Látkové plienky. Aké máte skúsenosti?

ziza
10. júl 2006

Ahojte, mate niekto skusenosti s tymito plienkami? Ak ano aké?dakujem

anitab
7. mar 2011

ahojte dievcata,
poradte mi, prosim, ake vlniacky kupit na leto/jesen pre majoveho-junoveho novorodenca? chcela by som ich pouzivat najma cez den, prepodkladam, ze drobec sa narodi okolo 3,2kg, nie prilis velke babo a velkost staci asi S u vsetkych? vdaka za tipy.

sima.p
7. mar 2011

Baby, a mne ktoré vlniaky na noc poradíte? V plienkach sa už ako tak začínam orientovať, čo mi vyhovuje čo nie, na noc skúsime tú hamburgerku, už mám 2. Ked dám do nej BI Twofold a BL štvorec - to by mohlo vydržať celú noc? Ale tie vlniaky - tak to mi moc zatiaľ nehovorí. Sympatické sú mi naťahovacie. Ale teraz ma pomýlilo, že vlniaky vyžadujú častejšie prebaľovanie, takže ako je to? Či to ak by som ich chcela použiť cez deň?

zojec
7. mar 2011

@anitab pri uplne malickom babatku vlniaky su dost risk.. kedze sa casto stavaju nehody.. :( na stvorce su lepsie patentkove vlniaky, ja mam velmi dobru skusenost s loveybums vlniakmi, ale az vo velkosti M (4-10m cca) na noc natahovacie na nohavickovu plienku .. dobru sluzbu mi urobili disany (popoliny) ale uz tu baby spominali, ze sa dost zrazia pouzivanim, ale su z aprijatelnu cenu a na noc fakt super 😉
@sima.p nemam pocit ze by vlniaky vyzadovali castejsie prebalovanie.... ked su dobre nalanolinovane a je dost savych vrstiev v plienke (tvoje by mali byt dostatocne) netreba prebalovat celu noc, ja neprebalujem vobec. zatial mam disany, ale uvazujem o shortieskach od baby idea.. a kolko chces do nich investovat?

mimuka
7. mar 2011

@janefonda čo je prosím ťa to na dezinfekciu plienočiek pri praní??

anitab
7. mar 2011

@zojec ktore vlniacky na patentky si myslela? pisu, ze Loveybums Jersey su take tensie na denne nosenie...aj ked mne sa zdaju tie na patentky na leto dost hrube, nezdaju sa ti? kedze su drahsie, mozem kupit len jedny velkost S, potom na zimu planujem Longies, aby vydrzali aspon rok nosenia, tie sa mi pozdavaju najviac, len neviem, co na to leto...premysla som nad natahovacimi Disana, alebo Loveybum, BI na leto, ale nie som si ista...teda natahovacie su vhodnejsie na noc a take pevnejsie wool wrap alebo patentky na den pre take 0-4mesacne?

zojec
7. mar 2011

@anitab ja mam lvb crepe a v pohode su vhodne aj na leto.. ja by som si Skove vlniaky nekupovala.. zober si radsej flisaky, ovela lahsie sa udrzuju ako vlniaky.. vlniaky viac budes prat ako male nosit.. pamataj, ze po kazdom oprati ich musis nalanolinovat, prat len v setrnych pracich prostriedkoch.. vlna sa neodporuca susit ani na slnku, cize ked budu okadene, tak flaky z nich ani nezidu dole.. schnu v priemere 24 hodin, tolko sa aj lanolinuju.. cize 2 dni bez vlniakov.. do vlniakov na den by som sla az po 3. mesiaci zivota (respektive ked prestane kakat sto krat do dna) a to uz si kup rovno Mka..
co sa tyka natahovacich alebo patentkovych.. ide skor o to aku plienku pod ne chces pouzit.. na nohavickovu plienku su idealne natahovacie, na plieny narovno patentkove vlniaky.. stvorec do natahovacej plienky narovno tazko naaplikujes hlavne pri mimnku.. skor sa to da ked uz babatko beha...

anitab
7. mar 2011

@zojec dala si mi chrobaka do hlavy 🙂 s tou udrzou som to nedomyslela...som nevedela, ze sa musia lanolinovat po kazdom prani...je pravda, ze viac prat ako to mat nosene by ma rychlo preslo...chcela som ist najma na stvorce ale aj zopar nohavickovych, kvoli muzovi...co bude prevladat asi ukaze prax...premyslim si tie flisove, nad tymi som veru neuvazovala 🙂 aj tie sa mi zdali hrube naleto 😒 ale mozno stale lepsie ako nosit stale pull-ky...resp. na stvorce stacia len zavazovacie nohavicky, udrzi to? alebo este treba na to nieco vrchne? hadam ani nie...

moninka1
7. mar 2011

prosim, poradite mi, ako si mam vyrobit sliz na pranie?? Mam kupene nejake mydlo Kokos (175g) a krystalicku sodu a ak si to nezarobim, urcite pri najblizsom nakupe zase kupime prasok 😅 Ked v tom periete plienocky, nesmrdkaju? Alebo mam k octu pridat este nieco? dakujem za odpovede 🙂

jonki
7. mar 2011

@moninka1 ja ho robim takto: 1 mydlo nastruham na jemnom struhadle a rozpustim v horucej vode v nadobe v ktorej budem sliz skladovat, krystalicku sodu (500g) rozpustim v horucej vode v miske a ked je uplne rozpustena tak ju vlejem k mydlu a doplnim vodou na pozadovane mnozstvo...teda u mna cca 10l. Davkovanie potom zavisi od koncentracie...ja davam cca 300-400ml
viac napadov je tuto: https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/sliz-na-pranie-2/

k octu pridavam teatree oil z DMky

lenki7
7. mar 2011

@zfidorka inak ja som fakt po zobudeni neouzitelna, asi by bolo najrozumnejsie, co najviac si to prebalovanie, co najviac v noci zlahcit ... tie flipky kupujem pol na pol, lebo tych 6 organic asi bolo fakt vela... a aj ked sa teraz branim, pri vsetkej mojej triezvosti, viem, ze sty dry urcite budem skor ci neskor pouzivat. Zavazovacie disany a bambusove anavy zaradujem do zoznamu
@izabelkak kikko bambusove mam nebielene vybrate a k tym two fold a prefold, tiez sa mi zdalo, ze ich je tam nejak vela a vyyzera to tak, ze ma zial tehotenska demencia neobisla 🙂 lebo v skutocnosti mam vybrate 1 balenie twofold a 1 balenie prefold, len pocitat som nejak zabudla 🙂 ...

Inak dievcata naozaj dakujem vsetkym za rady - skutocne ste mi velmi pomohli 😉

mimuka
7. mar 2011

ktoré sú podľa vás lepšie flísové vrchné nohavičky...TB fleece wrap alebo anavy??..alebo máte ešte nejaký iný typ?

janefonda
7. mar 2011

@mimuka napríklad takéto dačo http://klingacik.sk/detail/579/nappy-fresh-pros...

ja napr. v rakúsku kupujem aj persil špeciálny na dezinfekciu , alebo lysoform. Oba prostriedky sú na ničenie plesní, baktérií, húb. Nedávam to do prania stále, stačí raz za čas. 😉

zhrkz
7. mar 2011

Ahojte, my sa latkujeme od prinesenia z porodnice. Maly ma teraz 8 mesiacov a cela investicia do plienok bola vseho vsudy asi 130 eur.
Zostava, ktoru pouzivame, a s ktorou si pohodlne vystacim ak periem raz za 2-3 dni:
(Vsetky gatky su nepremokave a su na vkladacky, okrem itti bitti su vsetky jednovelkostne)
- jedny nocne gatky (Gro Wonderwrap predavaju sa len ako vrchne gatky) (z rana do vecera vyschnu, ked ich operiem),
- dvoje GroBaby gatky a jedny GroVia (na tie Gro gatky nedam dopustit, su asi najlepsie (aj ked nie na noc) aj original sacie jadro je super, vydrzi ako to moje. Teraz robia uz asi len GroVia gatky ako nastupcu GroBaby, ale je to
fakt to naj, co mam doma.)
Potom mam dvoje Flip gatky, tie su fajn, ale original sacie jadro vydzri malo.
a jedny IttiBitti snap in one velkost L - to su skor take image-ovky, nedavam ich casto, ale su krasne, mozno v lete ich budeme viac ukazovat 🙂) = celkovo 7 vrchnych gatiek.
A potom mam sacie jadra - 6x originalne od gatiek a potom som si usila jednoduche vkladacky z IKEA osusiek - frote sacie jadra (4 vrstvy frote) - tych mam cca 22. Este som si nastrihala fleecovu deku IRMA tiez z IKEA a tu pouzivam navrch ako StayDry vrstvu. Na to cele davam este jednorazove separacne plienky.

Skusenosti:
Maly nikdy nemal cerveny zadocek, nemam na co vypouzivat Sudocream, ktory som preventivne kupila... 😅
V noci mi maly vydrzi v jednej plienke, t.j. aj 12 hodin a neprecika sa -> ale musim mu dat Wonderwrap vrchne nohavicky a moju (doma usitu) frote plienku. V inych nohavickach sa mi precikal a mal pod sebou rano mlacku...
A na druhej strane, minule sme boli von a po styroch hodinach uz bol precikany az na nohavice - mal original sacie jadro v prislusnych gatkach (Flip). No v priemere mi cez den vydrzi kludne aj 4-6 hodin neprecikany (ale davam mu
moje frote vkladacky).

Ako som pisala, pouzivame jednovelkostne nohavicky = velkost sa upravuje patentkami, takze ak mu je mala, povolim patentku, nemusim kupovat vacsie cislo (zatial som povolovala len raz a balim ho do toho od novorodenca). Cervene odtlacky okolo noziciek mava trosku otlacene, ale nie je to nic strasne, ak ma viac, na dalsi krat mu menej pritiahnem gatky, ale zase nemoze ich mat uplne volne, lebo by bol mokry.

Pranie: nejako si s tym hlavu nelamem, pouzivam komercny detsky gel na pranie (Lovela, Persil...), periem bez avivaze, vacsinou na 40C, lebo to periem aj s tymi fleecovymi vkladackami a tie vyssiu teplotu neznasaju. Gatky periem tak obden, podla stavu zacikanosti.
Ani tvrdost plienok neriesim, kedze na to davam ten fleece, ktory je vzdy makky. Periem kazdy druhy den (niekedy az treti, ak pouzivam aj papierove), proste, ked sa mi nazbiera tak 8-12 plienok (sacich vnutier) a 2-3 nohavicky. Zacikane plienky skladujem v uzatvaratelnom 7l vedierku. Verte, ze to je sila, ked sa to potom otvori 😀 Hodim ich do pracky, necham ich najskor len vyplachat s kvapkou prasku a potom k nim prihodim aj vrchne nohavicky a ine
veci, co chcem oprat a periem na 40C. Z casu na cas, tak raz za dva mesiace vyperiem len sacie jadra na 60C. Vkladacky schnu max jeden den. Gatky aj menej.

Osobne by som nekupovala tie gatky aj so sacim jadrom, lebo to po A vyjde drahsie, po B decko ma dvoje gatky - tie plienkove aj tie nepremokave = dvojita gumicka a po C dlho to schne... Ale to je moj nazor, pri tvorbe mojej zostavy som stavila na co najvyssiu usporu penazi (preto som si sama sila vkladacky), hoci som kupovala jedny z najdrahsich gatiek (GroBaby), no neolutovala som.

zhrkz
7. mar 2011

Este som chcela pridat foto 🙂
- Moja vkladacka v gatkach Flip
- Gatky Flip, frote vkladacka, ktoru skladam napoly, fleesova staydry vrstva z fleesu, jednorazova separacna plienka (tuto istu zostavu vkladam aj do Gro gatiek aj do Itti Bitti a funguje bez problemov.

michaela80
7. mar 2011

@zojec da sa niekde ppozriet ake vkladacky ma wonderoos a fuzibunz...chcem tie dve svoje posunut dalej, lebo vobec nepouzivam a neviem ich dat dokopy... 😒

zojec
7. mar 2011

@michaela80 wonderoska ma jednu bambusovu taky viac menej stvorec a je to na nom aj napisane... ta mikrofleesova vkladacka ma dva cvoky pripnute na nej, jeden ruzovy a druhy modry 😀 a fuzi bunz netusim :( ale vkladacky by mali mat na sebe napisane odkial su 😉 myslim ze fuzibunz ma @izabelkak a wonderoosku ma @zfidorka urcite odfotenu v albume

izabelkak
7. mar 2011

@michaela80 ja mám fuzzi bunz ale tú viacveľkostnú... neviem ako Ty... tam je len jedna mikrovláknová vkladka, taká rovná, je na nej štítok s označením... ak máš jednoveľkostnú tam baby tuším písali že sú dve mikrovláknové jedna väčšia a druhá menšia....

michaela80
7. mar 2011

@izabelkak ja mam tuto a woderoosku zjtra sa prehrabem v sufliku s vkladackami a musim ich najst...

katka888
7. mar 2011

vkladacky wonderoo v2

izabelkak
7. mar 2011

@anitab ja po každom opratí nenalonínujem, najmä ak mi ich malá okaká po dvoch oblečeniach napr., najradšej kaká do BoJ vlniačikovi🙂)) na deň to v pohode postačuje ... no a BBH vlniaky tie sú riadne držiaky, používam momentálne tak na väčšiu časť noci ca. 7-8 hod., sú nenalonolínované a úplne v pohode, max. viac zvlnú zvnútra ale bez problémov sa vyvetrajú....

@janefonda ja myslím že ak dieťa nejako extra netrpí na kvasinky a pod., tak tie dezinfekčné prášky pri praní na 60 st. netreba ... ale tak my sme v poslednej dobe taký "humusáci", domácnosť čistím len s odvarom z mydlových orechov a to mám doma dvoch veľkých psov, a myslím si že je to postačujúce.... každý máme iný prístup k dezinfekcii... mne to slovo znie v domácich podmienkach divne... max. dezinfikujem octom, dosku keď krájam mäso tak ju ním poutieram ale inak fakt nič...
akurát som bola v nedelu u mamy a keď som videla v záchode štyri tie závasné guličky či čo to je, keď sa spláchne neviem čo to akože robí, každopádne prírode asi riadnu šarapatu a osobne nechápem význam tých vecí... keď vidím že záchod je ušpinený vezmem kefu... a ca. 2x do týždňa použijem trochu citrusového čističa od Frosch... trochu mi dnes prídu tie naše domácnosti prechemizované... v konečnom dôsledku to slúži len výrobcom kt. by inak nemali čo robiť a čo predávať... škoda len že je to na úkor prírody a nášho zdravia....

ale to som riadne OT....

michaela80
7. mar 2011

@katka888 tak ten stvorec ani nahodou nemam... tak rozmyslam od kial mam tu plienku, no myslim wildhorses mi ju z UK poslala....

izabelkak
7. mar 2011

@michaela80 to máš tú jednoveľkostnú zrejme, tak hľadaj dve vkladky... len netuším či aj tá menšia bude označená štítkom... možno áno....

michaela80
7. mar 2011

@izabelkak bude sranda to dat dokopy.. 😠

katka888
7. mar 2011

@michaela80
tak ju ponukni bez vkladaciek, kto vie, mozno si ju niekto kupi a pouzije nejake ine vkladacky

izabelkak
7. mar 2011

@sima.p hmm no ťažko povedať či Ti to vydrží záleží koľko malá ciká... ja som sa vrátila k prebalovaniu, malej to v noci nevadí, nebudí ju to našťastie, niežeby som nevedela zvoliť kombináciu ktorú by neprecikala ale ak ju to nebalí radšej prebalím načo bude v počúranej plienke hoc aj má stay dray...
ten twofold a BL štvorec je 7 vrtiev, neviem čo pochytá tá vkladka všitá v tom hambáči ... apropo zmestí sa Ti ten twofold a BL štvorec do neho? ja ho nemám, len mi prišiel taký trochu užší tak zato sa pýtam... no ak má tá vkladka tak 3 vrstvy... a gate 1 či dve, aj by To malo vydržať...
vlniaky v poho vydržia celú noc a na noc mi prídu tiež naj naťahovacie.... ako že sa disany zrážajú neva šak cena je priaznivá, treba len kúpiť väčšie aby dlhšie vydržali... teda nemám odvahu napísať že o dve čísla väčšie ale možno by to v pohode šlo... o jedno číslo určite....

izabelkak
7. mar 2011

@michaela80 no musíš toho mať mraky potom 😀

choď na to dajako selektívne ak máš veľa BG kapsoviek a tých čínskych tak tie vkladky poznáš na prvý pohľad tak tie oddeľ prvé....

ako na tej mojej vkladka je to logo fuzzi bunz dosť zapraté, ale ja ju periem 2 x do týždňa Ty to tam isto budeš mať čitateľné...

katka888
7. mar 2011

@sima.p
vlniaky sme pouzivali na noc na nohavickove plienky.. a to disany... popoliny su skoro take iste, disany sa mi zdaju mohutnejsie ako popoliny a zase poppoliny sa mi zdaju viac akoby umelinkove v porovnani s disanami.... myslim to vlakno.
na den som skusala davat malej anavy vlniaciky na patentky, ale ako sa jej postastilo ich 2x pokrstit a ostali mi flaky, tak som to nejak stiahla z obehu... aj sa mi zdali byt velke na tych 7-8 mesiacov, ked sme ich mali.... teraz ma napadlo, ved ich mozem davat na noc / v noci uz nepiskame, tak ma len pulky /
a co sa tyka zrazania... tak disany som prala viackrat, stali v skrini asi 3 mesiace, teraz som ich vytiahla, lanolinujem a vyskusam, mam do 12 mes, mala ma vyse roka, tak uvidim ci ich na nu natrepem .

michaela80
7. mar 2011

@izabelkak lenze ja mam kopu vkladaciek pokupovanych aj mimo plienok...

sonkab
7. mar 2011

Baby, dnes som dala malemu prvy krat na noc latkovku - kapsovku BG + prefold. Myslite, ze mu to vydrzi celu noc ?

lucinka83
7. mar 2011

@sonkab my zatial testujeme anavy bambusovu, ta vydrzala 🙂