Látkové klasické štvorcové plienky. Aké sú ich výhody?

register
29. mar 2009

Ahoj mamičky a nastávajúce mamičky. Zaujímalo by ma, čo Vás viedlo k používaniu klasických štvorcových látkových plienok? Aké sú výhody a aké nevýhody? Tiež aj reakcie Vášho okolia. Ďakujem.

fiallinka
4. apr 2009

ikeu jsem taky koupila, savé jsou možná i víc než kikko lux (podle gramáže - vážila jsem je), ale používám je spíš na parádu (jsou barevné), mám pocit, že jsou hrubší a ne tak příjemné.

Jinak žehlila jsem jen na začátku, teď už ne, ale zase teď už je používám jen výjimečně...

matilko
4. apr 2009

Mám otázku, vycpávate všetky kalhotovky? Má to u nás zmysel, keď kojím čo dve hodiny a vždy po tom prebaľujem? Asi nie, že?

standu
4. apr 2009

nejaku tenku vkladacku by som dala...podla toho, ci ta kapsovka uz ma nieco vnutri, alebo nie...mam swb a uz ma jedno jadro vsite, niekedy druhu vkladacku nedavam.

matilko
4. apr 2009

standu díky, ale jak som si všimla, som sa sekla v diskusii, som to chcela hodiť do látkoviek II 🙂

blka
5. apr 2009

Holky, díky. Takže v podstatě bude jenom na mě, jestli budu žehlit nebo ne 😎

matilko
5. apr 2009

blka, presne tak 🙂

helulicek
6. apr 2009

dobré ráno holky 🙂
díky za odkaz na ikea plinky, vypadají hezky, pár si jich určo koupím a pak uvidím co a jak. Jinak vidím, že se bavíte o žehlení, myslím, že by se alespoň ze začátku měly žehlit, ale popravdě nevím, jestli se mi bude chtít a jak budu vše stíhat 🙂 No hlavně se uvidí, jak mimi bude třeba reagovat na nevyžehlený pleny, pokud to bude ok, tak to asi řešit nebudu 😉

blka
6. apr 2009

Heluli, přesně tak, nevím, jestli budu stíhat i žehlit.

A když nežehlíte, tak perete na 90 nebo pořád na 60?

helulicek
6. apr 2009

Já bych to normálně prala na 60.....

matilko
6. apr 2009

periem furt na 60st., dokonca už v persile a malá je v pohode, takže to chce skúsiť, dávam ale dvojité máchanie.

blka
6. apr 2009

Super, děkuji 🙂

kubinkov
6. apr 2009

taky peru stále na 60 a v Persilu nebo Arielu.

emmka3
8. apr 2009

Baby, idem sa aj vas opytat, ktore vv su podla vas najlepsie, najsavejsie? Kikko, SWB alebo Popoliny???

helulicek
8. apr 2009

Já sice zkušenost zatím nemám, ale psaly někde holky, že Popolinky jsou asi ty nej..... 😉 ale budu taky ráda za názor 😕

iinuska
9. apr 2009

Mne este ostali po synovi klasicke stvorcove plienky a tie budem aj pouzivat v kombinacii s jednorazovymi.

miracle
10. apr 2009

Mam vv popoliny a zatial spokojnost... maly ma 9,5 mesiaca, pouziva velkost S. Predpokladam, ze savost bude podobna. Keby sa mi chcelo, ako sa mi nechce, pustila by som sa do rucne vyrobenych vv.

beuska1986
19. jan 2011

Kocky aka je klasicka velkost plienky?70x70 alebo 80x80?

lensam
22. aug 2012

ako poskladám klasicku stvorcovu bavlnenu plienku, aby sa dala pouzit namiesto jednorazovky? mamina uz si to nepamata

saimaa
12. jan 2014

Mňa by zaujímalo, okrem finančných výhod, čo píšete, že látkové plienky vyjdú lacnejšie,
a ekologických výhod,
sú aj iné výhody? Napr. zdravotné?

behulka
12. jan 2014

@saimaa ešte časové - netreba striehnuť, kde práve je akcia na plienky a následne ich utekať kúpiť, pravdepodobne autom.
Zo zdravotných dôvodov sú proti jednorazovkám najčastejšie uvádzanými vyšší výskyt plienkových dermatitíd, obsah škodlivých látok, možná súvislosť s neplodnosťou a rakovinou semenníkov v neskoršom veku (ktorých počty neustále stúpajú).
Netreba zabúdať aj na ekonomické dôvody - kúpou jednorazoviek sa podporujú zisky nadnárodných spoločností, zatiaľ čo pri kúpe slovenských látkových plienok podporíme miestnu ekonomiku.
Ak by ťa zaujímalo viac, fajn články sú tuto:
http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-na...
http://baby-cafe.cz/index.php?option=com_conten...

druplaug
18. feb 2014

Ahojky, chci používat klasické čtvercovky co nejvíc to půjde.
Můžu přes ně dát jakékoliv svrchňáčky? Nebo některé propouštějí?

Vkládací plenu bych dávala akorát na noc.

behulka
18. feb 2014

@druplaug ahoj, vrchné nohavičky si môžeš vybrať spomedzi troch možností:
PUL - je nepremokavý, vraj priedušný. Umelý materiál.
Flís - pod tlakom premoká - pre miminko je dobrou voľbou. Je priedušný, ľahko sa udržiava. Umelý materiál.
Vlna - nepremokavá, priedušná, no je s tým viac práce. Pokiaľ začnú vlnené nohavičky prepúšťať, je potreba ich namočiť do roztoku lanolínu. Jediná "prírodná varianta."
Ak by si chcela dávať štvorcové plienky len poskladané na obdĺžnik, treba popozerať v popise nohaviček, či je táto možnosť do nich vhodná. Nie všeky ich totiž udržia, niektoré sú stavané vyslovene na nohavičkové plienky.

druplaug
19. feb 2014

Díky moc, ta vlna se mi tuze líbí, vyzkouším 🙂

lovely_princess
1. júl 2014

Ahojte. AK by ste chceli, tak základný prehľad výhod a nevýhod látkových plienkach, tak tu nájdete zhrnuté informácie: http://www.povolaniemama.sk/latkove-plienky-vs-...