Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

crysmile
15. nov 2011

@sima.p nechaj tak, pre latkovanie musi byt clovek presvedceny.. a ked hlada sposob ako to neurobit, tak tam nie je ten pravy dovod... kedze je pouzivanie jednorazoviek jednoduchsie, tak musi byt clovek vnutorne presvedceny o tom, co latka prinasa.. pre mna je to vzdy zdravie, pre ktore sa rozhodujem, aj ked je to praca naviac.. aj ked nemam povysavane, vonku nenasadeny cesnak.. ale mam dve deti, tiez nemam niekedy ani na wc cas ist, ale pocit ze nenecham svoje milovane dieta vo vyluckoch je pre mna dolezity.. jednorazovka nas uci byt pohodlnejsimi, menej prebalujeme, menej sa starame co sa stane s nou, ked sa vyhodi.. clovek dnes tak spohodlnel, az mi je z toho smutno.. uz mame automaticke pracky, ked treba plienky vyvarat, staci nam nastavit na pracke.. nase mamy prali rucne alebo v tatramatke, plienky zehlili, vyvarali.. ale nemali na vyber.. my na vyber mame a aj napriek tomu nevolime lahsiu cestu... musime respektovat ak niekto zmeni nazor aj na zaklade toho ze by musel prebalovat kazdych 30min... my vieme svoju pravdu..

zfidorka
15. nov 2011

@nenocka v clanku o plienkovej zostave mam napisane ako sa mi zrazili kikko bambus...

zfidorka
15. nov 2011

@juliam zlavy budu aj predvianocne 😉
svetovy tyzden latkovych plienok bude koncom aprila...
tie kratke vlniaky chces na noc?

labutka
15. nov 2011

@tunylyk ak su tie separacky v rolke namotane na takom tom papierovom sulci, ako kuchynske utierky, tak to su pre dojcene deti 😉

labutka
15. nov 2011

@crysmile pekne si to napisala, a este to aj vypalilo ze hned prvy prispevok na novej strane.
ja som tiez nebola uplne najradsej, ked som krpateho zabalila a za 10 minut sa pocural do plienky, ale vzdy som mu dala novu.
ja predsa nepotrebujem aby som mala krpateho v suchu, premna je dolezitejsie, aby bol v cistom.

crysmile
15. nov 2011

@labutka dakujem.. 🙂

tunylyk
15. nov 2011

@labutka dakujem 😉 my sme akurat cerstvo definitivne odstavili,uz tyzden sme bez didky,velmi mi tvrdlo brusko,nechcela som riskovat,Matusko je ale riadny cickos,tak ked bude chciet,mozem potom dojcit oboch naraz 😉 teraz mal take mini zubkove hnacky,cvrkol do kazdej plienky a presne ako bol flak na separacke,to iste bolo aj na plienke,tak som nevedela,ci je to normalne,ze to takto presiakne 😝
@crysmile moj Matko je uz velky chlap,ale ked treba,tak aj kazdu hodinku ho prebalim,no dnes zaspal poobede a po 2hodkach plienka sucha,tak sme usetrili a normalne sa vycikal do nocnika,dufam,ze uz dostava rozum,lebo zatial to u nas vyzera tak,ze 3sek. a utekam,presne ako bola taktika jeho braceka

crysmile
15. nov 2011

@tunylyk neboj, odplienkujete 😉 my sme sa az v 25 mes. uplne odplienkovali..

ema72
15. nov 2011

@sima.p nase mamky nemali na vyber, ine plienky nemali. My dnes na vyber mame. A skutocne si nemyslim, ze treba latkovat za kazdu cenu.

crysmile
15. nov 2011

@ema72 nie, za kazdu cenu nie.. ale ja by som sa k jednorazovkam uz nikdy nevratila prave preto, ze viem co v nich je..

sima.p
15. nov 2011

@ema72 to máš pravdu, za každú cenu nie, Tebe viac vyhovujú jednorázovky, ja som s látkovkami spokojná...

luciferkax
15. nov 2011

Tak sa k vám pridávam do témy 🙂 práve táto téma ma "prinútila" používať plienky látkové.. Ked som sa nad tým zamyslela, nie je to vôbec zlý nápad 🙂 Najprv osm si kúpila 6 kapsových plienok, na skúšku. Prekvapili ma ľahkou údržbou, tak som dokúpila dalšie, mám ich dohromady 15, plus troje PUL. "Po staaršom synovi má, asi 20 klasických štvorcov, tak tým vypchávam kapsovky, ked nie sú suché vkladačky... Na noc dávam síce jednorazovku.. Vtedy si oddýchnem 🙂 drobec v noci dosť zlé spáva aj bez toho, navyše, ked ho prebalujem, tak sa "rozbaví"a potom nezaspí dalšie dve hodiny.. takže na látkovku v noci by ma asi nikto nepresveedčil 🙂 ale počas dna je to super.... že plienky nehádžem do odpadkového koša, ale do práčky 🙂 mám dobrý pocit z toho, že moje dieťatko má zadoček v bavlne, a nie v chémii.. amám dobrý pocit z toho, že nezvačšujem smetisko troma plnými odpadkovými kôšmi (plné jednorázoviek). Naozaj to nie je ťažké. Ved naše babičky, nemali ani práčky,a už vôbec nie automatické, plienky vyváraliv hrncoch... a prežili to... Babka často spomína, ako chodievali na potom plákať plienky, normálne viedli súťaž, ktorá mamina bude mať bielšie plienky 😉 😉 nechávali dlho na slniečku, namáčali... Teraz hrdo vešiam biele plienky ja... teraz nje je také ťažké mať krásne vybielené plienky , automatická práčka to dokáže 🙂 🙂 🙂

juliam
15. nov 2011

@zfidorka dík za info, tak počkám s objednávkou 😉
no chcem aj dlhé aj krátke vlniaky, ešte neviem, ktoré ako budeme nosiť 😅 čo odporúčaš?

cillikat
15. nov 2011

ahojte, mam dve deticky: 18-mes. dcerku a 3-mes. synceka a chcela by som zacat pouzivat latkove plienky, len by som chcela vediet aku nejaku zakladnu zostavu by som potrebovala. Viem ze je toho tu asi popisane dost, ale nestiham pri mojich "narocnych" detickach vsteko citat v diskusii. Dakujem Vam za pomoc 🙂

crysmile
15. nov 2011

@cillikat ahoj, vitaj.. chces latkovat obe deticky? mozno by ti poradila aj @katka888 a @tinika , oni latkuju naraz dve 🙂

cillikat
15. nov 2011

@crysmile no, chcela by som obe, aj ked zo zaciatku by som mozno kombinovala aj s jednorazovkami (na nakupy, na dlhsie vychadzky....) a dcerku by som rada v lete odplienkovala a mozno by to na latkovkach islo lepsie 😉 len nie vsetkemu dobre rozumiem, aj ked kuknem na stranky kde ich predavaju, neviem sa v tom dobre vyznat co su tie-ktore plienky zac ☹, asi je to smiesne, ale je to tak...
😀

zuzanockamt
15. nov 2011

@cillikat ahoj, ja som z MT, tak ak by si chcela kuknut nejake plienky, co mam, ze ako vyzeraju a tak alebo sa nieco popytat, tak som ochotna ... ja latkujem asi od 5 - 6.mesiaca a teraz ma krpec 14 mesiacov

crysmile
15. nov 2011

@cillikat nikto uceny z neba nespadol, ja som sa tiez musela naucit terminologiu, ved ak si si nie s niecim ista, tak napis, hod linky, poradime.. mame rovnako stare babatka skoro..

cillikat
15. nov 2011

@zuzanockamt jeeej super, tak ja by som sa mozno niekedy buduci tyzden ohlasila, ak by Ti to nevadilo a mala by si cas... 🙂 ako by sme sa mohli dohodnut?

zuzanockamt
15. nov 2011

@cillikat chodievas aj do MRC, ci este nie s malym?

cillikat
15. nov 2011

@crysmile diky, baby ste super! 😉 snad sa mi to podari "rozbehnut", lebo sa mi to zda ozaj pre deticky lepsie, len keby neboli take drahe tie plienocky, ale snad sa aj s tym bude dat cosi urobit 🙂

cillikat
15. nov 2011

no, zatial nechodievam, lebo sa niekedy este tazsie "organizujem" s tymi mojimi drobcami 🙂 ale chystam sa tam pozriet, lebo ta starsia dcerka sa strasne rada stretava s detickami

crysmile
15. nov 2011

@cillikat ty mas jednu velku vyhodu, ked aj zacnes pri prvom dietatku, tak tie plienky vyuzijes aj pri druhom a investicia je sice jednorazova, ale zato uz potom len peries a davas a peniazky sa ti vratia..

cillikat
15. nov 2011

@crysmile no ved jasne, to viem ze sa mi investicia vrati 😉 aj preto ma to laka, ale hlavne kvoli detickam, ze by im bolo lepsie v takych plienockach 😉 a preto sa mi to aj paci, ze ozaj to mozem pouzit pri oboch, kedze su tam tie jednovelkostne plienky 😅

petah82
15. nov 2011

@ema72 ja len pridam moj kratky prispevok k tomu co som si narychlo precitala. latkujeme od narodenia. mala som aj flipky s bavlnenymi organic plienkami k tomu, tie som predala, pretoze som im neprisla na chut, bala som sa pretecenia. stay dry plienky do flipky som si nechala a pouzivam na vypchatie kapsoviek. mam len kapsovky a nohavickove bambusove plienky. maly sa narodil 4080 a uz od zaciatku veeela cika. prebalujem kazde dve hodiny, ked riadne vypcham kapsovku vydrzi aj 3-4h, ked cestujeme alebo sa inak neda. v noci neprebalujem, potiahne to bambusova nohavickova plienka. rano je durch mokra a vazi asi kilo, ale nepretecie. ked najdes to co vam pasuje, je to parada latkovat. nikdy som nepouzivala klasicke stvorce, lebo mi nie su sympaticke a uprimne som na to leniva... periem s pracou gulou, krasne vyperie, zbavi bakterii, zapareniny ani nic ine nemame... nechaj si vybavu na neskor a mozno to este niekedy skusis. pripadne predaj, co sa ti nepaci, tu na MK nie je problem a kup nieco lepsie.
pozri ake chemikalie veselo palis v krbe:
http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/zdrav...
http://www.badatel.sk/index.php?option=com_cont...
NA ZDRAVIE!

zfidorka
15. nov 2011

@juliam v clanku moja zostava mam popisane vsetky vlniaciky ktore mam, aj na aky ucel ich davam 🙂

layla84
15. nov 2011

Ahojte, musím sa pochváliť!!

Nakúpila som látkoviek, aby sa mi pohodlne látkovalo, a povedala som si: idem skúsiť BKM... a môj malý sa hneď chytil (za niekoľko dní bude mať 5 mesiacov) a už 3 dni kaká aj ciká do vandlíčka z kauflandu, ktorý som mu včera na to utekala kúpiť lebo dovtedy sme do veľkého vandlíka kakali 🙂 ) má z toho veľkú radosť, teší sa tam a pýta sa cikať aj kakať.
Dnes som nezapierala ani jednu jedinú pokakanú plienku a to kakal 6x - a tie ciknuté boli naozaj minimálne pocikané (stačilo mi ich na najkratší režim s pracou guľou do práčky hodiť, a bolo ich len pár), pýta sa aj cikať. Ja som z toho vytešená, úplná paráda. Celkom inak vnímam to dieťa! Že som ja na toto látkovanie a bezplienkovanie neprišla pri staršom synovi. To bolo skoro 2, 5 roka pamperskovania za dobrých 700-1000 eur čo letelo do koša dokopy, ak to dobre počítam, toto ma nevyjde snáď ani na polovicu z toho na 1 dieťa, a to ešte plánujem mať jedno dve detičky 🙂 treba nám baby do počtu! Ak by som ich aj ja viac nevyužila, moja sestra i švagriná sú látkovaním nadšené, keď to vidia, takže plienočky využijú ony, až sa im narodia detičky.
Navyše je to celé ohromná zábava, a plienky sú nádherné! A to nevravím o tom, ako sme sa rok snažili nášmu veľmi inteligentnému (a veľmi dobre chápajúcemu, čo od neho chceme) no do pampersiek zamilovanému synovi dohučať, že kaká sa do záchoda a nie do plienky, vzpieral sa ako mulica, čím viac sme ho presviedčali, podplácali, vyhrážali sa, ignorovali, blufovali, tým viac sa zaťal. Až sám sa v 2.5 roku, keď sme to my zúfalo vzdali, konečne rozhodol, že teda ide cikať aj kakať do záchoda, a odvtedy zo dňa na deň nijakú plienku viac na prdelke nemal. Ale boli to krízy, bolela nás každá plienka, čo letela do koša, koľkokrát sme ho nechali v počúranej, lebo sa nám ľútilo vyhodiť plienku, čo sme len pred pár minútami prebalili a zas sa pocikal.. pri látkovkách, no problem - vymením kedykoľvek.

Pozdravujem ema72 - myslím si, že každá mamička má toho vyše hlavy. Veď aj ja mám popri plne dojčenom 5mes miminku trojročného divocha a interné doktorandské štúdium plus dom i varenie. Hoci, priznám sa, v dome občas ako po výbuchu, ale to nestíham kvôli škole a občas kvôli spánkovému poradenstvu, nie kvôli látkovkám či bezplienkovaniu. To je najmenej a určite to stojí za tých pár minút čo tomu venujem.

crysmile
15. nov 2011

@layla84 krasny prispevok, tlieskam.. aj my robime bkm, aj ked nie tak uspesne ako vy, ale vychytavame kaku a ucime sa aj ciku.. moje dieta za to stoji..

crysmile
15. nov 2011

@cillikat urcite sa porad s mamickami co latkuju dve deticky.. a urcite ked sa zabehnete, bude to super, lebo plienocky vyuzijes naplno..

luciferkax
15. nov 2011

@cillikat ahoj, máš aspon nejaké plienky? Klasické štvorce? Ja som si urobila základnú zostavu tak za sto eur, mám síce len jedno plienkované dieťa - ale.. mala som asi 15 klasických plienok, k tomu som dokúpila 12 kapsových plienok plus ku každej vkladačku, ked nie sú suché vkladačky, vypchám klasickou plienkou, a je to v pohode 🙂 tie kapsové plienky sa lahko perú, rýchlo schnú 🙂 sú jednoveľkostné, mne sa zdali najlepšie 🙂