Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

dominica
3. apr 2008

kili a ty to ako používaš? Študujem systém Popoliny a Babylucy, neviem, čo je lepšie, ale viem, čo je lacnejšie 😀
Ty používaš klasické plienky a prebaluješ po pocikaní, alebo ako, trošku mi to popíš, ak máš čas, prosím.

sue
3. apr 2008

Dominica a načo chceš pre ročné dieťa kupovať látkovky? To už sa ti oplatí ako tak kúpiť len klasické štvorcovky, však v lete by si už kľudne mohla odúčať od plienok úplne..:
Ja mám Popolini ale dokopy ma stáli cez 10 000... tak aby som stihla prať a podobne (mám 15ks 3v1 flanel, 32ks vložiek flanel a 6ks nohavičiek + separačky)

dominica
3. apr 2008

no zaujalo ma to, ale až teraz... 😀 , ale neviem, či sa to oplatí už pre ročné dieťa, ale pochybujem, že ho toto leto odučím od nočníka ☹ . On ešte nechápe ani, že havo robí hav, tak ako pochopí za 3-4 mesiace, že cikať sa má do nočníka?

bihan
3. apr 2008

jj, Domi, ako píše Sue, na ročné dieťa je najvýhodnejšie kúpiť štvorcovky a vrchné nohavičky, ak chcete látkovať. No, myslím, že sa trošku ťažšie učí na nočník mimčo, ktoré je zvyknuté byť neustále v suchu a absolútne si nespája cikanie s nejakým úkonom... ja by som veľmi netlačila na pílu, ale skúsiť môžete 😉

Ja som si na jednej stránke vypočítala, že zhruba od pol roka mi úplne bude stačiť 15-18plienok (z toho 3-4 "nočné") pri praní po 2 dňoch. Ja mám tie "skoro ako jednorázovky" 😀

dominica
3. apr 2008

tými štvorcovkami myslíte klasické látkové plienky, čo sa vymenia po každom pocikaní?
No a je pravda, že malý bol na papierových, tak vôbec netuší, že ciká, keď ciká, doteraz ma nenapadlo nejak sa tomu venovať. Potom sa naučí cikať, až keď to rozum pochopí...

bihan
3. apr 2008

Štvorcovky sú presne tie klasické (v rôznych rozmeroch), čo máš možno doma na utieranie, ale na prebaľovanie je lepšie objednať ich z nejakého obchodu, lebo tie, čo sa dajú kúpiť bežne, sú strašne priesvitné a nič poriadne nenasajú.
S tým tlačením na pílu som myslela odnaučiť od plienok, nie ostať pri jednorázovkách 😅 ale podľa psychológov je dieťa schopné uvedomiť si, že robí potrebu, okolo 15m, tak to už máte za chvíľku 😉

dominica
3. apr 2008

bihan díky za rady a to tlačenie na pílu som pochopila 😉 , preto som napísala, že sa naučí až keď to jeho rozum pochopí...
No uvidím, nechám si to uležať, už je pokročilá hodina a nechcem sa unáhliť, tak uvidím. Díky!

kili
3. apr 2008

domi, no môžeš kúpiť niekoľko tých nohavičkových a niekoľko klasických, to možno ani nebudeš musieť kupovať a niekde po známich zoženieš. A neskôr ich využiješ na druhé bábo, ak teda plánujete.

mon25
4. apr 2008

Dominica, najmenej nakladne su baby lucy www.plienka.sk, ak to chces skusit objednaj si zopar organic plienok, zo zaciatku mozes kombinovat s jednorazovkami a ked sa Ti to osvedci, tak si doobjednas, v kazdom pripade ich mozes vyuzit aj pre dalsie babo, ak planujes alebo potom predat 😉

fifla
4. apr 2008

domi, my mame aj aj. teda mame viacvrstvove stvorcove plienky popolini s bambino mio nohavickami hlavne cez den dom, je to lepsie ked sa snazi lozit a sedkat a potom babylucy ked ideme v kocariku a na noc.
ale k rocnemu mimisovi by som mozno skusila stvorcove plienky, hlavne na leto by to nemal byt problem. co sa tyka nocnika, tak ja som povodne chcela bezplienkovat co najskor, ale zdravotne problemiky mi to akosi nedovolili, ale od momentu, ked sa jakub udrzal v sede som ho supla na nocnicek a kakame uz len do neho a 50% cikania je tiez in. v podstate ho davam hacat po kazdom prebudeni a pred papanim a ked mam pocit, ze je potreba, asi instinkt alebo co, ale uz sa aj sam mrvi pred potrebou jasnejsie.

ale este raz k tym plienockam. kili ma pravdu, na skusku je kopec moznosti cez bazare a vobec v tom nevidim problem. je to ako s oblecenim.
a navyse treraz v teplucku budu plienocky po oprati velmi rychlo suche, nie ako sme to pretrpeli v zime s x stojanmi na pradlo v obyvke :o)))

kili
4. apr 2008

fifla, a aké zdravotné problémy ti nedovoli bezplienkovať? 😕 😨

fifla
4. apr 2008

kili, ja som asi skoro 2 mesiace nemohla sediet a poriedne chodit, sa mi velky vyron spravil pri konecniku a priskvaril mi nejaky nerv a chodila som ako quasimodo a sedela som na pol kolene a zo zaciatku sa mi nedalo s jakubenom velmi manipulovat a potom som si uz pockala na to, kym bude sediet a to bolo od polky piateho mesiaca, takze uz sme na 80% na nocnicku :o))) takze som si to posunula o nejaky ten mesiac...len mi je luto, ze som nakoniec nepouzila ten sexi nocnicek od bory

kili
4. apr 2008

fifla, tak to mi je ľúto, to muselo byť strašné 😖
však použiť ho ešte môžeš, keď niekam idete 😉

dominica
4. apr 2008

baby díky, popozerám to, a musím nejak porozmýšľať, že čo je najvhodnejšie, či cenovo, či účelne, aby som zas nepokúpila zbytočnosti za veľa peňazí 😉

kili
4. apr 2008

dimo, na MMB sú nejaké inzeráty, kde predávajú sady Popoliniek, len si daj vyhladať "plienky". Takto si kúpiš štartovaciu sadu + nové nohavičky a prípadne to budeš striedať s klasickými plienkami. Ale pozor, nekupuj nohavičky hocijaké ale PUL, lebo tie v obchodoch a lekárniach sú igelitové a malý by mal zapareniny, v PUL bude pokožky dýchať 😉

zdenkaamarosko
4. apr 2008

Dakujem za rady a skúsenosti ohladne zapínania body.. Bambusko 🙂 ak si nájdem čas , dúfam že si vyrobím tvoj zlepšovak - predlžovák 😀

Fifla, inšpiruješ ma v bezplienkovaní. Zhruba niekedy viem, kedy sa chce Adamkovi na potrebu. Horšie je , že si akosi neviem nájsť čas, utekať s ním rýchlo na šerblík 😒

zdenkaamarosko
4. apr 2008

Dominica,dnes viem, že by sa mi oplatilo pri prvom synovi kúpiť látkovú výbavu aj v roku. Pýtať sa začal zo dňa na deň, keď mal 1 rok 11 mesiacov.

dominica
5. apr 2008

Ahojte baby, tak niečo som naštudovala a urobila výber, len mám nejaké otázky:

- ktoré vrchné nohavičky sú lepšie? Pull, alebo flees, alebo dokonca niečo iné?
- ktoré separačné plienky sú lepšie? Viskózové, celulózové, alebo nejaké iné?
- ktoré plienky sú lepšie? Flanel, froté...?

Môj výber pozostáva zatiaľ:
4 ks plienky Haipa Daipa, alebo ImseVimse?
4 ks štvorcových plienok
2 ks sponky Snappi
6ks plienkových vložiek, popr. 8 ks separačných vložiek flees
2 ks vrchných nohavičie flees

No neviem, či je to dobrý výber, ešte musím pouvažovať, lebo netuším, či mi to kusovo bude sedieť, keďže sa v tom nevyznám. Zatiaľ by som skúsila kombinovať ešte s jednorazovými.

bihan
5. apr 2008

Domi, nohavičky PUL na deň, vlna na noc... flees nie je veľmi obľúbený (a zvykne pretekať hlavne u sediacich detí)
Ja mám separačky z mikrofleesu - dajú sa prať a odvádzajú vlhkosť, zadok je v suchu.

Štvoroviek kúp určite viac, na základnú výbavu sa odporúča cca 60 (iba pri štvorcovkách) a na každé prebalenie potrebuješ cca 2 (ale to už hovorím len, čo som počula, nemám s nimi osobné skúsenosti) - prípadne môžeš skúsiť viac vrstvené plienky 😉
No a nohavičkové ak chceš najlacnejšie, skús Baby Lucy - organic sú vraj super (mne už cestuje zásielka bambusiek 😀)

Všeobecne sa ale odporúča kúpiť pár kusov a vyskúšať, čo lepšie sadne, lebo najlepšia plienka neexistuje, iba najlepšia pre každé mimčo.

olinka6226
5. apr 2008

ahojte
Dominica, ja by som fleece nohavicky uplne vynechala. Ked babo sedi, zvyknu pretekat. Pul su ok, ja osobne vsak preferujem vlnene. Ale tie su drahsie. Tak mam 2ks pul a 1 ks vlnene. Ale vlnaky som kupovala az od velkosti M, ked babatka kakaju tuhsie a menej casto. Inak by si ich len dookola prala.

Separacne plienky - pouzivam tie pratelne - su flisove, alebo taky iny material, neviem ako sa vola od imse vimse.

u nas vedu viacvrstve plienky a potom imse vimse stvorcove plienky. su sice trochu drahsie, ale kde musis pouzit 2 obyc stvorcove, staci imse vimse jedna.

mam aj nohavickove, tie pouzivame hlavne na noc, alebo ked ideme niekam na dlhsie. od babylucy by som neodporucala flanelove, zozmolkateju, oproti popolini rychlo pretecu a mne sa casom aj dost zrazili. mame tie frote a su fajn ale vedu bambusky jednoznacne. Baby lucy su fajn, ale ja mam radsej tie od Baby idea, hoci su znatelne drahsie. Vydrzia toho viac.

olinka6226
5. apr 2008

Dominica teraz som sa zacitala ze ide uz o vacsie babo - podla mna kup zopar stvorcovych plienok, pul nohavicky a zopar kusov treningovych nohaviciek... aby si mohla prestriedavat a davat na nocnik v urcitych intervaloch.

dominica
5. apr 2008

baby, ja som chcela zatiaľ len pár na skúšku, preto som vybrala len toto, čo som napísala a počula som, že Babylucy sú neni dobré, tak pre to som ich vôbec nepozerala a vyberala som z iných

kili
5. apr 2008

domi, keď chceš na skúšku, tak by som ti radila jedny pul nohavičky, a tých štvorcových plienok viac, tie 4ks si ani nevšimneš, že máš 😀 . Snapka stačí 1, a možno ani jedna, však plienku držia nohavičky. Nohavičkové plienky ti neporadím, poznám len bamboo extra od BI a sú dobré, až na ten suchý zips, ale už ho vylepšili, takže tie nové sú asi super, veľmi dobre nasajú a vydržia na dieťatku fakt v pohode tie 3h

dominica
5. apr 2008

mž ma odhovára, že si chcem pridať robotu a bude to smrdieť v kúpeľni a blá, blá a ja stále neviem... a vôbec teda neviem čo kúpiť, už som z toho total domotaná, je toho strááášne veľa, rôzne značky, plienky, separačky... šibe mi a nechcem kupovať zbytočnosti, aby ma to potom neštvalo ☹ ☹ ☹

kili
5. apr 2008

domi, no keď kúpiš dobrý kôš s poklopom, tak nesmrdia, no a pridanie roboty...oprať a povešať plienky je fakt najmnej, len prebalovanie je asi častejšie ako s papierovkov, ale čas s malým by si asi aj tak trávila, tak je to jedno, nie?

dominica
5. apr 2008

no to áno, čas trávime stále spolu, len by som sa viac venovala a menej bola za PC 😀 , lenže ten kôš v našom 2-izbovom byte ani neviem kam by som dala, v kúpeľni sa už nepohneme a tej roboty je minimum, nahádzať to do práčky, zapnúť ju a povešať.

Kili a ty čo vlastne používaš a ako to zvládaš pri dvoch, to neustále prebaľovanie + ostatné veci. A videla som, že predávaš tie kotúče, už ich nepotrebuješ, alebo ako? Čo dávaš namiesto toho? Ak si nájdeš čas, popíš mi to prosím. Ty používaš štvorcové, ktoré treba často prebaľovať? Prečo nepoužívaš tie, čo sú ako jednorazovky? Dúfam, že nevadí, že sa toľko vypytujem... 😉

mata79
5. apr 2008

Maminy, citam debatu, len som trosku mimo.
Chcete naucit deti na nocnik vdaka latkovym plienkam?
Ja tiez premyslam, kedy dat maleho na nocnik. Kolegyna maleho dava na nocnik od 6.mesiaca.
Mne sa to zda zkoro. Premyslam to nechat na leto, necham ho behat s holou ritkou u nasich po dvore aj doma v byte, ked tak utirem.Nech vidi, ked cika. Potom zacnem skusat.
Tiez som citala, ze je lepsie zacat az po 1,5 roku. Ked si uvedomuje, ze cika a zacne vnimat pocit nutkania na cikanie.

olinka6226
5. apr 2008

mata my s kili praktizujeme bezplienkovu komunikacnu metodu a davame cikat deti nad nocnik (iny typ ako bezny) uz od cca 6 tyzdnov. Teraz uz samko chodi na normalny nocnik. to len dominica sa pytala tak sme jej odpovedali.

kili
5. apr 2008

domi, ako písala olinka, praktikujem bkm, ale to samozrejme nepreháňam, keď prebalujem, dám vyčúrať a keď ma napadne tiež, alebo po zobudení. Zo začiatku som strašne riešila mokrú plienku, aby v nej nebol dlho, furt som skúšala, či nie je počúraný (to bol doma len Samko), ale napokon som to vzdala, že keď to nevadí im, čo sa budem stresovať a tak mám úplnú pohodu. Keď zrovna nemôžem, tak neprebalím a sem-tam sa mi stane, že sa až prečúrajú 😅 , ale to je skôr tým, že im dávam nohavičky tak, že plienka trčí zo všetkých strán. Používam klasické štvorcové plienky, lebo mi to vyhovuje najviac, keď sa totiž nahádžu do pračky, tak sa vyberú tak isto zložené, ja ich vešiam zložené na polovicu aby nezaberali tak miesta, v lete zložené na 1/4, to ich nemusím skladať už vôbec. Separačky predávam, lebo nemali normálnu novorodeneckú stolicu, vždy ju mali hustú a tak som ich nepoužívala. A väčšinou aj tak kakali do nočníka a raz začas nehoda mi nestála za to sa s nimi babrať zakaždým.
No a keď si to tak zoberiem, tak s klasickou plienkou prebalujem možno tak raz za hodinu +/-, takže to nie je zas tak často aby ma to pri dvoch deťoch strhalo 😎

dominica
5. apr 2008

kili, tak ja sa priznám, ťa obdivujem, že prebaľuješ 2 deti každú hodku....a popritom dávaš na nočník atď. Stíhaš aj niečo okolo seba? Ja mám teda veľmi dobré dieťa a pravda využívam to, na ozmývanie, kopu času strávim za PC, až moc času, nevarím, lebo muž obeduje v robote a večer už nechce varené, tak to len niekedy pre seba a na viac dní, ale teda ty sa asi nezastavíš.
Ja som malého tiež skúšala na nočník, ale on tam nechce sedieť ☹ a kaká aj 5x za deň, totálne riedke, že mu to plienka nasaje. Má to odvtedy, čo dávame jogurty, som rada, že papierovky majú gumičku, lebo to má chudáčik všade 😝 a začal sa z toho vyhadzovať, niekedy totiž vôbec neviem, že sa pokakal ☹ a to ma štve, stále ho čuchám, pripadám si ako stopovací pes a on sa ani neozve, že mama som pokakaný 😀 , iba niekedy. Takže tých plienok ide na odbyt neúrekom, lebo ráno prebalím po noci a on sa za chvíľu pokaka, tuším začnem z nočníkom. A cez deň to isté, prebalím a za chvíľu nanovo kako, keby som aspoň videla, že ide kakať, ale on si prdne a plienka plná hovienka 😀 , strašne ľahko mu to ide.