Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

susul
29. aug 2012

@wewe22 do miofreshu by som neriskovala, skor skus ten ocot ako ti radi @juliam, alebo skus komercny prasok na vlnu, mozno to zaberie. Ja mam cosi od ulrichu je na tom napisane nieco v duchu ako lanolinova kura na ochranu vlnenych nohaviciek, spociatku som v tom akoze prala, ale tiez som mala obdobny problem s pachom, nakoniec som kupila perwol a zlepsilo sa to, ale ako pisem nebol to sampon na vlnu ale tiez to bola nejaka kura, doteraz som jej zmysel nepochopila, lebo oprat to neoperie a na impregnaciu je tam strasne malo lanolinu.

behulka
29. aug 2012

@wewe22 ja som mala pocit, že to súvisí s vekom. Mala som tento problém pri oboch deťoch, keď boli staršie. Prala som stále rovnako, podľa mňa bol problém v agresívnejšom moči. Okrem prania pomáha i vetranie vo vlhkom počasí. No našim som čoskoro na to plienky zrušila.
@maruskamolny pri kapsovkách a aio je problém, že sa rýchlejšie opotrebuje pul vrstva a časom zašne premokať - treba prať celú plienku po každom použítí. Napr. ak výrobca garantuje životnosť 200 praní a perieš raz za 2-3 dni vydržia cca 15-16 mesiacov. Dovtedy sa priemerné bábo neodplienkuje.
Lepšie je možno výbavu nakombinovať, alebo siahnuť po sio plienkach, ak chceš čo najjednoduchšie prebaľovanie - tam sa perie vrchná nepremokavá časť len ak je znečistená a vymieňajú sa vložky. Značky neporadím, v tomto sa neorientujem.
Mne vyhovovali klasické štvorce, navrch vrchné nohavičky. Na noc bambusové vkladačky. Aio, sio, kapsovky ani iné vychytávky som nedávala.
Momentálne sa dá vybrať už aj z dvoch slovenských značiek - možno ich je i viac a podporiť tak miestnych výrobcov. Tam sú ceny celkom prijateľné. Materiálovo je už výber veľmi dobrý - cez biobavlnu, bambus až po konope.

kkl82
29. aug 2012

@tikivikiniki ahoj, v prvom rade ti chcem pogratulovat, ze si sa na to dala a uz uspesne latkujete 😉 bodaj by takych mamiciek bolo viac. zda sa mi, ze od jednorazoviek prechadza len malokto na latkove. je mi luto, ze mnohe mamicky nad tymto ani neuvazuju a skor vymenia sto roznych znaciek jednorazoviek, ako by vobec pouvazovali nad latkovou alternativou...
a k tym plienockam babyland a pod - mnohe mamicky maju s nimi velmi dobre skusenosti. pekne vyzeraju, mnohe aj dobre saju a cenovo su neporovnatelne. to tu nikto nezhadzuje. ja som sa tiez dlho odhodlavala, ci ich kupit alebo nie. pre mna osobne rozhodlo to, ze vsetky plienky od "znackovych" vyrobcov musia mat certifikat nezavadnosti materialov pre deti do 3 rokov, tzn. ziadne rezidua chemikalii z vyroby, odolnost farieb voci praniu a suchaniu a ine kriteria. babyland tieto certifikaty nema. kedze ja sama som pred par rokmi dostala vysyp na hrudi z darovaneho tricka z cinaku, toto som nechcela pri mojom dietati riskovat... je to ako s tymi plastovymi hrackami, mistickami a tanierikmi - tiez sa vsetky snazime nakupovat take, co neobsahuju bisfenoly, resp. len take, kde to vyrobca garantuje...

indys
29. aug 2012

dievcata uz som sa raz pytala a aj som si to znacila a niekde som to zapatrosila. Nas maly ma 6500g a chcem o mesiac zacat chodit na plavanie.viete mi niekto poradit dobre plavky? Ja vobec neviem ako to s tymi plavkami funguje. Tie klasicke plienkove plavky zychytavaju aj moc, ci iba stolicu. a tie plavky co sa predavaju v obchodoch s plienkymi vsade pisu, ze zachytia pripadne nehody,ale zachytia aj novorodenecku stolicu a moc. Co by ste odporucili pre 4m babatko kupit zatial plienkove plavky alebo take plavkov(verim ze ma pochopite). Som totiz velkym odporcom jednorazoviek, takze by som nechcela aby ich mal maly na zadocku.dakujeeem

vojann
29. aug 2012

@indys no dufam, ze som pochopila, co sa pytas 🙂 Ja viem povedat, len z vlastnych skusenosti. Minuly rok som kupila dcerke plienkove plavky bumis na suchac - vyzeraju vlastne ako pul nohavicky a nejaka dierkovana latka je v nutri. Rozmyslala som, ci akoze tam strcit plienku ci co. No predpokladam, ze nie su vyrobene aby neunikla stolica do vody. Potom som pre e-shop objednala plavky Charlie Banana a tieto su riesene tak, ze vo vnutri vyzeraju ako AIO plienka. Maju tam saciu vrstvu z biobavlny a z vonku PUL. Tieto pouzivala dcera teraz - pripadnu cikacku zachytia a okolo noziciek sedia dobre (aspon dcere) sice zvnutra su mokre - ale to aj ked som pri synovi skusala jednorazove. My sme ich vyuzili aj ako treningove nohavicky, kedze su natahovacie a maju saciu vrstvu, nejake uniky zdrzia. Nevyhoda je zas ta vnutorna plienka, po kazdom kupani su mokre a treba ich dat dole, lebo dlho schnu. S inymi osobnu nemam skusenost, ale mozno niekto iny poradi 🙂

vojann
29. aug 2012

@indys zda sa mi, ze si tu pochvalovali plavky Happy Nappy, ale nazivo som nevidela.

zuzanamolnarova
29. aug 2012

@indys ja ti musím povedať úprimne že okrem Happy nappy sme nič iné nepoužívali takže porovnať ich s ničím neviem ale HN sú z neoprénu, ťažko sa obliekajú a tiež vyzliekajú nakoľko dosť tesnia ale po oblečení iste zachytia kakanicu - myslím si že aj novorodeneckú, nakoľko keď sa nám stala nehoda mali sme veeeľmi riedku kaku ktorá krásne zostala pod zadočkom v plavkách 😀 Moč asi prepustí. 🙂

duratlicka
29. aug 2012

Ahojte, prosim Vas o radu. Mala mi v noci precika kazdu plienku, ktoru som skusala. Zaspi okolo 19tej a spi priblizne do 0:30, nakojim ju a skontrolujem plienku, prebalim, ale vcera bola napriklad sucha. Hned zaspi a ked sa mi zobudi okolo 3-4tej, uz je pocikana az von a pri celom prezliekani sa mi pravdaze zobudi a nie a nie zaspat. Uz som skusala Econobumky (vkladacka ma ale 12vrstiev), cinske kapsovky s econobum vkladackou, pop-in (0bodov) a ine nemam. Ak mate nejaky navrh, budem rada🙂 Jedine riesenie vidim, dat ju v noci na nocnik vycikat.?

duratlicka
29. aug 2012

@maruskamolny Ja mam 10 babyland a som s nimi velmi spokojna, len musis mat do nich fakt dobre vkladacky. Ja do nich davam take hrube econobumky a su super. Nevyhoda je, ze sa musia prat max na 30tke a ine co mam na 60tke, ked ich operiem vsetky spolu, slabo sa vyperu. Takze je to troska praca navyse. Ale maju pekne farby a mozes prat vsetky farby naraz, vobec nepustaju, ani mala z nich nikdy nemala zaparenu ritku.

duratlicka
29. aug 2012

@maruskamolny Ak by som si mohla kupit plienky znovu, najpraktickejsie by boli asi zvlast nohavicky a zvlast rozne vkladacky, lebo vsetky tie neskombinovatelne pripinacie systemy su dost nanic. A potreby babatka sa dost menia, ako rastie. Napriklad nasej super vyhovovali pop-in, ked bola uplne babatko, len by sa ich zislo 20ks, aby stihali uschnut. Neskor nam aj tie zacali pretekat a tak som zacala byt spokojna aj s Econobum, lebo su vsetky rovnake, nemusim premyslat a zlepovat farby a maju fakt dobru vkladacku. A kazdu chvilu sa to meni, ale zatial sme si s tymi 22 plienkami vzdy vystacili🙂

duratlicka
29. aug 2012

Akurat som to dnes citala v Mamine o tych plienkach a prepocitavala, ze riadna blbost. Ja som taka navyknuta z latkoviek, ze ked mame nahodou na dovolenke jednorazovky, aj tak ich miniem 7, kolkokrat rozmyslam, ci je vobec pocikana alebo nie😀 Tiez mi tie ich "prepocty" akosi nesedeli.
Podla mojich vypoctov (neakciove, ale najlacnejsie plienky) jednorazove stoja maminu do 2 rokov vyse 900eur a latkovky s mojou vybavou (kazdodenne pranie) okolo 450eur (bez nakladov na vodu, lebo to neviem vypocitat). Ked by sme chceli druhe dieta, je to uplny bonus🙂

duratlicka
29. aug 2012

Kočky, ktore ste tu pisali, ze deti niekedy prebalujete aj po pol hodinke, ked budu vediet sediet, hned kupte nocnik, mne sa normalne mala pri kazdom prebaleni este vycika a raz denne aj vykaka a tak vydrzi dlhsie v suchom. Dobra rada - nekupujte nocnik, ktory hra, ked sa donho dieta vycika, neda sa vypnut, uz som myslela, ze ho vyhodim von oknom😀DD

vojann
29. aug 2012

@duratlicka na noc su najvhodnejsie nohavickove plienky - bambusove. Tie udrzia viac ako kapsovky, sio. Za dobru cenu su Bambi roxy. Tie by podla mna nemala precikat. Skus vlniaky na noc - to sme mali istotu, ze neprecika. Pri väcsom dietatku uz potrebujes riadne drziaky. Keby ti precikala aj nohavickovu - mozes dokupit este bambusove vkladacky 😉

rolla20
29. aug 2012

@kkl82 my sme zacali latkovat cca. v 4mesiacoch samozrejme tiez z dovodu zaparenia, i ked nejake plienocky som mala kupene uz pocas tehu, ale ako prvorodicka som nestihala nic, tak vtedy ma ani nenapadlo nieco ako latkovka 😀 najskor sme zacinali LL separackami vlozenymi do jednorazky a cuduj sa svete za pol dna sme mali krajsiu prdelku. tak som tiez zacala pokukovat po plienockach. nevyhodu som mala v tom, ze som nepoznala MK 😵 tak som isla akosi tak intuitivne, i ked mne skor tie plienky pripadali na jedno kopyto, akoby boli vsetky rovnake, len s inym vzorom a teraz uz viem ake veeeelke su medzi nimi rozdiely. takze nakoniec sme skoncili na bambusovych stvorcoch kikko, pul gatkach a roznych druhov vkladaciek. a na stvorcoch ficime ci von, ci na noc, aj doktorovi. zrovna prednedavnom som kupila nasu prvu kapsovku 🙂 a o tyzden k doktorovi pojdeme zabiehat .... hehe, ale som sa rozpisala, ale akosi mi nedalo nereagovat na mamicky "jednorazovky", co zacali latkovat

ivanka.7
29. aug 2012

@rolla20 @kkl82
Aj @vavrenka presla na latkovky az neskor 🙂

keziah
29. aug 2012

@duratlicka heh, hej, presne aj my praktizujeme posadenie na nocnik pri prebalovani, syn je zlatusik, zrejeme z toho, ze sa ritka po vybaleni z plieky ochladi, tak sa skoro vzdy reflexne vycika. Dnes sme od obeda az do vecera mali stale tu istu plienku, lebo som ho kazdu hodinu posadila na nocnik vycikal sa a isiel naspat do tej istej, suchej latkovky.
Inak ja som latkove plienky na noc zacala pouzivat az teraz, mam za sebou 2 pokusy s dovypchatymi kapsovkami little lamb a zatial sme boli bez nehody.

behulka
29. aug 2012

@duratlicka okolo 8-9 mesiacov i u nás bola v noci kríza a plienky nestačili. Po roku sa to upravilo. U nás "posadenie" na nočník (mladší sedel až okolo roka, takže som ho držala - nesedel) fungovalo aj v polospánku v noci. Môžeš vyskúšať, zdá sa mi logické, že ciká pri alebo po dojčení.
Lepšie tesniaca je kombinácia nohavičková plienka a vrchné nohavičky - tam, kde je savé vnútro oddelené od vrchných nohavičiek. Znižuje sa riziko pretečenia.

lyongirl
29. aug 2012

@ivanka.7 aj ja som prešla až nejak okolo 7 mesiaca malého 🙂, škoda, že až tak neskoro a až pri poslednom dieťati ☹

pe
29. aug 2012

ja tiez nad nimi rozmyslam, ale vravim si, ci nie je neskoro az pri druhom.... skoda, ze som ich nekupila az pri dcerke a teraz by som ich dalej vyuzivala... ale asi to aj tak pomoze rozpoctu vsak...

zfidorka
29. aug 2012

@pe cim skor ich zacnes davat babatku, tak tym viac usetris... a stale ta to vyjde min. rovnako ako jednorazovky, co sa tyka financnej stranky, okrem toho maju latkove plienky aj mnoho dalsich vyhod 🙂

pe
29. aug 2012

@zfidorka to ano, ta ekologicka stranka sa mi paci este viac 🙂 ale pri prvom dietati som si na to dako netrufla, casom som ich zvazovala, ale teraz som uz skoro rozhodnuta 🙂))

zfidorka
29. aug 2012

@pe super, ak potrebujes s niecim poradit, tak si na spravnom mieste 😉
u mna je na prvom mieste zdravotna stranka...

vavrenka
30. aug 2012

@zuzanamolnarova inak k tym neoprenovym - nie osm z nich nadsena, lebo kym ich malej obleciem, a kym jej ich obleciem, ked je mokra, tak to fucime obe- z nervov. vlemi zle sa natahuju. ale inak, mala v nich vyzera kao milionarske dievcatko- velmi stylovo, na prvy pohlad je vidiet, ze je to kvalita. no, a ked sme ich testovali - mala ich nosila po byte, tak sa do nich hned aj pocurala a kupodivu, boli trosku vlhke, ale nejako neprepustili..

indys
31. aug 2012

Pre pobavenie pridavam fotku 2160g drobca v novosklade,ked sme prisli z nemocnice pred 3-ma mesiacmi. Ak mi niekto bude tvrdit, ze sa latkovat neda tak mu neverim. Dnes uz niektore plienky vyradzujeme 🙂))

@pe neskoro nie je nikdy, hlavne ked vies, ze to robis pre zdravie babatka. My sme pouzivali v nemocnici jednorazovky, pretoze sme boli na nedonoseneckom a tam sa latkovat nedalo.ale hned ako sme prisli domov, maly mal na druhy den na zadocku latkove plienky.boli mu od kolien do pol brucha.Zadocek obrovsky.Ale Bola som tak pevne presvedcena ze chcem latkovat kvoli nemu, ze ma nic nezastavilo.

svetlusska
31. aug 2012

@indys juuu krasavec, my sme tiez latkovali na druhy den ako som dosla z porodnice a vyzeral priblizne rovnako 🙂 a da sa to len treba chciet 🙂

indys
31. aug 2012

Dievcata mam problem. Odkedy davam malemu plienku do FLIP-iek narovno, tak sa mi uz asi 5x precural nabok.Samozrejme ked spal na boku, co spi takmer vzdy. Novosklad mu uz nedavam, lebo tam je viac nasiroko a ma problem s prdikmy a v novosklade sa mu este o to horsie kope. Ma takato situacia riesenie,alebo je to v tom, ze ked lezi na boku, tak to proste stecie vkoli tomu.Ked ho rozbalim, tak plienka nie je natolko mokra aby uz nedokazala vpit dalsi moc.Do plienky mu vkladam MaM stvored zlozeny na obdlznika a na to od Handricky vkladacku s bambudsoveho veluru obdlznikovu.

indys
31. aug 2012

@svetlusska suhlasim len chiel.Uz sa mi ani verit nechce, ze bol taky maly,ked teraz mu uz su niektore plienky LTT

zfidorka
31. aug 2012

@indys skus stvorec zlozit na mensi stvorec a potom takto
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
fixovat to mozes snappkou, alebo len vrchnymi...

baska1
31. aug 2012

@indys a v tých flipkach narovno Ti neprejde kakanica?

behulka
31. aug 2012

@indys 🙂 pri novosklade ešte môžeš strednú časť v závere zložiť na tretiny, potom je to uzučké.