Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

zuzanockamt
16. nov 2011

@luciferkax
@katka888 co sa tyka tych ebayovych kapsoviek, ja ich mam tiez a mozem povedat, ze som spokojna ... mam aj znackove - BG a LL a nemozem si pomoct, ale kapsa BG teda krpcovi vobec nesadla, este tak na patentky, ale suchy zips je hotova katastrofa - uz som ju aj predala ... ja musim dovypchavat vsetky kapsovky jednou vkladackou navyse, aby mi v tom vonku aspon tie 2 - 3 hodinky vydrzal, iba original vkladacky mu v nicom nestacia ... takze len tolko som chcela, ze krpcovi ebayoove, co sa tyka strihu a pohodlnosti vyhovuju omnoho lepsie ako drahe a znackove BG

juliam
16. nov 2011

@janulkan robíš to presne ako ja 😉 som rada, že nie som jediná...

layla84
16. nov 2011

@janulkan PS dobrá matka sa nedefinuje počtom ani frekvenciou prebaľovaní. 😎 Osobne sa držím zásady NIKDY nebuďte spiace dieťa. Ani keď je pokakané, nebudím.

crysmile
16. nov 2011

@layla84 takze ak som maleho prebalila ked sa v spanku pokakal, trosku sa prebral a dala som mu znovu prsnik, moze to mat vplyv na jeho mozog?

layla84
16. nov 2011

Kdeže, necháp ma zle. Poznáš si ho a vieš, že ti zaspí. Malé precitnutia predsa nie sú ničím strašným. Problém by bol napr. u nás: môj sa moc preberie, hneď sa chce hrať a rehotať... na vývoj mozgu má neg. vplyv dlhodobý a väčší spánkový deficit, ktorý ale môže vzniknúť aj z toho, ak pričasto budíme dieťa, keď ono samo ešte potrebuje spať. No predpokladám, že sa ti v spánku nepokaká každú noc, či?

layla84
16. nov 2011

@crysmile proste pozeraj sa na spánok komplexne, jedna pokazená noc raz za čas predsa nemá následky, tak ako keby jeden deň inak zdravo stravované dieťa bolo bez vitamínov len na sladkostiach či hamburgeroch ho to samo osebe nezabije. Dokonca ani ak sa to stáva viackrát. Problém je, až to prejde do pravidelností, pričastého zvyku či dlhodobo sa to udržiava. 🙂

crysmile
16. nov 2011

@layla84 uz teraz dva tyzdne nie, ale inak aj v noci do troch mesiacov sa pokakal.. a okrem toho ho cez den budi jeho starsia sestra..

katka888
16. nov 2011

@crysmile
my ked prejdeme kakacim obdobim, nabehneme najma nakaspace a AIO.

katka888
16. nov 2011

@zuzanockamt
chcela som len pripevkom povedat, ze da sa latkovat aj s "drahsimi znackovymi" plienkami a aj tak to moze v klude vyyjst lacnejsie ako jednorazovky, ze mamicky nemusia ist do extremneho setrenia. ja dam radsej viac za plienky, ktore viem, ze vyrabaju z certifikovanych materialov, zvacsa sa jedna o rodinne firmy, cize podporujem aj rozvoj podnikania v eu a ludi, ktori to robia so srdcom, nez nieco necertifikovane, nieco co sa vyraba v pofidernych podmienkach. jasne ze tym nespasim svet, ale na latkach aj tak usetrim a viem, ze dieta ma overeny material dva roky na telicku a v poslednom aj podporim dobru myslienku a ludi, ktori to robia, lebo sami takto odlatkovali svoje deticky

layla84
16. nov 2011

@crysmile ooj, on je ešte maličký, tam je to zase iné 🙂 nestresuj! Predstav si detičky s kolikou, tie plačú a nespia 3-4 mesiace vkuse a preto nie sú neg. ovplyvnené 🙂 ale od toho cca pol roka nahor by som sa už (najneskôr) obzerala, čo sa spánku týka.

crysmile
16. nov 2011

@layla84 nestresujem, len ma to zaujalo..
@katka888 a kolko mas a ake mas kapsovky? a co vlniaky? nechces dalej pouzivat?

careamell
16. nov 2011

Ahojte, chcem pridať skúsenosť s látkovkami.
Malinký dostal ovčie kiahne a vysypal sa najmä v oblasti ritky,všade v záhybykoch okolo. Vyzeralo to spočiatku hrozne, bála som sa, že keď tam má plienku, bude sa mu to ťažko hojiť. Začala som ho preto baliť len do bambusových plienok a div sa svete, začalo sa mu to krásne hojiť, pľuzgieriky pekne zaschli.
Moja mama nie je presvedčená o látkových plienkach a vraví mi, aby som ho aspoň teraz balila do jednorázoviek, ale práve to, že sa mu to pekne hojí, pripisujem látkovkam, veď pokožka isto viac dýcha ako v nepriedušnej papierovej plienke.

jankass
16. nov 2011

je zaujimave, ze povacsine prave rodicia, ktori si presli daleko horsim latkovanim, ako mame my v dnesnej dobe, tak sa nas snazia presvedcit o vyhode jednorazoviek. u nas je to tiez o tom, ze sak aspon na vonok alebo na noc.. pritom v noci prebalujem,len ak sa pokaka, inak nam to nohavickove plienky potiahnu.
a k tym zlym matkam, co neprebaluju kazdych 30 minut.. ja prebalujem kazde 2-3 hodiny (ak nie je pokakany). malemu mokro nevadi (dokonca ani nakakane). nastastie ritku ma krasnu, ziadne zapareniny.. jedine co ho trapi, aby mal plne brusko 🙂.. takze niekedy ked sa poriadne napapa a hned na to pokaka, tak radsej chvilu pockam, kym mu vytravi,ako ho takeho napraskaneho natahovat..
a k tomu co sa tu riesi posledne dni - ja som sa rozhodla pre latkovanie zo zaciatku hlavne kvoli ekologii. az neskor som sa dozvedala a uvedomovala si, co za humus su pampersky.. myslim, ze cenovo je to priblizne to iste ako jednorazovky. nasa prvotna vybava stala cca 400 eur a vzdy treba nieco dokupovat. myslim ze dalsiu stovku sme uz mozno aj investovali..a bude treba kupit nove vkladacky, stay dry vrstvy, nahradu za sprate kiko stvorce (!!!). z toho co mame pouzivame vsetko okrem zavazovacich disan. tie mi boli odporucane a zatial som ich vobec nepochopila...

tinika
16. nov 2011

ahojte, kočky čo mate mrnata davate niečo do latkovky este? lebo moj je skoro precikany a potom sa budi

tinika
16. nov 2011

@jankass aj vy mate riška :D a ja tiez v prvom rade pre zdravie a ekologiu a potom tiez peniažky

ivulik211
16. nov 2011

ahojte dievčatá, chcem Vás požiadať o radu. Nakúpila som látkové plienky, lebo by som chcela do toho ísť, po preštudovaní množstva diskusií. Mám doma kapsové s vkladačkami - froté nepoužívané kúpené tu na MK bazáre a rovnako aj baby lucy classic. Pred použitím ich budem samozrejme prať, len ma zaujíma či to zabezpečí ich savosť lebo tak ako ich mám doma som skúšala na ne naliať trochu vody a ona zostala na povrchu ani sa nevsiakla, možno je to hrooozne blbá otázka ale zaujímalo by ma či sa má tekutina (moč) vsiaknuť do plienky alebo zostane na povrchu. Nemajú bábätká potom mokrú riťku. Praktické skúsenosti nemám ešte tak ma to zaujíma. Inak moja mama aj svokra sú tiež proti, vraj ako to chcem robiť, je mi to divné lebo veď oni používali obe iba látkové plienky... tak snáď to zvládneme a budeme látkovať, nerada by som išla do jednorázoviek. Vopred Ďakujem za odpovede.

katka888
16. nov 2011

@crysmile
pri vike som mala asi 8 kapsoviek,pouzivali sme len na von, k dokimu a inac sme boli na stvorcoch a pulkach, tie jej do cca roka apol stacili.
pri ondrejkovi uz chcem viac vyuzivat kapsovky, a na doma a na noc vlniaciky. ja som aj k nasim aj ku svokrovcom nosila stvorce a pulky, ale uz mi je sympatickejsie, ked idem k nasim, alebo k svokrovcom na vikend, kde je vika nonstop vonku pouzivat kapsace, najma kvoli babkam, ze lahsie prebalia. a nemusia ju kontrolovat kazdu pol hodinu, lebo fakt na to tak nemyslia ako ja. a pri vike vidim,ze stvorce a pulky nestacili prave na taketo "akcie" , ondrik uz nepouziva skoro vobec pulky, len ked mi schnu vlniaciky, a kapsace mu uz nosim aj ku mame a svokrovcom, ked ho maju oni prebalovat. pisem ako hotentot 😀
a ano, uz idme kuknut aj tie stvorce na utieranie zadocka 😀 , ked mna to napadne stale, ked prebalujem jedneho alebo druheho 😀
a este rozsirim vybavu o nohavickovve bambusk,y tie budu aj na den miesto stvorcov pre ondrejka.... je to asi tak, kazde dieta je ione, a mne pri kazdom dietati zacina aj vyhovovat nieco ine 😀

katka888
16. nov 2011

@crysmile
joj, ze ake mam kapsovky, mam bum genous 3.0., wonderoo, AIO mam flexitots od tots bots, anavy easy, potom mam grobaby shell, este nejake swadlebes,/ nikdy neviem ako sa hlaskuju / ale tie su malinke, zachvilu skoncia, a to je tak asi co najviac tocim

katka888
16. nov 2011

@careamell
bambus ma aj sam o sebe aj antibakterialne vlastnosti a zlozku, ktora zabranuje mnozeniu bakterii.
u nas sa bambus plienky osvedcili, ak maju deticky zacervenane po narocnom kakani, tak im to krasne rpehoji

katka888
16. nov 2011

@jankass
u nas prave starsia generacia / svokrovci a moji rodicia / si latkovky pochvaluju.... menej to chape svagrina, ale to neriesim 😀

katka888
16. nov 2011

@tinika
u nas ondrejko na zaciatku frcal najma na kapsovych plienkach, novosklad mu bol velky, trcal z flipiek a nedala sa ta plienka pod flipku zasunut, kedze jej bolo pomimo tak vela, je pravda, ze my sme vtedy boli aj dlho z domu vonku, takze to bolo praktickejsie a na noc mal bum genius stay dry vkladacku a flipky.

katka888
16. nov 2011

@ivulik211
aku znacku kapsovych mas? na ktore plienky si naliala vodu? latkovanie je tvoje rozhodnutie, takze aj ked sa to rodicom nepozdava, sama vies preco si sa pre latkovanie rozhodla a zdy, ak budes mat nejaku dilemu, alebo ti nebude nieco jasne, mozes kludne sem napisat a baby poradia ako vedia.
mozno ta starsia generacia si pamata ten system vyvarania, zehlenia, pretekania na oblecenie a zda sa im praktickjesia jednorazovka. ak uvidia, ze s kapsovymi je to skoror to iste ako s jednorazovkami / pouzitie / a ked si precitaju zlozenie jednorazovky, tak sa na to mozno pozru z inej strany. ked sa narodila vika som obhajovala jednorazovky, ake je to super prakticke, vobec ma nenapadlo riesit z coho su, starki spominali kolko zehlili plienok a kolko bolo roboty a ja ze predsa nebudem vyvarat a zehlit po nociach a potom som sa dostla ak clanku o latkach, kde boli aj fotky plienok a nechapala som ze take nieco existuje. kukla som na google, ved google najde vsetko , nasla info o zlozeni jednorazoviek, o vplyve na pokozku a zdravie, ak sa pouzivaju dlhodobo / napr. uz len samotne prehrievanie / a o 2 tyzdne sme uz fungovali na latkach. 🙂
drzim palceky

janulkan
16. nov 2011

ste ma potesili baby 🙂 zatial sa maly ani raz neprecikal, prekakal sa mi raz ale to som ja zle zapla plienku 😀 latkujeme od prichodu z nemocnice, zapareniku sme mali 2x kym som na to prisla, ze ju sposobuju tie blbe gazove stvorce, od kedy davam obycajne socik a kiko mame pokoj, ked aj nieco bambusove pop-in nam to krasne po noci vyhoja 🙂 mam aj dve kapsove aj dve nohavickove, ale este nepouzite 😀 nejako mi nechybaju zatial, ale na vianoce sa chystam doplnit nejaku vybavicku k plienockam

ivulik211
16. nov 2011

@katka888 dakujem, nepotrebujem ich presviedčať, ja som presvedčená že látkovky vyskúšam 😀 a už sa teším. Tie kapsovky nie sú značkové sú zo 100% bavlny, kúpila som ich na MK od jednej kočky ktorá s nimi bola velmi spokojná, vraj. vodu som naliala na tú vkladačku 🙂 voda sa vsiakla ale zostala mokrá, nepríjemná ale to asi vyrieši stay dry vkladačka a častejšie prebalovanie. Čo ma zarazilo viac, tak teraz som tu na MK kúpila baby lucy classic a do tejto vkladačky sa voda vôbec nevsiakla - snád sa to napraví ked ich vyperiem. A možno budem musieť kúpiť úplne iné. Mám kúpené aj klasické libštácke štvorce (80x80) - zdajú sa mi dobré sú to klasické plienky ktoré aj naše mami používali, tak budem využívať aj tie 😉

katka888
16. nov 2011

@janulkan
tazko povedat ako casto prebalujem, ja asi veeelmi casto ked sme doma, ondrik ked sa vypiska sa mrvi, takze viem kedy. dnes sme boli na navsteve, viki minula 4 plienky za necele dve hodiny, jednoducho, som ju kukla a aj ked malav kapse len trosku napiskane, tak som menila. mozno ak yb som ju nechala cele 2 hodky v kapse, tak by to hravo potiahla,a le jednoducho pre mna nie ej problem vymenit plienku, su to minuty a viem ze je zase ako pise @layla84 v bavlnke. mne to jednoducho neda . osobne mi je smutno ked vidim deti, ktore mau jednorazovku 4-5 hodin, na zadocku ich ta gudža kilova taha k zemi a maminy ich tak nechaju, ze ved su v suchu , plienky drahe, treba setrit .... ☹ ☹ ☹
dnes sme boli s 2 detmi na navsteve 6 hodin, obe deti dokopy minuli 11 kapsoviek a aAIO. kapsy by potiahli aj dlhsie, ze som nemusela prebalovat kazdu chvilu, ale ... nech to maju ciste, ved aj ked sa zaspinia od jedla, ogrckaju, alebo naslintaju na oblecenie, tiez ich prezliekame hned.
v noci sa snazim prebalit ked sme hore pri papani, ale je rpavda, ze moje obe deti sa len vynimocne na prebalenie uplne zobudia, zvacsa ani neotvoria oci. no chape, ze su deticky, ktorych to prebalenie rusi viac ako ked maju mokru plienocku.

katka888
16. nov 2011

@ivulik211
ked ti vsiakne a zostane vlhke, tak to poriesi stay dry vkladacka. osbne jedine kapsove a aio plienky bez stay dry vrstvy mam take, ktore maju bambus pri styku s pokozkou.
baby lucy klasik nepoznam, resp, nemam osobne skusenost, mozno ti baby napisu ako su spokojne

janulkan
16. nov 2011

@katka888 no ja uvidim ako to bude casom, ked uz maly bude viac hore, alebo resp ked bude mat lepsi rezim, tak chcem prebalovat aj ja castejsie (resp ked je maly hore, ani mne to nerobi problem), ale teraz niekedy sa nakojime a uspavam polhodinku, niekedy dlhsie a potom mi je luto ho prebrat "len" kvoli mokrej plienke, a este ked ma na sebe bambus co pri jeho cikanickach by mal vydrzat dlhsie 🙂
Inak od kedy sa detickam meni kakanie? Kedze napr mne pride teraz zbytocne davat nohavickovu plienku, kedze sa pokaka a hned to ide do prania, na to staci aj stvorec 😀 aj ked v noci mame uz spiaci interval aj 5h a uz som aj pokukovala po nej, nech sa zabehnu a ziskaju svoju savost kym bude vacsi

layla84
16. nov 2011

@katka888 Presne, to sa mi páči.. keď viem,že pocikaný je, prebalím aj viackrát za sebou. Hoci teraz už vidím, že BKM vlastne tomu predchádza, plienky má skoro stále suché 🙂 Ale keď spí tak na prebaľovanie nebudím... a keď to píšeš, uvedomujem si, že aj ja som bola jedna z tých mamičiek, čo nechali dieťa pocikané len preto, aby neminuli ďalšiu plienku, veď plienky drahé, odpadu veľa... nebudem za každým cikom prebaľovať... a môj Maťo hocikedy počúraný aj hodinu i viac... ☹ teraz mi je to ľúto, chudáčik.. no, prvé dieťa, všetci sa učíme, nikto z neba dokonalý nepadol.

katka888
16. nov 2011

@janulkan
zabehnut ich mozes podla mna , 🙂 a ten kaki rezim.... je to indovidualne, niektore plne kojene deti nekakaju aj niekolko dni, moje deti o tom asi nepocukli, lebo vika kakala a ondrik kaka v tomto obdobi niekoolkokrat denne,
tusim s prikrmamy sa menila aj stolica a aj ta fregvencia kakania

katka888
16. nov 2011

@layla84
myslim si, ze podstatne je, ze si teraz spokojna 🙂 aj ja osm viki jednorazovkovala 6 mes a teraz "bucham hlavu o stenu" aka som bola mater 😀