Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

oskvarka
3. jún 2013

@aaalena ale ak maš večie babo určite odporučam nejake vkladačky bambusove - buď si doma ušiť z metraže alebo cca za 2 eura 1 kus kupiť aspon 5-10 (baby šili aj z frote uteračikou s tesca )

alena0305
3. jún 2013

@aaalena Záleží aj od toho, koľko chceš do látkovania investovať a či chceš látkovať cez deň aj cez noc, doma aj vonku.
Ak vieš šiť na stroji (aspoň základ - obšiť alebo prehnúť napoly a zošiť okraje) - výborná varianta na deň sú bambusové 2 vrstové plienky. Bambusová metráž - detivbavlnke.sk alebo handricka.sk. Oveľa lepšie sajú ako klasické štvorce, rozmer si zvolíš sama aký potrebuješ napr. 60 x 40 v 2 vrstvách - po pokladaní na tretiny 60 x 13 a vpredu chlapcovi prehneš (chlapci cikajú viac dopredu) a máš 6 vrstiev a vpredu 12 vrstiev ( na toto však menšiu gramáž tak 250g/m - aby to nebolo moc hrubé). Ja látkujem doma - cez deň a v noci. Vonku dávam jednorázovky. Na deň mám takéto plienky z tenšej bambusovej látky a na noc z hrubšej tak 40x40 tiež v 2 vrstvách + aspoň 3ks pul nohavičky. Ale dobré plienky aj nové, nepoužívané sa dajú kúpiť tu na bazáre. Pul nohavičky sú jednoveľkostné (od 3-15kg) alebo S, M, L. Sú aj rôzne strihy - pre drobné aj bacuľaté miminá, užšie aj širšie medzi nožkami, na suchý zips a patentky.

majamat
3. jún 2013

@aaalena ja by som si kupila toto, co ti uz poradili aj ine kocky:

-zaklad:
-40 stvorcovych plienok ( asi len 70x70, najskor skladanie novosklad, neskor na obdlznik)
-2 flisaciky investovala by som aj do viacvelkostnych, nech sadnu malemu babatku S,M napr Haipa-daipa
-2 jednovelkostne PUL ( bambi roxy, Bum genius flip, Blueberry)
-2 viacvelkostne( alebo mozu byt aj dalsie jednovelkostne, kedze na zaciatok budu flisaciky, nam by stacili M)
-2 normalne nohavickove plienky Bambi roxy( su trosku mensie, ale nam by stacili)
-2 nocne nohavickove plienky Bambi roxy( tiez mensie)
-jednorazove separacky
-skusila by som aj pratelne, ale daju sa aj vyrobit( mam doma vhodnu deku)
-a aspon10 vkladacie bambusovych (daju sa usit, za rovnaku cenu aj viacere)
-a aj 2 snappi sponky
-a aspon 1 vrecko na plienky na cesty
-este mozno ustrikujem vlniaciky, keby mame zapareniny, co sme mali aj napriek latkovaniu ( iba 3m sme latkovali)

a nieco dalsie z rozmaru 😵 :
-nejake kapsove - mozno Bambi roxy
-AIO 3ks- pacia sa mi Pop in, Bamboolik, MaxBambou B´bies

aj z tej zakladnej vybavy nemusis vsetko kupit naraz. od zaciatku potrebujes hlavne tie stvorcove a vrchne nohavicky (3-4ks), mozno by neboli zle aj tie vkladacky pre istotu. bez ostatneho sa da fungovat nejaky cas, kym babo trosku podrastie.

majamat
3. jún 2013

len mi je luto, ze flisovych je malo na trhu. viacvelkostnych su tusim asi 3 druhy od najmensich cisel a jednovelkostne nechcem - asi len jedny Anavy. niektore kocky ich aj siju. na sashe som nasla 2 mamicky, ale su jednovelkostne, no mozno by sa s nimi dalo dohodnut. pacia sa mi tieto, ale tie su len vo velkych velkostiach a ani sa hocikde nepredavaju http://www.ekoplienky.sk/product/polar-bummi-fl...

oskvarka
3. jún 2013

@majamat viaclekostne flisaciky vyzeraju dobre DaipaHaipa ci ako sa to pise ja som na bazariku kupila za 4 ecka.. ale nove sa daju tam aj za 7 kupit..

majamat
3. jún 2013

@oskvarka ja som nad tym rozmyslala, lebo vlniaciky nie su dobre ked babtko stale kaka a preto flisaciky. tiez netreba velke cisla, lebo ked sedi, uz su nevhodne. a moja dcera bola mala na to, ze som ju prenasala - 3150g. keby sa narodi v termine, alebo nebodaj v takom 38tt, tak ma mozno 2700g a to su lepsie viacvelkostne. no nastastie by som si mohla dat aj usit v najhorsiom pripade.

inak sranda, dieta este neplanujem, mozno o 2r. vsak uvidime a takto obzeram plienky. neviem sa na ne vynadivat. su fakt krasne. malej teraz obcas nahodim latkovu na doma, ale to co mame, nam staci.

oskvarka
3. jún 2013

@majamat :D.. ja som si kupila dvojo jednovelkostne flisaciky anavy tajne dufam ze ak nabalim do tej plienky viac tak na take behanie sem tam sadnutie sa to bude dat ... ale zdali sa mi velike zato som si zhanala Ska pre mimi aj ked este netusim aky "drobcek" mi z neho vyrastie... :-P ale teda nakupenych zasob mam vela ale Pulky len dvojo jedny jednovelkostne a jedny viacvelkostne tak uvidim ci to na zaciatok s tymi minyflisacikmi bude stacit.. ale oni su asi najzlatsie zo vsetkych tie Ska flisaciky furt s nimi chodim a kazdemu ich ukazujem ze aka miny riulka to bude 😀

behulka
3. jún 2013

@brumka111 prala som v rukách - buď vždy po prebaľovaní, alebo raz za deň - ráno - v noci som plienky namočila. Fajn kombinácia sú štvorcové plienky a vrchné nohavičky, na noc savejšie vkladačky. Nohavičkové sa jednak zle perú, jednak dlhšie schnú - hlavne keď ich nemáš ako vyžmýkať. V rukách to nie je to, čo v pračke.
A nezabudnúť na šnúru a kolíčky - nech vám vyjde počasie 🙂

@aaalena na začiatok úplne stačí cca 40 ks štvorcových plienok a 2-3 vrchné nohavičky. Štvorcové plienky aj tie, čo máte doma - žiadne špeci.

kristinaanna
3. jún 2013

ahojte, ja by som sa chcela opýtať na plavecké plienky, máte vyskúšané? na akom princípe fungujú? a koľko je ich treba? Ďakujem

emjee
3. jún 2013

@kristinaanna plavecke sme mali neoprenove, funguju tak, ze tesnia na nozkach a brusku a nic (tuhe) a vacsinu (cikanice) neprepustia - na rovnakom principe funguju aj plavacie plienky papierove, ktore este navyse nasaju vodu z bazena do seba 😀

kristinaanna
3. jún 2013

@emjee čiže netreba do nich žiadnu vladačku? a uschnú rýchlo?

ivanka.7
3. jún 2013

@kristinaanna schnu ako normalne plavky podla mna 🙂 a nic do nich netreba 🙂

emjee
3. jún 2013

@kristinaanna ako pise @ivanka.7 nic do nich netreba a schnu ako normalne plavky, foto vid https://www.modrykonik.sk/fotoblog/emjee/clanok... (inak kym som fotila, sa mi do nich vycikal a zistila som to, az ked som ich davala dole 😀 )

kristinaanna
3. jún 2013

@ivanka.7
@emjee
ďakujem, popozerám 🙂

susul
4. jún 2013

@kristinaanna odporucam tie, co ma v clanku i emje, happy nappy, tesnia super a urcite nic neprepustia narozdiel od jednorazovky na plavanie. Obliekaju sa trochu horsie, ale chce to len cvik. Ja mam skusenost, ze maly sa mi vycikal zvačsa po vytiahnuti z vody, ked som mu ich dvala dole. Lemy su elasticke, takze neskrtia.

euka210
4. jún 2013

konecne sa po 3m davam na strikovanie vlniakov a potrebujem poradit:
Tie co ich mate doma, mozte mi dat rozmery najvecsich? Lebo vsade su pocty ociek a vysledok zavisi od vlny, ihlic a ako volne su robene, ale nikde som nenasla rozmery. A musim si ich aj tak prisposobit, lebo maly ma stale fajne stehna a cca 13-14kg.
A este...mam ratat s tym, ze sa natiahnu pri pouzivani ci zmensia od prania? dakujem.

myryjam
4. jún 2013

Zdravím, mám 3 mesačné bábo a tiež uvažujem o prechode na látkové plienky. Keďže s tým nemám žiadne skúsenosti, čítam (aj v tejto diskusii) a snažím sa pochopiť aspoň základy látkovania 🙂
Prosím o vysvetlenie, či je postup takýto:
vezmem napr. klasickú štvorcovú plienku, ktorú poskladám a vložím do vrchných nohavičiek napr. http://www.bambiroxy.com/product/vrchne-nohavic... ?
A v prípade potreby potreby väčšej savosti vložím na klasickú plienku (alebo pod ňu?) ešte vkladaciu plienku http://www.bambiroxy.com/product/latkove-plienk... ? Nerozumiem, kedy sa používajú tie vrchné nohavičky a kedy nohavičkové plienky (napr. jednoveľkostné nohavičkové http://www.bambiroxy.com/category/latkove-plien...) resp. kapsové (http://www.bambiroxy.com/category/latkove-plien...), keď aj do nich sa vkladajú vkladacie plienky...
Prosím o vysvetlenie. Ak tu už takáto otázka bola, vopred sa ospravedlňujem!
Vopred veľké ďakujem!

behulka
4. jún 2013

@nenocka na naťahovacie sa mi vidí dosť hrubá, no môže to byť aj výhodou. Viem si predstaviť telo z tejto a náplety z niečoho tenšieho.
Zapínacie kľudne aj celé z tejto vlny - kupované sa i tak robia dvojvrstvové.
@euka210 a robíš zapínacie, či naťahovacie ? Zapínacie by som plietla podľa strihu na vrchné nohavičky - (obkresliť pulky, čo máte doma), naťahovacie som vždy robila tak bajočko - naše najväčšie majú cca 30 na šírku, 20 na výšku bez nápletu. Náplet ďalších 5-6 cm. Náplety na nožkách tiež po 5-6 cm. Držím palce 🙂
Fajn návod na naťahovačky na dvoch ihliciach sa mi vidí tento:
http://zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navo...
Práve mám rozštrikované jedny z modro-zelenej farbenej vlny, úžasné vzory vychádzajú 😵

majamat
4. jún 2013

@myryjam s tou stvorcovou plienkou a vrchnymi nohavickami si to napisala dobre a aj to, ze na zvysenie savosti si k tomu pridas vkladacku. dava sa na vrch, takze sa dotyka zadocka dietata. tu co si dala je z prirodneho materialu - bambusu a su jemne a dobre saju. samozrejme hrozi, ze sa ti znecisti najviac.

a k tomu co nerozumies: - nohavickove plienky su nahrada za tie stvorcove, len ovela lepsie saju a preto na ne musis dat este vrchne nohavicky, rovnako ako na tie stvorcove. premoknu ti, ked nedas vrchne nohavicky. je dobre ich vyuzivat, ked dieta spi, alebo mozes aj na vychadzky. tym, ze vela nasaju, dlhsie vydrzia - teda najsavejsie su bambusove (napr take, ako si dala link - bambi roxy) vrchne nohavicky nemusis davat len na kapsove plienky, AIO, SIO plienky. to uz su hotove plienky, ktore obsahuju vsetko, co potrebujes na zabalenie. nic nepridavas, jedine, ak by bolo treba, tak mozes pridat vkladacku, aby viac nasali.
vkladacky sa daju pouzit samostatne, ale aj pridat k akymkolvek plienkam, ked dieta vela cika.

snad som to napisala zrozumitelne. vsak ak este nerozumies, opytaj sa.

behulka
4. jún 2013

@myryjam tvoja úvaha je správna - stačí vložiť poskladanú štvorcovú plienku (prípadne spolu s vkladačkou) do vrchných nohavičiek. Kľudne si môžete vystačiť s týmto systémom celé prebaľovanie.
Nohavičkové plienky sa používajú v prípade dlhšej nemožnosti prebaliť - viac nasajú - hlavne na noc. Manipulácia s nimi je ľahšia, podobnejšia jednorázovej plienke - nasadia sa a zapnú, navrch vrchné nohavičky to isté - zvláda aj tato. Poskladať štvorcovú plienku a správne ju zapnúť aby netrčala okolo nožičky, či na chrbátiku, chce trochu cviku.
Kapsové plienky sú prakticky na obliekanie rovnaké ako jednorázovky - nasadiť, zapnúť a hotovo. Vrchné nohavičky už majú priamo všité. Vkladačka sa vkladá dovnútra do vrecka=kapsy, dá sa použiť aj poskladaná štvorcová plienka. Nevýhoda je vyššia suma, menšia životnosť a umelý materiál na väčšine kapsových plienok.

myryjam
4. jún 2013

@behulka ĎAKUJEM! Veľmi zrozumiteľné. A keď sa používa nohavičková plienka + na ňu ešte vrchné nohavičky, nie je to pre dieťa veľmi široké? Nájdem niekde návod ako sa štvrocová plienka skladá? Musí sa iba poskladať alebo sa musí niečím ešte zapnúť? Alebo sa iba "správne" poskladá a vloží do vrchných nohavičiek?

myryjam
4. jún 2013

@majamat ĎAKUJEM! Môžem sa opýtať aké plienky, resp.vrchné nohavičky, kapsové používaš ty? Ktoré doporučuješ?

majamat
4. jún 2013

@myryjam ja som moc nelatkovala. zacala som az ked mala dcera myslim 15m a latkovala som mozno 3m. skoncila som, lebo sme bojovali pri kazdej plie ke. nebola zvyknuta a vadilo jej to. teraz jej obcas dam doma latkovu plienku, ale na spanie a von jednorazovky. mam toho malo, ale snad uz sa konecne rozhodne cikat na nocnik, tak nic ine nekupujem. mama 2 vrchne nohavicky - Bum genius flip na patentky. tieto su vyborne a vacsina latkarok ich ma a mam druhe na suchy zips wee huggers na suchy zips. tie sa mi moc nepacia, lebo su take tvrde, malo ohybne a je tam pouzita aj bavlna, takze dlhsie schnu. no vacsina vrchnych nohaviciek je z polyesteru a schnu velmi rychlo. oboje su jednovelkostne, takze od narodenia az po nocnik (3-15kg). mama 2 nohyvickove plienky Baby Lucy M-L ( to je 8-15kg) a tie su vyborne, len ako vacsina nohavickovych plienok, su trosku objemnejsie. a mam aj 2 kapsove plienky Baby city a Baby land, ale tie nie su dobre. boli lacne, nemaju dobry strih. v pase maju normalnu velkost, ale dlzka sedu je mala. moja mala je nastastie drobec, ale su jej aj tak uz trosku mensie, ako by mali byt. v kapse boli take umele vkladacky, predpokladam, ze to budu tie mikrovlaknove, ale moc nesaju, tak tam dava muselinovu plienku, co mam z Ikei. ta saje celkom sllusne.

majamat
4. jún 2013

@myryjam inak tie bambi roxy su za dobru cenu a latkarky ich celkom aj doporucuju. kamoska si kupila latkovu vybavu a tiez si ich kupila. ostatne znacky ti musi poradit niekto iny, lebo ich moc nepoznam. je ich vela, kazdemu sadne nieco ine.

dost dolezite je aj ake velke dieta mas, lebo niektore plienocky su mensie a hoci su jednovelkostne, nemusia na konci plienkoveho odobia sediet vacsim detom. kedze mas uz 3m babo, tak sa mozes sustredit na jednovelkostne, ktore by vam mohli uz do konca plienkovania vydrzat.

myryjam
4. jún 2013

@majamat Ďakujem za odpovede 🙂

handricky
4. jún 2013

@myryjam pozri u mna priamo na web stranke, kategoria chcem latkovat ako na to , je tam take foto puzzle. pre lepsie pochopenie co ide s cim...

euka210
4. jún 2013

@behulka chcem urobit natahovacie. Zo Zlaticka som mala 2 navody a nevedela sa rozhodnut, tak teda skusim tento 🙂

tinnky
4. jún 2013

babulky, konecne po vsetkych trapeniach cakam vytuzene babatko a vzdy som si hovorila, ze ked raz budem drzat v naruci moje dietatko, dam mu to najlepsie. Latkove plienky sa mi zdaju byt skvely napad ako usetrit trosku zivotne prostredie a vytvorit zdrave prostredie pre zadocek miminka. Z tolkych moznosti a roznych variantov sa mi az zatocila hlava, vobec sa v tom nevyznam. Celkom sa mi pozdavaju plienocky AIO, vyzera to byt najjednoduchsi sposob latkovania. V tescu mali teraz akciu na AIO MIO Solo, kupila som 2 plienky..Postupne by som chcela kupit celu vybavicku, naraz by to bola dost velka palka, len neviem, z ktorymi mate dobre skusenosti. Mozno by som si plienocky rada obzrela aj nazivo v nejakej predajni, v okoli ga vsak nikde nepredavaju, tak asi to vybavim len v ba. Co som si zatial precitala, tak vela dievcat tu odporuca Bambi roxy, mozno zo 2 kupim aj z nich. Co by ste mi odporucali?

lucinocka
5. jún 2013

ahojte, skusim sa spytat tu..Kedze uz 2 mesiace kakame vylucne do nocnicka, tak som sa rozhodla, ze usetrime na pamperskach a dame sa na latkovky.. mame take na gombiky..ked ju pozapinam krasne jej to prilnie ku nozkam, brusku, chrbatiku a aj tak sa stane ze jej to kolo noziek pretecie..tak neviem, robim niekde chybu? zeby som ich blbo zapinala? vlozky mame bambusove
PS: na fotkach sme ih len testovali ked prisli postou na bodynku, len som chcela ukazat ake mame

susul
5. jún 2013

@lucinocka na aku velkost ich nastavujes? Ake vkladacky su v plienke, resp. material mikrovlakno, alebo bambus?