Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

emjee
11. dec 2009

take kde to maju 😀 😀 😀
ale fakt to bezne dostat v tych teglikoch (taky ako polovicny plastovy pohar s vieckom) 😉 a aj v takych plastovych krabickach ako byva aj soda bikarbona v nich - ale tam je toho menej nez v tom tegliku

katka.carska
11. dec 2009

akurat vcera sa kyselina citronova a pranie plienok riesili tuto:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Vycuc: V každém případě je ale nutné nepoužívat prací prostředky s kyselinou citronovou, protože ta může bambusové vlákno (přesněji řečeno viskózu z bambusu) rozežírat.
Vobec mi ten sposob ale nie je jasny, ked tak skuste sa popytat priamo tej holky.

juju
12. dec 2009

baby dakujem za IP ohladne zaciatkov s latkovkami a zacinam uz konkretne obzerat plienocky a mam otazky

boli mi odporucene imse vimse - nasla som od nich AIO a organic frote. Ktore su lepsie co sa tyka savosti? mame teply byt takze susenie nehra ulohu, ale savost aby bol malicky suchy. Dalsia otazka, bola som v jednom obchode a tam mali S velkost nejakej znacky ale to si viem predstavit az na 9mesacnom babu. Myslite ze newborn sa daju pri cca 3,5 kg novorodencovi vyuzit cca 3 mesiace? moj plan je postupne pouzivat najprv velkost newborn, potom S, dalej M a L - zalezi samozrejme aj na ponuke od jednotlivych vyrobcov

zatial sa mi pacia tieto nohavickove plienocky:
1. babyidea bamboo extra patentky
2. imse vimse biofrote
3. tots bots bamboozle patentky
4. babylucy bamboo patentky
5. totsbots flexitot

a uvazujem o zakupeni tychto vrchnych:
1. imsevimse organic alebo fox
2. imsevimse soft
3. totsbots flexiwrap

mozete mi prosim napisat ku kazdemu tipu ak mate zlu skusenost, pripadne nie su az tak dobre ako ine? ozaj a klasicke stvorcovky chcrm kupit len ako poistku a na ine ucely - ake odporucate?

Dakujem za pomoc 😵

jaandy
12. dec 2009

emjee
na skladovanie staci obycajny kos na bielizen alebo obycajne vedro, to nemusis mat speci vrece 🙂 najlepsie ked to supnes na balkon, po 2 dnoch to zacina byt trochu citit mocovinou

pocikane tam hodis tak ako su a okakane operies zlcovym mydlom, ked su tak velmi osrane tak ich namacam do perakarbonatu sodneho(moci sa mi to vo vedre do dalsieho prania, je to bielidlo-aj farebne plienky)

kyselina citronova na bambusove plienky nie je vhodna, lebo ich znici

ja stacim tocit 17 plienok+4 nocne+1flisovy vrch 1pul vrch a nejake vlniaky(tie mam nonstop, ostatne je poistka) v trojdnovych intervaloch prania, periem na dlhy program raz na 40 raz na 60 v slize a ked mam nejake bodycko na pranie tak prihodim aj to...

nad vanou ho nemussi 5 minut drzat, staci 2minuty, ked nic tak asi nic nebude, a ano musis hned vyskocit z postele ked otvori oci a rvat z neho pyzamo 😀 ked si zvykne tak potom vydrzi a nemusis teda utekat len normalne vstat 😉

juju
ja mam TB bambus patentky a podla mna super, dlhcie schnu ale teraz ich davam na radiator takze v pohode a su stale fajn makke-ale pouzivam flisovu separacku lebo ocikane studia, no s tou separackou ich pouzivam najradsej zo vsetkych plienok

izabelkak
12. dec 2009

juju štvorcové sú podla mna dobré M a M happy square, teda iné nemám ale lepšie si neviem prestavit aj na fore boli chvalené... čo sa týka sušenia v teplom byte nie je to také jednoduché napr. pri bambusových plienkach, aj BL organic mi schnú relatívne dlšie s tým treba počítat BL bamboo mi schnú ca. jeden den, ale Ty tam máš dost kúskov bambusových plienok tak budeš stíhat tie nočné točit si myslím v pohode ...

z vrchných gatí mám IV organic tie sú parádné a TB flexiwrap nie sú zlú sú také tenké pružné ale podla mna strihom idú najma na nohavičky TB ale hlavne velkost 1 je na S-kové nohavičky taká vačšia, ale zrejme má TB aj newborn tak tú vezmi skor na malé mimi, ešte dievčatá chvália Thiersties alebo Bummies, tak isto poradia viac...

kedže nelátkujeme od narodenia s newborn neporadím, ale Izabelka má 4 mes. 5,5 kg a S-kové IM organic jej sedia výborne v M-kách by podla mna plávala tak asi záleží aké velké mimi sa Ti narodí.....

jaandy a používaš origoś fleesové separačky alebo deku Irma? ja som ešte neskúšala fleesovú separačku ale objednala som tak oskúšam či znesieme fleese... mám síce AIO MMT ale mali sme ju vždy tak max. 1,5 hod. doma, ak by nezniesla umelinku už by sa to za ten čas ukázalo?

no a my sme dnes ráno zase cikali do umývadla🙂)) tak snád sa nám bude darit aj dalej....

mamutka
12. dec 2009

tak vcera mi muzik kupil podla presnych instrukcii tieto stvorce, dnes poperiem a tesim sa na testovanie.
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/0012...
vraj super kvalita za tu cenu 😀
velmi prijemne a pevne na dotyk

quika
12. dec 2009

juju:
BI bamboo extra - je dost objemna, cez den to asi moc neocenis, na noc je super, ale je otazne ci ju vobec budes potrebovat, mnohym detom stacia aj v noci menej save plienky. asi by som skor pockala, ci nestiha nieco lacnejsie a az potom pripadne dokupovala. ked ti to nie je drahe, tak kludne kup aj dopredu. patentkova verzia ma vlozku s flisom navrchu, suchozipsova plienka ma namiesto flisu bambus, takze je viac sava, preto by som radsej brala tu suchozipsovu (a flis pripadne nahradis home-made separackou z flisu ktora ta vyjde 3-4 centy).
bambusky BL a TB su velmi podobne, teda nie strihom, ale materialom a tym padom aj savostou. mam pocit ze ten BL material je este o trochu lepsi a aj ich riesenie vloziek sa mi viac paci. strih maju rozny, ale to je hlavne otazka, co vam bude viac sediet. akurat BL maju tie patentky take divne male, tazko sa zapinaju, hlavne v noci ked prebalujes potme, alebo potom na vacsom dietatku co sa uz vrti (ale vtedy maju problem uplne vsetky patentkove plienky).
co sa tyka velkosti, tie mensie plienky asi do 7-8kg vyuzijes mozno 3 mesiace, mozno 8 mesiacov - zalezi ani nie tak od velkosti novorodenca ako od rychlosti jeho priberania. plienky do 5kg sa neoplati kupovat, to je na 4-6 tyzdnov (takmer vzdy plati ze ked je uvedene do akej hmotnosti su pouzitelne, tak realne je to asi o kilo menej, plienka do 5kg je realne do 4kg a pod.)
Imse Vimse - urcite su savejsie frote nez AIO. flanelky nekupuj, malo save a nedaju sa zapnut (na frote das snapku, ale na flaneli nedrzi).
stvorce - ak nechces na plienkovanie, tak sa ti neoplati nic luxusne, kludne nejake lacne, len nie polske (rozpadaju sa). Velmi dobry pomer cena/vykon su Ikeove barnslig "rucniky" (je to normalny plienkovy material) - 3ks za 3 eura, 2 maju potlac a 1 biela, su kvalitne, dobre save.

jaandy
12. dec 2009

KUPILA SOM METRAZ FLISU V PARTIOVOM OBCHODE A NASTRIHALA NA PISKOTY ALEBO OBDLZNIKY

katka.carska
12. dec 2009

Jaandy, to si kupovala normalny fleese, alebo nejaky speci mikrofleese ? U nas co som pozerala mali len normalny - to sa mi zdalo hrube (i ked nazivo som nevidela original fleesovu separacku) a naviac ani jeden nemal atest, ze je vhodny pre deti do troch rokov. 😒

tynushqa
12. dec 2009

Ahojte baby,
idem sem s takou cudnou otazkou, malej sa robi nejaky vytok, dost jej smrdi pisulka, v pondelok sa chystam k Dr., myslite ze to moze mat z latkoviek? lebo predtym ako sme pouzivali jednorazovky tak sme to nemali... ako ich mam lepsie dezinfikovat? davam ocot a periem na 60 st. s mydlovymi orechmi a 100% silicou prir.

henushka
12. dec 2009

juju, vrchne nohavicky IV su dobra volba. My sme zacinali IV soft newborn, teraz mame IV organic S. Vacsinou baby doporucuju kupit rovno velkost S. To zalezi od babatka, ale hlavne od velkosti pouzivanych plienok. My mame 5 kg a pri MaM stvorcoch by jej S-kove vrchne nohavicky okolo noziciek netesnili. Ale napr. BL XS-S potrebuju vrchne nohavicky S.

henushka
12. dec 2009

nezdaju sa vam tie Ikea stvorce prilis tvrde? gramaz je inak ok.

matja
12. dec 2009

ja by som newborn nekupovala. Veľkosť S používame ešte aj teraz, malý má 9,5 mesiaca.

rozoberali ste sáčky na plienky. Ja som rozmýšľala nad kúpou malého sáčku, lebo keď niekde chodíme, vždy hodím použitú plienku do mikroténového sáčku, ktorý potom vyhadzujem. To až také ekologické nie je... Ako riešite vy odkladanie/uskladnenie použitých plienok mimo domu?

egyptanka
12. dec 2009

matja, vies ze nie som latkovka, ale toto som ti vygooglila 🙂
http://www.ekoobchod.sk/index.php?page=shop.pro...

matja
12. dec 2009

ďakujem, egy, také niečo som mala na mysli. Len baby písali, že to nepoužívajú, mne sa však tieto malé zdajú na cesty praktické.

izabelkak
13. dec 2009

tynushqua držím palce aby to nebolo nič vážne a malinká čoskoro o.k., daj prípadne vediet ako ste dopadli u Dr., ja myslím že ak perieš na 60 tke, s desinfekciou to nesúvisí... napr. na mna v porodnici nahučala pediatrička že som malej natrela pišinku krém proti zapareninám - z vonku, ja som jej u však nenatrela otlačilo sa to z plienky to čo mala na zadočku - a vravela že takto možu krémom kt. sa dostane dovnútra vznikat zápaly, inak občas teraz pretriem aj zvonku, ale mám pocit že je lepšie ak nie a natieram len zadoček...

jaandy
13. dec 2009

kupovala som normalny flis v normalnej metrazi, tam nema byt co skodlive podla mna, mam aj origo kupene flisove vkladacky a nic zvlasnte na nich nevidim

tynushqa
13. dec 2009

Ahojte,
tak asi viem uz z coho to malinka ma, ono to nie je ani vytok, je taka vystipkana chudatko ☹ dnes v noci sa mala zobudila a hrozne zacala plakat tak som ju sla prebalit, mala Bum Hugger na noc a ked som ju dala dole tak to ste mali citit ten smrad 😲 ta plienka normalne smrdela samym čpavkom alebo co to je... takze to bude zlym pranim, lebo plienky su troska citit este mocom, a to periem na dlhy program. Idem si urobit mydlovy zliz a skusim ako to bude s nim. Ale viem ze pri nejakej plienke bolo napisane ze neprat so slizom´ 😨 neviete ktora???
A este otazocka, ja mam taku sodu bikarbonu PUER obohatenu kyslikom mozem dat tu do toho slizu?

izabelkak
13. dec 2009

no na smrad bum hugger sa tu stažovali viaceré dievčatá, no a flees by sa nemal prat mydlom, tak asi platí ani slizom asi nie? ja neviem každopádne plienku MMT som raz slizom oprala🙂)) dnes ju inak malá má, a mám pocit že má červenší zadoček, tak to vyzerá že pre nás ten flees nebude, no uvidíme... mikrovlákno z IB jej tuším problém urobí, no ťažko sa mi vraví lebo ak je v niečo dlhšie tak sú to len BL bamboo, organic alebo SWB org.velur či klasické štvorce...
čo sa toho PUER týka netuším, ja som robila z klasickej kryšt.sody, teraz periem pre zmenu v ecovery, malá mala červenšiu ritku, ale to aj pri hnuskách, len teraz trochu viac, zrejme nám idú zúbky ...

sissik
13. dec 2009

TB sa vraj nemaju prat mydlom.
hambace smrdeli aj nam, pomohlo namocenie do octovej vody hned po pouziti. potom uz nesmrdeli.
no a teraz nad ranom smrdia aj BL bamboo, ale nie tak otrasne, ako predtym hambace.

quika
13. dec 2009

mydlo flis "zamasti" alebo ako to nazvat - flis potom zle funguje, moc po nom moze stiect mimo plienky, preto sa ziadne plienky s flisom nemaju prat v slize.
PUER pouzi radsej tak, ze ho das do kastlika na prasok do predpierky, alebo do hl. prania, a k tomu das do bubna normalne klasicky sliz. puer totiz funguje iba jednorazovo - ked ho rozpustas, tak sa z neho uvolnuje kyslik, a to bieli. ked ho das do slizu, kyslik sa uvolni skor nez sliz pouzijes a zostane ti tam iba neucinna sol...
certifikaty pre deti na flis su podla mna len marketingovy tah, flis sa vyraba stale z tych istych surovin, a ci si niekto priplati ze mu na to daju peciatku, alebo nie, stale to je rovnako neskodne. tie certifikaty maju zmysel pri chemikaliach (farby, laky, plasty na hracky a pod.), ale zase ked to niekomu doda dobry pocit, da sa kupit aj flis s certifikatom (cez net zo zahranicia).
ikeove stvorce su tvrde asi prvych 10 oprani, potom zmaknu, teda aspon moje.
pytlik na plienky na cesty - ja mam BL a je super, myslim ze toto je vec ktoru treba vybrat podla rozmerov (podla toho na kolko plienok to chces) a potom kupit kludne najlacnejsi, nie je tam co pokazit, nevadilo by ani keby bol uplne nepriedusny.

henushka
13. dec 2009

matja, vak na plienky je super na von. bud iba vyvetras, alebo operies rovno s pllienkami. rozoberal sa tu sacok na plienky na doma, na strankach o latkovkach casto pisu o sietke. na doma staci kos/kybel.

henushka
13. dec 2009

quika, mas pravdu, tie Ikea plienky naozaj po niekolkych praniach maknu, len ta tvrdost na zaciatok prekvapi.

tynushqa
13. dec 2009

Baby a skladuje niekto plienky na mokro? Moja mamina do mna huci ze mam tie cikanice vyplachovat, ze preto mi aj po oprati smrdia plienky. Keby som ich davala na 1den do octovej vody? hmm?
a IB SIO mozem prat so slizom? Takze TB a predpokladam ze ani Mommy s Touch AIO a flisove separacky nemam prat v slize.

matja
13. dec 2009

ja som prala niekoľko mesiacov všetky plienky aj flisové vložky so slizom, nebadala som nejaký rozdiel...

už som spomínala, že keď mi smrdeli plienky, tak som vyprala všetky (okrem AIO) na 90 - týkalo sa to materiálov organic, bambus, froté, flanel, konope, už si nespomínam, či ešte niečo...

katka.carska
13. dec 2009

Ja som po case uplne vyradila fleece z obehu - skusila som raz aj obdlznik obycajneho fleecu ako separacku, ale rano to podivne smrdelo, nie vsak mocom ako plienky, prislo mi to take "viac chemicke"
Tak isto vrchne nohavky - tie boli tiez site doma z detskej deky z Ikei (ta mala dokonca aj atest pre deti)
Vtedy som aj patrala po tom, ci tie original separacky a nohavky su z ineho materialu - minimalne je rozdiel v tom, ze ten sa testuje ako sa sprava pri kontakte s cpavkom(detskym mocom) a klasicka deka nie. Je tu teda moznost, ze sa nejake nebepecne latky uvolnovat mozu, co ma vtedy pri tom zapachu celkom presvedcilo. Klasicky fleece by som preto nedoporucovala.

"...materiály, ze kterých šít plínky pro děti apod. Jde o to, že nikdy nevíš, jestli třeba na barvení deky byly použité např. azobarviva. V materiálech certifikovaných pro děti do 3 let to být nesmí. Proto je dobré používat na výrobu věcí pro děti a zejména plínek & spol. materiály, které tyhle certifikáty mají. Konkrétně u fleecu jsou to některé z dek z dětského oddělení Ikea - tuším se to jmenovalo Kryp nebo tak nějak. je to pár let, už nemám aktuální přehled. Stačí kdyžtak napsat dotaz do ikea, které deky mají certifikaci jako výrobky pro děti do 3 let."

Matja - ja som sila vrecko na pouzite plienky z podlozky do postielky - je to neprieduny igelit, ale vobec to nevadi - periem s plienkami a prezilo uz viac nez dva roky. Ale vrecko urcite odporucam, ci uz doma site, alebo kupovane.

tamka84
13. dec 2009

júúúj nestíham vás dočítať. Baby to koľko máte tých plienok keď periete každé 3-4 dni ??? 😲 Ja mám 20 a periem každý deň. 10 na deň potrebujem, a aj viac. Niektoré plienky mi schnú celú noc a celý deň..

No matja tak ako nová plienka? stále zabudnem ako sa volá 😀 gro baby? Veľmi nad ňou uvažujem, ale už som povedala že nechcem AIO plienky, ale táto sa mi páči. A na patentky majú len tú jednu farbu na latkoveplienky.sk?

matja
13. dec 2009

tamka, ja som gro nekupovala, to ktosi iný.

katka, ty si ale vynaliezavá šikulka, dobrý nápad s tým igelitom, len kto by mi to ušil? 😀

idris
13. dec 2009

Babulky chcem sa vas opytat... ZAcala som latkovat ale na klasike a mala mi nie a nie zaspinkat len co ju prebalim je pocikana alebo pokakana ☹ a uz neviem ako dalej vobec sa nevie ukludnit, akoby som mala vymenene dieta.. ako dlho si zvikali vase deturence??

matja
13. dec 2009

idris, malý si nemusel zvykať, jemu nevadí, keď je pocikaný alebo pokakaný 😀 Čo je teda aj na škodu veci, lebo sa bojím, že sa nebude ľahko odnaúčať od plienky, keď mu to nevadí.

baby, musím sa s vami podeliť o radosť a skúsenosť, možno pre viaceré z vás to nebude žiadna novinka, ale ja som to zistila až teraz (olinka ďakujem za radu). Ak vám prevlhajú PULky alebo AIO, tak skúste potrieť kraje alebo švíky impregnovacím voskom a možno vám to pomôže tak ako mne. Pretekala mi kapsa SWB a po potretí týmto voskom je plne funkčná. Raz som ju tu chcela veľmi lacno predať a nik ju nechcel 😀 Len škoda, že som ju celý ten čas nepoužívala a pomaly bude môjmu drobčekovi malá.