Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

evatko
14. feb 2012

Precitala som si iba kusok z vasej debaty, no je to jasne... ziadne latkovanie nebude 😀 , ved vy tu hovorite po spanielsky a ja nicomu nerozumiem. 😲
Tak sa aspon spytam, odhliadnuc od ekologie a odpadu, vyjde latkovanie po financnej stranke naozaj lacnejsie ako jednorazovky??? Pociatocna vybava a spotreba vody a energie, pracich prostriedkov... Dakujem z odpovede, dufam, ze ich pochopim 😎

iron
14. feb 2012

@evatko nie je to vobec komplikovane to latkovanie. Co sa tyka nakladov, je to velmi v zavislosti od toho ake plienky pouzivas, od toho v com peries, s cim peries a podobne. Je to trosku komplikovanejsie. Preto by som sa skor uberala zdravotnou otazkou, ako financnou, hoci ta je rozhodne dolezita. Z mojich skusenosti a z vybaviciek ktore maju mamicky to vyjde porovnatelne. Ale hovorim, zavisi to od viacerych faktorov. Pokial budes pouzivat klasicke plienky a vrchne nohvicky, si financne inde ako ked budes pouzivat kapsove plienky, AIO a podobne.

zfidorka
14. feb 2012

@lusylienka kikko sa speru kikko bambusove, kikko lux eko su bavlnene, tie trosku zozmolkovateju, ale nic strasne... mam happy square su take luxusnejsie, krasne jemne, dobre su aj popoliny alebo imse vimse... ja mam vsetky stvorce co mam doma popisane v albume - clanok Latkove plienky, moja zostava 🙂

euka210
14. feb 2012

@katka888 lyzicku dam na peru a on to akoby vycuca jazyckom. A mliecko z lyzicky vie papat?

lusylienka
14. feb 2012

@zfidorka dakujem urcite sa pozriem 😉

zfidorka
14. feb 2012

@evatko neboj sa, po nejakom case budes aj ty odbornik 😉
dobra stranka na vysvetlenie je tato
http://www.latkovepleny.info/
pripadne si pozri moj album, resp. blogy aj inych bab z tejto diskusie...
financne to vyjde minimalne rovnako ako jednorazovky (zalezi ake plienky si zvolis), ale uplne suhlasim s @iron ze dolezitejsia (aspon pre mna) je zdravotna stranka 🙂

iron
14. feb 2012

mne kikko bambusky tvoria teraz obdlznik.... 😀 ale su to superske plienky, v podstate ako stvorce ich pouzivam stale...a teraz ked su taketo obdlzniky tak ich vopcham do kapsoviek...a ako pekne saju..juchu 🙂

katka888
14. feb 2012

@euka210
jemu cokolvek das do pusy, tak jazykom vytlaca von, aj pipetku zo sirupom , aj flasu a lyzicku na pery mu ani nedam, kedze vsetko tym jazykom vytlaca, on sa snazi tym jazykom tak stelovat v pusinke,akoby sa siel kojit.
ale nie je to ziaden problem, niektore deti kym sa naucia na system jedenia, tak to trva 1-2 mesiace, nie je ani prvy ani posledny... starsia jedla ukazkovo od prveho dna prikrmov , ondrik hold sa uci...

katka888
14. feb 2012

@lusylienka
co si citala bolo ku kikko bambuskam, bavlnene mi po vyse 6 mesiacoch drzia tvar a na dotyk su ako nove. 🙂

iron
14. feb 2012

@euka210 toto robila moja mladsia....nevesaj hlavu, my sme sa dopracovali k jedeniu a prikrmom az ked mala desat mesiacov,...dovtedy sme bojovali a bola v podstate na mlieku...ale priberala, tak som bola spokojna

katka888
14. feb 2012

@evatko
taaaaak 😀 😀
1. cena
jednorazovky: priemer na den 7-8 ks, pouzivanie cca 24 mes, cena v akcii do 5 sk dobra cena = cca 900 eur za 2 roky
latkovky: priemerna vybavicka cca 300 eur, priemerne pranie cca 10 sk na pranie / bez prasku /, peries cca kazdy 2-3ti den = cca 100 eur pranie bez prasku za 2 roky, / prasok mozes mat drahy ekologocky, klasicky pre deti, alebo praciu gulu , preto nezaratavam / + cca 300 vybavicka =cca 400-500 eur
ak by si mala plienky len take co su najblisie jednotrazovkam tzv AIO / all in one, das na zadocek, do rpania a zas cele na zadocek , ziadne skladania a pod / , priemerna cena 20 eur za plienku , treba ti cca 8 plienok na den, epries kazdy treti den + den shcnutie = cca 30 plienok = cca 600 eur + 100 pranie , aj tak ta to vyjde menej ako jednorazovky

2. komplikovane latkovanie
latkovanie je o 2 veciach, 1. dat babatku nejaku latku na zadocek do ktorej moze piskat kakat , 2. dat na nu nieco co neprepusti mokro
a bud to mas vsretko pokope cize aj latku aj nepremokavu vrstvu, to su plienky AIO alebo kapsove
alebo to davas zvlast, cize nejaku latku , naprikald klasicke stvorce, alebo latku usitu uz v tvare nohaviciek - nohavikcove plienky a na to das tu druhu, nepremokavu cast, cize vrchne nohavicky.

podla toho , ake mas stare babatko:
male babatka, noorodenci, piskaju casto a niektore aj kakaju casto, cize casto rpebalujes, takze tam postacia obycajne stvorcov eplienky a na ne vrchne nohavicky

starsie deticky, deticky co piskaju viac, tak tam treba tej latky na piskanie mat naraz viac, cize su lepsie nohavickov eplieky a na ne vrchne, alebo plienky AIO / alebo kaposve / a tam nedavas na vrch nic.

🙂 🙂
pytaj sa, ak ti nei je nieco jasne , ale ked das prvy den dietatku latku na zadocek, tak tomu hned budes rozumiet 🙂

iron
14. feb 2012

@katka888 opotrebenie pracky?

katka888
14. feb 2012

@iron
myslis si, ze sa pracka, ktora ma ist minimalne 10-15 rokov za 2 roky pri plienkach rapidne opotrebuje? v porovnani s mnozstom ineho pradla co vyperie za dane obdobie. osobne k plienkam, ak nie je plna prihadzujem aj ine veci, co by som aj tak prala zvlast, sice nie tak casto , ale prala. a ked poratam co este za tyzden periem ineho, tak plienky tvoria ovela mensie percento vyuzitia pracky 😉
tu by bolo namieste este ratat s casom a nakladmi na zabezpecenie a kupenie si jednorazovych plienok, ale to sme uz ini detailisti 😀 😀 / napriklad benzin za kupou akciovych plienok 😀 ak zijes na dedine a musis ist do mesta , alebo platby za odpad pri odvazani pouzitych jednorazoviek, ak nie si na sidlisku , ale platis inou formou a pod.... 😉 😉

katka888
14. feb 2012

@iron
a p.s. uz to tu bolo viackrat spominane, ze latkarky peru pokakane plienky a "pampersacky" zase pokakane bodynka a postelne pradlo 😉 😉
/ vsetko pisem ale v dobrom, prepac, ak to vyznie inac 🙂 /

iron
14. feb 2012

@katka888 jasne, ja to ani v zlom neberiem..ja len uvazujem.
no na tuto temu si mozeme kludne pokecat cez IP ak chcem.. 😉

katka888
14. feb 2012

@iron
ale dobre zacata tema, mozno tu este niekto prida svoje postrehy 🙂

euka210
14. feb 2012

baby ake mate skusenosti s atopickym exemom a latkovkami? My latkujeme od 3t, no pred Vianocami prisiel na zadok exem, kozna ich zakazala, lebo vo vlhku sa to neliecilo....po mesiaci som naspet na latkovych cez den. Slo to dobre, skusila som aj na noc obcas, ziadna zmena....vcera som dala Bum huger na noc, a to co bol suchy exem, bol rano zase cerveny :( Tak som zase na jednorazovych, snad to prejde. Viete mi niekto poradit? Nemam rada jednorazovky. Skusala som aj BKM, no v tej zime u nas to je teraz nerealne a velmi to neslo, lebo uz je asi velky na to a nehlasi.

iron
14. feb 2012

@euka210 my sme mali dlho problem so zacervenanim ritulky. Pomohlo natieranie, umyvanie, plienky z bavlny, resp. z bambusu na prdelku, caste prebalovanie a hlavne vetranie.. teda bez plienky.
Ked som pouzivala kapsovku, dala som vrstvu bambusovej plienky navrch aby pokozka bola v kontakte snim. Inak je to dlhodoby proces hojenia....a musim skonstatovat ze na noc som davala ekologicke jednorazovky,....po takych dvoch tyzdnoch to preslo 😒

maticap.
14. feb 2012

Ahojte latkarky, uz som tu zase s otazkami 😀 . Mozem? Taaakze, ake skladanie plienok odporucate pre 3-mesacneho chlapca? Uz sme po kontrole klbikov, kde mi kazali skladat na obdlznik, na ktory sme si zvykli, ale pride mi zbytocne siroky a na siroko uz nepotrebujeme balit, takze ako? Novosklad mi uz prakticky nepripada a drak ma akosi neoslovil... ci som vycerpala vsetky moznosti? 😕
No a druha otazka: ake mate skusenosti s IB SIO? Pri velkosti S nam to parkrat pretieklo okolo nozicky, tak som s nimi prestala a skusila ich znovu, ked sme ich ledva zapli. Teraz je nam vel. S mala a s vel. M mame rovnaky problem: je to volne okolo noziciek. Moj dubak nie je ziadny valibuk, ale ani tintítko, tak neviem, ci som blba ja, ze to neviem lepsie zapnut, alebo co....
Dik za odpovede! 😉

wewe22
14. feb 2012

teda nedocitala som setko ale ten prispevok kto nepere plienky pere posrate pradlo je fakt pravda 😀 a uz sa mi podarilo priviest na myslienku latkovania dve buduce maminky

zfidorka
14. feb 2012

@maticap. mozes skladat na tzv. nohavickovy sklad, stvorec zlozis na mensi stvorec
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
alebo ked nehrozi pretecenie kaky, tak mozes davat narovno - na obdlznik...

wewe22
15. feb 2012

babulky este jedna otazocka kolko vrstiev bambusu (akekolvek bamb plienky) davate na noc ja som dnes v noci dala dohromady 8vrstiev na vrch vlniaky a zdali sa mi hodne vlhke nohavice

janulkan
15. feb 2012

@wewe22 ja davam jednu plienku + jednu obyc. malu vkladacku, proste ako je postavena original little lamb napr, nad ranom je uz sice dost mokra ale mam pocit ze maly vsetko pusta rano, nie cez noc 😀

lias
15. feb 2012

Ahojte, mám otázku na vak na plienky. Keďže som taký domáci kutil a pokúša ma to vyskúšať si ho ušiť, tak by som chcela vedieť či tá látka z ktorej sa predáva už hotový je tá s PUL záterom čo predávajú aj ako metráž na deti v bavlnke (také tie pekné obrázkové) ? Alebo sú tie kúpené aj niečím podšité? Naozaj to neprepúšťa pachy? Mám doma jedny vrchné nohavičky Little lamb s týmto pul záterom a zdá sa mi to také tenučké, neviem preto či by niečo také bolo na vak vhodné.

lias
15. feb 2012

@katka888 o.k., vyskúšam 🙂

zojec
15. feb 2012

@maticap. s IB pri tak malych detoch nie su velmi dobre skusenosti.. ale su vyborne na chodiace deticky.. ja som ich zacala malej davat az cca od 12 mesaicov.. velkost M a L.. ani jedna potom nepretiekla okolo noziciek. Ska som predala hned, ako sa mi to par krat stalo.. takze odloz Mky do skrine a latkuj zatial s niecim inym 😉

@lias ano, ta latka je presne taka ista ako tie , z ktorych sa siju plienky a vaky co sa predavaju🙂 ta hrubka zavisi od vrchnej latky, pul zater byva zvycajne rovnako hruby 🙂 najhrubsia je minky verzia, ale tam by si ten vak dost preplatila 🙂 je nepriepustna akakolvek je hruba 🙂, .. ale lacnejsie by si vak na plienky usila z tohto: http://www.detivbavlnke.sk/product_detail.php?q...

lias
15. feb 2012

@zojec díky 🙂 Ja viem že z tej plachtoviny by to bolo lacnejšie, ale keď mne sa tááák strašne páči hnedá kvetinková 😵

zojec
15. feb 2012

@lias 🙂 tak teda do toho :D ale vak ta vyjde drahsie ako kebyze si ho kupis, ale odradzat ta samozrejme nechcem 😀 😀

lias
15. feb 2012

@zojec myslíš že by ma to vyšlo drahšie? Lebo keď som si zbežne pozrela ceny vakov, tak značky ako Gro via alebo Totsbot, Imse-vimse, Anavy vychádzajú (tie väčšie) od 8-11 € a keď kúpim 2 kúsky farebného PUL po 3,60 (45x47), tak by ma to vyšlo cca lacnejšie alebo rovnako. Svoju prácu si rátať samozrejme nebudem , 😀 stroj mám svoj a nejaký ten sucháč sa u mňa nájde. Čo ešte by mi mohlo vak navýšiť? Nemala som ho ešte v ruke, tak si ho predstavujem ako niečo jednoduché 😅