Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

sladkasue
23. máj 2011

@witchka manzela neries🙂 moj prebaloval tiez iba 2x v zivote🙂 latkove plienky nazyva tak pekne: "velke" 😎 vacsinou si ich vsimne az vecer, ked sa moc moc mojka s malym - no, na noc su trosku vypchatejsie🙂 cez den na to nereaguje... spociatku bol proti aj on, ale zrusila som ho tym, ze chcem aby nas maly - ked bude raz velky - mohol mat deti🙂 a ako sa maly narodil, prala som raz do tyzdna... tak teraz perieme trosku castejsie🙂

@luba41 moj manzel teda vie co stoja, a preto sme ich ani nekupovali hned (normalne mi to zakazal)ale az od pol roka - aj to som si prve kupila tu v bazariku - ze ako sa nam to bude pozdavat 😉 no a potom sme si dokupili aj nejake nove... ked ma niekedy nahneva, tak mu aj pravdu poviem co stoja - on si kupuje zase ine veci(tiez nie najlacnejsie)-financie uz neriesime... FAKT JE TO LACNEJSIE🙂

irriss
23. máj 2011

@sladkasue
Muzu se zeptat az jak je to lacinejsi?
1. spotreba vody a energie na prani
2. energie na zehleni
3. cas

Podle mne cas s ditetem je k nezaplaceni a i kdyz je latkova cena "na svem pocatku" levnejsi , cestou se prodrazi a cas s ditetem doslova ukradne 😉

Nic ve zlem, jen se snazim pochopit situaci... 😉

crysmile
23. máj 2011

@irriss precitaj si stranu 1064.. zehlit sa plienky nemusia a niektore sa ani nemozu zehlit... a o case sa nevyjadrujem, lebo myslim ze toto nie je problem, plienky neperieme rucne, vyvesit ich nie je problem... alebo su na svete uz tak strasne lenivi ludia ze toto je problem? a dietatko ked je vacsie, vesia latkovky s matkou, podava stipce, je to zabava..

luba41
23. máj 2011

@sladkasue Tak MM vie, že jedna stojí viac ako jednorazovka 😵 , ale tiež to mám spočítané, že čo na ne miniem a prípadne ich potom ešte predám, tak to bude určite menej ako výdavky za pampersky. A hlavne, bývame na dedine, smeti nám vyvážajú raz za 2 týždne a už po 10dnoch nebolo kam dávať odpad, čo bol kontajner plný plienok. A to ešte poctivo separujeme odpad. A hlavne plienka je kus oblečenia, takže teraz kupujem tričká na leto také, aby nám ladili s plienkami. 🙂

katka888
23. máj 2011

@irriss
pytala som sa mamy, ako je to s tym pranim, zehlenim a vyvarovanim...
pri mne vyvarovala, pri bratovi uz nie, pretoze uz mala automaticku pracku a nebolo potrebne.
dnesne plienocky uz aj vyzeraju ako jednorazove, len sa vymenia, ako jednorazovky, a material z ktoreho su, sa ani nezehli.
ako ide vyvoj dopredu nie len v prackach, pracihc priostriedkoch, ide aj napr v latkovych plienkach, su tu nove materialy, nove strihy a pod. ved uz ani riady neumyvame ako nase babky v lavoroch so zohriatou vodou, ale mnohi vyuzivaju autom pracku 🙂 🙂 🙂

zadrhel je v tom, ze je este stale vela ludi, ktori o novych modernych latk plienkac nemaju informacie a vychadzaju len z "prastarych" a zakorenenych info. ked ukazem nejaku kapsovu alebo AIO plienku v okoli, cuduju sa, ze co to je ,a ke je to sikovne a supewr, kolko sa usetri a ze o tom vobec nevedeli. 😉

irriss
23. máj 2011

@crysmile
Srovnavala jsem latkove pleny "kdysi"...ne nynejsi, jelikoz mam uz deti odplenkovane, necetla jsem o techto "modernich plenkach v predeslych prispevcich", ale nekdo se tu zminil, ze je pri latkovych vice pracek (cili i veci spotreba penez)
Nemus mluvit o lenivosti, kdyz se nekdo pta, protoze ho situace zajima, chapu ze se snazis obhajit svuj postoj, ale "lenivost" sem nepatri...
Ja jen rikam, ze vice pracek znamena vice penez za elektrinu a rychlejsi opotrebovanost pracky, nic vic nic min..
Nemluvila jsem o lenivosti ohledne veseni..."cas" byl myslen ohledne zehleni....Zehleni jsme si vysvetlili, i kdyz se to neshoduje s pravidlami co, byly "kdysi"...vyzehlena plena z obou stran byla u miminka podminkou, pro zaruceni hygieny...
Proto pro mne je predstava latkove pleny "ztratou casu", ale kdyz rikas, ze se nemusi zehlit a nektere ani nesmi, tak neni skoro co resit s "casem" ...jen ten pocet pracek(ucet za el.propud) urcite nebude zanedbatelny 😉 podle meho. Ale nemam zkusenost....Je to jen cista dedukce, muzu se mylit...

Kazdopadne se zabavou pri veseni plenek mas pravdu, ale tato zabava se da praktikovat i u veseni ponozek 🤐 nozek...

sladkasue
23. máj 2011

@irriss
my robinme vsetko spolu... ma necelych 9mesiacov a miluje kupelnu - ked davame plienky do pracky, alebo ked su vyprane - pomoze mi ich dat von🙂 a o vesani ani nehovorim... naozaj nadherne chvile - ucime sa farby kolickov(pouzivame farebne plastove)-rad ich vytahuje z kyblika, presne jak hovori @crysmile

no, a my si mozeme odratat aj peniazky za tie drahe prasky - na prasky(aj tie detske)je alergicky... pouzivame biogulu, mydlove orechy a zlcove mydlo na skvrny🙂 - cca 50€ a viem ze to mam tak na 2roky🙂

vodu neriesime, periem tak ci tak... a nikdy nie samotne plienky🙂 za tych par dni sa vzdy nieco najde🙂

irriss
23. máj 2011

@katka888 diky 😉

katka888
23. máj 2011

@irriss
1. spotreba energie, vody a prac prasku, na predch stranke sme sa o tom bavili, ked som napisala ze max 100 eur rocne tak som "dostala,", ze prehanam 🙂 u nas to vychadza cca 40 eur ricne za energie podla pracky + prasok. s plienkami periem aj ine veci, ktore by som tak ci tak prala
2. plienky nezehlim, tie moderne materialy sa ani nesmu zehlit, ked som zehlila stvorcove plienky, tak to bolo cca 30 min po prani, a robila som to aj pred tym, ked sme mali jednorazovky a stvorocove plienky sme pouzivali do perinky, pod hlavicku a pod.
3. cas - u nas: raz za 2-3 dni naplnit pracku a zapnut - 5 min, vyvesanie 5 min, mala mi plienky podava a sa s nimi hra, poskladanie - 10 min, opat sa mala s nimi hra a podava mi. tzn neprichadza o cas so mnou
ked sme mali jednorazovky - pozeranie letakov, ci nemaju niekde akciu, odchod do obchodu a vlacenie 3 balikov v akcii, denne vynasanie spinavych plienok, lebo velmi smrdeli..... mne to vyjde na rovnako .

irriss
23. máj 2011

@sladkasue
super, diky, uz mam jasno...omluvte starou ne-li zastaralou maminu.... 😉

katka888
23. máj 2011

@irriss
nase oblubene :
@luba41 - ano, je to fakt kus krasneho oblecenia 😉

irriss
23. máj 2011

@katka888
Vis co je ale divne, ze tady v Italii nic takoveho jeste neni k videni..alespon jsem se s tim jeste nikde nesetkala..ani u lekare, ani u more nebo v parku..proste nic...proto jsem si myslela, ze jde pouze o ekonomickou zalezitost a moje vypocty samozrejme nezahrnovaly Vase vypocty a soucasnou modernizaci... 😉

katka888
23. máj 2011

@irriss
nie si "zastarala" maminka, nahodou je podla mna skvele, ak sa zaujimas o viac info a nemas len jeden vyhraneny nazor bez zistovania info aj z druhej strany ... a my rady odpovieme 🙂

crysmile
23. máj 2011

@irriss aj teraz sa dost pouzivaju stvorcove plienky, ale ide to dopredu, pouzivaju sa automaticke pracky, mozes aj vyvarat priamo v pracke na 90 stupnov, nemusis pouzivat ziadne hrnce.. ja neviem zas posudit ake bolo latkovat v davnejsich dobach, takze to nemozem porovnavat.. co sa tyka spotreby energie, vody.. to sa vsetko rata a aj tak to vyjde oproti jednorazovkam lacnejsie..
ale rozhodnutie latkovat nie je len o peniazoch..

katka888
23. máj 2011

@irriss
ani aj som to tu v SR nevidela, len som raz citala clanok o latkovyc plienkach v casopise pre maminy, boli tam aj fotky a som "nechapala", ze to fakt nie je ako kedysi 🙂
tak som si dala google a zrazu som zistila, ze je to fakt inac ako kedysi .... ale nazivo u doktora alebo tak tiez nic. a to v rodine mame uz asi 6 starsich deti ako je viki a tiez sa s takymi plienkami nestretli.
tak si skus najst v taliancine moderne latkove plienky v googli, ci tam mate nejake eshopy, lebo tu v sr okrem 2-3 obchodov v BA - zameranych na latkove plienky, v klasickych take ani nenajdes a ani o nich nepoculi, ked som sa pytala.

irriss
23. máj 2011

@katka888
diky 🙂
Uzivejte si miminek a tehotenstvi, vsechno rychle utece a jednou nezbyde i Vam nic jineho, nez se jit aspon projit mezi radky cerstvych maminek a zavzpominat si na sve casy. Prijde cas konstatovani, srovnavani...
Obcas bloudim ve Vasich prispevcich, je to jakasi potreba se na chvilku vratit tam, kde to vsechno zacalo...I kdyz nekdy "nostalgie" stoji spousty energie ale te nevycislitelne....

Hodne krasnych chvil s miminkama...
p.s. Jsem maminka, ale "zitra" se muzu stat babickou, sice mladou babickou, ale co..bylo by to fajn..trebas si prijdu pro rady driv nez se zda...jeste jednou dik

crysmile
23. máj 2011

@irriss urcite aj v taliansku su nejake obchody na latkove plienky.. tiez som bola jedina v okoli, ktora sa na to dala.. teraz idem latkovat druhe dietatko..
tak dufam ze sa potom zastavis, ked budes uz babicka po nejake rady.. 🙂

irriss
23. máj 2011

@crysmile
uz jsem to tu zacla na italskem webu studovat. 😀 . 😀 . 😀 uz vim, ze je nekolik typu zavirani, povrchu..dvoj vyplnovani...zabehavam se, jen by to chtelo praxi...ale radeji si na praxi pockam.. 😉
🤐

Vsechno nej...diky, zastavim se 😀

crysmile
23. máj 2011

@irriss no, tak toto studovanie je na tom super, budes mat velku hlavu a bude sa ti o plienkach aj snivat.. a potom sa ozaj zastav, latkovanie je zdravsie, pouc o tom svoju nevestu..

zfidorka
23. máj 2011

@estterka moja ma dni/noci kedy cika v noci malicko, resp. vobec, ine noci cika zase vela... podla mna to nesuvisi s latkovkami... ale odsleduj, a daj vediet 🙂

smejkoh
23. máj 2011

@bambulka0406 Tak tak, nam to aspon pomaha, dat aj na bavlneny stvorec bambusovu vkladacku alebo ako pisu niektore baby, skus sty dry vkladku.

virivka
23. máj 2011

Ajojte babenky. Citala som, ze periete plienky na 60 a 90 stupnov. My perieme doma vsetko na 40, teda aj plienky. Mam ich radsej prat na 60? Ze mi na nich ostanu obcas skvrny mi nevadi, len ci sa to na 40 poriadne vyperie.

zfidorka
23. máj 2011

@virivka ja so citala ze bakterie sa nicia na 60-80 stupnov, mne osobne sa 40 zda na plienky malo...

virivka
23. máj 2011

@zfidorka Vdaka, tak zacnem prat na 60, pre istotu.

bambulka0406
23. máj 2011

kebyze si usijem stay dry vkladacky z soudecloth?

zojec
23. máj 2011

@bambulka0406 staci ked suedecloth nastrihas na na cca 13x35 sm obdlzniky na budes davat na plienku, podobne ako flisovu deku. alebo zosit nejake dve tri save vrstvy a navrxh dat suedecloth aj tak sa da 😉

bambulka0406
23. máj 2011

@zojec no to bude ked ja este aj sit zacnem 😀 trochu pochybujem o svojich zrucnostiach, ale rozmyslam, ze oprasim sijaci stroj 😀

estterka
23. máj 2011

@katka888 ja som mala aj toto wonderoo aj easyfit objednane a oboje male ☹ a tak sa mi pacili. teraz som jej dala prvykrat minilala a mam pocit,ze aj ta je mala...pre nas len BG plienky a LL kapsovky 😠

@zfidorka no tak dnes bola pocikana,aj prefold aj bamboozle mokre,ale spala cez 12 hodin,tak mozno az rano cikala,ktovie. uvidime najblizsie dni 😅

estterka
23. máj 2011

inak ked sa bavite o muzoch..tak u nas bol vlastne on,komu sa zapacila myslienka latkovat a teraz mi vycita,ze som kupila celu zostavu,ze som mala len jednu na vyskusanie,lebo ze ta nocna je priliz velka a mala bude mat kvoly tomu nohy do "O" 🙄

katka888
23. máj 2011

@estterka
mala? aku velkost nosite? my mame 86tku velkost, 84 cm, 10 kg a 15 mes a nosime v pohode.