Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

lubka231
19. okt 2012

@sunsun thirsties duowrap nohavičky je možné prať až do 90°C a sušiť na v sušičke na najnižšom programe. (skopírované zo stránky predajcu.)

wewe22
19. okt 2012

ahojte dlho som tu nebola mam otazocku moja mala bude mat rok a v poslednej dobe mi kaka tak 4x za den dost riedku stolicu vzdy mi okaka aj vrchne nohavicky viem ze by sa to dalo riesit novoskladom ale na to je velmi rychla do toho ju nedostanem mate este nejaku fintu alebo nakupit dalsie vrchne? mam 4ks vrchniekov a po jednom dni jej nemam co dat
dakujem

susul
19. okt 2012

Potrebujem poradit, strasne mi citit pracku, pravidelne ju cistim octom al. Kyselinou citronovou, dva.dni je vsetko ok a potom znova, dvierka mam otvorene, vetram ju, ale akosi nezabera nist. Dakujem

juliam
19. okt 2012

@sunsun všetky pulky periem väčšinou na 40°C s detskými vecami.
@naveen ja poznám len alana z DM.

juliam
19. okt 2012

@wewe22 tu pomôže asi len zachytenie kaki do nočníka 😖
@susul tak to by zaujímalo aj mňa. ja už len čakám na novú práčku ako na spasenie, lebo moja behá po celej kúpelni 😀

lenkalis
19. okt 2012

Práve vidím, že susul píše o práčke, ktorá je cítiť. Mám podobný problém. Práčku síce necítiť, ale prádlo. Už štyri mesiace periem plienky v mydlovom slize, sčasti aj všetky ostatné veci, niededy striedam s bežným práškom. ale teraz asi týždeň hlavne plienky a uteráky smrdia potuchlinou a neviem, čo stým. Práčku som prečistila octovým čističom, začala som prať s normálnym práškom a nič. Stále to smrdí. Periem iba pocikané, kakáme mimo. Predtým som používala lanzu, teraz obyčajné jadrové mydlo, a to my tak dobre nepralo. Vedeli by ste poradiť?

wewe22
19. okt 2012

@juliam no to bude asi problem ona nikdy nekaka v rovnaku dobu a ani len nepotlaci kolko krat som s nou a ona ani naznak ze by chsela kakat 😒

biba321
19. okt 2012

Baby prosim Vas,ako viete ze treba vymenit latkovu plienku? ked uz pretecie na oblecenie,je asi neskoro ze? ci nejako odhadom vypozorovane?
taka blba otazka,ale este som ani 1 latkovku nevyskusala,cakam na zasielku,tak zistujem ako na to 🙂 dakujem

marta222
19. okt 2012

@biba321 , no keď ti pretečie - to je už ozaj neskoro 😀 😀 😀 . Ale, tak vieš približne ako často si prebaľovala v jednorázovkách a kedy - či pred papaním, či po - tak približne podľa toho. Mne môj malý tiež nehlási, že je pocikaný - vôbec mu to zatiaľ nevadí 😉 , a na plienke zbadáš mokrý fľak alebo, keď neviem posúdiť, keď ho rozbalím - tak skúsim rukou, ak je čo i len trošku mokré - tak vždy prebalím 😉

handricky
19. okt 2012

@biba321 ja jej kazdych 30 minut siahnem do gati a vidim ci curala alebo nie. vymienam, aj ked je len cvrknute (necakam, ze sa naplni kapacita plienky). tak isto, ked ideme von, siahnem, ci uz necurala, aby dostala cistu. a ked sme vonku a nevymienam, tak je aj 3 hodiny nevymienam. jednoducho robis to iste, ako s jednorazovkou. ako napr. vies, kedy vymenit jednorazovku? 😀

sunsun
19. okt 2012

@ivanka.7 @lubka231@juliam vdaka baby, ja drobceka este len cakam, tak osobne skusenosti nemam, ale nahovorila som na latkovanie aj moju sestru (ma mesacne babo) a zatial som jej pozicala moju "vybavu".... a problem je, ze mala pul-ky parkrat pokakala a ostali na nich flakate mapy... na 40 to nejde vyprat (ani predtym mydlom).... skusime na 60....-) , aj ja som potom nasla tu 90 na stranke predajcu,ale nezda sa mi, ze by az 90-tka bola uvedena na nohavickach... neviem..., a bojim sa, co pri takej teplote urobi ta pul vrstva a aku potom budu mat zivotnost....

biba321
19. okt 2012

@handricky no jednorazovka ked je napita tak je taka bachrata,tak ju vymenim,tak kazde 3 hodky asi,ale jednorazovka je sucha,ono to vpije
praveze moj cika dost casto,niekedy aj castejsie ako pol hodina... 😝

lubka231
19. okt 2012

@biba321 ja keď som doma mením plienku každú hodinu, aj keď je popiškané len trošku. Nechcem aby sa tam ten moč rozkladal. Keď som mimi domu, tak niekedy je v plienke aj 3 hodiny (samozrejme v takej čo lepšie saje). 😉

lubka231
19. okt 2012

@sunsun môžeš ešte skúsiť žlčové mydlo. Dá sa kúpiť v e-shope alebo v DM. Zaprať to s ním ručne a potom dať do pračky, mne to vždy vyčistí. 😉

handricky
19. okt 2012

@biba321 no tak latkovka nie je bachrata ale nacucana. a je mokra. a mokra je aj ked cvrkne raz alebo 3 razy (to uz je samozrejme viac mokra). cize je na tebe, ako dlho ho budes chciet nechat v mokrom 😀 . mozes samozrejme pouzit stay dry , cize mokro citit nebude a potom je to o tom, ako dlhko ho chces nechat v spinavom 😀 proste vymenis, ked ti tvoje vnutorne ja povie: vymen

zdenka99
19. okt 2012

Ahojte, chcem si objednať kapsovku Little Lamb, a váham nad veľkosťou , dcérka má 13 kg, čiže by to mala byť jasná dvojka, ale je taká bacuľka - v páse 48 cm, stehienko 33 cm. Nikde som nenašla rozmery veľkostí v cm, len kg. Poradíte? Bude jej stačiť tá dvojka? Ďakujem🙂

zuzanamolnarova
19. okt 2012

dievcata mam na vas prosbu - otazku...kamoska v pondelok rodi dvojicky...doma ma rocneho...tuzi latkovat...peniazkov nemaju vela...co by ste jej radili...aku vybavu...a kolko plienok...ze by ich mohli tocit vsetky 3 deti...diky

lyongirl
19. okt 2012

@zuzanamolnarova no podľa mňa by bolo z hľadiska ceny najlepšie používať asi štvorce, ak nebudú stačiť, tak dovypchať nejakými vkladačkami a u ročného by som volila na doma štvorce, na von nohavičkové plienky, kľudne tie lacnejšie - Lolipopky, alebo si dať niekomu ušiť lacnejšie výbavu, ak by sa niekto ochotný našiel a spravil jej cenu. Toť môj názor, niekto súhlasiť nemusí 🙂
A štvorce aj bavlnené, moja sestra fičí s malým na bavlnených štvorcoch dovypchatých LL bmb vkladačkou a to im vyhovuje najlepšie, malý má 14 mes.

rolla20
19. okt 2012

@zuzanamolnarova tiez sa pripajam k Dominike, ze najlepsie by boli stvorce. My mame 13mesiacov a u nas ficia bambusove stvorce s flisovkou. Na noc pridavam bambusovy prefold. Mam doma jednu kapsovku a 2 nohavickove plienky, ale akosi ich nepouzivam 😅 proste vzdy podlahnem stvorcom a ja ich mam okolo 20ks (latkujem od cca.4mes.,cize novosklad sme nepraktizovali) ale aj tak ich mam malo, casto periem, ale podla mojej spokojnosti jednoznacne stvorce

lyongirl
19. okt 2012

@rolla20 štvorcová maniačka 🙂. Ja som najnovšie podľahla nohavičkovým...cenu za látkovky radšej nenapíšem 😀

ianitka
19. okt 2012

@zuzanamolnarova suhlasim s @rolla20 a @lyongirl - ja som tiez za stvorce - u nas su fakt cislo jedna stvorce a flipky - ono tie klasicke socik sa najdu mozno aj u niekoho v rodine, babky a tetky toho maju niekedy na mraky doma.....
zopar vkladaciek, a vrchnych nohaviciek k tomu....

adel22
20. okt 2012

Ahojte babule.....
som tu nová a keďže som sa rozhodla pre používanie látkových plienok, prosím vás o radu: Aké, koľko, kde zohnať, prípadne cena....no a samozrejme....ich údržba🙂? Ďakujem vám!

handricky
20. okt 2012

@adel22 zalezi ake mas priority🙂
1, pre novorodenca (ak teda este cakas) je najlepsie klasicka stvorcova plienka 70x70, 80x80 (mozno este mas aj doma), alebo kupis v obchode (dobre su tiez Mam, Kikko), mozes mat bavlnenu alebo bambusovu(lepsie saje, dlhsie schne). uviazes na novosklad - pozri tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric.... na to das vrchne nepremokave nohavicky PUL-ky (thirsties, blueberry, lollipop, bum genius flip a pod). Co si vsimat na vrchych nohavickach najdes tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
Budes potrebovat asi 2-4 ks. U novoskladu je dobre, ze mas plienku okolo noziciek - tesni ti prip. kaku, aby si hned nezaspinila pulky. To je najlacnejsia verzia a prakticka (potrebujes tocit vela plienok a aby rychlo schli).
Ak budes pouzivat trebars klasicku bavlnenu plienku a bude sa ti zdat, ze dieta viac cika a plienka nestiha, mozes tam prihodit nejaku kratku vkladacku na zvysenie savosti, resp. lepsieo pocitu sucha.. O vkladackach tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric....
Ak budes chciet, aby dieta nepocitovalo vlhko - das mu priamo pod zadok flisovu separacku (alebo tzv. stay dry vrstvu), pozri clanok tu: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...

Potom mozes zacat experimentovat s plienkami:
1, AIO (vsetko v jednom - plienka z 1 ks), ak je pocikana, peries celu.. pozri clanok o AIO tu:
https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handric...
2, SIO (snap in one - plienka s odopinatelnou vkladackou- cize ak je pocikana menis iba vkladacku, vrchne gatky mozes pouzivat dalej), napr.: Pop in New gen plienka
3, kapsovkami a pod.. (vkladacka je samostatna, vlozena v kapse), ak su gatky spinave, peru sa cele..

A potom zalezi, ake mas priority: chces mat viac pocitu sucha, tak hladas plienky, ktore maju na vrchu stay dry vrstvu (ma to skoro kazda kapsovka a vacsinou uz vsetky nove AIO), chces mat dieta radsej v prirodnom matrosi (tak hladaj plienku, co ma vkladacku z bavlny, bambusu a pod)..
Vlastne kukni aj clanok o materialoch u mna v profile..

Kde kupit:
pozri rubriku profesionaly - plienky a prebalovacie potreby - je tam asi 10 plienkovych shopov..

Ako udrzovat plienky. ak je pocikana, hodis do vedrea z deklom, kt. budes mat v kupelnia alebo balkone (mozes skladovat na sucho, na mokro), nie vsak dlhsie ako 3 dni.. ak je plienka pokakana, kaku stiahnes prudom vody (riedka do umyvadla), tuha uz do zachoda, preperies zlcovym mydlom (DM-ke maju za 2e), a hodis k ostatnym plienkam. Akonahle mas kybel s pleinkami plny, alebo mas potrebu prat tak hodis do pracky..
Peries v komercnych praskoch, ecover, lovela, mydlove orechy, mydlove vlocky, cokolvek.. vyvesis..

lindana
20. okt 2012

@handricky Klobuk dolu, toto vazne pomaha nam - zacinajucim mamickam 😵 😵 😵
Inac vcera som si zasla na postu pre vkladacky od teba, neuveritelne materialy, dakujem velmi pekne!!! 😉

Ozaj k tej udrzbe, kedze je to vsetko bambus, mozem teraz 1. krat na 60ke v Lovele? Ocot ano ci nie?
Dakujem

biba321
20. okt 2012

Babule prosim Vas,ked malemu cistim ritulku olejom,mozem dat na to napr.bambusovu vkladacku? kedze sa pri latkovkach ritula nekremuje,olej mam tiez mastny... 😖 dakujem za info

handricky
20. okt 2012

@lindana hej,mozes na 60tke. na 60tke sa sice viac opotrebuvaju bambusove vlakna, vseobecne sa vravi, ze bambus je prirodzene antibakterialny, cize nepotrebuje az tak vysoku teplotu. jeden vyrobca latok v usa raz vo fore uviedol, ze bambus je antibakterialny vo faze rastu, ale tato vlastnost sa neprenasa na uz spracovany matros a nasledne latku.. a zas iny vyrobca bambusovych latok v UK uviedol, ze japonci robili testy a po 50tich praniach si bambus stale zachovaval antibakteroalne vlastnosti (viac to uz netestovali - takze neviem po kolko prani to vydrzi). francz'bambus plienky b'bies maju napr. uvedene prat iba na 30 (tiez sa opieraju o to, ze kedze je antibakterialny nepotrebuje vyssiu teplotu) takze je to tak na zvazenie.
vseobecne bambus ma tendenciu zrazat sa (a to postupnym pranim) a je jedno ci peries na 40 alebo 60 (tuto samozrejme viac).
ja periem na 60, moj stary na 40🙂. mala zatial ziadnu chrontu nemala. ked bola mensia prala som aj v lovele 4 mes (vcul uz mame nieco ine), takze lovela je ok. ocot ja nedavam, moj stary dava, nemam pocit, ze by znizovalo sanie. ale niekde urcite najdes ze ocot nie a niekde ze ocot je OK, ale az do posledne plachania a 1-1,5 lyzicky.. coz teda fakt neviem.. asi by som to riesila (ze co je spravne a vhodnejsie), az by mi plienky prestali sat..

marta222
20. okt 2012

@handricky , to s tým octom je fakt diskutabilné... Ja som čítala, že ocot sa nepoužíva na bambusové plienky a plienky s PUL vrstvou, lebo ocot rozožiera vlákna. Ale, tak myslím, že by tam človek hádam musel vyliať liter octu, aby to rozožralo - pár lyžičiek hádam nevadí... Ale zasa, keď sa ocot používa do každého prania, ktovie... No uvidíme, vyskúšam sem-tam bez octu - iba pláchanie v studenej vode, čo to spraví 😉 . Dúfam, že mi potom nebudú plienky smrdieť močom 🙂 ...

handricky
20. okt 2012

@marta222 moj stary kupuje v DM-ke nejaku tu tinkuru, co vyzera ako pneumolizinove kvapky🙂 ten dava ako vonu🙂. ale inak ked ocot nedam, nesmrdia, ale zase ani nevonaju🙂 lebo nepouzivam komercne vonave prasky s vonou

marta222
20. okt 2012

@handricky ja dávam do posledného pláchania pár kvapiek levanduľovej silice, ale že by to nejak bolo cítiť, sa nedá povedať. Ešte kým sú mokré, tak áno, ale keď vyschnú - je po levanduli 😀 😀 😀 .
Inak, sa mi páči to Tvoje oslovenie pre manžela, že: "môj starý" 😀 😀 😀

vojann
20. okt 2012

@adel22 pozri tento link, pekná informačná stránka k latkovkam
http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...