Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

wewe22
18. júl 2012

@nicearty do porodnice si zober urcite jednorazovky ci budes mat normalny alebo cisar je jedno, prve dni sa treba dat dokopy a s latkovkami je predsa len troska viac prace, ak by si bola v babyfrandly hospital asi by si mohla mat aj latkovky, ja som prvu rodila v topolcanoch a tam som mohla mat vsetko svoje, dokonca nemali problem ani s vlhcenymi utierkami aj ked ja som ich moc nepouzivala

ivanka.7
18. júl 2012

@nicearty mne by v zivote nenapadlo, ze pojdem nakoniec sekciou :D ja som bola tak nastavena na prirodzeny porod, ze ked mi doktorka po tom tlaceni zahlasila, ze bude sekcia, tak som bola dokonale a nefalsovane soknuta, ze to predsa nie je mozne, ze ved uz videla vlasky, tak kde aka sekcia... ale stalo sa a sme tu obe 🙂

Inak, dievcata mam tu z rana taku usmevnu story. Klasika, dala som postrazit dieta chlapovi - takmer vzdy, ked to urobim, dieta sa po... niekedy jej to len taky kakoprd, ale v kazdom pripade prebalujem. No a hore nad prebalovakom som mala uz len Kikko stvorce, MaM vsetky na susiaku. Kikko najradsej balim do Thirsties 1, mam farbu orchid. Ako som mala malu na prebalovaku, doslo mi, ze thirsties su v prebalovacej taske, lebo som bola vcera u svokrovcov cely den. Tak vravim manzelovi "dones mi nohavicky, take fialove". Manzel uzasny a ochotny sa vratil s... bionos bordovo-tyrkysovymi vlniakmi. Hovorim mu "v prebalovacej taske take fialove... no, svetloruzove". Manzel opat ochotny, vratil sa s... vrchnymi flipkami zinnia. Na treti raz bol uspesny a doniesol mi tie spravne :D (ine tam uz ani neboli)

juliam
18. júl 2012

@nicearty ked mal malý 5 kg, tak som kúpila alany 4-9 kg, ale boli mu nejaké veľké. teraz má 9 kg a v pohode sú mu, tak ich beriem na dovolenku, nech ich minieme. ale pre novorodencov neviem aké sú.
@ivanka.7 no vieš, muži vraj rozoznávajú len základné farby. lososová, cyklámenová... to je pre nich španielska dedina. dala si mu ťažkú úlohu 😀

kkl82
18. júl 2012

@nicearty tie eko plienocky, co si pisala, fakt netusim, ja mam odskusane len kikko, naturae a babylove nature z dm. ako som uz pisala, tie kikko mi prisli najjemnejsie a strihovo najlepsie. doteraz nad nimi rozmyslam, ze dokupim na chatu. teraz mam ako "zalohu" tie z dm, ale mam pri nich nejake zle svedomie, prijdu mi moc tvrde a dotykovo aj pachovo maju blizsie k normalnym jednorazovkam. takze je to len o tom "feelingu"...
@ivanka.7 @lyongirl ja som rodila v topolcanoch a na izbe som mala take to velke nerezove umyvadlo a tam bol vyvod len ako hadica so sprchovou hlavicou. takze moje rozhodnutie maleho uz v porodke umyvat len vodou nevyslo. ta voda dopadajuca na nerez robila riadny ramus a ja som mala aj tak co robit, kym som si maleho zvykla drzat len tak naheho... no proste bala som sa nechat ho visiet na jednej mojej ruke nad tym dreziskom obrovitanskym. utierky mi vtedy prisli sakra prakticke 😀
povodne som mala naplanovany porod do vody, no na poslednu chvilu mi museli spravit cisarsky. takze som sa citila ako debil, lebo vsetky info, co som mala nastudovane som mala o prirodzenom porode a ten cisarsky bol proste sok. druhy den som uz normalne chodila, len vstat z postele ma dost bolelo. mlieko som tiez mala hned, takze sme uz od tretieho dna minali 15 plienok denne...

kkl82
18. júl 2012

@ivanka.7 sa necuduj, ked mas vsetko ruzove, aspon chlapi to tak vnimaju 😀 😀 😀

mary939
18. júl 2012

dievcata, mozu sa prat separacne vlozky Disana?

artemissska
18. júl 2012

Ahojte, poraďte mi prosím, ktoré plienočky sú savejšie, Bambiroxy, alebo konopná plienka - Ella's House. Chcela by som ich dávať na noc, bambiroxy mám a buď ešte nemajú tú správnu savosť, lebo mi už 2x pretiekli v noci, alebo malý v noci extrémne veľa ciká. Preto rozmýšľam kúpiť tie konopné, len neviem, ako to bude s nimi. Aké vkladačky sú vhodné na noc, aby mi dosť nasali? Alebo prosím porďte látkové plienočky, ktoré sú vhodné aj pre veľmi cikajúce deti. Ďakujem 🙂

ivanka.7
18. júl 2012

@artemissska bambusky ziskavaju plnu savost tak po 10 opraniach, ja som nohavickove davala najskor na den, az potom na noc. Mne bambiroxy zatial v pohode stacia, ale ja mam male babo, s ellas porovnat neviem :/

@mary939 mozes oprat, daju sa pouzit tak 2-3x (vychadzam z predpokladu, konkretne s disanami skusenost nemam, ale nemyslim, ze by v tom bol taky velky rozdiel)

@kkl82 ale to bola nahoda :D flipky mam aj kremove, blueberry su vzorovane, tots bots flisky su cervene a loviky su zelene :D navyse tie bionosky vobec neboli v prebalovacej taske ale boli v latkovej taske, kde som mala satku a zvysne stvorce :D na ruzove flipky som zabudla, to priznavam :D

rolla20
18. júl 2012

@artemissska aj v noci prebalujes, ci nie,?? bo ja ano a davam len bambusovy stvorec s vkladackou. zatial u mna boduje babyidea prefold, ale buduci mesiac idem objednavat z handricky. dnes po dlhej dobe som dala na noc LL bambusovu a potiahol s nou az do rana, i ked som este dala navyse LL vkladacku prelozenu napolovicu a LL separacku. nam sa iba raz stalo, ze mal prevlhnute az pyzamko a to si myslim, ze ake mam cikajuce babetko 😀 ja mam doma este anavy jednovelkostnu, s nou som tiez spokojna, akurat, ze tie nohavickove moc nepouzivam, asi skor presedlam na prefoldy

kkl82
18. júl 2012

@artemissska konopne plienky vacsinou nie su 100% konope, ale je tam kombinacia s bavlnou, takze celkova savost je mnohokrat rovnaka ako u bamusovych plienociek. navyse, konope pranim hrozne tvrdne (co aj bambus, ale nie az tak moc ako konope 😉), takze ak nemas, alebo neplanujes susicku, tak radsej tie bambusove 😎 ja na noc pouzivam tots bots bamboozle stretch s original vkladackou prelozenou vpredu na 3x a musim ich rano okolo stvrtej prebalit, lebo uz su nasiaknute aj na prdolke. do siedmej potom druha plienka vyzera rovnako. no proste, mam doma takeho ucuranca...

handricky
18. júl 2012

@artemissska ja nemam ziadne z nich (iba som ich osahala v obchode), ale teraz sme to prave so zuzanou molnarovou rozoberali, ci bambus frote alebo elas house. tak podla mojich skromnych odhadov budu lepsie Bambi Roxy. tie su tusim z frote, frote je prirodzene mierne strecove, lepsie sadne na prdel a lepsie sa prisposobi ako flis od elas house. navyse bambi roxy nohavicky (neviem uz kolko ma vrstiev ta zakladna nohavicka - tusim 3) a vkladacky vies odobrat, dovypchat, manipulovat.. Elas house ma 2 vrstvy tusim a vkladacku kt. sa da poskladat na 4 (cize to mas 6 vrstoev) konopneho flisu v zlozeni 55% konope a 45% bavlna, 340tka gramaz. pranim budu viac tvrdnut ako bamusky, navyse ta vkladacka sa neda vybrat, kedze je prisita, ak by si chcela obmienat.
konope je save, ale pokial je idealne v zlozeni aj s bambusom. v tomto je aj dost bavlny.
Na noc mozes v podstate pouzit akekolvek nohavickove gatky (najlepsie tensie,nech rychlo schnu) a dovypchat ich nejakou flisovou vkladackou (Baby Idea alebo Flisy u mna) alebo frote od Wonderoo. alebo rovno Bamboozle strech gatky jak pise kkl82.

behulka
18. júl 2012

@wewe22 Ja som mala našité dvojvrstvové s kapsou(našla som i foto), tie schli rýchlo - to by možno išlo odpárať aj na klasika plienke. Dovnútra som napchala dve dlhé bambus. vkladačky, nech sa mi to nerozsýpa pri prebaľovaní. Keď nestíhali, dávala som zaväzovaciu disanu s bambus. vkladačkou. Možno sú niektoré plienky i dvojvrstvové, i keď by to bola bavlna - savá vkladačka by to mala vykompenzovať.

@artemissska videla som používanú Ella's House a oproti ostatným plienkam bola veľmi tvrdá, toto myslím, že bude najväčšie mínus pri tvrdej vode. Savosť neviem akú má.
Podľa mňa na nočnej plienke je dôležitá hlavne vkladačka - samotná plienka má dve či tri vrstvy, častokrát len jedna z nich obsahuje bambus. Nočné plienky môžu byť aj bavlnené, pokiaľ sa do nich vloží dobrá vkladačka, savosťou sa vyrovnajú aj tým, čo majú v názve bambusové.
Bambi roxi sú podľa popisu trojvrstvové, no dve vrstvy sú bavlna a len jedna je bambusové froté. Vkladačka má z troch vrstiev jednu bavlnenú - táto kombinácia nemusí niektorým detičkám vydržať celú noc. Okrem prebaľovania v noci by možno pomohlo vymeniť vkladačku za savejšiu, či pridať ďalšiu malú - v tomto by určite poradila handricky, má v nich prehľad.

gzzzl
18. júl 2012

@myska2233 vsak dobre dievcence, nemusite ma tak sabotovat, je to vase rozhodnutie 🙂))) ale kupov plienok sa to nekonci, periete a periete a periete.... a malo by sa veru na 90ke...ale ked vam staci na 60 je to tiez vasa zalezitost... a este sa pocita cas, ktory do toho investujete.... ved ja som ich tiez chcela, moja "eko" kamaratka sama tvrdila, ze keby esteraz mala deti, a boli vtedy jednorazove ekoplienky... urcite by uz nekupovala tie latkove...

mary939
18. júl 2012

@ivanka.7 ja som si tiez myslela, ze je to jedno, ale su volajake papierove (predtym som mala littelamb, tie boli v pohode) a sa bojim, ze budu po celom pradle, ked ich operiem... neviem...

ivanka.7
18. júl 2012

@gzzzl periem a periem, nj, dve minuty do pracky a desat minut z pracky raz za dva dni... to je mi roboty 🙂 Nechapem preco by sa malo na 90tke. Je na to nejaky argument? Podlozeny?

wewe22
18. júl 2012

@behulka ja mam v podstate to iste len mam kapsu medzi sude a bambusom a mam nasity sliz a este dovypchavam dalsov vkladkou, v albume mam foto jednej bez vrchnej bavlnenej okrasnej latky a jednu taku zltu

wewe22
18. júl 2012

@gzzzl ako nechapem co riesis, ked nechces latkovat lebo je to moc prace nech sa paci, my sme si vybrali sice pracnejsiu ale zdravsiu variantu, keby nestacilo prat na 60 asi by to casom zistili vsetci no ja latkujem uz 8 mesiacov a vzdy to stacilo

latkove_plienky
18. júl 2012

na jednom zlavovom portali najdete kuponik na nakup u mna v obchode, ak niektora o niecom rozmyslate 🙂

@gzzzl ja s tebou suhlasim, ze je to viac casu, urcite ano. Na 90 netreba, nie je to potrebne 🙂

behulka
18. júl 2012

@wewe22 plienočka vyzerá veľmi fajn 🙂 , myslím, že už viac rýchloschnúcu ani nenájdeš 😖 Tak snáď ešte zo dve ušiť.
@gzzzl je ešte i tretia možnosť, v našich krajoch nie veľmi známa - http://www.altermater.eu/altermater/4-RODINA-A-...
nedávno som počítala cenu minimálnej plienkovej výbavy a začínala okolo 80 eur (na celé obdobie plienkovania)
Celkom by ma zaujímalo, za aký čas sa rozloží eko-jednorazovka, no tých pár čo sme deťom dali som nemala možnosť dať do kompostu na záhrade - neviete niekto ?

myska2233
18. júl 2012

@latkove_plienky môžem poprosiť do IP kde? dakujem

susul
18. júl 2012

@behulka ja som u nasich hodila do kompostera tak cakam, napisem vysledok, skoncili tam aj jednorazove vkladacky flipky. Sice moja mama velmi nedvovercivo na mna pozerala no nedala som sa odradit.

@gzzzl kazdy ma svoj nazor, ale urcite vsetky robime to, co povazujeme pre svoje dieta za najlepsie. Ak pouzivas eko jenorazovky tak super. Je vela argumentov preco ano i preco nie latkovky, ale to je na kazdeho rozhodnuti. Ja tiez nemam rada, ked ma niekto zacne silou mocou cez koleno lamat na svoj nazor/ presvedcenie 😉

myska2233
18. júl 2012

@artemissska no my sme bambi roxy pekne zabehávali najskôr cez deň...aby získali nejakú savosť...teraz ich dám na noc len s tou úzkou vkladačkou a tie velúrky z aitu čo máš aj ty a malý v pohode spí celú noc...jediné čo mi na tom vadí, je že ráno straaaaašne v spálni cítiť moč....muž nadával, že je to neznesiteľné tak teraz dávam jednorázovky na noc...ale BR používam aspoň na denné spanie...
Ozaj kočeny neviete ako zabrániť tomu aby malý a celá izba ráno tak nepáchlo močom? mám viac vypchať?

lyongirl
18. júl 2012

@myska2233 aj my sme skončili posledne na jednorazovkách, aj kvôli tomu moču, písala som pár strán dozadu, že som o 2 v noci myslela, že je Domčo posraný a to mal len komplet pocikanú plienku a smradu jak v maštali, tak som mu šupla jednorazovku a odvtedy je v nich, lebo schytal tú črevnú virózu a mne sa nechce prať toľko plienok, aj keď, dnes bol pokako len 3x 🙂

ianitka
18. júl 2012

@nicearty
ja len k tym eko jednorazovkam - babylove natur zacinaju az od velkosti 3 (aspon som este mensie v TT nevidela), tak porodnicu asi nimi neporiesi
potom skor asi tie ostatne, ktore spominala @kkl82

artemissska
18. júl 2012

@ivanka.7 Ďakujem 🙂, ja som bambiroxy prala zatiaľ tak 5-6x, takže asi ešte počkám, budem ich dávať cez deň a potom uvidím 😵 .

ianitka
18. júl 2012

@latkove_plienky pre mna zas latkove plienky znamenaju usporu casu - perie pracka - tych par minut na vyvesanie a poskladanie sa neda porovnat s mojimi vyletmi do drogerie - moj muz by vedel rozpravat 😀 😀 😀

artemissska
18. júl 2012

@rolla20
Ahoj Vierka, zatiaľ v noci neprebaľujem, iba keby bol precikaný a to zistím, keď sa zobudí a idem ho nakojiť, zatiaľ na noc používam pampersky, skúsila som aj bambiroxy - prvú noc v pohode, len ráno bola dosť nasiaknutá a druhú noc som ho 2x prebaľovala, čo bol precikaný. Odvtedy dávam zase pampersky, tak ako predtým. Tá anavy ti ako dlho schne? Ona má vkladačku prišitú? Ešte si to na noc niečím dovypchávala? Tie bambusové štvorce máš akú značku, alebo odkiaľ si ich kupovala?

kkl82
18. júl 2012

@ianitka @nicearty u nas maju babylove natur najmensie 4-9 kg, ale v ponuke vraj maju aj tie 3-6kg. ja som ich tiez este v ziadnej dm nevidela, ale mozno sa len treba popytat a objednaju... tiez bude asi rozdiel v tom, z coho su vyrobene - viem, ze tieto dm su z dreva a kikko su z kukurice, tak mozno ta jemnost je sposobena tym.
@gzzzl no ja neviem, uspora v eko jednorazovkach urcite nie je, ved aj tie najlacnejsie z dm stoja cca 8 euro za balenie a pri tej spotrebe vyjdu omnoho drahsie ako rozumna latkova vybava. mnohe z tych eko su sice vyrabane z prirodnych materialov, rozlozitelnost mnohych sa pohybuje medzi 40-99% (a to len tie kikko zarucuju tych 99%). mnohe pouzivaju obycajny SAP gel, ktory sa pouziva aj v obyc. jednorazovkach, o kt. skodlivosti sa uz tiez popisalo dostatocne. a navyse, absorbcia tychto plienok je priblizne rovnaka ako pri obycajnych jednorazovkach, takze zvadzaju k tomu, aby mamicky neprebalovali tak casto, ako by to spravna hygiena vyzadovala... jasne, ved ked pocurka, tak neciti...

artemissska
18. júl 2012

@kkl82 ďakujem 🙂 ak by som si chcela kúpiť tots bots bamboozle stretch, mám si radšej kúpiť novú, alebo aj použitú z bazáru? Ako dlho schne?

latkove_plienky
19. júl 2012

@ianitka kazdy to vnima inak. Mne to zaberie viac casu. Nakup plienok bol vzdy spojeny s nakupom potravin, nikdy som nechodila do obchodu kvoli nim 🙂