Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

jonki
8. sep 2010

@brisilda ja mam ten postup nastudovany a prvy krat som uz aj lanolinovala...chcela som vediet kolko krat ste vy skusene latkarky lanolinovali vlniaciky pred prvym pouzitim ak boli nove z vyroby 😉

mne ta vona toho ked teraz tie vlniaciky schnu na chodbe velmi pripomina detstvo a vsetky tie vlnene doma pletene svetre 😵

izabelkak
8. sep 2010

@emjee keby malí na tej vkladky nesedel, tak Ti podľa mňa tú tekutinu nevypustí a nepretečie to, mikrovlákno rýchlo a vela nasaje ale pod tlakom rado vypúšťa....

ja som sa zase včera presvedčila že PUL fakt vetrá.... malá mala vlhké gatule na zadku ale vlhké nie mokré a po celej ploche ako ako má plienku, a pri prebalení som zistila že tá stay dry vkladka vo flipke je totál durch ale nevytieklo nič, lebo okraje puliek boli úplne suché aj všetko ostatné len vlhké t.j. tie PULky fakt prepúšťajú vlhkosť von ak je plienka durch rovnako ako vlniaky... teda isto nie rovnako ale dýcha to ... nejako som doteraz tým PULkám neverila 😀

jaj a konečne nám včera nepretiekla fuzzi bunz, ale isto ju malá počúrala keď behala a ani raz v nej nesedela, tak ešte uvidím ako to bude za sedu... ale nožičky som musela viac utiahnuť na moj vkus....

izabelkak
8. sep 2010

@katka888 a ako savú plienku si mala?

vypláchavala si vlniaky po lanolínovaní? ja osobne nepreplachuje a napr. disany som u malej v 4 mes. použila aj nové nenalanolínované a boli len vlhké... nepretiekli.... lanolínovala som len raz a držali po jednom raze jak fras....

ak je však plienka veľmi mokrá alebo nebodaj pretečie, vlniaky to nezadržia.....

katka888
8. sep 2010

@izabelkak
mali sme bavlnenu tusim tots bots bambusku, na noc jej davam stale bambusky s bambus vkladackami. ja som ich v tom roztoku na lanolinovanie namacala, a nechala tak vysusit, bez oplachovania. ona ma stale rano tie bambusky vlhke, doteraz som jej navrch davala pul nohavicky.

ktovie, mozno jej aj tie bambusy budem musiet nad ranom vymenit, pretoze to vyzera, ze napiska hlavne rano. ale ked ona je stale skor hore ako ja vladzem otvorit oci 🙂 🙂

izabelkak
8. sep 2010

@katka888 tak bavlnené alebo bambusovú? ja mám len bavlenú a to je teda celkom slabota čo sa savosti týka, taká denná plenka na jedno ciko a ak by stieklo mimo vkladačky tak myslím že by mi to tiež vlniaky neudržali, lebo nohavičky TB sú tenučké, šité len z dvoch vrstiev froté bez všitého jadra.. ja som tieto plienky prebalovala volakedy ked bola malá menšia nad ráno a to som do nej dávala ešte min. bamboo hour vkladačku od BI alebo twofold.....

katka888
8. sep 2010

@izabelkak
bambusku, na noc ma len bambusky aj s vkladackami bambuskovymi
p.s. ale kedze ma 4 druhy bambusiek, tak neviem ktora znacka, ale mala ten zeleny stitok, a to ma tots bots

katka888
8. sep 2010

@izabelkak
p.s. sorac, az teraz som si vsimla moj preklep.... 🙂 takze mala bambusovu plienocku 🙂

sulky
8. sep 2010

No my sme sa konecne prestali potit pod flisovym / umelinkovym materialom. Asi to bolo tym teplom, vzdy mal mokry zadocek, aj pas.
Myslela som ze sme s flisom skoncili, som rada ze ich nemusim predavat 🙂 Aj ked mam radsej prirodny material na zadocku, ten pocit sucha je niekedy na nezaplatenie. 😉

zfidorka
8. sep 2010

@jonki kde v kosiciach si zohnala nakoniec ten lanolin?
ja lanolinujem na zaciatok 2x a potom po dalsich praniach uz len 1x... zatial mi vsetky vlniaky podrzali co mali 🙂

zojec
8. sep 2010

@sulky ja som tiez v lete nebola spokojna s Bum huggerkami, ale ako sa ochladilo.. parada.. 😀 ja si ich neviem vynachvalit.. vydrzia celu noc a ani ich zatial nedovypchavam.. na to disany a super... nad ranom sice citim ze uz ma ritka 100kg.. ale prepalim ju az po prvom rannom kojeni.. cca o 6-7mej. LL musim v noci prebalit, do rana su uplne premocene, ale asi to bude tym, uz som ich kupovala v bazari, uz dosluhuju, vsimla som si to aj na suchacoch, zacinaju poriadne tvrdnut ☹ bavlnene gatkove plienky uz nekupim.. to mozem dat rovno dva stvorce a urobia mi este lepsi sluzbu.. a este mi aj rychlejsie uschnu

jonki
8. sep 2010

@zfidorka jeej vdaka takze teda ich necham preschnut a potom nalanolinujem este raz.

lanolin...pytala som sa na namesti...v tej lekarni co na rohu sturovej...ked sa ide elektrickou dole smerom do barce...tam mi povedala ze to nemaju...ked som jej povedala, ze maju lebo z toho robia maste tak povedala ze no ano maju ale je to surovina a nie je predajna ze to nezozeniem nikde v KE 😒 ale potom som sla na roh hlavnej a mlynskej a tam povedala ze mi to pojde navazit nech pridem tak za hodinku 😉 bola velmi ochotna...50g stalo 1,57e......ale po latinsky sa to nevola adeps lane ale cera lanae...tak snad je to oki tak ci tak...v teme o lanoline na konovi sa pise ze je to to iste ze tie nazvy su len synonyma 😉

zojec
8. sep 2010

@emjee ja som tiez minule pozerala na tu vkladacku do flipiek, ze ci ju ked bude vacsia neprecura, hlavne v satke.. mam pocit ked ju tam nosim, ze cika viac ako obycajne 🙂 mozno by bolo dat nieco pod tu vkladacku.. myslim ze brisilda ma taky "zlepsovak" ze opod sty dry dava este organic vkladacku ..

zfidorka
8. sep 2010

@jonki tak tak, ja necham preschnut a este raz dam do lanolinu...
diky za tip na tu lekaren, ja mam este lanolinovu kuru imse vimse, ale ked sa minie chcem kupit z lekarne, tak aspon nemusim behat po celom meste 🙂

jonki
8. sep 2010

@zfidorka myslim ze tam to bude oki 😉 pani sa bude divit ked jej stupne odbyt lanolinu 😀 mozno sa raz odvazi opytat na co to kupujeme 😀

lenka47
8. sep 2010

ahojte baby, cakam prve babatko a rada by som sa dala na latkovky, nemam ziadne skusenosti, tak by som vas prosila o nejaky strucny navod aku asi vybavicku mi treba na zaciatok-viem ze na niektorych strankach to pisu ale tak z vasej skusenosti ze co ste naozaj potrebovali a kolko, a este ohladom znacky, ktoru odporucate a ktoru naopak nie...
dakujem vopred za odpovede, myslienka latkovych plienok sa mi velmi paci len mam obavy ci to zvladnem 😅

zfidorka
8. sep 2010

@jonki 😀
@lenka47 ahoj, na inspiraciu si pozri napriklad moj album a albumy ostatnych latkarok napr. emjee, labutka, kaktusik007 🙂

katka888
8. sep 2010

@lenka47
urcite to zvladnes a zalubis sa 🙂
my sme zacali na 6 mes, mame na noc bambusove plienocky 4 ks / odporucam anavy, my mame kazdu inu znacku /, na to vrchne nohavicky alebo vlniaky.
na den som velmi spokojna s BUMGENIUS flip stay dry a BG flip organic / organic davam vecer po kupkani, este rped nocnou plienockou a stay dry na vychadzky alebo ked viem, ze bude trosku dlhsie bez menenia plienocky / to mame : vrchne nohavicky 4-5 ks, stay dry 9 ks, organic 3 ks / potom na cestovanie alebo navstevy a tak mam 2x vkladaciu plienku ktora je ako jednorazovka len vnutro vyberies a rychlejsie schne. apotom na doma do vrchnych nohaviciek BG davam klasicke stvorcove plienky. tych mam neviem, mozno 30 ks.
pre novoska ti asi na zaciatok bude treba trosku inu zostavu, to ti poradia baby co latkuju od zaciatku 🙂

avila
8. sep 2010

@jonki v nasej lekarni nedbali na takt, rovno spovedali na co to je a nechapali...

lenka47
8. sep 2010

dakujem babule, ste zlate, tak idem studovat a spisovat zoznam 🙂

jonki
8. sep 2010

@avila no keby som nevedela nic o latkovkach a vlniakoch a niekto by mi povedal ze do toho maglajzu chce namocit vlnu...tak by som sa tiez divila 😀
idem si lahnut lebo male sa stazuje...od rana sedim za pc alebo sijacim strojom a asi ma toho dost 😀 ked uz mama nema rozum tak aspon babo 😵

zojec
8. sep 2010

@avila mna u spasitela obsluhoval chlap a tvaril sa ako keby som si kupovala celaskon 😀

miruss
8. sep 2010

@lenka47: Ak chceš pošli mi do IP Tvoju mailovú adresu a ja Ti pošlem rady k plienkovej výbave, ktoré rozdávam na prezentáciách.

izabelkak
8. sep 2010

@zojec len keĎ sa Ti začne dieťa hýbať tie dva štvorce sú celkom balík 😀 ale inak ja bežne dávam jeden štvorec na rovno na doma alebo vv a na jeden čúres pohoda....

jo a práve mi malá prečúrala flipky🙂)) @emjee tak v tom nie si sama, ale moja chyba prišli sme domov skoro po 3 hod. z vonku a priatel vyzliekal, no neprebalil, tak zrazu šiahnem v jedálenskej stoličke medzi nohy a mokré pančuchy 😀

ale inak v pohode keď chodíme von tak hlavne vo flipke ešte sa mi toto nestalo žeby prečúrala.... stačí v poho aj vačším deťom a je to super štíhle balenie...

divoska
8. sep 2010

ja od rana nerobim nic ine len prebalujem a kojim. doslova 😀 a uz som taka zblbnuta ze som zabudla dat pulky a tak si veselo cural do stvorca az si premocil body a sa trochu zamokrila plachta 🙂 este ze som si to hned vsimla tak nebol dlho v mokrom a jak som ho prebalovala tak cikol znovu, potom mi ototo celu prebalovaciu podlozku, takze to [rebalovanie zas nebolo zbytocne no a taaak radost velika 😀 inak absolutne nechapem ako manazuju maminy ktore maju prebalovaci pult alebo nejaku komodu mimo kupelne. toto nase male podarene strieka vsade okolo seba /a aj vsetko 🙂/, obcas to stiham chytit, obcas si da nacas a potom nestiham a tecie az pod pracku 😅

sulky
8. sep 2010

@lenka47, v prvom rade by som ti odporúčala nerobiť si hneď naraz kompletnú výbavu. Radšej menšiu, rozmanitejšiu a sama rýchlo zistíš, čo ti vyhovuje a čo nie a na základe toho sa ďalej zariadiš. Ak to tak zhruba rozdelíme, môžme povedať, že máme plienky nohavičkové alebo zaväzovacie, ktoré vyžadujú na vrch ešte nepremokavé nohavičky a plienky AIO, ktoré tak ako sú, sú pripravené na použitie a nič viac už nepotrebujú (ak nerátame možnosť obohatiť ich o nejaké vkladačky). Nohavičkové plienky sú z rôznych materiálov – bavlna, bambus, konope – a bývajú buď rozdelené na jednotlivé veľkosti (S, M, L) alebo sú jednoveľkostné, kde sa veľkosť upravuje pomocou patentiek. Ak pôjdeš len cestou nohavičkových plienok, tak budeš potrebovať asi 20ks. Aby sme zamädzili pretekaniu používame na ne vrchné nohavičky vlnené alebo polyuretánové (PUL)
PUL - ich údržba je veľmi jednoduchá, keď navlhnú necháš ich len prevetrať, v prípade ušpinenia ich ľahko preperieš i v rukách. Môžu sa prať i v pračke, netreba to však často a nenechávame ich ani stáť v namočenej vode. Pul nohavičky v podstate stačia dvoje -troje. Majú zapínanie na patentky alebo na suchý zips.
VLNENÉ - ich údržba sa zdá o niečo náročnejšia, ale nie je to také komplikované akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Perieme ich v rukách alebo v pračke v programe na vlnu, špeciálnym šampónom na vlnu a z času na čas robíme lanolínovú kúru na obnovenie ich prirodzenej vodoodolnosti. Napriek všetkému aspoň jedny vlniačiky vrelo odporúčam, vytvoríš tak úplne prírodný a priedyšný plienkový systém, vlna je svojim spôsobom liečivá a vytvára optimálnu mikroklímu. Môžeš si vybrať medzi vlniakmi na suchý zips, na patentky alebo naťahovacie.
Prvý mesiac býva v látkovaní trochu kritický, nakoľko väčšina nohavičkových plienok aj vo veľkosti S je bábätkám trochu veľká a často pretekajú. Určite preto na prvé týždne (niektoré napr. Disany môžeš využívať až po nočník) oceníš zaväzovacie plienky, aspoň 3 kusy. Do zaväzovacej plienky sa vkladajú na obdĺžnik poskladané klasické štvorcové plienky alebo rôzne vkladačky, podľa toho, čo ti viac bude vyhovovať. Môžeš, najmä na noc, aj niekoľko naraz.
Veľmi jednoduchým a obľúbeným systémom sú vrchné nohavičky, pul alebo vlnené, a do nich len vložená vkladačka, ktorú predstavuje buď špeciálna tvarovaná vkladačka obdĺžnikových, oválnych a iných tvarov alebo len poskladaná štvorcová plienka. Na tento systém možno použiť akékoľvek pul alebo vlnené vrchné nohavičky.
Absolútnym hitom je Flip od Bum Genius, do ktorej sú originálne vkladačky, aj ekojednorazové na cestovanie, ale perfektne do nej sedia aj klasické štvorce. K dispozícii je aj v rôznych zvýhodnených sadách.
Najmä pri najmenších deťoch sa ešte úplne dovnútra vkladá separačná plienka, ktorá chráni plienku pred úplným znečistením, mokrú stačí nechať preschnúť, možno ju aj oprať, zašpinenú tak ako je aj s obsahom vyhodíš do záchoda. Pre novorodencov sú vhodnejšie celulózové, môžeš ich použiť aj na otieranie zadočku Medvídkom.
Na skladovanie plienok je vhodné nejaké vedro, najlepšie aj s vekom, pričom si môžeš zvoliť suchú alebo mokrú cestu skladovania. Na skladovanie na sucho sú k dispozícii i praktické vaky na skladovanie plienok.

Baby,doplňte ak niečo chýba.

Ak máš ďalšie otázky, sem s nimi. 😀

etuska
8. sep 2010

@sulky uplne superprispevok-aj ja som si zopakovala 😅
s tymi flipkami suhlasim a rozmyslam ze este dokupim 😀

divoska
8. sep 2010

@sulky mna ako zaciatocnika zaujala ta pasaz ze do puliek len vkladacka alebo stvorec zlozeny na obdlznik? to asi budem chciet vyskusat 😀 lebo teraz ked je zamotany v novosklade a precura sa tak je omotany cely v mokrom vlastne. a sice prebalujem castejsie ale aj tak ma to obcas mrzi.

katka888
8. sep 2010

@sulky
pekne podane 🙂 a aj moj suhlas s flipkami.
sulky, mozem ta poprosit, nejak som tie disany zle nalanolinovala ci co. je tam v navode 2 lyzice do 1 litra vody 20-25°? mne sa to asi nerozpustilo, lebo v tej vode boli hrcky toho lanolinu. a ked som ich akoze v tom preprala, nechala chvilku a jemne vyzmykala a nechala uschnut, treba ich tam mat namocene dlhsie alebo ako? /lanolin som mala od disany / diky

zfidorka
8. sep 2010

@divoska bud stvorec narovno, alebo ked nechces aby mal pul na telicku, tak stvorec poskladany takto: http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c...
na male babo sa to pekne da, nemusis sa babrat s novoskladom, ja som tak davala prve tyzdne 🙂

divoska
8. sep 2010

@zfidorka kukam kukam, vyskusam aj aj teda ;) skladanie mi nevadi, naskladam si do zasoby a prenesiem si vzdy do kupelne, ale stvorec narovno sa mi asi lubi najviac nech to ma len nevyhnutne medzi nohami a neni cely v mokrom. tiez nechodime omotane handrou 😀 @sulky inak som ta tiez zabudla pochvalit, krasny rychlovycuc ;)