial nie 😖 ).. asi ho postupne zavediem.. starsia mlieko nepije vobec, je len jogurty..

jaron
1. aug 2009

Ahojte,

my používame aj kravské jogurty, mlieko nie, občas syry alebo tvaroh, ale ak by niekoho zaujímal dobrý recept na domáci sójový (alebo nemôže kravské výrobky), tak sem kopírujem jeden svoj príspevok:

Asi viete, že väčšina tzv. sójových jogurtov nie sú jogurty v pravom slova zmysle - nejde o kvasený výrobok, ale často len o sójový dezert (čo samozrejme tiež nie je zlé, ale nie je to jogurt). Ak máte doma automatickú pekárničku alebo jogurtovač, môžete si urobiť pravý sójový jogurt sami. My máme starú pekárničku značky Bravo a funguje to dobre.

Stačí dať 1 liter sójového nápoja ALFA BIO,
asi 1 lyžicu bieleho jogurtu danone s "bifidobacteriami",
zapnúť program na výrobu jogurtu a asi za 4 hodiny je jogurt hotový.
Potom ho dáme do sklených pohárov, uzavrieme a dáme do chladničky. Asi do 5 - 7 dní ho treba zjesť (možno vydrží aj dlhšie, ale to sme neskúšali, tých 5 - 7 dní bude asi bezpečná hranica). Pred naplnením pohárov ho ešte premixujeme ponorným mixérom, lebo len zamiešaním lyžicou je trochu nekompaktný, trochu sa oddeluje voda od bielkoviny, po rozmixovaní má už trvalo konzistenciu ako bežný jogurt.

Ešte som bol zvedavý, či je to naozaj jogurt a nerobí si zo mňa to sójové mlieko len srandu tým, že pod vplyvom tepla sa len zrazilo, tak som skúsil dať raz aj samotné mlieko bez jogurtu, zapol program a bol som zvedavý, či sa tiež neurobí "jogurt". Manželka si síce ťukala po čele, ale ja som chcel mať istotu. Po ukončení programu som vylial stále len obyčajné mlieko, takže teraz už celkom verím, že naozaj pridaním len lyžice jogurtu do litra sójového mlieka naozaj vzniká jogurt.

Aby som bol úplný, tu sú ešte naše experimenty:
sójové mlieko Alnatura + lyžica jogurtu (2 druhy sme skúšali) = jogurt sa nepodaril
sójové mlieko Alfa Bio + BIO jogurt s "bifido" a inými baktérimi (už som zabudol aké) = slabý jogurt (riedky)
sójové mlieko Alfa Bio + Danone biely jogurt s "bifido" = najlepší výsledok

Z toho sme usúdili, že tá posledná kombinácia bude najlepšia a tú aj používame. Kdesi som aj čítal, že sójovému mlieku vraj najviac "chutia" práve tie "bifido". Hustota jogurtu je taká stredná, nie je zase taký "tvrdý" ako niektoré klasické smotanové, ale je asi trochu hustejší ako tie riedke nízkotučné. Čudoval som sa, že našej malej veľmi chutí (nie preto, že by bol jogurt zlý, ale Natálka vo svojich necelých 7. rokoch akoby niekedy chytala už prvú pubertu a človek nikdy nevie, na čo povie mňam a na čo fuj , teraz hovorí mňam. Samozrejme ho treba vhodne ochutiť (vanilkový cukor, domáci lekvár, med a carob atď.). Používame ho napr. na lupienky, musli a pod.

Je to možno výborná vec tiež pre niektoých, ktorí nemôžu klasické mliečne výrobky (pokiaľ im teda organizmus nereaguje negatívne aj na to malé množstvo klasického jogurtu, ktoré sa v tom sójovom nachádza). Inak vraj niekde v špecializovaných obchodoch majú aj špeciálny prípravok na prípravu sójového jogurtu bez kravského prídavku, neviem, či to dostať aj na Slovensku, nám ale to malé množstvo jogurtu nevadí, lebo používame aj bežné jogurty.

Tak ak máte na čom, skúste. Veľa šťastia želám.

Jaro

sonica
1. aug 2009

no vidim ze sa to zvrhlo tak kam nemalo... 😖
tie clanky z linkov co sa sem dali som si precitala zo zvedavosti, ci tam nenajdem nieco zaujimave a podnetne, a akurat ma to vytocilo... 😠
je smutne ked niekto tvrdi ze len 1-2% mamiciek nemoze kojit... ze tie ostatne len nechcu... 😠 takze ja patrim asi k tym co nechcu, preto som po tom co mi mala nepriberala a vlastne bola stale unavena a spala, pretoze bola hladna, som jej mliecko zacala odstriekavat a vydrzali sme tak dalsie tri mesiace, za co som neskutocne vdacna... no postupne napriek vsetkym snaham sa mliecko zacalo stracat a ubudalo, takze sme museli prejst na UM... a verte ze som robila vsetko co som mohla... nasla som si spustu informacii, radila sa no bohuzial to nepomohlo, ale kvolu tomu predsa nie som horsia... 😠
k tym uzasnym clankom len asi tolko, mna moja mama nemohla kojit, prave z tych zdravotnych dovodov, a pretoze som odmietala sunar, ktory bol v tej dobe jediny, tak asi po dvoch tyzdnoch som bola plne kojena kravskym mliekom a vysledok? som zdrava, netrpim na ziadne alergie, chora som minimalne, tak mozno raz za rok dva nejaka nadcha, nic ine... tak si to preberte...
a pisat ze sme jediny cicavek ktory pije mlieko ineho cicavca? a co mladata ktore odmietne ich vlastna mama a oni si najdu nahradnu, ktora sa ich rada ujme, napadlo vas to?
a myslim ze je vela veci, ktore zvierata nejedia a my ano, ale preboha ved clovek je vsezravec...
no z obycajnej otazky od kedy sa moze davat kravske mlieko to utieklo niekam kam som ani nechcela...
me islo o to, ze moze byt reakcia prave na laktozu, ale ta je obsiahnuta aj v ostatnych mliecnych vyrobkoch, preto si myslim ze ked moze jedno tak moze aj tie ostatne...
a myslim ze tu niekto spravne poznamenal, ze aj tie UM mliecka su vyrobene z kravskeho, len je tam upravena prave to mnozstvo laktozy, ktora by mohla uskodit...
mala ma sice len styri mesiace a tym nechcem povedat ze jej hodlam to mliecko davat hned, zatial jej sunar chuti, ale urcite po pol roku zacneme skusat aj mliecne vyrobky,
skor ma zaujimalo, ci sa tu nenajde niekto kto daval mliecko skor ako od toho jedneho roku...

molnarovak
1. aug 2009

sonica, mám podobný názor ako ty. Tiež ma tie články vytočili, ani som to nemohla ďalej čítať. Prvé dieťa som v pohode kojila, takže o kojení viem dosť, ale druhé som nemohla. Až som sa kvôli tomu psychicky zosypala, že som neschopná matka. Takže takéto články ma dosť vytáčajú.

Jasné, že človek ako jediný pije mlieko iného cicavca. Viete si predstaviť, že by taká koza prišla za kravou, aby jej krava dovolila napiť sa? 😀
Tento argument ma teda absolútne nepresvedčí, pretože zvieratá nemajú možnosť požívať mlieko iného cicavca. To, že zvieratá k tomu nemajú vytvorené v prírode podmienky ešte neznamená, že mlieko musí byť nevhodné alebo nebodaj škodlivé. Samozrejme, že ak má človek neznášanlivosť laktózy, tak mlieko nepije.

Okrem toho, to nie je celkom pravda, že zvieratá nepožívajú mlieko iného cicavca. Keď naša fenka porodila šteniatka, ktoré krátko po pôrode zdochli, tak fenke zostalo veľa mlieka. A stala som sa svedkom komickej scény: fenka ležala na zemi a kocúr jej pil mlieko priamo z prsníkov!!! Bola som z toho taká šokovaná, že som to ani nestihla odfotiť. Naša fenka to kocúrovi dovolila asi iba preto, lebo ju prsníky už museli bolieť a zapaľovať sa a okrem toho s kocúrom vyrastala na dvore, takže sa poznali. Ale bežne v prírode zvieratá nemajú podmienky k tomu, aby mohli len tak prísť za iným druhom a "nakŕmiť sa" 🙂

Moja malá bude mať teraz rok a zvažujeme, že najskôr skúsime kozie mlieko a ak je nebude chutiť, tak prejdeme na kravské mlieko (od kravy, nie z krabice), ktoré samozrejme prevarím. Len som sa chcela spýtať tých, čo už dávajú deťom klasické mlieko, že či im ho musia nejako ochucovať, keďže UM je sladké alebo ho deti v pohode vypijú aj neochutené. Granko veľmi nechcem dávať, aspoň do dvoch rokov.

vanish1
1. aug 2009

len.petra, veď jogurty sú v poriadku (lepšie biele) a aj acidof. mlieko, tvaroh, kyslá smotana, tvrdý syr, nie tavený! jedná sa iba o mlieko. Ja som bola tvrdý zástanca UM, ale už nie som po tom, ako som zistila, ako to malej neskutočne pomáha, keď ho nepije. My kupujeme to z DM-ka - ryžové, ale pozor, sú dva druhy, tak to calcium (je tam pridaný vápnik) a ešte aj ovsené. Odkedy sme naň prešli, vyradili bielu múku a biely cukor, dcérkin stav sa neuveriteľne zlepšil, toto mi potvrdil aj alergológ, že to máme takto dodržiavať.

jaron, sójové by som deťom vôbec nedávala

sonica, tiež som pre kojenie robila všetko a kojila som len 7 mesiacov, takže určite som niekde urobila chybu, ale neviem kde.
to, že si zdravá a netrpíš na žiadne alegie, tak môžeš byť rada, myslím to vážne. Ja mám alergiu, astmu a aj všetci moji súrodenci sú alergici a to som bola kojená 1,5 roka. Ja si miyslím, že z obyčajnej otázky ako píšeš to utieklo tam, kde malo, že kr. mlieko je nevhodné podávať deťom, ale chápem, že neveríš, reklama je riadny oblbovák, ja keby som sa nepresvedčila na vl. oči, tiež by som asi neverila. Presne tak, UM je vyrobené z kravského, nám nevyšla žiadna alergia na mlieko ani int. laktózy a aj tak mi to doktor takto odporúčal dodržiavať, teda žiadne k.m. Akurát v tom článku Desatoro .. nesúhlasím s tým, že ak by som do toho roka nemohla kojiť, dala by som UM ha, a až po roku by som prešla na to ryžové a ovsené. Mliečne výrobky sú dobré. (samozrejme nie pribináčik a pod. sladké umeliny).
Kr. mlieko proste nepokrýva potreby dieťaťa, neobsahuje potrebné látky na vývoj mozgu, ako ich obsahuje mat. mlieko, ale obsahuje hl. látky na vývoj kostry, takže ja by som to neriskovala. Do roka by som už po terajších skúsenostiach dala UM ha a po roku ovsené a ryžové.

sonica
1. aug 2009

no som rada ze v tom nie som sama... 😅
vies tiez si myslim ze je teraz az prilis velka histeria okolo kojenia, ja som chcela kojit, velmi a robila som co sa dalo...
ale tym ze v porodnici sa mi spustilo to prve mlieko az tak ze same v podstate striekalo a mala len drzala pusinku a prehltala, tak potom bola leniva ho sat, a mam ju preto trapit? a doslo to az tak ze bola hladna a unavena a ani na to uz nemala silu aby sala mliecko... tak jedine co som mohla urobit, ze som sice kupila na doporucenie dr. nutrilon, ale nedalo mi to a pretoze v tej dobe som mala mlieka fakt dost, tak som zacala odsavat a vydrzali sme tak dalsie tri mesiace, ale posledny mesiac som jej do mojho mliecka zacala pridavat ten nutrilon a neskor sme skusili aj ine znacky a zatial skoncili pri sunare, pretoze jej najviac chutil...
ale obvinovat niekoho ze je len lenivy, ci urobil to alebo ono spatne??? kam sme to dosli... potom to dopadne tak ako u teba, hromada bab sa zruti, ze nie su dobre matky, ale proste nie som horsia len preto ze sice som chcela plne kojit do 6tich mesiacov ale zial sa nepodarilo... aj tak by som ju uplne odstrihla najneskor v tych 9tich, pretoze uz si to dieta zacne uvedomovat na co su prsia a vnima ich aj na inych nie len na vlastnej matke...
no tak sme skoncili skor... ale tym sa svet nezruti a dolezite je ze je mala spokojna a tym aj ja... 😉
a presne to co ty popisujes, som videla uz tolko krat, maciatka na fenke... ale aj tu kozu na krave som zazila... holt priroda a vola prezit je silna... a v dobach kedy nebol sunar tak to robili ako? nechali umriet deti hladom???
inak ked budes mat mliecko od kravy, tak to ma uplne inu chut a je aj sladsie ako to z obchodu... takze uvidis, mozno ti ho bude pit bez problemov... inak ja by som skusila par kvapiek javoroveho sirupu, ale fakt len trosicku, deti maju lepsie vyvinute chutove bunky nez my...
inak ja mam prave tiez moznost potom kupovat to mlieko priamo od kravy, co som rada...

vanish1
1. aug 2009

sonica, ja som preto tiež robila čo sa dalo, ale mlieko sa mi stratilo, preto myslím, že som urobila niekde chybu, či už v stravovaní, technike, fakt neviem a obdivujem ťa, že si si mlieko dokázala tak dlho odstriekavať. Ja som moju chcela tiež kojiť čo najdlhšie, a tiež som mala výčitky. Kravské mlieko od kravy je určite lepšie ako to z obchodu, ale aj tak nepokrýva potreby dieťaťa. Obsahuje strašne veľa bielkovín a iných látok, ktoré zaťažujú hl. detské obličky a ostatné orgány.

molnarovak
1. aug 2009

sonica, dakujem za ten napad so sirupom, to skusim, ak nebude chciet ciste mlieko.

sonica
1. aug 2009

😉 neni zac... on ma zaujivamu chut, nie je tak strasne sladky, skor vonavy... 😉 ja som ho dala do vyzivy miesto cukru, sice norm. ich nesladim, ale k ribezlovej som trosku pridala...
este by sa dal mozno med, ale ten moze byt dost silny alergen, tak to by som skusala az tak najskor v tom roku a pol...
javorovy sirup co som nasla, tak niekto pisal v pohode, niekto az od roku, tak si vyber... 😉
to je asi ako s tym mliekom... 😀 proste skus a uvidis... inak sa nedozvies... 😉

sonica
1. aug 2009

vanish urcite si neurobila chybu, proste niekedy sa to nepodari aj keby si co ako chcela... 😉 a je vela takych, ktore prve nekojili, a druhe kludne aj dva roky... tak sa netrap...
podstatna je pre miminko SPOKOJNA maminka tak moze byt spokojne aj ono... 😉
a ze obsahuje vela bielkovin a inych latok? a ktore potraviny nie? to sa neda takto zovseobecnovat... proste ja to beriem tak ze nic sa nema prehanat... 😉 😉 v rozumnej miere neuskodi a urcite obsahuje aj latky prospesne nasemu organizmu... 😉

vanish1
1. aug 2009

sonica, práveže ja som toho názoru (a nielen ja), že žiadne prospešné látky pre naše telo neobsahuje, ani ten vápnik si z neho naše telo nedokáže zobrať.

sonica
1. aug 2009

vanish to zas budem oponovat, dokaze, ale musis mu pridat k tomu pomocne latky, v tomto pripade vitamin D
ale ako hovorim, kazdy ma iny nazor, a riadi sa podla neho... 😉
a keby sme mali jest len to co obsahuje pre nas latky prospesne, tak mozno umrieme hladom, lebo bud je to hnus, alebo to uz ani neexistuje, v dnesnej dobe uz proste nie je nic uplne bez skodlivch latok... 😅

marcca
1. aug 2009

sonica, súhlas...samozrejme kojiť, ale nie za každú cenu...takisto som pri oboch deťoch veľmi chcela a doteraz neviem, kde som pochybila alebo teda či som vôbec pochybila 😔 no obe deti po polhodinovom ťahaní stále hladné, nepokojné, urevané 😒 po chvíľke ďalšie kojenie a ďalšie revy a stále takto dookola 😔
bolo to trápenie pre nás všetkých...pri dcére som to zobrala tak, že predsa len som bola mladá, o kojení som fakt nič nevedela a pod....ale aj tak mi nešlo do hlavy, prečo ostatné kamošky-maminy s tým problém nemali, kojili a mali spokojné detičky...ale keď som potom po 6. týždňoch "trápenia" dala UM, mala som spokojné dieťa aj ja 🙂 a neprestala som veriť, že pri druhom bábe už bude kojenie pohoda...omyl, znova rovnaký scenár a to som fakt robila, čo sa dalo 😔 takže do roka beba, od roka sme pomaly prešli na kravské mlieko, nijako som ho neprichucovala a chutilo od začiatku 😉 dcére od 2 rokov začala dávať granko a potom už čisté nevypila...takže pri malom začnem s grankom určite neskôr...inak dobré je aj s kvapkou medu 😉
napriek všetkému, obidvaja sú zdraví, dcéra má super imunitu a malý hádam ešte chorý nebol...(ak nerátam soplíky a kiahne...) 🙂

cokosusenka
1. aug 2009

Tak ja davam male od roku kravske,driv jsem prevarovala,ale ted uz ne. ja sama mleko piju,mam ho rada.
Ono ty clanky co je skodlive,tak by clovek nemohl diteti nic dat.

cokosusenka
1. aug 2009

Jo a taky mala nebyla nemocna krome rymy (letos jeste nemela) a jednou teplotu.

blesk44
2. dec 2009

mliecko ktorej znacky odporucate???

marianka79
2. jan 2010

baby u nas sú automaty na mlieko je fakt chutné a myslím si že zdravšie ako krabicové z obchodu dá sa z neho spravit aj smotana čo z kupovaného nie takže odporúčam toto 😉

kackaj
2. máj 2010

Ahoj, vidím, že debata už je nějaký čas mrtvá, ale snad mi někdo odpoví🙂 Malý má 8měsíců teprve, dětem do jednoho roku se nedoporučuje NEUPRAVENÉ kravské mléko. Ale když se mléko převaří (upraví dle mého názoru), nemůže ho dostat mrně už teď? Umělé mi zatím odmítá a mě připadne kravské stejně nejpřirozenější.... Díky za případné názory🙂

saska.t
2. máj 2010

kackaj - moj nazor je ze nie, je v nom vysoky obsah bielkovim a v tom je problem, detske oblicky to nedokazu spracovat a zbytocne to zatazuje nezrely organizmus 😅

fraginka
15. aug 2010

Dovolim si reagovat.Dcera mala 2 mesiace ked som zacala stracat mlieko, po podani Feminaru sa povracala, na radu mojej mamky som jej dala prevarené nizkotucne kravske mlieko, prijala ho bez problemov, nepamatam po akom case som presla na polotucne a postuplne na plno. O dva roky mladsia dcera dostavala po ukonceni materskeho mlieka-cca od 3 mesiacov - kravske. Dnes ma starssia dcera 19 rokov,mladsia 17 a chorlavost je u nich minimalna.Dokonca pamatam situaciu-jedna z nich uz nepamatam ktora, mala okolo 10-12 rokov, a pri navsteve detskej lekarky ta lekarka listovala v zdravotnej karte dcery dopredu aj dozadu so slovami ze asi chybaju nejake listy,lebo neviemkolko rokov sme u nej neboli. Ja ze ano,je to tak, aj teraz dcera ochorela iba kvoli tomu, ze sa vyskytla epidemia chripkova. Mimochodom, cakame tretie babo a ked panbozko da a v decembri sa nam to narodi, viem, ze po strate materskeho mlieka nebudem vobec vahat co dalej. Uz len ked sa clovek zamysli obycajnym sedloackym rozumom, za cias nasich starych a prastarych a praprastarych mam atd. davali detom umele mlieka ked mali doma kravy? A neboli vtedy deti tak chorlave. Dakujem za precitanie.

traktor
15. aug 2010

aj u nas sa pije krabickove mlieko, neprevaram , len zohrievam...nevidim v tom problem, vsak uz vsetko papame...pokial nieje ziadna zla reakcia, tak preco nie?... 😉

adulikka
16. aug 2010

kackaj len mu v kľude môžeš dať krabicové mlieko...moje tri deti sú len na ňom vychované...dcére som istý čas dávala aj bebu ,ale mi z nej vracala ,tak prešla na obyčajné polotučné mlieko...najprv som ho prevárala a ,keď som zistila ,že dobre naň reaguje ,tak prestala...moji dvaja chlapci vypiju denne každý po jednom litri mlieka ...raňajky ,obed a pred spaním a chorí sme nie.