Látkové klasické štvorcové plienky. Aké sú ich výhody?

register
29. mar 2009

Ahoj mamičky a nastávajúce mamičky. Zaujímalo by ma, čo Vás viedlo k používaniu klasických štvorcových látkových plienok? Aké sú výhody a aké nevýhody? Tiež aj reakcie Vášho okolia. Ďakujem.

astrane
29. mar 2009

K používání látkových plínek mě vedla paní,co jsem ji potkala v dětské nemocnici a také množství vyprodukovaného odpadu a peněz do papírových plen vražených-chtěla jsem i ušetřit...
Začali jsme látkovat v 10 měsících.
Ke klasickému látkování jako z dob našich mamin by mě ale nepřesvědčilo nic....zaujaly mě moderní látkové pleny.Doma jsme ale klasické čč také využili.Ale momentálně u nás vedou tvarované pleny Haipa-daipa pastelka a Kissaluvs a čč jen jako záložní 🙂 Doma už totiž neplenkujeme 🙂 Ze čtvercových plen používáme bambusový jako vkládací.
Moc mě zaujalo,že už se přes to nedávají igelitový kalhotky,že se většina plen nežehlí a pere normálně na 60 🙂 (Teď ještě otestujem nějaký bambusový kalhotovky a snad i vlňáky jako svrchní kalhotky...už se těším-chci totiž vědět co a jak,než začnu chystat plenkovou výbavu na další mimi 😉)
Reakce okolí-většině lidí je to jedno,jiní se zeptají a diví,že se mi chce se s tím prát a žehlit a mít dítě v mokru.tak jim vysvětlím,že dneska je to jiný,je víc možností,lepší svrchní kalhotky a nežehlící plíny.Někoho to zaujme a zjistí si víc a možná to časem i vyzkouší.
Mám kamarádku a ta používá přes den jen čč a je moc spokojená,mimčo taky.Co dává na noc nevím...

standu
29. mar 2009

ahoj, ja pouzivam latkove plienky od roka malej, prevazne po dome pouzivam klasicke aj bambusove stvorce. inspiroval ma clanok v dietati, trosku aj ekonomicky aspekt, hlavne ekologicko-eticky (odpad z jednorazoviek je nehorazny) a ked som zacala objavovat znacky, tvary, farby modernych latkovych plienok, tak ma to chytilo a nelutujem. budem pokracovat aj pri druhom dietatku, pri novorodencovi zrejme zacnem len stvorcami, take malinke babo aj tak stale cika kaka....jedna kamoska az teraz priznala, ze pri dcerke pouzivala stvorce, ked niekam sli, tak jednorazovky..akoby sa zato hanbila. ludia divne pozeraju....ze ci som nejaka socka, ze nemam na "papierove"....povznasam sa nad tym, povedomie o latkovych plienkach je bohuzial stale nizke.......a hlavne som rada, ze moje dieta nesedi v chemikaliach.

evicka7
29. mar 2009

my používáme klasické čtvercovky, protože jsou prostě finančně dostupnější než moderní látkové pleny, které sice používáme taky, ale nemáme jich tolik
látkujeme proto, abychom dělali co nejméně odpadu 🙂

valentovasasa
29. mar 2009

souhlasím s evicka7 - my teda používáme jak moderní - těch máme pár... a jinak zavazovací a do nich čtvercové. Přesně jak tu píšete - kvůli penězum - látkujeme od roka a popravdě, do té doby jsme za plíny nechali 1000-1400 měsíčně, od té doby co látkujem je to tak 200-400kč. Záleží jestli dítě jede na víkend k babičce (ta odmítá látkovat, tak tam má jednorázovky), jinak jednorázovky používáme na noc a po obědě na spaní - zatím se nám z látkovek vždy pročůral ven...

kolca
29. mar 2009

ahojky,
tak my používáme látkovky, protože je to zdravější a levnější. A také proto, že nevytváříme tuny odpadu.
Čtvercovky používáme hodně, nejdřív proto, že na malé stále kakací mimčo byla nejjistěší varianta novosklad. A teďka hlavně proto, že rychle schnou. Máme asi 6 kalhotkových, vkládací plenky a jinak klasické čtvercovky. Na noc a na cesty máme bohužel jednorázovky.

marcelkad
29. mar 2009

Já si myslím, že je to lepší na vývoj kyčlí, i když dítě má kyčle v pořádku, prostě se mu dobře vyvíjí. Dále je finanční hledisko, možnost používání i na další dítě. A v neposlední řadě je dětská prdelka v přírodním materiálu (bavlna, bambus apod) a ne v igelitu jako u jednorázovek.

katy2
29. mar 2009

ahojte,
ja tiez rozmyslam nad klasickymi stvrocovymi latkovkami... Chcem sa spytat, ake nohavicky (kalhotky) na ne pouzivate.... A kde ste ich kupili? Lebo sa mi nezda, zeby stacili len postolky.... Vdaka...

kolca
29. mar 2009

Katy já dávám buď Imse Vimse nebo Thirsties a nebo domácí vlňáky. co to je "postolky"?

valentovasasa
29. mar 2009

ahoj - já z fin. hlediska nekupovala ty Imse apod. ale koupila jsem obyč. igelitáčky v Globusu a používám je přes látkovku.

A popravdě nevím jestli je to takový rozdíl od ostatních...

telinka
29. mar 2009

valentova.....igelitaky su nepriedusne , na rozdiel od PULiek ,ktore su priedusne 🙂 , ked sa ti zdaju drahe , tak kup babylucy

johanda
29. mar 2009

Ahoj, já používala čtvercovky, bylo to nejjednodušší balení, což mi vyhovovalo vzhledem k BKM praxi. Rychle schnou a jsou velmi variabilní, co se skádání týče. Ale pozor - není čvercovka jako čtvercovka. Některé se rozpadají už po půl roce používání, je potřeba koupit kvalitní značku (Libštát, MaM, ImseVimse, Kiko lux).

katy poštolky protékají, jsou nepoužitelné. Na novoše jsou fajn nějaké gaťky s PUL zátěrem, později vlňáky. K dostání zejména v e-shopech.Více info je v diskuzi látkové plenky.

standu
29. mar 2009

kolca postolky su ortopedicke nohavicky.
ja by som tiez nekupovala igelitaky...pulky stoja od 150 Kč co nie je horibilna polozka. na www.branakdetem.cz soja babylucy 140Kc.

katy2
29. mar 2009

vdaka, budem musiet sa za tym nejako pooobzerat....

standu
29. mar 2009

za cim? za stvorcami? velmi si chvalia kikko bambusove farebne....
take z obchodu co vyzeraju ako gaza, iste nekupuj, nesaju.

valentovasasa
29. mar 2009

holky, vy které kupujete nejen čtvercovky, ale taky moderní plenky, nevíte kde (server) se dají sehnat nejlevnější?

standu
29. mar 2009

ktore ako, niekde je dobra cena na tie, niekde na tamtie....posurfuj, najdes. celkovo vsak su lacnejsie v UK-teda take all in one, kapsovky...
u nas na SVK su najlacnejsie na www.plienka.sk, je to firemna stranka, cize tam maju len jednu znacku, ale su slovenske.... 🙂

astrane
29. mar 2009

Taky máme thisties a Imse Vimse svrchňáky 🙂
nakupujeme na www.branakdetem.cz a www.slune.eu ....jinak ty ceny jsou všude+-nastejno,ale tyto mě přijdou nejlepší...A do brány chodím osobně,mají to tam moc pěkný 😉
čtvercovky mám nějaké poděděné-značka neznámá a dokoupené IV mušelínové,ale prý jsou teď jiný než dřív....Ty kikko lux si teď v diskusi o látkovkách holky dost chválí...a dělají i bambusový...myslím že na noc by byly lepší....ale to spíš poradí tamní zkušené látkařky,já zatím taky zkouším a mám odzkoušeno docela malinko 🙂 Ale mám ráda baby Lucy bambusový čtverce-skládám na třetiny jako vnitřní plínu a jsou měkkounký a celkem pěkně sajou a cena taky není až tak vysoká-ty40x40cm stojí kolem 70kč kus,namimi by stačili i ty menší,já mám už dvouletý dítě a snad brzy definitivně bez plen(aspoň ve dne)

kolca
29. mar 2009

já nakupuju též na bráně a na slůněti. Jestli je to nejlevnější nevím, ale nejlíp se mi tam nakupuje - komunikace atd...

valentovasasa
29. mar 2009

Standu - a na UK nějké www stránky neznáš? Koukala jsem na ty sk a tam jsou dobré ceny...

listicka77
29. mar 2009

register: já používám čtvercovky proto, že jsem se rozhodla, že nechci, aby dítě bylo v počůrané plíně. takže jsem už od narození přebalovala po KAŽDÉM počůrání. výjimka byly třeba jízdy autem apod., na to jsem pořídila mommys touch aio (vše v jednom), které mají flísovou vrstvu a nepůsobí po počůrání tak mokře. čtvercovky používám doteď.
svrchňáky jsem měla na začátku PULky, pak jsem si hodně oblíbila flísové, protože jsou relativně prodyšné a velmi rychle schnou. no a asi v 5 měsících jsem najela na vlňáky a od té doby nepoužívám nic jiného. u dalšího mimi (jestli nějaké výhledově bude), bych asi najela na vlnu hned od narození. ale je potřeba skládat novosklad pečlivě, aby vaječina neprotekla.

standu
29. mar 2009

sasa, uk stranok je milion.....
www.teeheebaby.co.uk
www.babykind.co.uk
www.kittykins.co.uk
www.nappyparadise.co.uk

je ich daleko viac.....podla toho, co chces kupovat, daj si do googlu konkretnu znacku....
vy mate v cechach podla mna lepsie ceny ako na slovensku....viacmenej

helulicek
29. mar 2009

Nazdárek, tak já jsem taky začínající látkařka, zatím jen brouzdám na netu a zkoumám, co a jak, který jsou nej.... 😉
Co jsem tak zhlídla, tak jsou asi nejlevnější na www.branakdetem.cz a www.babako.cz Na babaku mají ještě některé věci levnější než na bráně.

valentovasasa
30. mar 2009

Helu - je ta adresa dobře? mě to babako nefunguje...

helulicek
30. mar 2009

Adresa je správně ☹ , koukala jsem nato schválně do záložek. Mě to dnes taky nejede 😕 , tak jestli nemají nějaký výpadek nebo to aktualizují....snad se to brzy rozjede...

valentovasasa
30. mar 2009

děkuji - tak vím, že není chyba u mě... tak já kouknu později...

helulicek
30. mar 2009

tak nevím, jestli s tím nejdu pozdě, ale mě už to jede...

helulicek
30. mar 2009

Jen chci ještě říct, že na tom babaku,mají trochu menší výběr, ale já tam teda koukala hlavně na zn. Baby Lucy a ta tam vyšla levněji....

marcim
30. mar 2009

Já látkuju od 6.měs.Hlavně mi vadilo kolik odpadu vyrobíme.Malému je už 1rok a 4měs.
Přes den používám hlavně čč.A jsou to ty úplně obyč.Ještě je mám po starším synovi.U něj jsem používala papírovky,protože o látkovkách jsem neměla ani ponětí 😕.Na noc dávám víc savé plenky bamboo extra,baby lucy organic.... a vycpávám buď babus.prefoldem,nebo vv.A mám 3-4 ks moderních l.plen.A ty jsou na cestu ven,do auta,k Dr.,když vím,že nebudu moct hned tak přebalit.Ale čč mám nejraději.Hlavně teď v zimě.Nemám pořádně kde sušit,takže i tak mi doma do 12-24hod v pohodě uschnou.Na ně používám přes den PULky. (IV,BL,Thirsties) a na noc vlňáčky (natahovací).Ty jsou super.Zahřejou a nezapaří se a zatím,kromě poprvé,neprotekly.(Byly málo naimpregnované)
P.S babako mi taky jde.

helulicek
30. mar 2009

Marcim, nevíš jaké jsou ty mušelínové pleny?

emmka3
30. mar 2009

tak aj mna by zaujimalo, aky povrch na omak maju tie muselinove plienocky? rozmyslam nad kupou, lebo ich baby chvalia ...

inac aj my sme zacinali s klasickymi cc, som mala 80!!! Kikko klisik stvorcov, ale po mesiaci som to vzdala ... su dost mal save a maly precikal 2 kusi do polhodky 😅 teraz sa idem dat na moderne latkovanie ale takych kvalitnych stvorcov si chcem kupit do zasoby pre dedka nahodu 😉