Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

emjee
6. júl 2010

jaj a je Bckova, Ackovych je na trhu dost malo a stoja raz tolko ako Bckove; ale zase nesusim v tom kazdy den, teraz v lete len ked boli tie dlhe dazde

sulky
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jonki
6. júl 2010

ahojte chcela by som sa opytat tych ktore balili novoska do zavazovacich plienok....kolko treba tych zavazovacich a kolko KS? vdaka 😉

pipera
6. júl 2010

@emjee my mame AEG 59800, jednu z dvoch A-ckovych co sa v dobe kupi predavali. Chceli sme radsej lacnejsiu,ale mame v byte staru elektriku a museli by sme nieco s nou robižt,tak sme radsej kupili A-ckovu. Zivot bez nej si neviem predsavit. V dobe kupi stzale presne 49 999,- Sk, ale investicia stoji za to.

Mimochodom, teraz som citala, ze napriklad bakteria E.coli zabija len teplota nad 60 stupnou a ak sa spodna bielizen perie v 60 treba ju bud zehlit,alebo susit v susicke. to znamena, ze plienky je tiez lepsie susit v susicke.

katja78
6. júl 2010

@pipera - fuha, a odkiaľ máš túto informáciu?

pipera
6. júl 2010

@katja78 ahoj kati,nakolko ja sa s malou trapim uz vyse 2 mesiacov s malou s bakterialnymi zapalmi ladvin tak o tom dost studujem.. dokonca doktroka v nemocnici skonstatovala ze latkovky su to najlepsie pre dieta,ale prat ich na vysokych teplotak a bud zehlit,alebo susit, tvrdila ze pranie pri nizkych tplotach /pod 60/ sposobuje neznicenie bakterii v nich. tak som si do google dala e.coli v pračke a naslo mi kadeco, napr aj tieto dva clanky:
http://magazin.atlas.sk/extra/kuriozity/142787/...
http://lesk.cas.sk/clanok/89714/aj-vlhka-a-vyzm...

skus pozriet,ale asi fakt na tom nieco bude. Ja osobne sice periem plienky na 60 a susim v susicke a bakterie v moci mame aj tak....

zajaciq
6. júl 2010

@pipera dik za clanky, poucne. To aby som prala aj spodne pradlo na 60tke.

pipera
6. júl 2010

@zajaciq nemas zaco. aj ja som bola prekvapena.

mneme
6. júl 2010

je to zaujimave, aj ked osobne som zmierena s tym, ze nezijeme v sterilnom prostredi, ale vo svete obyvanom kopcom malych potvoriek. v tych clankoch pisali, ze sa odporuca susicka, ale v jednom z nich bolo spominane aj to, ze vysusenim pradla na volnom vzduchu sa vacsina bakterii znici. takze by som to - pokial nie su na to zdravotne dovody ako napr. u piperinej dianky - nebrala nejako tragicky 😎

emjee
6. júl 2010

suhlasim s @mneme

pipera
6. júl 2010

@mneme ved to. mna by to tiez nenapadlo riesit keby sme nemali tolko problemov co mame :( ale musim sa pochvalit, dnes sme mali vysledky a uz niesu az take zle /este v moci nieco ma,ale uz to nieje take tragicke/ Tak malej znizili davku liekov na nijaku udrzovaciu, o dva tyzdne si zas privstaneme a budeme chytat moc..... no uz sa na tu trojhodinovu proceduru cikania tesim :( inac pisu ze bakterie nici zehlenie, susicka a nieco aj na vzduchu.

plienka
6. júl 2010

prajem pekny vecer,
zbezne som si pozrela tie clanky o e.coli. E.coli su sucastou normalnej crevnej flory a preto ich aj musime vylucovat, nie su pre nas nijako patogenne (mozno az na vyrazne imunitne oslabenych jedincov). Ak by islo o toxigenne kmene, infikovany by mal urcite priznaky - hnacku a vtedy venujeme zvysenu pozornost jeho pradlu - zvysime teplotu prania, zehlime... Takze za normalnych okolnosti niet sa ani pranim pri 40 coho obavat a ak k suseniu zapojime i slniecko...

katja78
6. júl 2010

@pipera - Adi, žeby UV žiarenie zo slniečka? 😉 tie 2 články nemajú teda žiadnu záruku, že ich obsah pochádza z vedecky overených zdrojov, ale práveže som to pochopila tak, že 60 st. na pranie stačí aj bez žehlenia. Ostatné prádlo sa u nás bežne žehlí. Na 40-ke periem len farebné a chytvanné prádlo. Ak sa niekde v bežných novinách napíše, že treba používať sušičku, aby sa zničili všetky nebezpečné baktérie, tak by som za tým videla skrytú reklamu na sušičky 😕 Presne ako @mneme píše, nežijeme v sterilnom prostredí 😉

pipera
6. júl 2010

@plienka e.coli su ok, ak su v creve,ale ak sa napr. zo stolice dostanu cez mocovu ruru /u bab to nijee az taky problem/ do mocovych ciest to problem je.
MOja mala mala zmas bakterii, niektore crevne ale aj ine.

pipera
6. júl 2010

@katja78 clanky nemaju zaruku. ja som si to dala do google na zaklade vyjadrenia dokotrky o zivotnosti baktreii,takze nieco na tom urcite bude.
inac ja som uz minule skonstatzovala,ze mojej malej by asi pomohlo nastahovat ju na par mesiacov do nijakej osady a hned by bola imunnejsia a bez problemov 🙂

katja78
6. júl 2010

@pipera - ak sa dodržiavajú u bábätiek bežné hygienické štandardy, do 1.roka bez ohľadu na pohlavie, E.Coli by nemali robiť šarapatu. Buď ide o nejaký zmutovaný kmeň, ktorému sa vyvnuli adaptačné mechanizmy, ktoré mu uľahčujú prniknutie do močových ciest, alebo je niečo v neporiadku na močových cestách bábätka. Alebo oboje. Fkt sa asi pohrabem v knihách a pozrem, čo sa píše o E.Coli 🙄 Ale veď ozaj, bambus by mal mať aj antibakteriálne účinky oproti bavlne, nie?

pipera
6. júl 2010

@katja78 to e.coli som dala iba ako priklad,lebo to som nasla, to mala mala okrem ineho v druhom odbere. pri zapale ladvin okrem mnozstva bakterii mala aj krv a bielkoviny v moci. skus pozreit, lebo ja uz mam kockatu hlavu z mnozstva informacii od roznych doktorov a verejnosti :D my inac pouzivame bud bavlnene alebo bambusove pleinky koly AE. Bambus by mal mat antibakterialny ucinok,apson sa ot o nom uvadza.

katja78
6. júl 2010

Aďka, aj moja má AE a bambus jej ozaj dokáže vyliečiť jemné začervenanie, takže na tom asi neičo bude 😉

plienka
6. júl 2010

@pipera je to tak ze v infekcii MC su e.coli pritomne az vo vyse 80%, ale zas sa to stava len do 10% pripadov - anatomicke zmeny, imunitne oslabenie, asymptomaticka infekcia patogennymi kmenmi ai, nie je to na jednoduchu debatu 🙂 ale ved isto to mas prediskutovane so svojou lekarkou
@katja78 ono nemusi ist ani tak o zmutovany kmen, e.coli maju fimbrie nieco ako prichytky ktore im umoznuju lahsie prichytenie sa na epitel mocovych ciest
myslim ze co do antibakterialnosti konope je na tom este lepsie ako bambus

katja78
6. júl 2010

@plienka - pokiaľ viem, tak mutáciou sa môžu E.Coli stať patogénnejšie.

plienka
6. júl 2010

@katja78 🙂 iste, to je predsa ucel mutacie. ja som len chcela povedat, ze nemusi byt prave zmutovany, aby prenikol do mc, ze uz i tak je na to usposobeny svojou stavbou.

pipera
7. júl 2010

@katja78 ten bambus je uplne super, mame sice aj bavlnu a biobavlnu, pouzivam ju,ale nieje nad bambus.

@plienka @katja78 moja mala nemala v moci pri zapale e.coli. mala ako to nasa detcka nazvala v moci hotovu zoologicku okrem ineho. druhy krat sa jej objavila okrem ineho aj e.coli. mna len zaujalo,ze doktorka na jednej z kontrol zahlasila,ze pracka je loziskom bakterii a ze pradlo ked sa vypere treba dat hned susit. ono ide o to,ze ked sa dietatu nieco opakuje, vacsina rodicov zistuje, ci nahodou oni nerobia v niecom chybu. ja som riesila v prvom rade kolko krat kdo prebaluje, v com peru, pri akej teplote, susenie, dezinfekciu. no zial vyzera,ze vsetko robim dobre /zial preto,lebo kedy som nieco robila zle a zmenila bolo by po probleme/ 😖

pipera
7. júl 2010

inac este nas caka rad vysetreni, tak som zvedava na co pridu.

adriana7
7. júl 2010

@pipera ,
lenže dianka má problém, ktorého príčina je vnútorná, nie vonkajšia, ty robíš všetko "vonkajšie" dobre, ale treba poliečiť tú príčinu...
a ešte sa vám pochválim, prala som v tom slize, ale bez aviváže mi to nejak nevoňalo, tak som do slizu namiešala pár kvapiek vonnej silice fialka, a vonia to kráááásne!!!

kpn
7. júl 2010

Ahojte zienky, ak sa nemylim tak niektora z vas otvorila obchodik klingacik??? viete mi poradit kto to??? dakujem

kpn
7. júl 2010

@pipera zdravim vas, tak ako vam sluzi gb???

alusha
7. júl 2010

@kpn sulky ho otvorila

kpn
7. júl 2010

@alusha dakujem

izabelkak
7. júl 2010

Ahoj kočky, hlásim sa po dlhšej dobe boli sme na chajde bez netu....

ja som zase malej zistila že má pravdepodobne zlepený (dúfam že v tomto veku ešte len zlepený nie zrastený) pošvový vchod, o problematike zrastených pyskov som vedela, lenže som sa sústredila na pysky, no ako som teraz čítala odborné články, pysky bývajú zrastené vo velmi málo prípadoch, skor zrastá práve poštový vchod - zrejme náš prípad, termín na gynde mám až 22.7. no a moja pediatrička na to kukala z dvoch metrov so zvláštnym výrazom v tvári, zatial ide o moju teóriu ale myslím že na 99% to žial je tak .... takže ani látkovky nás pred týmto problémom neuchránili, skor to že som o problematike predtým nevedela viac, takže tie čo máte dievky, radím oddelujte a kontrolujte po kúpaní aj pošvový vchod... inak mi to dosť padlo do oka tak si myslím že sa tom možno udialo teraz niekedy, fakt neviem ☹

ešte som chcela napísať ako ja riešime teplé dni keď nechcem použiť vrchné gate, dám namiesto nich flees.searačku z irmy ktoré nepoužívam - normoš z vonka na plienku a upevním bodynkom, vlastne namiesto vlneného obdlžníku používam fleesový....

kolka1
7. júl 2010

Ahojte, dlhsie som tu nebola nemam docitane ale vsimla som si prispevok od Pipery a musim zareagovat.

Pipera mate zapal oblicky, resp. hornych mocovych ciest? Prvy alebo opakovany? Ste sledovani na nefrologii? Zistovali ci nemate reflux oblicky? Jazvy na oblicke? My mame reflux oblicky 4. stupna, od januara do marca sme prekonali 3 tazke zapaly oblicky, vzdy sposobene inou bakteriou /raz aj vysetrenim - cytoskopiou/. Vlastne tieto zapaly boli aj jeden z dovodov, preco sme zacali s latkovymi plienkami. Lebo kym nebolo viditelne, ze kaka ako pri tychto tuhych prikrmoch tak v latkovkach zacal vykrkikovat 😀 sa mu to nepacilo. V kazdom pripade to zo sterilitou plienok neprehanam periem na 60 alebo 95 a nezehlim. Ale po kazdom kakani poumyvam aj mydielkom, utriem do "zadockoveho" uteracika a casto sa prebalujeme a klop, klop vsetko v poriadku. A to podotykam ze sme boli od 1.1 permanentne na antibiotikach a mali sme byt aj dlhsie kvoli udrzovaniu min do roka, ale uprimne som sa rozhodla ze to zvladneme aj bez nich, sice to trvalo ale uz mesiac bez nich fungujeme a som stastna ze je to takto 😵 . A vlastne mame ultimatum ze do roka musime byt bez zapalu tak verim, ze budeme lebo inac by nastal kolotoc v nemocnici a mozno aj operacia 😕.

Moc nosime kazdy mesiac na kontrolu, sprav to takto, rano ked sa zobudi, umy dokladne mydielkom, rozbal a chyt stredny prud. Po zobudeni babatka cikaju vela tak verim, ze to rychlo zvladnete.

A zabudla som na dolezitu vec, nechodime na plavanie, do verejnych bazenov na kupaliska to vsetko mame zakazane. Kupeme sa iba vo vani a tam tiez dbam na sterilitu po nas.

Pa pa