Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

katka888
18. jan 2012

@kloranebb
pri spotrebe mojoj pracky dam za energiu a vodu cca 10 sk jedno pranie .... peries kazdy druhy den priemerne tj, zaokruhlene 2000 sk rocne pranie / prasok zavisi ci pouzivas drahy, lacny, alebo sliz a pod / cize ak velmi zaokruhlime spotrebu voda + energia na 75 eur rocne , za 2 roky je to 150 eur, ak kupis len plienky AIO 30 ks po 20 eur to je 600 eur , dokopy mas 750 plus prasok.
to je ta najdrahsia alternativa, lebo nekupis 30 plienok AIO po 20 eur, ale zostava zvacsa vyjde lacnejsie.
priemerna spotreba jednorazoviek ratak hoc len 7 ks denne / novorodenec 2x tolko, starsie dieta menej ak s auci na nocnik / , rataj cenu ak kupis do 5 sk tak dobra cena, to je za dva roky 5110 plienok / co idu do kosa a na skladku / x 5 sk to je cca 850 eur. cize velmi drahe latkovanie ta vyjde rovnako ako lacne jednorazovky, alebo jednorazovky zhanane po akciach. 🙂 🙂
cize pri latkach ak to neprehanas s nakupom az nejak extra viac nezaplatis ako pri jednorazovkach; a potom su tu uz pre kazdu latkarku ine dovody, preco latky pouzivat 😉

katka888
18. jan 2012

@tinika
zavislost, ze? 😀

obedwix
18. jan 2012

latkové plienky, kapsove plienky...ach baby ja mam chaos 😝 onedlho je drobec na svete a vobec neviem o čom píšete a to chcem látkovať, okrem obyčajných plienok vobec nič nepoznám, dufam že za ten čas čo budem baliť ako sa balilo volakedy, že sa dovtedy volačo priučim

zfidorka
18. jan 2012

@obedwix podrobne info o latkovych plienkach
http://latkovepleny.info/

katka888
18. jan 2012

@obedwix
na zaciatok:
mamicky zvacsa pouzivaju klasicke stvorcove plienky poskladane na novosklad a na to vrchne nohavicky, ktore su potiahnute PUL vrstvou aby nepremokalo na oblecenie. novosklad zachytis tzv snappy sponkou
ak peries kazdy 2-3ti den, rataj asi 10 plienok na den ze minies a plus den navyse na susenie = cca 40 tych stvorcov / napr. znacka MaM happy square, alebo kikko lux eco /
vrchnych na zaciatok cca 3 ks, na novosklad dobre sadnu napriklad thirsties alebo bum genius flip, tie su univerzalnejsie.
na von, k doktorovi, na navstevy, teda vsade, kde potrebujes co najjednoduchie prebalovanie by som odporucila tzvane kapsove plienky / maju kapsu v ktorej je kus latky, ten pred pranim vyberies a rychlejsie plienka schne, po vyschnuti das dnu a mas zas plienku na pouzitie / alebo plienky AIO / all in one= vsetko v jednom/ to je cela plienka, nic neyberas, nevkladas... je to jeden cely kus co das dietatku a cele das do prania / - na oba typy uz nic nedavas navrch, tak tych asi cca 2-3 ks na zaciatok, odporucam bum genius onesize 4.0 alebo easyfit od tots bots., alebo anavy easy
neskor / mozno po mesiaci , ked uz bude babo v noci dlhsie spat a netreba ho tak casto rpebalovat /tak na noc odporucam nohavickove plienky, tie su tiez strihovo ako jeden kus, len na ne treba vrchne nohavicky, take , ake pouzivas na novosklad.
nohavickove na zaciatok 2-3 ks, napriklad bamboozle strech, flexitots, bambusove anavy , alebo pastelky.

a tot cela veda 😀

ak ti nieco nie je jasne, napis

vianne
19. jan 2012

@zfidorka vdakaa 🙂 idem na to

tinika
19. jan 2012

@katka888 veru veru, konkuruje sladkostIam :d len sa smejem ze nakupim chalanske farby ,a ked bude nahodou konečne tretia baba tak bude mat smolu :D

kloranebb
19. jan 2012

@katka888 paradne si to rozpisala 🙂 presvedcivo. Ja mam samozrejme iny dovod na latkovanie, zdravotny.

obedwix
19. jan 2012
lovesista
19. jan 2012

@jlp ahoj, neboj nie si pozadu s plienkami, ved si estelen v 13tt 🙂 zato moje mimco uz je na svete a ja som so studovanim latkoviek zacala len pred par dnami. tento tyzden sa mi uz 3x snivalo o plienkach co stale studujem ktore kupit a kde.. 😎 ja som si zatial popozerala fotoblogy skusenych latkarok tu na MK (zfidorka, zojec, labutka, katka888 ...) a z nich som si spravila minizoznam plienok ktore sa chystam objednat. takisto som poprosila pani Mirku Sickovu z ekoplienky.sk ktora mi ochotne poslala rady ako zostavit plienkovu vybavu. ak chces mozem ti ten subor preposlat, posli email.adresu do ip 😉

baby chcela by som sa opytat na stvorce. pisete ze pri malych babatkach ste ich pouzivali najcastejsie.
musim ich davat na novosklad? daju sa pouzit uz u babatka narovno (alebo nejak inak) do BG Flip alebo do inych vrchnych gati? syn ma mesiac a 5,5 kila, je tucnucky. mam obavy ze nezvladnem pripnut snapi sponku, on stale kope nozickami, kolkokrat mam problem zapnut mu pampersku.. neviem teda ci mam vobec stvorce kupovat alebo nie.. Dakujem

katka888
19. jan 2012

@tinika
viki mala smolu, lebo ked som kupovala plienky tak uz aj pre chalana ak nahodou by druhy bol chlapec, co aj je sikulak 🙂
.... ma len 2 ruzove, inac modre, biele, zelene 😀

katka888
19. jan 2012

@kloranebb
drzim palceky aby to bol ozaj len docasny zdr zadrhel a boli ste v poriadku 🙂

jlp
19. jan 2012

@lovesista ahoj poslala som ti email v IP, dakujem za pomoc. No ja som sprvoti uvazovala na klasiku, mam stara, este moje plienky, vyvarene a odlozene. Maju cca 27 rokov. Takze drobcek bude nosit na zadocku kus historie. Uvidim, musim si nastudovat tie skladania a podobne, i ked v mnohom mi mamka pomoze. Ale tak iste sa s nou vo vela veciach - novotach - nezhodnem. Ved to poznas. Ja mam zopar plienkovych nohaviciek a gatiek ale vobec neviem, ktore su ktore a vo velkostiach sm mimo uplne :D. Chudatko moje male, bude mamkinym skusobnym babatkom. Ale ved i ja som bola. Prezijeme to.

katka888
19. jan 2012

@lovesista
nemusis novosklad, on je dobry na to, ze take male deticky kakaju prazenicku a noosklad ju lepsie zachyti, nepretecie ako pri plienke na rovno na vrchne nohavicky. ja som prvy mesiac ale nedavala novosklad, ondrikovi bol velky, kedze sa narodil malinky

katka888
19. jan 2012

@lovesista
tusim @zfidorka nedavala na noc novosklad ale stvorec na rovno a zachytila to zavinovacou plienkou disana.... urciteti naoise viac k tomu

tinika
19. jan 2012

@katka888 sak aj tak to nevidno pod oblečkom a furt lepsie ako chalanovi ruzove :D

sliver
19. jan 2012

@lovesista - moja ma 7kg a ešte jej dam novosklad 😉 takže nemaš tučnučke baby 😉

katka888
19. jan 2012

@sliver @lovesista
ondrik ma 7 mes a 8 kg, novosklad ma stale kvoli stolici, este nema prikrmy tak ma stae este prazenickovu a novosklad to v 90% super zachyti.

sima.p
19. jan 2012

@katka888 a to k jednorázovkám treba ešte náklady na odvoz smetí treba zarátať... najmä na dedine, za jeden smetiak sa platí u nás tuším 70 centov, alebo tak nejak a je plný hned.... + ročný poplatok za odpad...

lovesista
19. jan 2012

@katka888 dakujem Katka. no len moj mesacny syn kaka len raz za 3 dni a veru nie je to velmi riedke. ja ho aj dokrmujem umelym mliekom bohuzial, lebo moje mlieko nestaci, je to velky jedak. asi preto aj tak malo kaka. este sa ta opytam, ktore separacne plienky odporucas? pouzivas ich? dik 🙂

zuzanamolnarova
19. jan 2012

@lovesista ahoj, ja som nedávala malej novosklad, dávam jej od narodenia Flipky alebo nejaké iné PULky so štvorcami + bambuskou navyše. Moja tiež kakala skoro do každej plienky ale ani raz sa nestalo že by nám to vytieklo 😀 takže podľa osobnej skúsenosti nie je problém dať do flipky štvorec narovno 🙂

sliver
19. jan 2012

@katka888 - naša akurat začala prikrmy tak aj stolica sa mení - tuhne 😀 a už začnem štvorce odkladať a prejdem na kapsovky... a kedy planuješ začať dávať príkrmy?

zfidorka
19. jan 2012

@lovesista ja som na doma skladala stvorec na nohavickovy sklad (najprv som ho zlozila na mensi stvorec)
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
fixovala som len vrchnymi nohavickami...
ak ti vela nekaka, tak mozes davat aj plienku narovno, novosklad je dobry na to, za tesni okolo noziek a kaka ti nevytecie na vrchne...
separacky pre riedku stolicu sa pouzivaju celulozove, pre tuhu stolicu viskozove (su tensie)...
na noc som davala zavazovaciu plienku, to kvoli tomu, aby dobre tesnili, kedze som na vrch davala vlniaky a nechcela som aby sa pospinili...

ivanka.7
19. jan 2012

Ja mam pocit, ze cim viac vas citam, tym som z toho zmatenejsia :D
Termin mam zaciatkom aprila, tak som teraz zacala riesit, ze ci latkovky alebo jednorazovky - som dost pohodlna (ok, nazvime to pravym menom - leniva), na druhej strane, veci, co som si o modernych latkovkach precitala, sa mi celkom pacia. Mam prelezene nejake stranky, to je tiez pravda a uz mi aj rozne pojmy co-to hovoria, ale stale v tom mam zmatok.

Klasicka stvorcova plienka - latkova plienka, ktora moze byt z viacerych vrstiev aj materialov (3-8 vrstiev, bavlna, frote, bambus...) - dava sa bud ako plienka pomocou nejakeho skladu a fixuje sa vrchnymi nohavickami, ktore neprepustia vlhkost von alebo sa pouziva ako vkladacka do kapsovky na zvysenie savosti.

Kapsovka (nohavickova plienka?) - plienka, ktora sa podoba na jednorazovu, moze mat rozne velkosti, ale aj univerzalnu velkost (volitelnu patentkami alebo suchymi zipsami alebo aj obomi). Zvycajne obsahuje aj savu vlozku, ktora sa vlozi do vrecka "kapsy" (bez nej sa neda pouzit?) a da sa tiez vypchat klasickou stvorcovkou. Moze a nemusi mat pul vrstvu - nepremokavu vrstvu.

Vrchne nohavicky - maju pul vrstvu, teda su nepremokave, pouzivaju sa na klasicke latkove plienky, prip. na kapsovky (? ano nie?), nedaju sa pouzit bez plienky, lebo nemaju save jadro.

Separacne vlozky - jednorazove (prip. sa daju pouzit 2x-3x) vlozky do plienky, ktore ucinne separuju stolicu od plienky, aby sa zbytocne neznecistila. Ine sa pouzivaju na kojene deti a ine na deti s prikrmami.

Vlniaky - ? tiez vrchne nohavicky, ktore treba najskor nalanolinovat, aby neprepustali vlhkost. Lanolinuju sa pomocou kury (na ktorej je snad rozumny navod...).

Na co som zabudla? Co som pochopila zle?

ivanka.7
19. jan 2012

Nuz, hlavne ze vas citam a ten pomerne pekny a prehladny prispevok od @katka888 som si vsimla az teraz :D

lias
19. jan 2012

Ahojte, no ja stále študujem "vysokú plienkovú" 😀 , čítam blogy, ale stále je tam pre mňa veľa neznámych pojmov 😔
Skúste mi to niekto vysvetliť ako 5 ročnému dieťaťu, možno sa mi viac rozsvieti. Budem sa pýtať ako úplný dili, ale chcem to dobre pochopiť 😉
- Prinesim si bábo domov z pôrodnice v pamperske, pociká sa a ja chcem začať látkovať. Zoberiem normálnu štvorcovú plienku (alebo viac?), poskladám ju a čo ďalej?
- mám doma tzv. kapsovku (tú na fotke), a k nej vkladačku. Čo s tým? To sa strčí do tej kapsy v plienke a nič viac sa tam už nedáva? Keď sa bábo pociká, tak tú vkladačku vyberiem a vyperiem aj s plienkou či je možné plienku znova použiť?
- na čo presne sú dobré tie vlniaky? S akými plienkami sa sa používajú?
- čo znamená "dovypchávať" a kedy, pri akých plienkach je to treba?
- niekde v inzerátoch som našla plienku Bum Genius Flip, cena sa mi zdala dosť vysoká a pri popise bolo že je dobrá na nohavičkovú plienku. Čiže treba k nej mať ešte ďalšiu, tzv. nohavičkovú plienku a Bum Genius je potom k čomu taká dobrá?
- ak budem používať nohavičkové plienky, treba kúpiť niečo k nim aj na vrch? A prečo - kvôli nepremokavosti či vzhľadu?
Určite ma napadne ešte kopa čudných otázok, ale zas kto sa nepýta, nič sa nedozvie, že ? 😀

zfidorka
19. jan 2012

@jlp ak tie gatky mas postolky potiahnute gumou, tak tie nie su vhodne, lebo nie su priedusne a pokozka nedycha... moderne vrchne nohavicky su potiahnute polyuretanovou vrstvou (nieco podobne ako maju funkcne vetrovky), ktora je vodeodolna ale priedusna...

zfidorka
19. jan 2012

@ivanka.7 stvorcova plienka je klasicka plienka, len z jednej vrstvy (z viac vrstiev su tzv. viacvrstove), sklada sa bud na novosklad, na draka, alebo na rovno (alebo na nohavickovy sklad), navrch sa davaju vrchne nohavicky (pul, flisove, vlnene)...
do plienky sa da dat aj dalsia vkladacka, bambusova na zvysenie savosti alebo stay dry pre pocit sucha (flisova, polyesterova)... dalej sa tam da dat separacna plienka na zachytenie stolice a lepsie cistenie plienky - celulozova pre male babatka, viskozova pre tuhu stolicu...
kapsovku mas popisanu viac menej spravne, nohavickova plienka je plienka v tvare nohaviciek, cize sa zapina, nema v sebe nepremokavu vrchnu vrstvu, preto je potrebne na nu dat vrchne nohavicky...
na kapsovky sa vrchne nohavicky nedavaju...

susul
19. jan 2012

@kloranebb s tym octom to bude skor nieco v tom zmysle, ze nici vlakno. Lebo niekde som citala, ze moc sa meni pri rozklade na kyselinu (nie som chemik, tak len velice laicky to popisem 🙂) a ta narusuje vlakno , sposobuje rychlejsie opotrebenie.....a ocot je tiez vlastne kyselina, ale pri tom prani to len preplachne tym octom. Nuz sama neviem. Toko materialov na tie plienky pouzivaju, ze ich udrzba mi pride cela veda. Nuz plienku za 20€ znicit pranim nie je bohvieco 🙂