Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

oskvarka
7. aug 2013

@zuzikju precitaj si dole pod inzeratmi vsetky tieto clanky https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/handricky/ najskorej a popytaj sa co nechapes... je tazko radit kazdemu sedi uz len do predstavi nieco ine nie to este v praxi.. ja som si vyberala podla toho aky mam pocit ze co je najlepsie a tak som si pokupila... niecoho viac ineho zase k tomu menej ale niekto iny by si kupil uplne ine pocty... ja som sa zamerala vecsinou na stvorce a jednovrstvove stvorcove vkladacky a vrchne nohavicky najviac flees... ale aj PUL a vlnene... ale mozes ist aj cestou nohavickivych kapsovych AIO SIO zavisi od financii a predstavi, tiez podla toho kde byvas mne by hrube niekolkovrstvove plienky na kysuciach tazko schli a v susicke by sa im znicila PUL vrstva... takze tak...
vseobecne plati ze davas bbabu na ritku plienocku (to je to save napriklad stvorec nohavickova plienka a tak pripadne k tomu nieco vlozis ako by sa to zdalo malo - vkladacku) a na vrch na plienocku das gatky (nepremokava vrstva) existuju PUL, Flees alebo Vlnene kazde maju svoje plusy a minusi. Potom mozes pridat separacku (aby nebola cela plienka o... ata :D + zaroven aby bola stay dry vrstva - zadocek v suchu ale je to za cenu ze to je umelina, mozu byt umele pratelne, alebo papierove vyhoditelne pripadne aj do zachoda niektore) .... no a toto cele zaroven moze obsahovat jedna plienka - cele je to zosite spolu pripadne odopinatelne alebo sa to dava do kapsi alebo sa to len posklada .. to su uz tie rozne AIO SIO alebo kapsovky... ... tieto mavaju vecsinou vrchnu vrstvu PUL (teda ako by si pouzivala PUL vrchne nohavicky a nie flees a nie vlniaky).... poprecituj pokukaj aj tu v teme ake sme si mi pokupovali zostavi ja som v tom tiez nova bez praxe.... den D je az o 10 dni ;) .... prajem prijemne latkovanie... btw ak nebudes vediet tie zostavi najst napis... je to "par" stranok dozadu--- kludne poslem na IP ako nevravim ze mam pocty spravne zavisi aj od baba a mozno moje predstavy dopadnu v praxi uplne inak a budem este vela musiet dokupit.. ja som minula na zakladnu zostavu cca 250 eur

euka210
7. aug 2013

@vierushka ja som pouzivala Bum genius flip, ale az neskor. Ked je dojcene a ma riedku stolicu tak urcite novosklad, aby to nepretieklo. A separacky...do pol rok celulozove Disany a neskor viskozove Popoliny...ked sa ocuraju, daju sa par krat vyprat.

behulka
7. aug 2013

@nenocka s týmto nemám skúsenosti, no umelá kapsa bez vkladačky by mohla ako izolácia fungovať.
@ericka30 @usacek79 @lia105 pri lacných plienkach neznámeho pôvodu (rovnako ako pri oblečení) sú okrem zdravotnej nezávadnosti a trvanlivosti materiálu otázne aj pracovné podmienky pri výrobe. Nízka mzda, nadčasy, detská práca, nevhodné pracovné prostredie. Radšej siahnuť po lokálnych značkách a podporiť miestnu ekonomiku. Ja mám BabyLucy a som spokojná, dobré ohlasy majú aj BambiRoxi. Plienky a vkladačky šije aj @handricky
@zuzikju mne vyhovuje kombinácia klasických štvorcových plienok a vrchných nohavičiek. Na začiatok mi stačilo cca 40-50 kusov a troje vrchné nohavičky malej veľkosti, prípadne sa dajú kúpiť jednoveľkostné - nastavovanie od cca 4 kg do odplienkovania.
Neskôr som na noc zaobstarala pár nohavičkových plienok s bambusovými vkladačkami. Pri najstaršom som kupovala BabyLucy: www.plienka.sk pre mladších som už plienky našila doma. Ak máš stroj a trochu skúseností, je to najlacnejšie riešenie. Návody aj so strihmi sú napr. tu:
https://sites.google.com/site/latkovky/navody
AiO, SiO a ostatné vychytávky ma neoslovili, dá sa i bez nich.
@vierushka samotnú stayDry vrstvu kúpiš napr. tu: http://handricky.eu/latkove-plienky/stay-dry-se... alebo si môžeš kúpiť metráž a nastrihať: http://handricky.eu/metraz-na-latkove-plienky/m... (netreba obšívať) . Štvorcové plienky skladám takto: http://www.anavy.cz/user/upload/skladani.jpg

vierushka
8. aug 2013

@behulka a na novosklad aky rozmer plienok je najlepsie kupit 70x 70 alebo 80 x 80 ? Tie viacvrstvive plienky co si mi poslala link su prosim v akom rozmere ?

behulka
8. aug 2013

@vierushka mám také i také, niektoré sa zrazili i na 70x80. Podľa mňa je to jedno, dávam tú, čo mi príde pod ruku. Viacvrstvové nemám, ja tak skladám klasické štvorcové, namiesto novoskladu. Takto mi stačí dať jednu plienku, s novoskladom by to chcelo dve.

oskvarka
9. aug 2013

@behulka to poskladas najskorej na polovicu a na polovicu a potom tak ako v navode - na tretiny a tak ?...
@vierushka pre male babo podla mna staci 70*70 a mozes aj obycajny novosklad ale to len na prve mesiace...

behulka
9. aug 2013

@oskvarka na polovicu, na tretiny (má to cca 12x70) a prehnem ten dlhý cíp na polovicu dozadu

oskvarka
10. aug 2013

@behulka ale to si nedavala od narodenia najprv si robila novosklad ci ?.. lebo mi to pride inak dost prakticke lebo ten novosklad ked dam so 70*70 tak to ani nemam sncu upinat snapi sponkov (co som ani nechcela) lebo do tych okrajov podla mna to babo otocim 2 krat :D

behulka
10. aug 2013

@oskvarka od začiatku, ja som celkom lenivá 😝 novosklad som skladala asi 10x, ak vôbec. Aj novosklad môže bábo prekakať, no ak sú vrchné pulky dobré, na oblečko nepustia. A tie sa dajú preprať v rukách, schnú veľmi rýchlo.
Snapi sponku som ani nevytiahla z obalu, tú som ešte pre najstaršieho kupovala. Nejak nebolo treba a plienka držala i bez nej.

katka0905
10. aug 2013

@zuzikju ahoj, toto je celkom dobry odkaz http://www.latkoveplienky.sk/ako-zacat - ked si kliknes tam hore "o plienkach", najdes toho viac, aj ako sa skladaju.. ja som mala podla toho navodu vsetko pekne pripravene, ale nakoniec sme latkovky takmer vobec nepouzivali, teraz to tu vsetko pod cenu predavam, tak odporucam, nezaobstaraj si toho dopredu velmi vela, aj ked pises, ze si rozhodnuta.

oskvarka
10. aug 2013

@behulka ja som ju tiez nechcela ale baby ma ukecali.. ale z obalu som ju vytiahla minuli tyzden :D... tak to je super lebo sa mi to tvoje skladanie pozdava 🙂 budem to musiet vyskusat 🙂

ivanka.7
11. aug 2013

@behulka ja som zas novoskladila do 10 mesiacov a snapku som pouzivala furt 😀

vierushka
11. aug 2013

@behulka a ako ti to drzalo bez snappi sponky ? Ci podrzali vrchne PULky ?

@ivanka.7 na novosklad si mala aky rozmer stvorca ? Stacil ti jeden stvorec a nejaka vkladacka a navrch PUL gatky alebo ako si davala ?

A ktore stvorce odporucate ? Oskvarka mi pisala ze dobre su Kikko a kikko lux bambusove . Mate skusenosti aj s inymi ?
Mam aj stvorce ktore su hrozne riedke , tak teraz by to chcelo nieco co je oskusane ;)

ivanka.7
11. aug 2013

@vierushka mala som 70x70 aj 80x80. Mala som Kikko lux eco, Kikko bambusove a MaM Happy Square. Bez snappi sponky ti to drzi - zahnes konce za kraj plienky. To som robila, ked som nevedela ani jednu sponku najst (mala som dve) 😀 Najskor som davala jeden stvorec na novosklad, neskor stvorec plus dlhu tenku vkladacku prelozenu na polku (12x60). Navrch pulky, flisaky alebo vlniaky - pouzivala som vsetky druhy, teraz mam len pulky a vlniaky. Ked som prestala davat novosklad, stacil mi uz zas len jeden stvorec prelozeny na osminy, prebalujem casto.

renatuska
12. aug 2013

baby, prosím Vás flipky je to isté ako Pulky? Teda vrchné nohavice na plienku? Lebo jedna baba tu písala, že ide používať len flipky+štvorce a dala otázky či jej to stači. A druhá baba odpísala, že ona má ešte aj Pulky navyše. Tak som z toho zas ostala jeleň 🙂 Už som ako tak zorientovaná v tomto plienkovaní, no každý deň sa niečo ešte nájde čo ma zarazí 🙂
ďakujem

jana_pk
12. aug 2013

Baby tie novosklady si skladate uz po oprani a ozehleni a tak to mate v skrinke, alebo v skrinke normalne na mensi stvorec (tie prve dva kroky novoskladu a potom pri prebalovani doskladate zbytok. Dakujem.

anika142
12. aug 2013

@jana_pk ahoj, ja som tu citala niekde, ze jedna baba to tak robi, ze pred zehlenim posklada na novosklad a tak to prezehli. No ja tiez netusim ako to cele robit. Ci skladat potom alebo uz mat nachystane.

oskvarka
12. aug 2013

@jana_pk ja som zatial dala do skrine stvorec na polovicu a polovicu a potom este prelozeny a take kominky som si spravila uvidim ako mi to bude fungovat

jana_pk
12. aug 2013

Ani, som zvedava na skusenosti skusenych latkariek. Od soboty mam uz balik doma, poprala som a ze teda naplanujem muzovi zehlenie, len nech mu viem dat presne instrukcie 🙂)).

oskvarka
12. aug 2013

@anika142 no to by sa mi teda nechcelo a ako to vobec vtrepe na zehliacu dosku ved to je dost velike uf.. no neviem to si velmi neviem predstavit.. okrem toho ja nebudem zehlit(ak to nebude nutne)

anika142
12. aug 2013

@jana_pk jasne, ja som tiez zvedava 😉

anika142
12. aug 2013

@oskvarka jasne, ja spociatku chcem zehlit stvorce potom by som vyskusala bez zehlenia, no uvidim ci to malej bude vyhovovat. No to som tu na fore citala, tak ma to tiez prekvapilo. Pozeram ze tebe sa to uz blizi. Drzim palce.

ivanka.7
12. aug 2013

@renatuska flipky su pulky 🙂 dobre si to pamatas 🙂
@jana_pk ja som mala zlozene na stvorec a novosklad skladala az pri prebalovani 🙂 teraz ked skladam uz len narovno, tak to mam naskladane dopredu 🙂 a ja som neozehlila malej ziadnu plienku - nikdy 😀
@oskvarka
@anika142 uvidite ako so zehlenim, ja som nikdy plienky nezehlila a Elianka nemala ziadny problem

anika142
12. aug 2013

@ivanka.7 no uvidime ako bude mala na to reagovat, ale tiez chcem skusit bez zehlenia urcite, no prve pranie bude so zehlenim, a potom sa vsetko uvidi. 😉

jana_pk
12. aug 2013

@ivanka.7 dakujem, takze na ten stvorec to naskladam 🙂 No nezehlim nic ani sebe ani dcere (4 rocnej), zehli iba muz svoje kosele ale ked bola dcera mala - myslim ze aj taky prvy polrok skoro zehlil malej vsetko a plienky ho samozrejmen najviac bavili, tak to mu nemozem urobit, ze netreba zehlit 😀

jana_pk
12. aug 2013

jaj a este som chcela, ten miofresh lyzicku davate do kazdeho prania plienok alebo len raz za cas a to akoze nasypem do lovely? Aj pulky s tym treba prat?

renatuska
12. aug 2013

@ivanka.7 a tak teda medzi nimi nie je žiadny rozdiel? Nie je ten systém flip nejaký iný?

ivanka.7
12. aug 2013

@renatuska Pul nohavicky znamena, ze dane vrchne nohavicky maju pul zater. "Flipky" oznacuje znacku, "pulky" typ vrchnych nohaviciek. Pulky sa predavaju v roznych znackach a jedna z nich je Bumgenius Flip 🙂

renatuska
12. aug 2013

@ivanka.7 aha 😀 no trošku mi to trvalo 🙂 ale tak pochopila som 😅

ivanka.7
12. aug 2013

@renatuska No prosto ja mam napr. 5ks pul nohaviciek - z toho su 2ks BumGenius Flip, 1ks Blueberry Coveralls, 1ks Bamboolik a 1ks Bumkins 🙂