Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

divoska
9. apr 2011

@bambulka0406 ma, ma ;) aj @zojec 😉

zfidorka
9. apr 2011

@lulukn79 moje popoliny su po vyprani siroke 27 cm, presite su na 1/3, cize 9 cm..

@bambulka0406 zehlit nemusis, iba ak chces 😉 ktore plienky velkostne nevies?
dik 🙂 plienky su moje hobby...

katka888
9. apr 2011

@bambulka0406
zehlila som do vikuskinych 7-8mesiacov, potom ma to prestalo bavit. najma preto, aby trosku zmakli.ale ja zehlim aj spodare, takze asi tak 😉
mala som tak cca 20 plienok na zehlenie po prani, co netrvalo az tak dlho.

bambulka0406
9. apr 2011

@katka888
@zfidorka co poviete na tento clanok? a o tento zoznam? zatial sa orientujem a citam kade tade po nete 🙂
ja inak uz teraz mam okolo 40 stvorcov, tych klasickych. a periem a zehlim ich dost casto. sa rychlo minaju, lebo pouzivame ich na kadeco. napr jedna plienka na preb. podlozke tu mi hned pri prebalovani zakaka alebo ocika 😀 takze zehlit dalsie plienky sa mi nechce. preto som sa na to pytala 🙂

julia30
9. apr 2011

@bambulka0406 ja som zehlila len prve 4 tyzdne potom uz len skladat. Tak mozno ta inspirujem vobec nieje potrebne zehlit max 6 tyzdnov 🙂

bambulka0406
9. apr 2011

@julia30 a my sme uz 6 tyzdnov mali 🙂

majka1981
9. apr 2011

Ahojte
tento tyzden mi konecne dosli plienky, tak uz latkujeme - mame ich 5 + vyplnam aj stvorcami, tak vcera som cely den latkovala a dnes skoro tiez cely den, lebo mi rychlo uschli plienky cez noc (asi pre ten vietor...).
Planujem dokupit dalsie plienky, Tots Bots sa mi velmi pacia a z nich najviac Bamboozles Stretch, je to velmi mäkucka plienkocka a paci sa mi ze je bez umeliny. Flipky sa mi zatial tiez velmi pacia, vyplnam ich aj stvorcami ked ocakavam, ze bude malo cikat (na priklad po vykakani vecer ked uz o hodinku ide spat...).
Ta sparenina minuly tyzden bola asi za to, ze som ho zabalila asi s mokrou ritulou. Nebolo to ani z jednorazoviek a ani z prachu.

Chcela som sa Vas spytat - tie Bamboozle ostanu take mäke ci po case stvrdnu?
Mne sa tie Flipky zdaju dost male. Moj syn ma teraz 5 mesiacov a vazi 8,5 kg, co myslite - ako dlho vydrzia - aj do tych 2 rokov ci nie? Lebo mam moznost kupit skoro nove z bazaru len po 10 EUR, tak neviem, ci ich mam zobrat alebo nie.
A musim uz objednat viacej plienok, lebo mesto Vieden dotuje latkove plienky ak sa nakupi nad 250 EUR a preplacaju potom 100 EUR, doteraz som minula 125 EUR, takze musim teraz kupit zase okolo 5 plienok + nieco na vypchanie atd aby som to dosiahla. Inak som velmi rada, ze preplacaju 100 EUR.

zfidorka
9. apr 2011

@bambulka0406 aky zoznam? aky clanok?

@majka1981 v TB bamboozle stretch umelinka je 😉 bambus 80%, polyester 20%, vnútorné sacie jadro všité v plienke je 100% polyester.. moje su zatial makke 🙂
tu vieden ti zavidim, a nielen kvoli preplacaniu plienok 😉 😎 inak, ako dolozis nakup plienok, fakturou? preplaca to nejaky urad?

katka888
9. apr 2011

@bambulka0406
nepridala si clanok,ale to nevadi 😉 , ved dohodis link...
ja som pod malu davala tie nepremokave podlozky co som pouzivala aj pod seba v porodnici, strihala som jeden kus na tretiny a potom na polovicky, cize po prepiskani som vyhodila a nedavala som tym padom plienku.

majka1981
10. apr 2011

@zfidorka to som vedela, ze tam je trosku umeliny. Ja som myslela na kozku priamo. Si ma potesila, ze je este mäka 🙂 .
Dodavatel stahuje hned 100 EUR, musi sa jemu poslat Gutschein, ktory som dostala s Mutter Kind pasom 🙂 . Dobry system, aj tak to malokto robi, keby ze nepoznam modreho konika, tak tiez neuvazujem...

zfidorka
10. apr 2011

@majka1981 to s TB stretch bolo len na upresnenie 😉

zfidorka
10. apr 2011

@bambulka0406 v skratke k tomu zoznamu... suhlasim s odporucanim ze z jedneho typu a znacky kupit 1-2 plienky, aby si vyskusala co bude babu sediet a tebe vyhovovat...
ten zoznam mi pride zostaveny davnejsie, uz su na trhu lepsie plienky 😉
ja by som nebrala nic bavlnene, len bambus, takisto by som nebrala klasicke frote, len to jemne (Tots Bots stretch) alebo aksamit/zamat (Anavy bambus)...
z aio/kaps je dobra bg kapsa, podla labutky aj minilala 🙂 - to je novinka, takze ju tu nemame este odskusanu... dobra a cenovo prijatelna kapsa je wonderoo v2..
z vrchnych nohaviciek su univerzalne a super bg flip...

katka888
10. apr 2011

@bambulka0406
v clanku mas zhrnute to, co ti tu kazdy poradi, vyskusat na zaciatok z kadeho typu / nohavickove, kapsove.... / po 1-2 kusoch, aby si zistila co ti najviac vyhovuje , co na doma, co na von, co na noc a tak dokupit.

k plienockam, ak si nejake vyberies, kludne to sem napis a urcite tu odpovieme, ake mame s danymi plienockami skusenosti. 😉

a k zostave, rataj tak v priemere 7-10 plienok denne, zavisi od rezimu piskania a kakania babatka, a podla toho, ako casto budes asi prat / + jeden den susenie / cize, ak peries kazdy treti den, treba ti plienocky tak na 4 dni, tj cca 40 ks.
zo zaciatku, ked prebalujes castejsie , je praktickejsie pouzivat stvorce a na to vrchne nohavicky a mat len na von, k dokimu a pod nejake cacanejsie napr kaposve alebo AIO. na noc zas nejake nohavickove, napr. bambus .
na zaciatok mozno nejake 3-4 kapsovky /AIO/, nejake 2-3 nohavickove na skusku.
z vrchnych podla mojho nazoru aspon 4-5 ks, ci uz PULky, alebo v tom budes mat nejaky 1 kus flisacikov ci vlniacikov

k vyberu plienociek suhlas s @zfidorka : kapsovky Bum Genius, wonderoo, vrchne PUlky od Bum genius flip, k nohavickovym bambusovym Baby beehinds, tots bots stretch, anavy, a stvorce, nepamatam ci si spominala, ale najlepsie zdedene socikovske, inak tie s vyssou gramazou.
vkladacie plienocky by som riesila za pochodu podla babatka

mrkvicke
10. apr 2011

Ahojte,
chcela by som zacat s latkovkami a po niekolkych dnoch trapenia sa mi podarilo nieco zostavit. Mohli by ste mi to prosim okomentovat, pripadne odporucit nieco lepsie. Nemam toho az prilis vela na zaciatok?
Mam 4,5 mesacne babo. Dakujem vopred.

Kapsovky a AIO: Wonderoos + 2 vkladacky - 2ks - uz mam kupene
Mommy`s Touch - 1 ks uz kupena
Fuzzi Buns Daizy - 1 ks
Ecobum - 1 ks
Nohavickove: Konopna Ella`s House - 1 ks
Bum Hugger - 1 ks
Tots - Bamboozle strech - 1 ks
Little Lamb Bamboo - 1 ks
Flexitot Onesize - 1 ks
BL Clasic M-L 1ks
BL Color - 1 ks
BL Organic - 1 ks
BL Bamboo - 1 ks
Vkladacky - Konopna Hemp Hour Long - 1 ks
Bambusova vkladacka Twofold - 1 ks
Konopna vkladacia Ella`s House - 1 ks
BL - Vlozka Clasic - 1 ks
BL - Vlozka Organic - 1 ks
BL - bambusove vkladacky - 4 ks
asi 50 klasickych zdedenych stvorcov
Vrchne nohavicky - uz kupene 1 ks - netusim znacku
- WeeHuggers - 1 ks
- Thirsties duowrap - 1 ks
- natahovacie Loveybums

A este mam otazku na tie vlniaciky - natahovacie Loveybums. Mozu sa osetrovat pripravkami na vlnu Disana? alebo mam pouzit nieco ine? Treba kupit sampon a lanolin?

sima.p
11. apr 2011

@zfidorka a hlavne tá Minilala je ešte stále na colnici, takže naozaj ju tu baby ešte neodskúšali, čo však nevylučuje, že mžôe byť naozaj dobrá...

smejkoh
11. apr 2011

@mrkvicke Ahoj, ja mam zopar kusov BL clasic a po niekolkych praniach velmi velmi stvrdli a malu zacali dost otlacat okolo noziciek. Takze tie by som uz urcite nekupovala. Dobre mi posluzili akurat na to, ze som si podla nich usila bambusky 🙂 K ostatnym sa ti urcite vyjadria ostatne skusene maminy.

sima.p
11. apr 2011

@smejkoh BL Classic sa ani mne nepáčili, raz som ich vyskúšala a hned predala dalej. Ostatné BL ako tak ano, ale neskutočne dlho schnú.

smejkoh
11. apr 2011

@mrkvicke Este k tym vlniacikom, ja pouzivam doma robenu lanolinovu kuru podla tejto stranky: http://www.altermater.eu/post/2009/08/27/lanoli...
Vyjde to lacnejsie ako original sampony na vlnu.
Po okakani alebo ked zacinaju prevlhat, prip. citit mocom ich preperiem vo vlaznej mydlovej vode, potom na noc namocim do lanolinovej kury a rano preplachnem v studenej vode.

katka888
11. apr 2011

@mrkvicke
uz aj latkujes? myslim tie socik stvorce a vrchne nohavicky?
vrchnych mas asi malo, ak ti nahodou za den 2x prekaka, aby si mala rezervu, vynikajuce su aj vrchne nohavicky Bum Genius Flip. .inac dobry vyber
kapsove su skvele od Bum Genius 4.0 a aj wonderoo / rozdiel je v materialy vkladacky. skvely system ma grovia, tam v podstate pospinenu cast plienky len odopnes a pripnes nahradnu, tieto nahrady / jadra / su potiahnute PuL vrstvou, cize ak ti len rpecika tak, sa ti nemusi zaspinit cela plienka. a mas paradnu plienocku, ked vezmes nejake 3-4 jadra tak aj lacnejsiu ako 4-5 kapsoviek
nohavickovych neviem ci nemas vela, nase veeeeelmi osvedcene boli bambusove nohavickove a to od baby beehinds Bamboo, tots bots a anavy. konopne, tak tu si baby chvalia Bum Hugger ale spolu s prefoldom alebo twofoldom, cize dovypchanu nejakym bambusom.
Baby lucy som nikdy nekupovala, nacitala som sa viac negativa ako pozitiva, tak to ti neporadim, urcite sa ti vyjadri niekto iny.
ak uz latkujete doma do stvorcov, priblizne uz vies, ako babo piska, ci postacuju tie socik stvorce, alebo ti treba dokupit vkladacky. u nas by sa viacvrstvove neuzivili, kedze nasa cvrkne casto a malo. ak by som vyberala vkladacie alebo viacvrstvove, tak skor kvoli savosti bambusove .
este mozno separacky, ak ti stale casto kaka prazenicku, a za zmienku stoji skladovanie plienok ci planujes do uzavreteho kosa s vekom, no na von by som odporucala urcite si zabezpecit aspon mensi vak na plienky, tak na 4-5 ks , vynikajuci je od Gro Via. podavas do takeho vaku napr aj mokre plavky a nemusis nosit v igelite. 😉

katka888
11. apr 2011

@mrkvicke
p.s. mas tam aj znacku Little lamb, tu mame aj my, je to dobry vyber ked beries do uvahy pomer cena vykon. je lacnejsia, ale kvalitna, trosku objemnejsia ako ostatne bambusove plienocky. ale k cene ma dobry vykon.

sima.p
11. apr 2011

@smejkoh vďaka za tip na lanolínovú kúru, ked miniem kúpený, skúsim toto.... 🙂

mrkvicke
11. apr 2011

@smejkoh, @sima.p - ja som to o BL plienkach citala, ale tak som chcela vyskusat.. ale mate pravdu, vyradim ich zo zoznamu.

mrkvicke
11. apr 2011

@smejkoh - super. dikes za tip na lanolinovu kuru.. 🙂

mrkvicke
11. apr 2011

@katka888 Ahoj, este nelatkujem. Pouzivam jednorazovky, ale hrozne mi to smrdi a ten odpad co z toho je... Preto som sa rozhodla prejst na latkovky. Klasicke stvorce mam skor do perinky, pod hlavu, na grcky a tak..
Tak Groviu si asi vyskusam, idem si to popozerat. No a ak vyhodim BL nohavickove zo zoznamu, tak ich vela neostane.
Ako funguju klasicke stvorce s vrchnymi nohavickami? Len poskladat plienku na obdlznik a dat do vrchnych?
Ako casto treba menit/kontrolovat plienky? asi zavisi od babetka ,ktore ako piska - nie?

katka888
11. apr 2011

@mrkvicke
mne kym prisli plienocky,tak som davala stvorec na dlzku / skladala som napoly a potom na tretiny / na rovno do vrchnych nohaviciek.
ked som doma, kukam tak kazdu hodku, ked ma napadne... skus na doma tier stvorce, aspon zistis ako ti babo piska, ci casto, ci viac, ci menej..

luba41
11. apr 2011

@mrkvicke ja mám približne tak staré bábo ako ty a začala som látkovať pred 1,5 mesiacom. Presne, vadilo mi to veľké množstvo odpadu a už dávno som poškuľovala po takýchto plienkach aj s estetického dôvodu 🙂 Tiež som mala hlavu v smútku, kým som sa v tom množstve typov a druhov ako tak zorientovala. Mne napríklad nesadlo používanie nohavičkových plienok, tak som ich po mesiaci predala /našťastie som ich kúpila v bazari/. Na noc síce ešte používam pampersky, ale momentálne mám základnú zostavu 11kapsových plienok /jednoznačne vyhrávajú Bum Genius/, Katkou ospevované nohavičky Bum Genius Flip /2ks/ + 9vkladačiek so stay dry povrchom, Itti Bitti Sio+2náhradné vkladačky a 25štvorcov. To mi momentálne bohato stačí a štvorce nakoniec skoro nepoužívam. Tie kapsové plienky vypchávam hocičím - v nich vydržíme 2hodky v pohode. Keď potrebujem, večer rýchlo preperiem a ráno sú suché. Inak periem raz za2-3dni. Ale ešte budem musieť porozmýšľať nad tým, čo na noc 😉

norikk
11. apr 2011

ahojte, poradite mi,kde nakupovat velke plienky?? mame polroka 10 kil, a takymto tempom nam budu v roku akurat najväčšie velkosti......

majka1981
11. apr 2011

Ahojte
baby nema niekto odpoved na moju otazku - co myslite ako dlho vydrzia Flipky? Mne sa zdaju dost male...

@norikk to aj mna velmi zaujuma, kedze moj syn ma ca. 5,5 mesiacov a uz 8,6 kg a neviem si predstavit, ako to bude o par mesiacov.
Takze sa tesim na odpovede.

limoni
11. apr 2011

@majka1981 aj moj maly ma podobne rozmery 😀 a vek a mame flipku zmensenu na posledne patentky a myslim ze este vydrzi dlhsie, lebo neskor vraj deti tak nepriberaju, sa utesujem 😉
asi treba hladat vrchniaciky urcene na nohavickove plienky, tie su take objebnejsie

este stale sa nas tie zapareninky drzia 🙄 , vetram, prebalujem skoro kazdu hodku a kaku sa snazim odchytavat do nocnika, mazem suducremom alebo niveou sos, no ked nedam stay dry vrstvu na bambus tak hned su nad pipikom a stehienkach ruzove bodky, zeby ta neznasanlivost prirodnych materialov?