Aké plienky používate? Ktoré sa oplatia?

alinka76
17. júl 2007

Ahojte,
rada by som si začala chystať výbavičku pre bábätko a neviem, aké plienky teraz letia. Pred 7 rokmi som si kupovala hlavne baby love, alebo Huggies, ale viem ze teraz sú kvalitné aj v hypermarketoch. Aké máte s nimi skúsenosti? ktoré sa oplatia a nie sú z nich alergie? Díky za každú odpoveď.

andika10
12. sep 2010

@izabelkak ano to je všetko pekné aj maš pravdu ale proste mne boli jednorazové plienky jednoduchšia varianta, ušetrilo mi to trocha času čo som aj tak prvý polrok nemala žiadny, jasné že tdlhodobo sú aj lacnejšie latkovéale tam je to slovo dlhodobo, lebo ja som na to nanešťastie nemala aby som naraz dala tolko peňazí von ☹ 🙂, neviem kolko tie plienky vydržia ja normalne som minula 6-až 8 plienok, ale keď nam išli zuby a mali sme hnačkové obdobie tak to bolo aj 15 plienok za deň, ako mne vôbec nevadí keď niekto používa latkové pl, pri jednom by som asi aj ja tak spravila, mne to bolo takto jednoduchšie 🙂

andrea0903
12. sep 2010

@izabelkak no rozhodne suhlasim s latkovymi plienockami 😀 je to investicia na x rokovv prvom rade a to co dam na zaciatku za kupu sa mi velmi rychlo vrati zhruba za ten mesiac dva 😝 ja ked som kupovala 60ks plienok pred 9rokmi tiez ma zamotalo pri sume ale dnes cakam tretie mimi a tie plienocky mam pekne pripravene a su ako nove.............co sa tyka jednorazoviek mam to odskusane na mladsej dcere kedze ta nemohla latkovbe vobec a jak natruc nielenze sme kupovali susene mlieko ale este aj len tie najdrahsie pampersky boli jedine ktore jej vyhovovali......takze sme si to pekne uzili penazenka bola mesacne odlhacena takmer o 2500tisic hlavne ked sli zubky......preto som povedala ze latkove su proste naj 😀 😀 😀

andika10
12. sep 2010

ako vas čítam začínam nadnimi rozmíšlať, že by som si pár kusov kúpila, sice máme už 2 roky ale neako sa im nechce odnaučiť od plienok, už teraz vela neminieme, možno skúsim aspoň na noc, dosť skoro, viete mi neaké poradiť neviem ako to je s velkosťami a kde sa dajú kúpiť 😉

jaa
12. sep 2010

@izabelkak Také mám schované klas.pleny.Je jich 60 kusů a jsou jako nové.Po 17 letech.Taky jsem je chvilku používala.takže mám zkušenosti i s obyč.plenami 😅
Akce s plenami nesleduji.Když je potřebuji,tak si je koupím,at stojí, co stojí...Ohledně ekologie..jak jsem psala, i ženy používají stejně vyrobené hyg.pomůcky.Tudíž se to látkovkami nezachrání.Ale na jednu stranu je pěkné,že se látkové plenky po letech trochu vrací do používání. 😉 A neodsuzuji nikoho.At si každý používá to,co mu vyhovuje.Já mám děti čtyři a v zimě,když není možnost věšet ven,tak je vše na topení.A místo na pleny tu už fakt nemám. 😒
@katka888 Díky moc.Takže jsi s Anavy také spokojená.Mrknu ne tvé fotečky.

jaa
12. sep 2010

@andika10 co zkusit jen trénovací kalhotky od Vimse imse?
@andrea0903 Mě stály jednorázovky do 18 měs.něco kolem 10000kč.Jak začala sedět,tak chodí na nočník.To bylo od 4,5 měsíců.Od 10 měs.mám tak jednu denně. 😉

katka888
12. sep 2010

@andika10
po informaciach co teraz mam, by som pri dvojcatkach ale asi naozaj riesila latkovky. samozrejme, ak si sama na dve deticky, clovek sa uci co a ako, tak rozumiem, ze sa ti zdalo mat jednor jednoduchsie. no pri prepocte, vyjdu ta oooovela drahsie jednorazovky.
samozrejme, vy mate uz cez dva rocky, ak by si chcela poradit napis do temy latkove plienky a baby , ktore maju 2 rocne deticky ti poradia. na druhej strane, ak by si im nieco kupila, v podstate to mozes cez bazarik zase predat. 🙂

katka888
12. sep 2010

@jaa
ano, a co sme teraz vyskusali, boli vlniaciky, ktore sa davaju na plienocky / ci uz tie klasic socikovske, alebo moderne vkladacky alebo napr bambusove plienocky. / a to som z tych vlniacek uz naozaj unesena. takze ak by si uvazovala nad nejakym darcekom pre sestru, tak skus kuknut na eshopoch na vlniacky. ja mam od disany, tie maju take pasiky vysoke na pase aj okolo noziciek, cize super na noc a tiez sa daju vyuzivat aj ako teple spodari v zime na gatky a pod. cize nie len na plienocky. a druhe co mam su anavy , tie sa skor hodia na den. a su tiez tenulinke, takze ked jej dam vkladacku, na to tie anavy vlniacky, tak ma zadocek malicky ako v jednorazovkach.
ale je pravda, ze zo zaciatku som sa obavala, ze ci nebude mat velky zadok a ci sa zmesti do oblecka a my mame cca 69-70 cm a zmestime sa este do niektorych 68ciek aj s latkovkami / samozrejme podla strihu oblecka /
p.s. asi malu musim aj v tom nafotit a pridat do albumu 🙂

jaa
12. sep 2010

@katka888 Ty vlnáčky..neštípou??Když je to pravá vlna?

jaa
12. sep 2010

@katka888 už jsem je našla! 😉 😉 😉 😉

katka888
12. sep 2010

@jaa
nie 🙂

jaa
12. sep 2010

@katka888 díky🙂 😉

andika10
12. sep 2010

@katka888 diky určite vyjdu lacnejšie, diky za radu

andika10
12. sep 2010

@jaa diky, som ani nevedela že take niečo existuje, asi skusim tie

andika10
12. sep 2010

@jaa diky 🙂

andrea0903
12. sep 2010

@jaa no ja som mala to stastie ze moja dcera starsia od 6mesiacov kakala do nocnika a na 12mesiacov sme boli bez plienok uplne 😀 mladsia sa odnaucila na 15mesiacov tiez takze to slo u nas rychlo.......podotykam ze u mna bolo riesenie latkovych plienociek aj z toho dovodu ze som ostala s dvoma detmi sama.... a so 6000korun ked som mesacne davala 3300na byt a kupila malej mlieko a plienky tak som mala co robit aby sme nejako tri vyzili.....preto tie latkovky maju v niecom vyznam urcite a este nieco obe moje dcery sa mi lepsie od plienociek oducili v zime ako v lete 😀 😀 😀

jaa
12. sep 2010

@andrea0903 Já měla tu nejstarší na den bez plen od 6m.Na noc od 10m.Byla extrtémně šikovná.Druhou a třetí na noc od 10m a na den od 11m.A to byly druhá a třetí na jednorázovkách. 😀 A ta druhá měla vrozenou vadu moč cest.A primář mi sám řekl,že jen díky jednorázovkám,nedostala zánět ledvin.Jinak by měla po nich. 😉 Vzhledm k tomu,jak moc byla vada silná.samo,že kdybych kupovala ty levné,co byly z igelitu,tak bych ji asi moc nepomohla.Ale Fixísky byly super.Ted u té poslední mě to nenutí s tím nějak extra spěchat.Ona si říká a počůrá se max venku ve městě,kde není místo na to,abych ji tam dávala čůrat.Já malou stále kojím,tak za Um neutrácím ani korunu. 😉 Taky se odnaučuje lépe v zimě a ne v létě.Výhoda je ,když je zahrada.Tam se může dítko vypustit s nahou prdkou.To hold u bytovky nejde. ☹
Jinak i u látkovek se počítá,že se dítko nemusí naučit brzy na nočník.Dělají se až do velkých velikostí.Kamarádky malý má 20m a stále je celý den na plenách.Látkových obyč.A neříká si ani trochu.Je to o dítěti ,jako o jedinci a o rodičích.Já mám malou doma bez plen a občas se vyčůrá,když jsme v parku.Tam není problém ji dát. 😉 Krásně mluví,řekne úplně vše.Začínáme barvy.Pozná červenou,zelenou,modrou a žlutou..Skládá bravurně puzzle.Sama se obleče....Na vše ostatní je moc šikovná. 😉

izabelkak
12. sep 2010

@andika10 v tvojom prípade som reagovala len na tú finančnú stránku, je jasné že pri dvoch deťoch človek ani nevie ako sa volá 😝
funkčná látková výbava sa dá zostaviť odhadujem pre dve deti tak za 6 tis..... to máš 12 balíkov jednozároviek po 500 korún... neviem za kolko ich kupujete....
pri látkovkách mi je jedno kolko plienok miniem denne, nepočítam to, lebo sa operú 😀 t.j. keď je dieťa pocikané či pokakaná prebalím... nepočítam intervaly medzi jednotlivými prebaleniami.....

andika10
12. sep 2010

@izabelkak dlhodobo je to určite vyhodnejšie, plienky sa snažím kupovať akciové ale nie vždy sa podarý, len naraz vydať tolko peňazí si nie každý môže dovoliť, je to niečo ako nákup na splátky 🙂 vyjde to drahšie ale tie menšie čiastky človek až tak nezbadá, viem je to zlí príklad len ma to teraz napadlo 😉

dagina
12. sep 2010

Ahojky maminy,

@jaa prosím tě, jak se ti podařilo mít děti tak brzy bez plen. Naše matky, tchyně se stále chvástají, jak měly děti v roce bez plenek za to my 🙂... . Sama si někdy říkám, jak to je možné???? Však v tomto věku dítě ani pořádne neumí mluvit, jak si tedy mohlo říct a plnohodnotně si uvědomovat svou potřebu?? Opravdu mě to moc zajímá. Naší malou jsem zkoušela dát poprvé na nočník v 11ti měsících, a nyní vím, že to nemělo žádný význam, až nyní si začíná uvědomovat na co nočník či záchod opravdu je. Předtím to byla spíše taková nová aktivita, neco jako nová hra bych to nazvala 🙂.
To ja to dělaly naše matky bych nazvala určitým pravidelným rituálem, při kterém si dítě jaksi automaticky zapamatuje co má dělat, aniž by vědělo co a proč vlastně dělá 😅??? Teď se možná neumín správně vyjádřit..., myslím smysl chození na nočník.

jaa
12. sep 2010

@dagina Ona sice už v 6m. uměla říkat máma ,táta,ee atd.Ale prostě to bylo poznat asi tak,jako to poznají maminky ,co dělají tzv.bezplenkovou metodu. 😉 Dítko se ošívá,je nervozní.Dává sygnály.Ale ona si už dost často sama řekla.
K tomu,aby byla brzy bez plen mě donutila fin .situace.v tu dobu nic moc příznivá.Což třeba nyní řešit nemusím. 😉

jaa
12. sep 2010

@izabelkak nevím,nevím..za 6000kč?Když jsem viděla u sestry Anavy plenky.Má ty malé do 5kg.Tak já s tím,jak hodně mi malá kakala,byl to tak kelímek od 170ml jogurtu,bych musela mít těch malých cca 20kusů.Ta vkládačka přímo od Anavy je taková maličkatá,že by to na 100% muselo být i na svrchních katátkách.Tzn.převlíkat komplet vše.Pak těch větších by už stačilo třeba méně.Ale já jsem kojila dlouho plně,takže velikostí do půl roku bych potřebovala fakt moc. ☹ Tady ,co jsou holky jen na těch tzv moderních látkovkách,tak mají výbavu jen na půl roku kolem 20000kč.Pak už berou ty vícevelikostní.Ale na malé mimčo nejsou prý vhodné,protože tím,jak se různě zahýbají ap,tak má mimi zadeček,jako brouk Pytlík a omezuje ho to v pohybu.Za těch 6000kč je to tak na klas.pleny+ tak čtvery svrchnáky od každé velikosti.Na ty levné maminky nadávají,takže řešení je brát ty dražší,nebo nakoupit na MMB použité. 😉

izabelkak
12. sep 2010

@jaa samozrejme že som nemala na mysli plienky anavy, all in one a podobne, ale kombináciu roznych typov, vieš, s kvalitnými štvorcovými plienkami si totiž doma vystačím úplne v pohode, nemusím mať 20 ks plienok za 400 korún.... to je na látkovaní super, je veľa možností ako si výbavu nakombinovať a za aké peniaze si ju nakúpiť.... na českej látkarskej diskusii sú baby čo v poho latkujú za 6 tis., problém je že látkovanie je mánia, plienky krásne takže nakoniec tomu vačšinou mamičky podľahnú a kúpia plienočky aj na parádu.... 😉

nemám velmi čas sa rozpisovať k dámskym hygien.potrebám, každopádne jedna vložka obsahuje niekolkonásobne menej aborbentu ako plienka, vložky nosia len ženy jeden týždeň v mesiaci, kdežto plienky obe pohlavia, a z alternatívnej strany - pri kúpe menštruačného kalíšku či látkových vložkách nie je toho odpadu ani pri MS toľko 😉
a ak vyprodukujem "len" o tú tonu ťažko rozložiteľného opadu na jedno dieťa nepríde mi to také zanedbateľné..... ale dnešný jednorázový a konzumný život sa nesie v inom štýle to mi je jasné.....

jaa
12. sep 2010

@izabelkak pak, ano.Dá se do těch 6tis vejít.Klasika + kalhotky 😉 A je pravda,že některé vzory jsou opravdu krásné. 🙂
Ohledně látkových vložek...To je na jinou diskuzi.Pro mně věc dosti nepochopitelná.Skladovat infekční.materiál a pak ho prát..U kalíšku-dost špatná manipulace a výměna třeba na veř.WC.Bála bych se protečení,jakmile by se naplnil..Ale to už opravdu patří jinam. 😉

dagina
12. sep 2010

@jaa díky za odpověď.
Ještě bych měla jeden dotaz. Na kolik vychází Fixísky??? To jsou snad jediné pleny, které jsem nezkoušela 😅. Jinak u nás se nejvíce osvědčili po všech stránkách Babylove z DM. Žádné akce též nehlídám, kupuji jak potřebuji.

Jinak mě se malá v klasických PUL gaťkách strašně zapařovala, byla jak ve skleníku, nepropouští vůbec žádný vzduch. To jednorázovky propouští a luftují. Vlněné svrchňáčky kvůli atopii mít nemohla - v těch by možná jak ve skleníku nebyla 🙂. Manža tehdy nechápal co to je za brajgl.
Teď už to je jedno, jsem ráda, že jsem se látkové výbavy úspěšně zbavila a čtvercovky využiju na úklid 😀, myslím že mám do důchodu o hadry na okna postaráno 🙂.

jaa
12. sep 2010

@dagina Fixísky jsou asi nejdražší pleny.Ale taky jedinečné.Mají je i u nás na novorozencích.Jsou měkoučké,heboučké a to i počůrané..Ale jsou málo k sehnání.Měla je Hypernova a na holky jsem je měla i přímo od výrobce.
Na hadry je to škoda.Schovej je malé na mimčo.Podívej,jak vydržely mě. 😉

dagina
12. sep 2010

@jaa málo k sehnání????? Proto jsem je asi ještě nevyzkoušela 🙂.
Já těch látkovek mám hrozně moc, a kvalita žádná sláva. Možná něco zkusím udat v bazaru 🙂

jaa
12. sep 2010

@dagina JJ.jsou dost málo na trhu.nevím ,proč??jestli kvůli ceně:-OAle, zase nemají konkurenci.
Plenky jistě prodáš...Já mám ještě ty poslední totalitní a ty jsou fakt kvalitní a krásně bílé🙂

izabelkak
13. sep 2010

@jaa za tých 6 tis. sa dá poskladať čo to nielen štvorce a vrchné gate, len človek musí mať info, a to získa až po tom čo nejakú dobu látkuje, dnes by som si to čo by mi vyhovovalo vedela zostaviť isto za polovičný peniaz... ale tak to čo nevyhovovalo som zatial v poho predala....

@dagina a aké si mala tie PUL-ky? ono nie sú PUL-ky ako PUL-ky, napr. baby lucy a popoliny mi prídu oveľa hrubšie a tuhšie ako napr. jednoveĺkostné flip vrchné gate od bum genius, cez tie je normálne vidno ak ich dám do svetla sú úplne tenučké, jemnučké....

dagina
13. sep 2010

@izabelkak Organiky od IV a druhé thirsties - oboje na prd 😅 - hotový skleníkový efekt 🙂, manža mě ještě vynadal, do čeho to dítě dávám. Ale to nebyl hlavní důvod, proč jsem s látkováním přestala.